Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...
 Impamantare

Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...
 Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa
 Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...
 

60 km in 17 ore.

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
184 replies to this topic

#19
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,788
  • Înscris: 01.10.2002

View Postlil debul, on 22 aprilie 2018 - 18:46, said:

Kamaradul saracu' trebuie sa alerge in uniforma, ca de aia e Kamarad si ghici ce, am fost sfatuit sa port ciorapi...purtati, daca ii iau de noi sau spalati proaspat mi-am phutut picioarele ������.
Hai sa fie cu noroc si Hals und Beinbruch da' nu la propriu.
Ce a vrut sa zica probabil e sa le porti inainte pana nu te mai bat si te obisnuiesti cu ele, atat ghetele cat si ciorapii. Eu merg pe munte des si n-am auzit pe nimeni sa poarte ciorapi murdari...
In schimb, sa iei 1-2 perechi cioprapi de rezerva, daca se uda de la zapada sau chiar transpiratie poti sa dai in degeraturi. Incaltamintea trebuie sa fie cu un numar mai mare decat pantofii pe care-i porti normal, piciorul se umfla. Testeaza-le cu o pereche de ciorapi grosi. Poart-o inainte, sa se formeze pe picior, chiar si prin casa, de exemplu. Ia mult leucoplast pentru inevitabilele rani.
Va fi greu sa iti recuperezi necesarul de energie din hrana normala. Ia-ti geluri energizante (dar testeaza-le inainte).

Edited by Wotan, 22 April 2018 - 19:06.


#20
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Depinde si de diferenta de nivel intre start-stop. La 1000m diferenta de nivel, esti mort dupa primii 10 Km.

View PostMembruAnonim, on 22 aprilie 2018 - 18:53, said:

Topic aiurea fara sens. In plus de asta este gresita si aria.
Si mai ales, nu doar citit de nepotriviti, dar mai e si comentat. "Mandri ca suntem romani!"

#21
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
Sfat, da arma jos din spate si folosesteo ca baston pe sectiunile foarte abrupte.

Edited by SpeedDemon, 22 April 2018 - 19:11.


#22
Klaudio

Klaudio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,100
  • Înscris: 27.02.2004
Eu nu ma pricep dar doar zic: Nemto-maghiarii aia simteau fiorul rece al respiratiei rusilor in spate, ce argument mai puternic pentru supravietuire ar mai fi putut exista?? Posted Image  Cand o sa auzi si tu in spate "davai ceas, davai palton" iti garantez ca faci aia 60 de km in maxim 10 ore. :)

#23
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005
Adevarat, la asta m-am gindit si eu dar la ce imaginatie am ... 😅.

#24
MareleGingisKhan

MareleGingisKhan

    Banned la cerere

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 21.04.2018
Nu il poti face . Cel mai lung mars a fost la mine de 62 km, am mai spus daca tii minte .Dar nu cu bocanci, ci cu adidasi , si nu in 17 ore ci cam 20 .Dupa 30 de km o sa faci o multime de pustule in talpi foarte dureroase, spatele te ucide, si devine tot mai greu .
La scoala militara am facut acest mars dar cu pauze de cate  30 de minute pe fiecare 10 km, plus ca eram cum ti-am spus cu camioanele in spate si salvarea dupa ele .
Au fost destui care au cedat, in primul rand fetele, dar si o gramada de baieti .Care se dadea batut o lua spre banchetele camioaneleor si cadeau lati si deshidratati .
Scaparea aia din incercuire are destule exagerari ca orice legenda de razboi si nu e prima si nici ultima .
Pot face 40 de km linistit si acum dar nu folosesc incaltamintea militara .Incaltamintea militara e conceputa pentru protejarea piciorului in camp accidentat. de altfel aliatii americani,  am vazut lunile astea in misiunea din care tocmai m-am intors de cateva zile au si alt gen de ghetuta mai scurta in caramb si mai usoara pentru marsuri lungi .

#25
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,683
  • Înscris: 22.01.2015
Lil,ciorapi multi da curati,remember?Si bocanci militari, daca tot e sa investesti--se gasesc(impropriu spus)si de aia de panza.Pana la urma,important e sa participi,sa ajungi la final.Ps.era un film cu unu care sa accidentat,dar a avut taria sa continuie.Parca o lacrima am varsat,serios.Oare cum s-o numi filmul ala?

#26
tidicristi

tidicristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,276
  • Înscris: 06.08.2007
@lil ..nu dispera ! calm si fi cerebral !

Antrenament usor , cu ce pana noastra zice "horganizatorul" ca se face ! Greutate echipament ..etc ..
"Misuni" si tu de antrenare cu ce spun ei !  Sorry ..si la munca pleci cu ranita in carca !

P.S.-Cum nu ai "bocanc di banda" , alege ceva cu nr mai mare (se umfla piciorul !) si vezi ca sunt ciorapi tratati anti-bacterii ! (la banul tau , sigur gasesti ceva !) .

Edited by tidicristi, 22 April 2018 - 19:59.


#27
MareleGingisKhan

MareleGingisKhan

    Banned la cerere

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 21.04.2018
Ca sa nu intelegeti eronat . Marsul meu e facut in timpul liber  in adidasi, atunci insa eram echipati corect . Dar in timpul liber fac saptamanal miscare  de genul insa imi ajung 10 sau hai, 15 km insa echipat lejer .
Iti aduc aminte Lil draga, ca echipamentul de iarna e foarte greu, nu stiu tu de care o sa ai dar vanatorii nostri au 30 de kg la usor . Au corzi de climber,  au armament individual usor de infanterie, au artileristii lor afetul mitralierelor de companie si al aruncatoarelor de grenade,  schiuri, bete, munitia aferenta, tevi de schimb pentru mitraliere, cazarmament usor, vase si recipente de servire a mesei plus alimente -hrana rece .
Eu iti doresc succes dar iti recomand sa il faci usor,  in doua zile .Ziua te deplasezi si noaptea campezi .

Cam asa Lil . Dupa cum vezi e si o domnisoara cu baietii de la vanatorii nostri .Daca ea poate..
http://presamil.ro/a...torii-de-munte/

#28
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,683
  • Înscris: 22.01.2015
Daca te bagi,nu uita telefonu sa postezi in timp real.Pt. incurajari.Posted Image

#29
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,788
  • Înscris: 01.10.2002

View Posttidicristi, on 22 aprilie 2018 - 19:53, said:

P.S.-Cum nu ai "bocanc di banda" , alege ceva cu nr mai mare (se umfla piciorul !) si vezi ca sunt ciorapi tratati anti-bacterii ! (la banul tau , sigur gasesti ceva !) .
Lil, vezi ca incepand din 1942 germanii au inceput sa inlocuiasca cizmele de mars (Marschstiefel) cu bocanci cu sireturi (Schnürschuhe) care in 1945 erau deja predominante (mai putin material ;)) La parasutisti existau din 1936 bocanci de parasutist (Springerstiefel) cu sireturi. Oricare din aceste doua alternative, sau ceva similar ca aspect, sunt o alegere mult mai buna decat cizma clasica fara sireturi, care iti va distruge piciorul rapid.

#30
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,615
  • Înscris: 30.10.2003
RIP lil debul. Posted Image
Partea buna e ca nu traseu montan.
Partea proasta e ca colegul are o varsta, cred ca peste 40 de ani. Asta ar fi cam un neajuns.
Partea proasta ca pana la anul nu mai ai unde sa experimentezi un asemenea traseu, iar cu 2-3 luni inainte e deja cam tarziu. Propuneti ca obiectiv 2020.

Ce trebuie facut? Marsuri de cel putin 60 km, cu o greutate mai mare decat in concurs. Mai degraba as opta pentru alergare, inot si poate catarare. Iti trebuie conditite fizica, nu sa ridici fiare.

Edited by Bursul, 22 April 2018 - 20:17.


#31
Supermax

Supermax

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,154
  • Înscris: 25.01.2018
60 de km in 17 ore in conditii de iarna pe traseu montan e aproape imposibil , asta daca topicul nu e o gluma . Daca vorbim si de echipament militar care e de rahat cap-coada e chiar imposibil . Daca mai ai si arma , masca , ranita si port-cartuse e chiar sado-maso !!!
Echipament necesar :
- Bocanci profesionali adaptati conditiilor respective preferabil marcile La Sportiva , Meindl , Lowa purtati bine...sa nu te roada deloc
- Ciorapi NOI preferabil din lana merino profesionali , eu as purta si ciorapi suplimentari liner
- Lenjerie si strat 1 lana merino Icebreaker sau Arcteryx...restul daca e echipament militar unul de marime confortabila
- Bete de trekking daca e permis
Cel mai bun antrenament pentru munte e...mersul/alergarea pe munte ! Incepi cu trasee usoare cu incaltaminte de trail si rucsac usor , apoi urcari/alergari pe diferente cat mai mari de nivel pentru musculatura si suflu , apoi cresti greutatea rucsacului si dificultatea traseelor cu echipament mai hard !
Spor !

#32
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Incearca sa iei legatura cu Tibi Useriu, el sigur te poate ajuta cu sfaturi utile. Aici pe forum, poate doar sa-ti ridicam moralul....

#33
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,761
  • Înscris: 08.10.2004

Quote

Ideea era daca acest traseu este realizabil dupa o pregatire de circa un an si cam ce trebuie facut.

daca nu pleci de la 0 ca si conditie fizica si in anul asta nu mai faci nimic altceva si te concentrezi numai pe antrenament e posibil. dar trebuie si monitorizare parametri corp de-a lungul antrenamenturilor + antrenamente facute cu cap, iti trebuie un program, iti trebuie monitorizare progres...etc.  Muntele trebuie respectat, mai ales iarna. Nu iti permiti sa il tratezi usor si nu iti permiti greseli. Oricum cel mai important lucru in toata treaba asta e psihicu tau..daca te tine..faci fata la orice...daca nu te tine...vei vedea  singur cat duci ;)

#34
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,615
  • Înscris: 30.10.2003
Traseul complet e in Ungaria. Aia nu au munti.

#35
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,788
  • Înscris: 01.10.2002

View PostBursul, on 22 aprilie 2018 - 20:16, said:

Partea buna e ca nu traseu montan.
Partea proasta e ca colegul are o varsta, cred ca peste 40 de ani. Asta ar fi cam un neajuns.
Partea proasta ca pana la anul nu mai ai unde sa experimentezi un asemenea traseu, iar cu 2-3 luni inainte e deja cam tarziu. Propuneti ca obiectiv 2020.
Tibi Useriu, Horia Colibasanu, Zsolt Torok, ca sa-i numim pe cei mai buni, au toti peste 40 de ani. Varsta nu e o problema, ci lipsa de antrenament...
https://www.digi24.r...restului-870709
https://torok.ro/

Traseul in sine nu e dificil, sau cu diferente mari de inaltime. Daca reuseste sa termine alergarile noastre montane, e pregatit. Dar trebuie sa inceapa de acum, si sa se antreneze constant.

Edited by Wotan, 22 April 2018 - 20:32.


#36
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005

View PostBursul, on 22 aprilie 2018 - 20:31, said:

Traseul complet e in Ungaria. Aia nu au munti.
Da, dar cred ca am explicat gresit, din graba, traseul nu e montan gen Himalaia, e montan gen' ca urca si coboara, adica nu e perfect plat, de cimpie. Hai sa ii zicem deluros prin boscheti ? Accidentat prin hirtoape ? E genul de traseu unde se duc dreaq meniscuri, se rup glezne,ceva de genul asta, eu stiu ce mi-a povestit un participant.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate