Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 

Gratar gradina

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#19
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

 JurasikMan, on 16 aprilie 2018 - 08:42, said:

....... Cine sugereaza asa ceva nu a construit gratare. ....
Daca tot ne inspiri , pune si niste poze mai " detail " , si focarul , si daca se poate niste niste dimensiuni ale gaurii si ale cosului . Am remarcat ca nu este afumat , deci trage bine ...

#20
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Este un raport între înălțime și suprafața golului . Raportul este important de gasit pentru că nu trebuie doar sa tragă bine ci și sa nu tragă "prea" bine , pentru a avea inertie termica mare. Eu fac doua randuri de mici una dupa cealalta cu acelasi jar si nu folosesc carbuni. Doar lemn de fag.

#21
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,114
  • Înscris: 17.01.2012

 JurasikMan, on 16 aprilie 2018 - 08:42, said:

20170131_143014.jpg

Taj Mahalul tuturor gratarelor de gradina :-))))

omule, ne-ai ucis!
(șunca aia din furcă, de ștergi grătarul, îmi zemuiește gura!!! :P )

#22
lari_90

lari_90

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 14.12.2014
Acum sa va intreb ce tip de caramida sa folosesc?? Cea cu gauri in ea(pret dedeman 1,19 bani) sau din aia plina (1,79)

#23
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,114
  • Înscris: 17.01.2012
făr-de-găuri bre!!! că nu ai nevoie de izolație!!! (nici măcar fonică...)

#24
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Cu gauri , gushpi. Citeste caracteristicile tehnice ale celor doua variante ( plina vs. gaurita ) si vei vedea ca cea gaurita este mai rezistenta la dilatatie ( are un numar triplu de dilatatii fara sa apara fisuri ) . Nu apar crapaturi pentru ca gaurile permit o dilatatie mai mare in interior . In afara de asta , apare fixarea mecanica a adezivului in gauri si scade riscul sa se desprinda ca urmare a diferentelor extreme de dilatatie termica . Daca vrei sa iasa ceva ca lumea , cumpara o piatra de gresie harnica ( ceva dreptunghiular ) si uda caramizile dupa care debavureaza marginile . Deasemenea , daca vrei sa iasa frumos , nu cumpara caramizile cu coloratie ( apar unul sau doua puncte de culoare mai deschida pe partea lucioasa ) . Eu imi aleg caramizile din tot paletul . Ii exasperez pe cei de la Hornbach . Coloratia finala se da cu lac universal ( tot de la hornbach il cumpar ) dar nu pe baza de apa. Este foarte frumoasa si varianta natur sau ceva mai deschisa dar eu prefer inchis la culoare pentru ca ascunde rahatii de muste . Vreau sa va spun ca pe culori foarte inchise arata bestial. Modelul din poza este facut cu placa dar placa a fost facuta peste caramizile orientate spre interior si practic flacara bate in caramizi , nu in beton ( vorbesc despre placa de deasupra arzatorului .





Edited by JurasikMan, 17 April 2018 - 19:50.


#25
lari_90

lari_90

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 14.12.2014
Foarte bune si utile informatiile si pozele. Multumesc

#26
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
O singura mentiune iti mai fac. Mie nu-mi plac arcadele . Semicercul ala face complicat tirajul. dupa cum vezi in prima poza , dupa sute de focuri nu apare gram de fum pe boiandrugul din fata . Boiandrugul este facut din jumatati de caramida gaurita , in care am bagat 6 tije de fier beton de 8 mm anvelopat in adeziv. Boiandrugul se face pe ceva drept , adaugand caramida dupa caramida . Dupa trei zile il poti ridica , nu se mai rupe . Cateva tije de fier beton ( cele de la mijloc ) se lasa cu 6-7 cm mai lungi pentru a avea sustinere pe lateralul gratarului . Dupa ce se pune adeziv in lateral , functioneaza ca o placa de beton armat , fierul ii da rezistenta la elongatie iar adezivul rezistenta la compresie .

#27
lari_90

lari_90

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 14.12.2014
Cam ce inaltime ar trebuii sa aiba un gratar??

#28
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,200
  • Înscris: 23.02.2007
1 metru.

#29
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Depinde de celelalte dimensiuni.

#30
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,200
  • Înscris: 23.02.2007
Se gasesc aici si mai multe informatii:
https://forum.softpe...tar-de-gradina/

#31
lari_90

lari_90

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 14.12.2014
Maine merg acasa si ma apuc de fundatie.

#32
Kendo

Kendo

    Aspargus de Pontaforte

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 03.06.2003

 JurasikMan, on 17 aprilie 2018 - 19:43, said:

...
Cum ai pus caramizile astea?
Attached File  20160427_131214.jpg   197.19K   131 downloads

#33
ionut27

ionut27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 30.11.2008
Scrie mai sus in postul #26.

#34
Kendo

Kendo

    Aspargus de Pontaforte

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 03.06.2003
Pfoa! Multumesc :)
N-aveti niste ochelari de imprumut?

#35
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Caramizile gaurite au gaurile simetrice ( cel putin cele de la Brickstone ) . aliniezi gaurile pur si simplu punand cele doua jumatati ( taiate ) cu fata lucioasa in jos . Gaurile permit "anveloparea " fierului beton cu adeziv. Eu am pus cam 6 tije de fier beton Caramida respectiva nu este in bataia flacarii si doar caldura reflectata nu ajunge ca sa dilate fierul . Poti sa folosesti si boiandrug seismic gata turnat din fabrica ( gasesti la orice magazin de bricolaj , dar au fierul beton mult prea subtire si desi sunt imbracate in ceramica , betonul dinauntru nu-mi inspira incredere la caldura ..este mult prea dens ca sa nu se dilate si are multa piatra , care nu se descurca bine cu caldura .

#36
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 06.01.2014
Cum este fixata samota de sub acel boiandrug ?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate