Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Inmatriculare masina fara fiscal

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#1
BGD1337

BGD1337

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 20.12.2015
Salutare, am si eu o problema si as dori sa va rog sa ma ajutati daca puteti.
Am cumparat sambata o masina inamtriculata, de la un intermediar sa zic asa, adica nu era el proprietarul de drept.
Mi-a oferit toate actele, contract de instrainare-dobandire (nestampilat, am auzit ca e valabil doar 30 de zile) contract pe care l-a facut de pe numele proprietarului de drept pe mine, insa nu mi-a dat fiscalul.
L-am sunat azi si a zis ca e in Germania, insa rezolva cand vine cu actele.
Intrebarea mea este, pot sa trec masina pe numele meu daca nu am fiscalul si daca nu e stampilat acel contract?
Am copiile de buletin ale ambilor.
Daca nu, ce e de facut?

#2
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Nu poti! El a avut-o in evidenta la impozite? Nu cred...!

Edited by arab, 17 April 2018 - 17:05.


#3
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Invatatura sa va mai luati masini de la samsari pe unde ei nu apar nicaieri Posted Image

#4
enike00

enike00

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 29.09.2014
Te-a inselat samsarul. Nu o sa mai dai de el. Incearca sa dai de proprietarul din acte al masinii si fa o plangere la politie pentru inselaciune pe numele samsarului.

#5
uhu10uhu

uhu10uhu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,744
  • Înscris: 04.10.2006
Cauta proprietarul initial din acele masinii. In mod sigur samsarul nu a trecut-o in evidenta la fisc si vechiul proprietar inca plateste impozit.
Bine, exista si varianta in care vechiul proprietar a facut actele cu samsarul si a radiat-o de la fisc, insa samsarul nu s-a dus sa o inscrie la el. In cazul asta masina e cam in aer din punct de vedere fiscal.

#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
BGD1337, adică tu ai acceptat să semneze altcineva decât proprietarul pe acel contract de vânzare-cumpărare și i-ai mai și dat bani pentru asta? De unde știi că cel din acte e de acord să-i fie vândută mașina fără să încaseze nimic pe ea?
enike00, nu are cum să facă pentru că el a văzut cine-i vinde mașina.

#7
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 BGD1337, on 17 aprilie 2018 - 16:51, said:


Am cumparat sambata o masina inamtriculata, de la un intermediar
... contract pe care l-a facut de pe numele proprietarului de drept pe mine, insa nu mi-a dat fiscalul.
... ce e de facut?
Nimic ! Nu puteai sa-l intrebi de fiscal inainte sa dai banii ? iti dai seama ca o sa te amane ala cat vrea el ...

#8
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,862
  • Înscris: 06.10.2003
Pe ăla nici nu-l doare capul că pe contractul de V-C e trecut proprietarul mașinii, nu el. Așa că inițiatorul tre'să-l caute pe proprietar. Samsarul s-a scos din ecuație.

#9
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,395
  • Înscris: 06.02.2008
Nu trebuie să fie ștampilat contractul când vorbim de persoane fizice. Iar în cazul persoanelor juridice se dă factură. Problema va fi într-adevăr obținerea fiscalului. Ești la mâna samsarului și ai două variante. Fie cauți proprietarul din acte și-l rogi să-ți ofere el fiscalul și săriți peste intermediar fie acționezi samsarul în instanță și obții o sentință ce ține rol de fiscal. A doua variantă e de durată, de preferat e să dai de proprietarul din acte. Sau poate ai noroc și-ți dă samsarul fiscalul.

#10
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Cu ce să-l dea în judecată pe samsar când el are contract cu cel din actele mașinii?

#11
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Samsarul a facut fals sub semnatura privata si tu esti complice. Ce si unde sa reclami? Ca mergi cu tot cu el la bulau.

Edited by PoeOvidiu, 17 April 2018 - 17:46.


#12
antinomicum

antinomicum

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 15.02.2005

 caiuscorneliu, on 17 aprilie 2018 - 17:15, said:

Fie cauți proprietarul din acte și-l rogi să-ți ofere el fiscalul și săriți peste intermediar fie acționezi samsarul în instanță și obții o sentință ce ține rol de fiscal. A doua variantă e de durată, de preferat e să dai de proprietarul din acte.

Cum poate proprietarul sa ii mai dea o data fiscalul (in eventualitatea ca a scos-o de pe numele lui de la impozite)? In conditiile astea, cum ajunge masina intr-o evidenta fiscala? Sa o inmatriculeze samsarul si apoi sa faca o vanzare legala? Intreb deoarece cunosc un caz similar, si ma intereseaza o rezolvare.

#13
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
!. Fiscal NU exista !
2. Cine a facut contract de vinzare cumparare  a vindut apoi inregistrat contractul , NU mai are masina . masina trebuie inregistrata la cumparator ...si tot asa .
Sint cazuri cind masinile au ajuns la gunoi din cauza ca nu s-au putut face acte .

#14
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,395
  • Înscris: 06.02.2008

 antinomicum, on 17 aprilie 2018 - 18:11, said:


Cum poate proprietarul sa ii mai dea o data fiscalul (in eventualitatea ca a scos-o de pe numele lui de la impozite)? In conditiile astea, cum ajunge masina intr-o evidenta fiscala? Sa o inmatriculeze samsarul si apoi sa faca o vanzare legala? Intreb deoarece cunosc un caz similar, si ma intereseaza o rezolvare.
Asa este. Am spus să caute proprietarul din acte în speranta, într-adevăr destul de mică, că nu a scos-o de la taxe si impozite si-i poate oferi un fiscal. Altfel, trebuie să stea după samsar si să spere că e de cuvânt.

Edited by caiuscorneliu, 17 April 2018 - 18:32.


#15
luciussss

luciussss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 08.05.2009
da un telefon la primaria de domiciliu a proprietarului din acte sa vezi daca este scoasa de la impozit ,daca este scoasa ......hmmmmmmm ...... , daca nu este scoasa , intreaba daca proprietarul din acte are datorii la primarie (s-ar putea ca asta sa fie cauza ca proprietarul sa te ocoleasca )
vezi daca poti platii datoriile lui si primaria sa iti dea fiscalul

#16
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

 luciussss, on 17 aprilie 2018 - 18:35, said:

da un telefon la primaria de domiciliu a proprietarului din acte sa vezi daca este scoasa de la impozit ,daca este scoasa ........
Unde ai vazut tu ca se lamureste asa ceva , la telefon , la primarie ....?????

#17
BGD1337

BGD1337

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 20.12.2015
Sincer nu stiu ce sa fac, nu stiu cum sa dau de proprietarul de drept, l-am sunat pe asta si a zis ca e in Germania si ca rezolva cand vine.
Chiar nu pot sa scot sub nicio forma fiscalul de la primarie? Sunt absolut paralel, nu stiu ce sa fac.

Edited by BGD1337, 17 April 2018 - 18:54.


#18
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011
De toata p... cu inscrierea unei masini in Romania, in germania se face pe loc toate actele, inclusiv numere noi.
Degeaba suntem in EU, nu s-a copiat nimic din sistemul simplificat.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate