Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Garanti Bank - card de cumparaturi

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
suprem_groove

suprem_groove

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 432
  • Înscris: 29.09.2009
Salut,
Intentionez sa cumpar un produs prin intermediu cardului de cumparaturi de la Garanti Bank care aparent ofera 12 rate fara dobanda. Informatii aflate dupa ce am discutat cu un angajat al magazinului. Se pare ca este singura banca cu care colaboreaza pentru ofertele cu rate fara dobanda.

Este primul card de genul pe care urmeaza sa-l fac, prin urmare nu sunt familiarizat cu astfel de carduri/conturi.

La partea de beneficii toate bune si frumoase, 12 rate fixe cu dobanda 0%, perioada de garantie 50 de zile, dar la partea de costuri apar neclaritatile.
Apar urmatoarele dobanzi:
-Dobanda de credit card (27.6%) - nu stiu exact la ce se refera.
-Dobanda pentru retragere numerar (27.6%) - din cate stiu este o dobanda care se aplica in momentul in care retragerea banilor se face de la ATM.
-Dobanda penalizatoare (30.6%) - inteleg ca este dobanda care se aplica in momentul in care rambursarea ratei se face dupa perioada de garantie.
-Dobanda DAE (34.4%) - "Dobânda Anuală Efectivă (DAE) este de 34,4% pentru un card de credit Bonus Card Classic cu o limita de credit de 5.367 RON, utilizată imediat şi în întregime, creditul rambursându-se în 12 rate lunare egale. Dobânda este fixă: 27,6% pe an; Valoarea ratei lunare: 516,9 RON; Valoarea totala plătibilă: 6.267,6 RON; Taxă anuală administrare card: 40 RON; Comision utilizare ATM pentru numerar, alte banci: 1% din suma utilizată + 5 RON."
Sa inteleg ca dobanda DAE nu se aplica pentru ratele lunare fara dobanda, se aplica doar pentru ratele normale. Corect?
Imi puteti ofer informatii mai clare referitoare la dobanzile de mai sus?

Trebuie sa mai mentionez ca exclud cumparaturile facute direct cu cardul de cumparaturi sau retragerea banilor de la ATM. Va fi folosit doar pentru a achizitiona produsul in rate fara dobanda.

Mai sunt alte informatii de luat in calcul? Pe langa modalitatea de rambursare a ratelor care poate se poate realiza la banca, ATM Garanti, PayPoint, GarantiOnline.

Multumesc.

Edited by suprem_groove, 20 April 2018 - 19:41.


#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Atata timp cat iti platesti ratele lunare la timp, nu ai de platit nimic in plus.

Daca intarzii , sau nu platesti cat trebuie, se aplica acele dobanzi.

Daca folosesti banii in alt scop, decat achizitionarea de produse cu credit fara dobanda, trebuie sa platesti  acea dobanda, calculata de la momentul in care folosesti banii pana la achitare.

Edited by pasilla, 20 April 2018 - 19:57.


#3
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,483
  • Înscris: 27.11.2009
Dobanzile  de mai sus nu te afecteaza ca beneficiar de rate fixe fara dobanda. Chiar asa sunt, fixe si fara dobanda. Astepti plicul acasa sa vezi scadenta primei rate sau dai telefon la banca si platesti tot timpul pana in scadenta.
P.s. nu sunt expert bancar dar folosesc bonus card.ul de vreo 4 ani :)

#4
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007
Dae alea mari sunt pentru cand scoti cash banii. Dobanda penalizatoare, ai intuit bine, pentru cand nu platesti ratele la timp.

#5
suprem_groove

suprem_groove

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 432
  • Înscris: 29.09.2009

 pasilla, on 20 aprilie 2018 - 19:51, said:

Atata timp cat iti platesti ratele lunare la timp, nu ai de platit nimic in plus.

Daca intarzii , sau nu platesti cat trebuie, se aplica acele dobanzi.

Daca folosesti banii in alt scop, decat achizitionarea de produse cu credit fara dobanda, trebuie sa platesti  acea dobanda, calculata de la momentul in care folosesti banii pana la achitare.

 robylup, on 20 aprilie 2018 - 19:55, said:

Dobanzile  de mai sus nu te afecteaza ca beneficiar de rate fixe fara dobanda. Chiar asa sunt, fixe si fara dobanda. Astepti plicul acasa sa vezi scadenta primei rate sau dai telefon la banca si platesti tot timpul pana in scadenta.
P.s. nu sunt expert bancar dar folosesc bonus card.ul de vreo 4 ani Posted Image

 slai, on 20 aprilie 2018 - 19:55, said:

Dae alea mari sunt pentru cand scoti cash banii. Dobanda penalizatoare, ai intuit bine, pentru cand nu platesti ratele la timp.
Hei ma bucur pentru raspunsurile rapide Posted Image Am sa merg la agentie pentru formalitatile bancare si cel mai probabil am sa optez pentru suma maxima pe care ei o pot oferi in raport cu venitul meu.
robylup ce metoda de ramburs folosesti?

#6
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Cel mai bine este sa folosesti online banking. Daca te stii dezordonat, ar fi ok sa autorizezi banca ca sa iti ia din cont automat ratele lunare la scadenta.
Pentru orice intarziere esti "ars" bine.

Edited by pasilla, 20 April 2018 - 20:11.


#7
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
plata ratelor e foarte simpla, la orice paypoint, ca si cum ai plati telefonul.
vezi ca e o smecherie, ti se va spune "suma minima de rambursat" , vezi ca nu e aia, e tot soldul, sa nu te imbeti cu apa rece.

Edited by rich1974, 20 April 2018 - 20:13.


#8
suprem_groove

suprem_groove

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 432
  • Înscris: 29.09.2009

 pasilla, on 20 aprilie 2018 - 20:09, said:

Cel mai bine este sa folosesti online banking. Daca te stii dezordonat, ar fi ok sa autorizezi banca ca sa iti ia din cont automat ratele lunare.
Pentru orice intarziere esti "ars" bine.
Cardiu de salariu este la Raiff..inseamna ca implica comision de transfer interbancar nu?

 rich1974, on 20 aprilie 2018 - 20:12, said:

plata ratelor e foarte simpla, la orice paypoint, ca si cum ai plati telefonul.
vezi ca e o smecherie, ti se va spune "suma minima de rambursat" , vezi ca nu e aia, e tot soldul, sa nu te imbeti cu apa rece.
Pentru o suma de 5000 ron avem rata de 416.6 ron, suma rotunda 417 ron care reprezinta suma minima de rambursat, iar soldul este 5000 ron?

Edited by suprem_groove, 20 April 2018 - 20:18.


#9
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 suprem_groove, on 20 aprilie 2018 - 20:15, said:

Cardiu de salariu este la Raiff..inseamna ca implica comision de transfer interbancar nu?

Daca ai pachetul de cont zero tot, nu cred ca platesti comision de transfer.

#10
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
nu, datoria curenta este rata lunara, ala e soldul dumitale. suma minima de plata este de 5% din rata lunara.
se da suna asta minima ca sa nu iti blocheze cardul.  
adica, dumneata cumperi un laptop cu 1000 de lei cu 10 rate egale. ai de platit 100 de lei pe luna. suma minima de plata este de 5%, adica 5 lei pe luna. dar o sa platesti dobanda. daca platesti 100, nu platesti nici o dobanda. daca nu platesti nimic, ti se va bloca cardul.

#11
suprem_groove

suprem_groove

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 432
  • Înscris: 29.09.2009

 pasilla, on 20 aprilie 2018 - 20:46, said:

Daca ai pachetul de cont zero tot, nu cred ca platesti comision de transfer.
Pana acum nu am fost nevoit sa transfer bani catre alte banci. Am pachetul zero tot, am sa ma interesez la Raiff.

 rich1974, on 20 aprilie 2018 - 20:47, said:

nu, datoria curenta este rata lunara, ala e soldul dumitale. suma minima de plata este de 5% din rata lunara.
se da suna asta minima ca sa nu iti blocheze cardul.  
adica, dumneata cumperi un laptop cu 1000 de lei cu 10 rate egale. ai de platit 100 de lei pe luna. suma minima de plata este de 5%, adica 5 lei pe luna. dar o sa platesti dobanda. daca platesti 100, nu platesti nici o dobanda. daca nu platesti nimic, ti se va bloca cardul.
Am inteles acum Posted Image

Din cate am inteles dureaza cateva zile bune (aprox 5-6) pana elibereaza cardul.

Edited by suprem_groove, 20 April 2018 - 20:59.


#12
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 suprem_groove, on 20 aprilie 2018 - 20:57, said:

Am inteles acum Posted Image
Din cate am inteles dureaza cateva zile bune (aprox 5-6) pana elibereaza cardul.

Deci, practic, trebuie sa tii minte ca ai 12 rate de plata, prima rata intra in extras chiar in luna in care ai cumparat produsul dar are scadenta luna viitoare pana in data de 25 ale lunii sau cum e prevazut in contractul cardului de credit.

Ca sa beneficiezi de perioada de gratie, trebuie rambursat pana in maxim 25 ale lunii urmatoare, tot utilizatul lunii precedente + ratele care intra in luna respectiva... in acest caz nu se calculeaza nicio dobanda. Deci nu "suma minima de plata" ci tot utilizatul + eventualele rate lunare. Daca nu ti-e greu, poti sa tii socoteala intr-un Excel si vei sti clar ce ai de plata.

Edited by rosix, 20 April 2018 - 21:08.


#13
Skiuc

Skiuc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 755
  • Înscris: 20.07.2006

 suprem_groove, on 20 aprilie 2018 - 20:57, said:

Din cate am inteles dureaza cateva zile bune (aprox 5-6) pana elibereaza cardul.
Inca ceva pe langa ce ti-au spus colegii: e suficient sa lasi o adresa de mail valida si vei primi factura lunar, de obicei in ultima zi lucratoare a lunii, asta daca nu vrei sa te complici cu IB sau cu alte banci. Se poate plati si la orice oficiu postal prin scanarea codului de bare de pe factura. In plus, la orice bun cumparat cu valoare minima de 250 lei vei plati in 3 rate.

#14
suprem_groove

suprem_groove

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 432
  • Înscris: 29.09.2009

 rosix, on 20 aprilie 2018 - 21:07, said:

Deci, practic, trebuie sa tii minte ca ai 12 rate de plata, prima rata intra in extras chiar in luna in care ai cumparat produsul dar are scadenta luna viitoare pana in data de 25 ale lunii sau cum e prevazut in contractul cardului de credit.

Ca sa beneficiezi de perioada de gratie, trebuie rambursat pana in maxim 25 ale lunii urmatoare, tot utilizatul lunii precedente + ratele care intra in luna respectiva... in acest caz nu se calculeaza nicio dobanda. Deci nu "suma minima de plata" ci tot utilizatul + eventualele rate lunare. Daca nu ti-e greu, poti sa tii socoteala intr-un Excel si vei sti clar ce ai de plata.
Perfect, asta in cazul in care doresc sa mai achizitionez ceva cu acel card, dar in special pentru rate a nu se depasi daca scadenta.

 Skiuc, on 20 aprilie 2018 - 21:09, said:

Inca ceva pe langa ce ti-au spus colegii: e suficient sa lasi o adresa de mail valida si vei primi factura lunar, de obicei in ultima zi lucratoare a lunii, asta daca nu vrei sa te complici cu IB sau cu alte banci. Se poate plati si la orice oficiu postal prin scanarea codului de bare de pe factura. In plus, la orice bun cumparat cu valoare minima de 250 lei vei plati in 3 rate.

Treaba cu adresa de e-mail este bine de stiut, nu zici rau. Posted Image

Edited by suprem_groove, 20 April 2018 - 21:32.


#15
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Ai grija doar sa nu te indatorezi mai mult decat te tin balamalele. Tentatia e foarte mare si repercusiunile foarte grave.

#16
suprem_groove

suprem_groove

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 432
  • Înscris: 29.09.2009

 pasilla, on 20 aprilie 2018 - 21:33, said:

Ai grija doar sa nu te indatorezi mai mult decat te tin balamalele. Tentatia e foarte mare si repercusiunile foarte grave.

Cred ca tentatia este mare, dar pentru moment acest credit are un scop clar. Dupa achizitionarea produsului cardul va ramane acasa 12 luni, iar dupa aceasta perioada am sa vad daca mai am nevoie de el.
Am auzit cazuri in care au fost aplicate dobanzile...reuseau sa plateasca doar dobanzile fara a se atinge de rata.. ceea ce nu este tocmai placut.

#17
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 suprem_groove, on 20 aprilie 2018 - 21:40, said:

Am auzit cazuri in care au fost aplicate dobanzile...reuseau sa plateasca doar dobanzile fara a se atinge de rata.. ceea ce nu este tocmai placut.
AI explicatie clara la postarea #10.

Sper ca nu vei uita de "tentatie" niciodata, indiferent de cat de nasoala e perioada prin care treci dpdv financiar.

Edited by pasilla, 20 April 2018 - 21:47.


#18
suprem_groove

suprem_groove

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 432
  • Înscris: 29.09.2009

 pasilla, on 20 aprilie 2018 - 21:44, said:

AI explicatie clara la postarea #10.

Sper ca nu vei uita de "tentatie" niciodata, indiferent de cat de nasoala e perioada prin care treci dpdv financiar.
Nu uit pentru ca sunt constient de dobanzile mari care pot fi aplicate.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate