Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

GPU 100% PROBLEMA

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
dizomania

dizomania

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 20.12.2017
Salutare, in fifa 18 am exagerat de mult procentajul GPU pe la 80%-90%. Va rog daca aveti o rezolvare, multumesc.

Attached Files

  • Attached File  cs.png   22.53K   74 downloads


#2
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,239
  • Înscris: 24.02.2007
Cat ai vrea sa fie?

#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu ar fi rau sa ne spui si ce configuratie ai.

85% nu este mult. Depinde de ce placa video ai

Edited by MembruAnonim, 13 April 2018 - 20:05.


#4
vj_Heaven

vj_Heaven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,061
  • Înscris: 19.07.2005
Poti da enable la vsync pentru a limita fps la rata de refresh a monitorului. Astfel nu va lucra din greu sa-ti randeze sute de fps.

Edited by vj_Heaven, 13 April 2018 - 20:11.


#5
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
Pai ideal e sa folosesti GPU la 99-100%, sa te bucuri de maximul de detalii ale jocului. Vsync creaza lag, cel putin in jocurile racing sau unde conteaza viteza si timpul de reactie vsync cam trebuie off.

Edited by SpeedDemon, 13 April 2018 - 20:16.


#6
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Eu cred ca problema e la Windows 10. Daca nu bagau tab-ul de GPU in Task Manager nu mai apareau topice din astea pe-aici...
Initiator - e de bine. Asta arata ca placa isi face treaba. Vorbim de un joc. In jocuri atat CPU cat si GPU se duc si in 100%

#7
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
@eifell acum cam toata lumea stie de modul OSD a lui MSI Afterburner, nu mai e tool pt entuziasti.

Edited by SpeedDemon, 13 April 2018 - 20:23.


#8
dizomania

dizomania

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 20.12.2017
Am o placa 1060 nvidia de 6gb, 16gb ram, procesor AMD Ryzen 5 1600. Ideea este ca imi merge bine dar detin un canal de youtube [...] si vede in lag pe live .

Alte jocuri se misca super bine, inafara de fifa 18.

Edited by Dany_Darke, 13 April 2018 - 21:18.
mai usor cu spamul


#9
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,213
  • Înscris: 23.08.2014

View PostSpeedDemon, on 13 aprilie 2018 - 20:15, said:

Pai ideal e sa folosesti GPU la 99-100%, sa te bucuri de maximul de detalii ale jocului. Vsync creaza lag, cel putin in jocurile racing sau unde conteaza viteza si timpul de reactie vsync cam trebuie off.
In momentul in care gpu sau cpu ajunge cum zici tu, apare o limitare.Nu e bine nici pentru sanatatea componentelor nici pentru joc.Initiator, ai incercat sa reduci setarile?

#10
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
Placa video e o piesa de "unica folosinta", o tii 2 ani, si dupa treaba aluia care o cumpara dupa. Oricum in 3 ani cam toate mor de batranete. Mereu ori procesorul, ori placa video o sa fie cea care limiteaza, in cazul meu procesorul e considerabil mai puternic decat placa video ca merg pe ideea, un procesor 4-5 ani, o placa video 2-3 ani ani. Ca jocul sa iti mearga la cat mai mult fps trebuie ca placa video sa fie folosita cat mai mult, zic si eu.

Edited by SpeedDemon, 14 April 2018 - 07:48.


#11
dizomania

dizomania

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 20.12.2017
Am incercat sa reduc si setarile dar tot asa.

#12
dizomania

dizomania

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 20.12.2017
Salutare, in Fifa 18 am intre 85%-95% GPU si nu gasesc o rezolvare. Va rog cine stie o rezolvare sa-mi spuna, multumesc !

Componente PC:
-placa video Nvidia GTX 1060 gb
-procesor AMD Ryzen 5 1600
-16gb RAM
-SSD 240 GB

Attached Files

  • Attached File  vb.jpg   53.12K   17 downloads


#13
WinstonMontana

WinstonMontana

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.02.2018
Pai nu-i bine ? Asta insemana ca jocul foloseste toate resursele placii video, asta e de  bine.

#14
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,186
  • Înscris: 27.06.2007

View Postdizomania, on 15 aprilie 2018 - 11:33, said:

Salutare, in Fifa 18 am intre 85%-95% GPU si nu gasesc o rezolvare. Va rog cine stie o rezolvare sa-mi spuna, multumesc !
daca nu spui la ce setari joci (ultra high, very high.. etc ) nu stim ce sa iti raspundem

#15
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Ai mai deschis un topic acum 2 zile https://forum.softpe.../#entry22762051 , ti s-a explicat acolo, de ce naiba mai deschizi alt topic ?

#16
dizomania

dizomania

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 20.12.2017
Pe oricare setare este lafel, Low, Medium, etc..  Ideea este ca atunci cand incerc sa transmit cu OBS se misca in lag pe live si nu este de la setarile OBS-ului.

#17
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Intra in Windows la Settings - Gaming si dezactiveza tot ce tine de game bar, game DVR si ce mai ai acolo.
La un moment dat era un bug care inducea lag in jocuri din cauza setarilor de  "Gaming" ale Windwosului 10.

#18
vj_Heaven

vj_Heaven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,061
  • Înscris: 19.07.2005

View Postdizomania, on 13 aprilie 2018 - 20:26, said:

Am o placa 1060 nvidia de 6gb, 16gb ram, procesor AMD Ryzen 5 1600. Ideea este ca imi merge bine dar detin un canal de youtube [...] si vede in lag pe live .

Alte jocuri se misca super bine, inafara de fifa 18.
Faci streaming iar preview-ul are lag, streamul trimis catre youtube are lag sau doar inregistrezi pe hdd iar inregistrarea are lag?
Ce program folosesti, shadoplay, OBS, etc?
Pentru encodare foloseti encoderul de pe placa video sau procesorul? Daca vrei calitate maxima foloseste procesorul.
Ai incercat cu jocul in fulscreen sau borderless sa vezi daca face la fel?

Chiar daca placa video e la 100%, partea de encodare e separata si nu ar trebui sa ai lag. Problema e in alta parte, poate o incompatibilitate sau ceva..

Edited by vj_Heaven, 15 April 2018 - 12:02.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate