Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Miscari sau eficienta?

- - - - -
  • Please log in to reply
65 replies to this topic

#19
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View Post_Smiley_, on 20 aprilie 2018 - 07:06, said:

ok Posted Image
atunci la modul generel, cred in continuare ca in film se vad ceva carente la partea de eficienta. nu ma refer la rezultatul loviturilor (da, 4-5 lovituri la gat dau rezultate foarte bune) ci la energia folosita pt aplicarea lor(daca pt cele 4-5 lovituri la gat trebuie sa te dai peste cap de 3 ori, ai o problema) precum si la modul ceva mai "artistic" de aplicare (care ar permite "interceptarea" lor mai usoara).

daca ar lupta cu cineva de talia lui care ar folosi doar lovituri simple si directe, probabil ca "artistul" ar pierde lupta.
O lovitura din asta artistica e eficienta mai ales atunci cand adversarul este in situatia in care are o pozitie incomoda si nu poate aplica o lovitura simpla si scurta, iar tu ai timp astfel sa capeti energie cinetica. Si mai ales cand adversarul nu se asteapta sa o faci si reprezinta o iesire sau eschiva neasteptata. Asta il face sa loveasca in gol si sa piarda echilibru datorat inertiei.

View Postsuper8, on 20 aprilie 2018 - 08:26, said:

Tu esti constient ca ai recunoscut ca miscarile "artistice" din clip nu sunt bune intr-o lupta de strada ?
Pt. ca loviturile "perverse" dintr-o lupta reala il pune la pamant pe artist  Posted Image
Tu te faci ca ridici piciorul sa-l lovesti, el se eschiveaza facand un flic-flac surub si atunci il lovesti din plin cu piciorul cand el e inca in aer.

Miscarile sale sunt bune doar in filme de actiune "cu batai" cum erau pe vremuri.
Luptele de arte martiale cu reguli stricte in dojo-uri nu prea sunt bune pe strada.
In cel mai bun caz poti para doua-trei lovituri si apoi tre' sa fugi ca sa nu ti-o iei.
Asta daca nu cumva el a calculat deja traiectoriile si a ales un flic flac din asta care il duce intr-o pozitie in care tie iti e greu sa il lovesti datorita propriei inertii si dinamici  miscarii.

Edited by karax, 20 April 2018 - 08:38.


#20
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View Postsuper8, on 20 aprilie 2018 - 08:26, said:

Tu esti constient ca ai recunoscut ca miscarile "artistice" din clip nu sunt bune intr-o lupta de strada ?
Pt. ca loviturile "perverse" dintr-o lupta reala il pune la pamant pe artist  :)
Tu te faci ca ridici piciorul sa-l lovesti, el se eschiveaza facand un flic-flac surub si atunci il lovesti din plin cu piciorul cand el e inca in aer.

Miscarile sale sunt bune doar in filme de actiune "cu batai" cum erau pe vremuri.
Luptele de arte martiale cu reguli stricte in dojo-uri nu prea sunt bune pe strada.
In cel mai bun caz poti para doua-trei lovituri si apoi tre' sa fugi ca sa nu ti-o iei.
Eu nu am zis ca toate loviturile alea sunt bune,eu am zis ca are si unele care pot fi bune

#21
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,023
  • Înscris: 09.01.2007
Omul e impresionant, face cam tot ce face Yuri Boyka, gen.
Imi amintesc de politistul Filip din Constanta care a dat KO-ul anului la Superkombat niste ani in urma cu un flic flac din asta.
Clar omul e directionat pe show, daca era pe smardoiala nu era cu 6 pack si super tehnicizat.

#22
Mariusvlad2

Mariusvlad2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 11.12.2007
Ca un rezumat...daca faci vreun sport fie el si de full contact ala de pe strada te va bate oricum din ce ziceți voi. Dar ala de pe strada cum se antrenează? Ce poți face sa fi mai bun ca el? Sa te lasi de sport si sa iti cumperi pistol?  Dar daca te ia prin surprindere si nu ai timp să scoți pistolul? Aaaaa, stai cu mana pe trăgaci când ieși din casă.
Din ce vad eu pe aici nu este topic in care jagardeaua de la colț sa nu il dovedeasca pe luptatorul antrenat in sporturi de contact. Deja mă apucă greața.
Se mai da și exemplul cu Van Damme care beat manga fiind la iesirea din club a incasat-o de la o cireada de jagardele înarmate cu bate si cutite...



#23
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,023
  • Înscris: 09.01.2007
Van Damme era cam batraior si obosit de filme, nu e ca si cum o ardea prin competitii.
Iar cu jagardeaua de la colt sa nu o subestimam, daca nu ar fi capabil sa se mentina pe strazi nu i-ati vedea deloc. Sunt indivizi dotati genetic cu tupeu si intuitie in primul rand.

#24
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006

View Postkarax, on 20 aprilie 2018 - 08:41, said:

O lovitura din asta artistica e eficienta mai ales atunci cand adversarul este in situatia in care are o pozitie incomoda si nu poate aplica o lovitura simpla si scurta, iar tu ai timp astfel sa capeti energie cinetica. Si mai ales cand adversarul nu se asteapta sa o faci si reprezinta o iesire sau eschiva neasteptata. Asta il face sa loveasca in gol si sa piarda echilibru datorat inertiei.

uita-te la 3:30 in filmulet, de exemplu. face un salt in fata, se da peste cap si aterizeaza cu genunchiul pe sacul de box. probelmele ar fi:
-fiind un salt inainte, genunchiul lui nu prea acumuleaza multa energie. saltul initial in sus este cel care ajuta la lovitura, nu datul peste cap
-o buna bucata de timp este cu spatele la "adversar" si nu vede ce face respectivul (norocul lui e ca sacul de box e ametit si nu se misca ;) )
-gradul de "commitment" e prea mare; practic el nu prea are nici o sansa sa intrerupa miscarea daca se intampla ceva

alternativa ar fi fost sa efectueze acelasi salt in sus, fara sa se dea peste cap, si sa aterizeze tot cu genunchiul pe sacul de box. ar fi avut cel putin aceeasi energie, mult mai mult control asupra loviturii, si-ar fi supravegheat tot timpul adversarul si ar fi avut o multime de optiuni alternative in caz ca acesta reactiona cumva.

pe de alta parte, nu cred ca am fi ajuns sa discutam noi despre el daca ar fi filmat doar astfel de "alternative" eficiente; loviturile din film puncteaza masiv la impresia artistica, si fix asta si-a dorit si el.

#25
Mariusvlad2

Mariusvlad2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 11.12.2007
Jagardeaua de la colț a vizitat spitalul de urgenta de câteva ori. Stie cum se coase un buzunar făcut cu șișul, stie cat costa un dinte din fața, etc așa că nu ii mai ridicați in slavi. Singurul lor avantaj este ca nu au frica de pârnaie in caz ca se lasa cu omor si asta le da imboldul de a ataca fără reținere. Crezi ca un karateka cu cutitul in mână nu ii poate scoate ficatul sau unul care face 20 de flotări in degete nu ii scoate ochii jagardelei? Dar karateka are copii acasa si aia au nevoie de tata in libertate pe cand puradelul și piranda stiu cum cu se livreaza chiftelele in puscarie.

#26
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,023
  • Înscris: 09.01.2007
Nu trebuie sa faci flotari in degete ca sa-i scoti ochii unuia. O duduie hotarata te rezolva.
Jagardeaua loveste prima si alege termenii confruntarii.

#27
Mariusvlad2

Mariusvlad2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 11.12.2007
Ai un perimetru foarte restrans de aparat, de obicei fix altul decat cel din competiție. Dacă ești conștient de acest lucru ai deja 1-0.


#28
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,023
  • Înscris: 09.01.2007
Daca esti constient ca e inevitabil.

#29
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Ceva care stă pe loc poate fi lovit artistic daca investesti timp și efort sa faci asta spectaculos. Cand cevaul  ala se misca si mai are si prostul obicei sa te pocnească ...  lucrurile se schimba. No offence dar comentariile arata ca nu prea ati luptat efectiv . Spectaculozitatea face bine la promovare dar spuneti-mi in ce competitii de full contact ati vazut vreodata asa ceva ?

#30
Mariusvlad2

Mariusvlad2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 11.12.2007

View PostJurasikMan, on 20 aprilie 2018 - 15:12, said:

No offence dar comentariile arata ca nu prea ati luptat efectiv .
Prima data cand am stat 6 luni pe tușa a fost dupa o lupta pe care am terminat-o in picioare avand 2 coaste fisurate, una rupta si glezna cu luxație gradul 2. Se intampla in primul minut si am rezistat pana la final, inca un minut deoarece era meci de 2 minute.
Aici e vorba de cat de repede te c..i pe tine cand iei una caci daca nu o iei in barba, nas sau oua atunci nu iei decat o lovitură din miile cu care ești invatat.
Daca a-și avea cate un leu de cate ori se striga "garda sus" la sala nu a-și mai fi nevoit sa muncesc.
Daca nu reușești sa îți câștigi respectul de sine si increderea în propriile forțe dupa câțiva ani de arte martiale ar trebui sa te muti la alt club. Ceva nu merge cum ar trebui.
Confruntari de strada am avut mereu in ani 90 - 2000 pe vremea găștilor de cartier, fara cutite, doar cu lanțuri si bate asa că știu exact cum funcționează treaba. 😉 Adi Mihai alias Sfarma Piatra, luptător in circuitul K1 mi-a fost prieten de gasca si vecin.



#31
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View Post_Smiley_, on 20 aprilie 2018 - 13:17, said:


uita-te la 3:30 in filmulet, de exemplu. face un salt in fata, se da peste cap si aterizeaza cu genunchiul pe sacul de box. probelmele ar fi:
-fiind un salt inainte, genunchiul lui nu prea acumuleaza multa energie. saltul initial in sus este cel care ajuta la lovitura, nu datul peste cap
-o buna bucata de timp este cu spatele la "adversar" si nu vede ce face respectivul (norocul lui e ca sacul de box e ametit si nu se misca Posted Image )
-gradul de "commitment" e prea mare; practic el nu prea are nici o sansa sa intrerupa miscarea daca se intampla ceva

alternativa ar fi fost sa efectueze acelasi salt in sus, fara sa se dea peste cap, si sa aterizeze tot cu genunchiul pe sacul de box. ar fi avut cel putin aceeasi energie, mult mai mult control asupra loviturii, si-ar fi supravegheat tot timpul adversarul si ar fi avut o multime de optiuni alternative in caz ca acesta reactiona cumva.

pe de alta parte, nu cred ca am fi ajuns sa discutam noi despre el daca ar fi filmat doar astfel de "alternative" eficiente; loviturile din film puncteaza masiv la impresia artistica, si fix asta si-a dorit si el.
Da dar in lupta poate evalua intai cat de ametit e adversarul si cate sanse are sa loveasca....

Pana nu il vedem cu un sparring partner nu putem sane dam seama.

View PostMariusvlad2, on 20 aprilie 2018 - 13:19, said:

Jagardeaua de la colț a vizitat spitalul de urgenta de câteva ori. Stie cum se coase un buzunar făcut cu șișul, stie cat costa un dinte din fața, etc așa că nu ii mai ridicați in slavi. Singurul lor avantaj este ca nu au frica de pârnaie in caz ca se lasa cu omor si asta le da imboldul de a ataca fără reținere. Crezi ca un karateka cu cutitul in mână nu ii poate scoate ficatul sau unul care face 20 de flotări in degete nu ii scoate ochii jagardelei? Dar karateka are copii acasa si aia au nevoie de tata in libertate pe cand puradelul și piranda stiu cum cu se livreaza chiftelele in puscarie.
Legea e de vina aici...ar trebui legea sa protejeze victima mereu si nu atacatorul. Victima reala

#32
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006

View Postkarax, on 20 aprilie 2018 - 20:56, said:

Da dar in lupta poate evalua intai cat de ametit e adversarul si cate sanse are sa loveasca....

pai ce, daca adversarul e ametit atunci genunchiul capata energie cinetica in timp ce se da peste cap? :)

#33
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Ai mai mult timp la dispozitie in care sa efectuezi o lovitura mai complicata.

Edited by karax, 21 April 2018 - 07:10.


#34
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005
Pt mine problema e simpla, mai bine dau 5 ani la sac decit sa ma antrenez 5 ani la flicflac. De ce ? Dupa 5 ani de sac orice lovitura e destructiva, dupa 5 ani de flicflac trebuie sa am noroc sa il pot lovi pe unu care se tot misca in fata mea.
Si asta se numeste eficienta.

#35
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Na pai nici o lupta nu e asemanatoare cu alta si nici o miscare nu e neaparat la fel...asa ca tactica ta nu e buna

#36
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005

View Postkarax, on 26 aprilie 2018 - 09:33, said:

Na pai nici o lupta nu e asemanatoare cu alta si nici o miscare nu e neaparat la fel...asa ca tactica ta nu e buna
Crezi ? Faceam Kyokushin si aveam la sala un baiat care facea si rugby, eram staturi egale, el doar putin mai solid, eu fiind atunci mai subtire dar fibrat , eu tehnica si mobilitate, el mai mult duritate desi era si tehnic dar nu mai mult ca mine.
Era meci greu cu baiatul ala, cind dadea te luau transpiratiile 😅😅😅.



Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate