Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Din ce perioadă vă plac anumite produse/cu ce perioadă asociați anumite produse

* * - - - 8 votes
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
În general chestii care se mai pot folosi, chit că poate nu sunt așa de pefromante.
- Automobile: în general anii '50-'60. Asta nu înseamnă că nu-mi plac deloc mai vechi sau mai noi. Îmi plac și - alea mai vechi de anii '50, dar și unele modele de până la începutul anilor '90 sau chiar unele de după 2000.
- Biciclete: cam de la 1900 până în jurul anului 2000 (depinde de model)-
- Vagoane de tren: depinde de țară... anii '30 - până în anii '70-'90
- Tramvaie: până în anii '80
- Mașini de spălat automate: tot anii '50-'60. Da' din alea cu încărcare frontală și hublou.
- Radiouri și combine cu/"pe" lămpi (tuburi electronice): în general anii '50 și prima jumătate a anilor '60.
- Radiouri tranzistorizate: anii '50 - până în prima jumătate a anilor '80
- Casetofoane: anii '70-'80, dar și unele din anii '90.
- Magnetofoane: toate perioadele   :lol:
- Aparate foto pe film: cam până în anii '80, că după aia s-au urâțit plasticele și formele
- Clădiri: anii '60 sau '70 (depinde de țară).

#2
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Se pare ca azi esti in forma maxima.Posted Image

Nu ma pricep la ce zici tu pe acolo, nu stiu cum arata in vagon din 30 , unul din 50, unul din 90... , insa cunosc destule pe la automobile. Ce modele iti plac dupa anii 2000 ? Posted Image

Ai fi bun sa intri in echipa celor de la antichitati care cutreiera america , este o emisiune pe history hd.

Edited by TruculMagic, 21 April 2018 - 20:40.


#3
DJPocaitul

DJPocaitul

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,778
  • Înscris: 17.09.2014
Grea intrebare. Nici nu pot gandi acum. Sunt prea obosit de la munca...
Automobilele vechi,de epoca sunt faine. Bicicletele cu frane pe disc. Trenuri vechi cu locomotive pe aburi. Radiocasetofoane de marca ce erau pe vremea lu' ceausescu si se procurau f.greu in tara. Aveau niste preturi exorbitante in consignatii. Ceasuri electronice vintage. Am avut f.multe... Deck-urile si casetele cu care am avut mare pierdere...ma mai uit pe net la ele.
Masinute chinezesti ce erau pe vremea aia... si altele.

#4
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,051
  • Înscris: 23.09.2005
Draga djl, cand auzim de la tine ca ai dat cu bila-n casã si ai schimbat totul cu nou-nouț, totul sa putã a nou, a plastic de-ala nou, totul sa straluceasca de nou, pana ultimul electrocasnic, pana la ultimul cui, pana la ultimul surubel? :)

[ https://thumbs.gfycat.com/OrderlyHandsomeApatosaur-max-1mb.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#5
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Trebuie sa ai bani ca sa ai totul nou :) Poate si de asta unii prind o pasiune pentru vechituri... si mie imi plac lucrurile vechi , insa unele sunt "scarboase" gen masina veche de spalat (din anii 60 cum zicea el)... ce naiba sa faci cu asa ceva ? Posted Image

#6
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Ce maşini îmi plac după anii '90:
1) "Peugeot" 407;
2) "Honda" Civic generaţia 8 (2005-2011);
3) "Toyata" Prius.

Ah, am uitat să menţionez: îmi plac cele de până în anii '80, dar ochilor mei cred că le plac televizoarele C.R.T. (cu tub cinescop) produse prin 1992-2001.
O să-mi placă lucrurile noi când o să aibă stil şi durabilitate. Nu pot să zic că nu există lucruri noi care să-mi placă, dar sunt foarte puţine.
Dar ce are o maşină de spălat din anii '60?   :)

#7
cris_ncs

cris_ncs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,807
  • Înscris: 12.01.2007
Virusul I Love You, din 2000.
Exista o similitudine intre virusul amintit si  initiator.

#8
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,239
  • Înscris: 24.02.2007
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/5CbiK6XFbKM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#9
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,786
  • Înscris: 12.01.2018
mie îmi plac lămpașele.clopotele,cântarele iar cu o bicicletă antică mă dau prin oraș

#10
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Dacă anii '60 au fost în epoca de piatră, atunci înseamnă că erau mai avansaţi oamenii decât credem noi. Probabil se temeau de foc din moment de ce aveau electricitate şi motoare cu ardere internă   Posted Image   Şi aveau telefon şi radio.
Mi-aş dori şi o bicicletă cu mai multe viteze, produsă acum cel puţin 30 de ani (ce mi-ar plăcea o "Miele" din anii '50 - da, au produs şi vehicule!). Dar prefer una mai nouă, că nu am unde să o ţin şi hoţii ştiu ei ce ştiu   Posted Image

Edited by djl, 21 April 2018 - 22:44.


#11
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,882
  • Înscris: 28.11.2006
Crezi ca ala care ti-a sutit bicicleta era vreun hipster care n-avea cu ce sa se diuca la vreun protest? :lol  Sa fim seriosi, a vazut o bivla neasigurata bine si a zis ca ia ceva pe ea daca o duce la targ.

On: am o pendula veche, cred ca e dinainte de 1900. Mai merge daca o intorc, dar nu mai suna. Am s-o duc odata la un meserias care sa aiba rabdare s-o puna la punct.

In rest n-am mari fetisuri cu obiecte vechi. Imi plac masinile vechi cand ma uit pe la Wheeler Dealers sau alte emisiuni de gen, dar nu mi-as cumpara asa ceva nici sa cada banca nationala pe mine.

#12
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
A furat-o că a putut. Oricum, nu erau chiar aşa de vechi (am rămas fără 2). Însă nu mă risc să las una mai specială pe cine ştie unde, că mi-o fură şi pe aia. De la bloc mi le-au furat şi nu sunt singurul care a păţi-o - un vecin a rămas tot fără 2. Dintr-un subsol din Floreasca cică au plecat cu câteva fără ca să pună cineva întrebări.
Culmea culmilor că pe prima o ţinusem 2 anotimpuri calde în faţa blocului fără să-mi atenteze la ceva de la ea!

#13
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011

View PostPhobos, on 21 aprilie 2018 - 20:56, said:

Draga djl, cand auzim de la tine ca ai dat cu bila-n casĂŁ si ai schimbat totul cu nou-nouț, totul sa putĂŁ a nou, a plastic de-ala nou, totul sa straluceasca de nou, pana ultimul electrocasnic, pana la ultimul cui, pana la ultimul surubel? :)

Never :lol:

#14
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
@ TruculMagic : dacă vrei să vezi vagoane de pe vremuri din România caută vagoane Hect (aduse prin anii '30) şi vagoane seria 50 (aduse în anii '80, dar primele au fost poduse în anii '60), vagoane seria 80 (DWA) - aduse în 1992-1994 şi vagoane de dormit seria 71-31 (produse în 1959-1972, aduse în România în 2002-2003).

Edited by djl, 29 April 2018 - 00:01.


#15
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011
Iote cu ce mă prîcopsiși @djl :lol:
Obect" de dizain ".
Il curat si ii dau un strat de zinc/aluminiu.

Attached Files



#16
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,128
  • Înscris: 10.07.2013

View Postcrisstonne, on 29 aprilie 2018 - 15:21, said:

Iote cu ce mă prîcopsiși @djl Posted Image
Obect" de dizain ".
Il curat si ii dau un strat de zinc/aluminiu.
Arata ca nou......Posted Image

Edited by xmanyacs77, 29 April 2018 - 15:41.


#17
MareleGingisKhan

MareleGingisKhan

    Banned la cerere

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 21.04.2018
Mai tare ca Philipsul meu .Posted Image

#18
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011

View Postxmanyacs77, on 29 aprilie 2018 - 15:41, said:


Arata ca nou......Posted Image

O sa arate, ca nu tin morțiș sa il pastrez natur :lol: il fac argintiu, am spray de zinc.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate