Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 

Miscari sau eficienta?

- - - - -
  • Please log in to reply
65 replies to this topic

#37
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Poate nici tu nu erai chiar asa mobil. In rest n-am gasit inca video rugbisti vs mma dar o sa caut ,dar uite am gasit cu sumoisti vs mma
Uite cum poti bate niste malaci:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/KOuJ0xxs2OQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Mai ales daca esti pe strada si ai spatiu sa te misti ....

Dar uite ceva strict pe titlul topicului. Ce ar face rugbistul aici?
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/R4LQvPCuwbY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#38
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Sa facem un test. Verificam intr-un bar/ club de cine se teme lumea, de:
rugbisti
boxeri
karatisti
judoka etc

#39
Mariusvlad2

Mariusvlad2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 11.12.2007
Într-un bar cel mai tare ma tem de chelnerul care imi aduce nota de plata si apoi de telefon. Oricand poate suna si o voce de acolo sa mă întrebe pe unde umblu de nu am ajuns inca acasa.
Cât despre ceilalti...neh. Dupa primul pahar sunt cel mai tare din parcare.

#40
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015

View Postoverseas, on 30 aprilie 2018 - 09:21, said:

Sa facem un test. Verificam intr-un bar/ club de cine se teme lumea, de:
rugbisti
boxeri
karatisti
judoka etc

Cred ca conteaza mai mult individul cat de agresiv si impunator pare, nu prea are importanta ce sport practica din astea enumerate. In fiecare gasesti baieti buni.

#41
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Vinciun, statistic stii ca in sporturile de contact clasice gen rugby/ lupte/ box sunt mult mai multi baieti capabili decat in arte martiale.

#42
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Stiu, dar tu ai enumerat doar sporturi de contact, daca ne referim la kiokushin cand spunem karate.

Dar daca tot esti de parere ca practicantii de kiokushin se ocupa cu dansul in sala te cam inseli :)

Despre artele martiale fara contact s-a mai discutat si ajunsesem la un numitor comun parca. Sunt foarte bune de impresionat prietenii, cand iesi la un frigarui. Le arati niste lovituri fulger, o strangulare, o dezarmare ceva dar nu are rost sa te dai mare in fata unui profesionist de ring, oricare ar fi acesta.

#43
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005

View Postoverseas, on 30 aprilie 2018 - 09:21, said:

Sa facem un test. Verificam intr-un bar/ club de cine se teme lumea, de:
rugbisti
boxeri
karatisti
judoka etc
Ca sa  rezisti in fata unui rugby-ist trebuie sa fii extrem de puternic si rezistent, in fata unui boxer trebuie sa realizezi ca e mai bun pe brate decit oricine (daca e si mare e si mai grav), karatistii sa fie cit de multi dar nu din Kyokushin iar daca provine din judo/lupte important e sa nu ajunga aproape (dar oricum ajunge).
Si ca sa acoperi toata plaja de posibilitati trebuie sa fii un gladiator fanatic a carui mama a facut sex cu un spartan dupa care te-a parasit in fata unei minastiri Shaolin pe care ai parasit-o la 15 ani pt a te inrola in Legiunea Straina 😅😅😅.
Daca e mare, rezistent si stie sa dea un pumn si un picior decent, sau sa faca o secerare sau o proiectare macar 50% corecta si in plus e un salbatic meciul se termina inainte sa inceapa.
Prin deces.

Edited by lil debul, 30 April 2018 - 21:51.


#44
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Artele martiale traditionale sunt excelente pentru mobilitate si conditie fizica daca sunt practicate la modul serios, pentru spirit, plus spectaculoase.
Artele martiale in ring sunt eficiente. Poate ca un rugbist este puternic, insa cand primesti o lovitura la ficat sau stern, sau un croseu sau upercut in barbie puterea conteaza mai putin. La sol poti fi puternic insa daca lupti cu o persoana antrenata sa foloseasca in mod eficient parghiile te trezesti usor intr-o pozitie in care puterea nu mai conteaza asa mult.
Intr-o lupta de strada obiceiurile din ring iti pot aduce si dezavantaje. Poti lovi elegant cu directa si croseul si te poti trezi cu un cap in gura la care nu te asteptai. O fixare la sol nu e prea grozava cand adversarul iti poate baga degetele in ochi, te poate musca si apuca de testicole.

#45
Mariusvlad2

Mariusvlad2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 11.12.2007
Ce tot veni vorba de eficienta am zis sa incerc sa dezvolt cateva tehnici aplicate cu degetul mergand pe principiul suprafetei de contact...
Am inceput cu flotări in degete si momentan execut fara probleme 15 flotari in 2 degete. Apoi am început sa experimentez in kumite, asa mai cu simț cate o lovitură si va pot sa spune cu mana pe inima ca se lasa cu daune mari. Spre exemplu o lovitura cu aratatorul intre pectoral și umar lasa bratul inert pentru secunde bune, in abdomen  chiar într-unul destul de bine lucrat e greu de suportat iar la coaste e de-a dreptul socant.
Acum, nu e o pledoarie pentru acest gen de lovituri dar e o idee care va poate ajuta într-o joaca cu prietenii.
In altă ordine de idei sa ne amintim ca forta este masa ori acceleratia. Rugby-istul are masa dar daca nu are si viteza nesesara atunci este ineficient. Cunosc karateka carora le pocnește maneca kimonoului cand lovesc. Știți ce viteza are un obiect pe acea portiune in care scoate un sunet in aer? E doar fizica avansata, nimic altceva. 😁

Edited by Mariusvlad2, 11 May 2018 - 13:52.


#46
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Pe strada nu m-as hazarda cu degetele inainte, se rup usor.

#47
Mariusvlad2

Mariusvlad2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 11.12.2007
Nu trebuie să lupți cu degetele dar nu se stie când ai ocazia sa îl împlânți intre coaste sa îl faci de rușine. Lovitura pare atât de nevinovată încât creeaza impresia ca incasatorul chiar e slab pregatit.

#48
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
faza clasica cu degetele e la ochi, a patit-o o ruda de a mea de l-a incapacitat un baietas de etnie prin surprindere

#49
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,173
  • Înscris: 28.06.2005
Am făcut judo.
Nu sunt înalt și mult timp am fost cu vreo 5kg sub limita celei mai ușoare categorii.
Așa că am fost nevoit să-mi dezvolt un stil propriu pentru situații neplăcute.
Deși mă descurc(am) în lupta de aproape, întotdeauna păstram distanța a.î. să pot evita conflictul. În caz că era de neevitat conflictul nu inițiam eu apropierea. Dar în timp ce uke se apropia loveam primul. Scurt și rapid, cu degetele în beregată. Apoi imediat un șut/genunchi în coaie. A treia lovitură era opțională: un genunchi în cap/nas.

Dar asta merge doar în timp ce adversarul se apropie spre intimidare sau fix în momentul în care s-a oprit. Orice întârziere scade dramatic șansele de reușită a primei lovituri.


#50
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015

View Postoverseas, on 11 mai 2018 - 13:34, said:

Pe strada nu m-as hazarda cu degetele inainte, se rup usor.

Intr-adevăr, el a scris ca loveste cu un singur deget, cel arătător. In vingtsun este lovitura cu degetele dar se tine palma cu degetele lipite, astfel ele se sprijinea intre ele iar lovitura e tot dureroasa ca ele nu sunt de aceeasi lungime si in final tot cu unul lovesti.  Acum vad ca nu prea se invata dar am mai văzut prin video-uri mai vechi lovitura asemănătoare cum a descris marius,  cu vârful degetelor la încheietura dintre pectoral si umar.

#51
Ayami

Ayami

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,062
  • Înscris: 08.12.2013
Ce-mi place mie cand cineva trage toata viata sa ajunga undeva cu fizicul si cand imbatraneste se ofileste ca si cum nu a facut nimic.
E misto cand esti tare, depinde fata de cine.
Eficient pana la un timp.

Care e cu psihicul la pamant asa ramane oricate tehnici ar invata.
era o vorba: tre sa te nasti cu asta

Edited by Ayami, 13 May 2018 - 13:45.


#52
Mariusvlad2

Mariusvlad2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 11.12.2007

View PostAyami, on 13 mai 2018 - 13:33, said:

Eficient pana la un timp.
Depinde ce înțelegi prin eficienta. La ora asta tocmai am terminat un seminar de kumite, 10 ore in 2 zile iar unul dintre shihani are 76 de ani. Chiar si la aceasta vârstă inaintata simți cand te atinge chiar daca nu pare ca face vreun efort.

Edited by Mariusvlad2, 13 May 2018 - 13:53.


#53
Ayami

Ayami

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,062
  • Înscris: 08.12.2013
E bun. Miscarea e buna si nu am zis niciodata altfel.
Dar a absolutiza, a crede ca un antrenament e o cale in viata e gresit.
Cel putin la occidentali, la chinezi o fi.

Un pic de demnitate, numa asiaticii stiu cai in viata? Posted Image

Edited by Ayami, 13 May 2018 - 14:07.


#54
Mariusvlad2

Mariusvlad2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 11.12.2007
Nu putem vorbi despre o cale în viața atâta timp cat nu ne câștigăm existența de pe urma sportului dar poate fi o cale de refulare sau un echilibru între greutatile sau bucuriile vieții.
Spre exemplu dacă ești supărat, indispus, poți sa iti recapeti dispozitia printr-un antrenament. La fel si dupa o bucurie excesiva, poți reveni cu picioarele pe pământ până nu dai cu capul tot prin intermediul unui antrenament.
Sportul la orice varsta poate fi mediana vieții, colacul de salvare daca sti sa apelezi la el.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate