Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 

Miscari sau eficienta?

- - - - -
  • Please log in to reply
65 replies to this topic

#1
PandaManu

PandaManu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 19.04.2018
Salutari, apar din ce in ce mai multe demonstratii extreme de ''lovituri'' , tot felul de invartiri, vreau sa va intreb credeti ca un tip ca acesta ar putea aplica ceea ce face intr-o lupta ?
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/2JVJc8z7Jeg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Acel tip nu poate apica miscarile alea intr-o lupta reala deoarece garda ii e deschisa mereu in timpul "miscarilor artistice".

#3
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,279
  • Înscris: 06.07.2007
depinde. Pentru impresia artistica e uau. Insa si VanDamme se pricepea la alea si totusi l-au batut     t igan ii in Bucuresti de s-a kkt pe el.

Edited by dan1980_25, 19 April 2018 - 20:36.


#4
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View Postsuper8, on 19 aprilie 2018 - 20:33, said:

Acel tip nu poate apica miscarile alea intr-o lupta reala deoarece garda ii e deschisa mereu in timpul "miscarilor artistice".
Unele dintre ele le poate aplica......

#5
DJPocaitul

DJPocaitul

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,778
  • Înscris: 17.09.2014

View Postdan1980_25, on 19 aprilie 2018 - 20:35, said:

depinde. Pentru impresia artistica e uau. Insa si VanDamme se pricepea la alea si totusi l-au batut t igan ii in Bucuresti de s-a kkt pe el.
Chiar n-am stiut ca l-au batut nemernicii aia. E adevarat ? Un link,ceva ?

#6
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View PostDJPocaitul, on 19 aprilie 2018 - 20:37, said:

Chiar n-am stiut ca l-au batut nemernicii aia. E adevarat ? Un link,ceva ?
E chestie veche de vreo 15 ani cred

#7
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
da, mma ;)

#8
DJPocaitul

DJPocaitul

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,778
  • Înscris: 17.09.2014

View PostI2O, on 19 aprilie 2018 - 20:40, said:

E chestie veche de vreo 15 ani cred
O sa caut pe google...dar nu stiu daca e.

#9
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,043
  • Înscris: 24.02.2006
miscarile sunt efectuate sufient de rapid si fluent pt a putea fi folosite intr-o lupta, dar nu par a excela la capitolul eficienta.

#10
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View Post_Smiley_, on 19 aprilie 2018 - 20:47, said:

miscarile sunt efectuate sufient de rapid si fluent pt a putea fi folosite intr-o lupta, dar nu par a excela la capitolul eficienta.
Are cateva destul de eficiente si prima care imi vine in cap e seria aia de lovituri in gat vreo 4-5 lovituri daca nu chiar mai multe intr-o secunda cred...alea nu numai ca te pune cu cracii in sus dar e cam posibil sa ai nevoie de o garsoniera cu usa in tavan dupa ele

#11
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

Quote

Are cateva destul de eficiente
Ba nu are.
Miscarile lui sunt bune in fata unora care se lasa uimiti de impresia artistica, moment in care el ii aplica o lovitura decisiva.
Dar daca oponentul nu se lasa impresionat sa piarda timpul holbandu-se, ii poate aplica o singura lovitura de K.O. !

Eventual, poate sa se anuleze in lupta prin miscarile foarte rapide.
El se misca rapid nelasand timp util oponentului sa-l loveasca;
dar nici el nu poate sa isi loveasca oponentul din cauza miscarilor artistice si ineficienta, daca va lovi.

#12
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Par "soft" loviturile insa in realitate cred ca loviturile lui ar fi mai dure. Asa din ce vad are viteza , loveste destul de bine , se misca bine , e destul de bun pentru o bataie. Mai depinde daca si are calmul necesar sa faca sariturile alea logic intr-o lupta , ca daca doar sare aiurea si se arunca in pumn tot degeaba ....

Edited by karax, 19 April 2018 - 21:09.


#13
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,043
  • Înscris: 24.02.2006

View PostI2O, on 19 aprilie 2018 - 20:50, said:

Are cateva destul de eficiente si prima care imi vine in cap e seria aia de lovituri in gat vreo 4-5 lovituri daca nu chiar mai multe intr-o secunda cred...alea nu numai ca te pune cu cracii in sus dar e cam posibil sa ai nevoie de o garsoniera cu usa in tavan dupa ele
poti spune minutul si secunda la care te referi? n-am chef sa caut 7 minute si jumatate :)

#14
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View Postsuper8, on 19 aprilie 2018 - 21:01, said:

Ba nu are.
Miscarile lui sunt bune in fata unora care se lasa uimiti de impresia artistica, moment in care el ii aplica o lovitura decisiva.
Dar daca oponentul nu se lasa impresionat sa piarda timpul holbandu-se, ii poate aplica o singura lovitura de K.O. !

Eventual, poate sa se anuleze in lupta prin miscarile foarte rapide.
El se misca rapid nelasand timp util oponentului sa-l loveasca;
dar nici el nu poate sa isi loveasca oponentul din cauza miscarilor artistice si ineficienta, daca va lovi.
Tu crezi ca atunci cand te bati pe strada te pui ca in ring,iti iei garda si incepi sa te bati?
Pe strada mai dai si perverse fara ca adversaru sa se astepte,te mai faci ca iti e frica de el si il articulezi pervers de il culci la pamant in secunda doi
Ehehe..cate am facut eu in tineretea mea...

View Post_Smiley_, on 19 aprilie 2018 - 21:09, said:

poti spune minutul si secunda la care te referi? n-am chef sa caut 7 minute si jumatate Posted Image
nu mai stau acuma sa iau filmu la puricat...

#15
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,043
  • Înscris: 24.02.2006
ok Posted Image
atunci la modul generel, cred in continuare ca in film se vad ceva carente la partea de eficienta. nu ma refer la rezultatul loviturilor (da, 4-5 lovituri la gat dau rezultate foarte bune) ci la energia folosita pt aplicarea lor(daca pt cele 4-5 lovituri la gat trebuie sa te dai peste cap de 3 ori, ai o problema) precum si la modul ceva mai "artistic" de aplicare (care ar permite "interceptarea" lor mai usoara).

daca ar lupta cu cineva de talia lui care ar folosi doar lovituri simple si directe, probabil ca "artistul" ar pierde lupta.

Edited by _Smiley_, 20 April 2018 - 07:21.


#16
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,279
  • Înscris: 06.07.2007

View PostDJPocaitul, on 19 aprilie 2018 - 20:37, said:

Chiar n-am stiut ca l-au batut nemernicii aia. E adevarat ? Un link,ceva ?
citez
"Un alt străin care a fost bătut în Capitală este jean Claude Van Damme. Cunoscut pentru plăcerea cu care se distra în cluburile din Bucureşti, în 2005, Van Damme s-a luat la harţă cu un grup de rromi. La finalul altercaţiei, acesta a ajuns la spitalul Euroclinic pentru a fi tratat. Incidental a avut loc în perioada în care Van Damme se afla în România pentru filmările de la "2nd in command", turnată la Castel Film."

#17
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Omul face un fel de capoeira amestecata cu parkour, are niste calitati fizice de exceptie bune intr-un film si nu intr-un ring.

#18
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View PostI2O, on 19 aprilie 2018 - 21:36, said:

Tu crezi ca atunci cand te bati pe strada te pui ca in ring,iti iei garda si incepi sa te bati?
Pe strada mai dai si perverse fara ca adversaru sa se astepte,te mai faci ca iti e frica de el si il articulezi pervers de il culci la pamant in secunda doi
Ehehe..cate am facut eu in tineretea mea...
Tu esti constient ca ai recunoscut ca miscarile "artistice" din clip nu sunt bune intr-o lupta de strada ?
Pt. ca loviturile "perverse" dintr-o lupta reala il pune la pamant pe artist  :)
Tu te faci ca ridici piciorul sa-l lovesti, el se eschiveaza facand un flic-flac surub si atunci il lovesti din plin cu piciorul cand el e inca in aer.

Miscarile sale sunt bune doar in filme de actiune "cu batai" cum erau pe vremuri.
Luptele de arte martiale cu reguli stricte in dojo-uri nu prea sunt bune pe strada.
In cel mai bun caz poti para doua-trei lovituri si apoi tre' sa fugi ca sa nu ti-o iei.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate