Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

5DS R vs Huawei P20 Pro

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Moment nasol pentru DSLR-uri. :)
Cel care a facut comparatia spune ca este socat.
Deci...ofensiva telefoanelor la maxim.

https://petapixel.co...ds-r-im-stunned

#2
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
Cand ai timp citeste si articolul, nu doar titlul.

#3
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
"Soc, groaza, ramai prost"?

#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Computational photography. Viitorul :)

#5
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Cine priveste niste chipuri umane redate de ele, daca nu vede o diferenta ridicola care tinde spre infinit, este in mod sigur handicapat mintal.
Asta ca demonstratie rapida pt oricine, chiar si fara experienta fotografica.

Apoi desigur se vede imediat diferenta atat de gradatii (tonuri si nuante) cat si microtexturi la aproape orice alte fotografii care au astfel de elemente, si se vede ca un senzor FF645 este la o distanta uriasa, si chiar si senzori FF35 si APS-C sunt departe in sensul ca redau mult mai bine.

Testul pe DXO a aparut chiar la lansarea telefonului - chestie care arata fara mascare ca reviewul este 100% platit de huawei, pt ca e doar un rahat de smartphone care are si porcaria de notch, si nu era cine stie ce camera super-asteptata sau fantastica de genul unui mirrorless FF645 de 100 MP pe 16 bit la 2000 USD...

Edited by loock, 21 April 2018 - 19:58.


#6
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006
Prune cu rahat. Cine are o minima experienta cu DSLR stie cum sta treba. Restul e mai bine sa se bazeze pe telefon si apoi sa se mire ca nu le ies pozele ca in reclame.
O ruda are Iphone 8 dar vrea sa-l schimbe cu ceva cu minim doua, preferabil  trei camere ca sa faca pozele super bune. Posted Image

Edited by Kroghy, 21 April 2018 - 20:48.


#7
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Pai cei de la uauei au mai facut cand au lansat P9-le poze cu un dslr si ziceau ca sunt facute cu uaueiul Posted Image

#8
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008

View Postkatran, on 21 aprilie 2018 - 17:29, said:

Moment nasol pentru DSLR-uri. Posted Image
Cel care a facut comparatia spune ca este socat.
Deci...ofensiva telefoanelor la maxim.

https://petapixel.co...ds-r-im-stunned

Nasol moment pentru m43 care nu a trecut de 20mpx. Posted Image

#9
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005

View Postdevlin2427, on 21 aprilie 2018 - 21:58, said:

Nasol moment pentru m43 care nu a trecut de 20mpx. Posted Image


In timp ce telefon cu 48 de Mp a aparut de ani buni. Parca era un Nokia....  Posted Image   A venit vremea sa fac upgrade la un telefon care sa imi ofere mai mult. Posted Image



Vad ca nimeni nu gusta umorul aici. Lumea m-a luat foarte in serios.
Ok, Devlin stiu ca glumeste tot timpul,  deci pe el nu-l pun. Posted Image

Daca vreti sa vorbesc serios:
-nu se pune problema ca un telefon sa inlocuiasca o scula extrem de specializata precum 5DS;
-probabil imaginile facute cu cele 2 camere pot arata aproape la fel in conditi ideale de lumina, ori noi stim ca viata reala e altceva;
-la sfarsit, nu pot sa nu observ, ca telefonul ala ofera totusi o calitate a imaginii care o sa fie excelenta pentru foarte multi oameni. Nu pentru mine, nu pentru voi....dar pentru multi altii.
Imi amintesc de cunostinte de-ale mele care au camere avansate dar nu prea stiu sa le manuiasca. Cred ca scot rezultate mai bune cu un telefon din asta, decat cu un ILC.

Cei de la Huawei parca au pus un senzor mai mare in telefonul asta fata de ceilalti producatori. Au reusit sa vina cu un plus fata de restul telefoanelor ? Banuiesc ca da. Parca si cei de la dpreview spuneau ca e cel mai tare telefon. Comparatiile puse de ei nu m-au convins, asta e partea a doua.

Edited by katran, 21 April 2018 - 23:04.


#10
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
Mea culpa, mi-a zburat sarcasmul initial peste cap :)

Mi-a parut ridicola comparatia, probabil e cum zice loock si e articol platit, altfel nu il inteleg pe autor.

In rest, Huawei vad ca tot insista pe camera, desi daca nu dai zoom pe imagine cred ca toate telefoanele din top scot imagini impecabile pe ecranul de 6" al unui telefon. Ca sa iti pui moaca pe instagram e si prea mult. La asta foloseste lumea camera.

Nu cred ca Huawei are vreo intentie reala de a ataca piata profesionistilor, deoarece exista limitari fizice ce nu pot fi depasite, dar in media dau foarte bine astfel de comparatii, chiar te pot convinge sa cumperi telefonul lor.

#11
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Huawei are intentia reala de a concura pe piata smartphone-urilor. Asemenea comparatii servesc acestui scop.

Iar articolul... stil tabloid, atrage vizitatori. Nu e musai sa fie platit. Oricum, publicul tinta nu observa ca autorul evita sa spuna cum a coborat performantele DSLR-ului la nivelul unui smartphone.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate