Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Problema Router RDS

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
zapacitu21

zapacitu21

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 23.02.2018
Salut! Recent au venit pe scara o echipa de la RDS, au umblat la panoul de pe scara si pentru o juma' de ora raman fara cablu si net. Dupa ceva timp ma trezesc cu ei la usa  sa-mi spuna ca vor sa verifice fibra.. Intra ei frumos in casa, intra la router (HG8245H) scot fibra, o baga-n intr-un aparat, apasa un buton pe acel aparat si se aude un beep din scara blocului.. Baga fibra inapoi si dusi au fost. Routerul a fost lasat la aceleasi setari. Internetul mergea normal, dar wifi-ul nu. Inainte sa vina tipii mergea perfect. I-am umblat la setari, la orice, l-am resetat. ( Dupa ce l-am resetat i-au disparut jumate din setari, i-am sunat si au venit  sa-l faca, nu mi-a trecut prin cap sa le zic despre wifi..). Tot la fel era. Iar problema nu era doar pe un anumit dispozitiv, am incercat orice telefon la indemana, laptop-uri, orice, la fel. Pe telefoane se incarca la infinit o pagina, iar pe laptop-uri deloc. Tin sa mentionez ca pe cablu mergea perfect, aveam aceeasi viteza ca inainte.. Niste idei ce as putea sa-i fac?

#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003
Sa verifici functionarea serviciilor la orice interventie si sa apelezi relatii cu clientii daca ceva nu merge bine.
Si vezi sa nu intre mizerie la capul fibrei...

Edited by andreic, 13 April 2018 - 01:54.


#3
sceptic_schizo

sceptic_schizo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 23.02.2009
Aveai parola pe wifi ? Si dupa ce l-ai resetat , ai setat-o din nou au ba ?

#4
sceptic_schizo

sceptic_schizo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 23.02.2009
Vezi si
http://www.tomshardw...on-enabled.html
Si o idee creata, dar testata de mii de ori , cu succes incredibil: scoate cablu-fibra din router pentru cateva secunde si pune-o la loc Atinge conexiunile fibrei pentru a descarca eventuala energie statica

#5
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009
Ha?!

Fibra optica...energie statica...conexiuni...wtf...
Please explain the logic of doing that, intreb
pentru un prieten...

#6
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

View Postsceptic_schizo, on 12 aprilie 2018 - 21:51, said:

Si o idee creata, dar testata de mii de ori , cu succes incredibil: scoate cablu-fibra din router pentru cateva secunde si pune-o la loc Atinge conexiunile fibrei pentru a descarca eventuala energie statica
Faci misto sau spam ?

#7
tenie5022

tenie5022

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 493
  • Înscris: 11.08.2009
Ledul WLAN e aprins ? Daca nu vezi ca e un buton pe lateral .

#8
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Telefon relatii clienti, e routerul lor.

#9
DieselCRDI

DieselCRDI

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,426
  • Înscris: 28.04.2010

View Postzapacitu21, on 12 aprilie 2018 - 21:01, said:

Salut! Recent au venit pe scara o echipa de la RDS, au umblat la panoul de pe scara si pentru o juma' de ora raman fara cablu si net. Dupa ceva timp ma trezesc cu ei la usa  sa-mi spuna ca vor sa verifice fibra.. Intra ei frumos in casa, intra la router (HG8245H) scot fibra, o baga-n intr-un aparat, apasa un buton pe acel aparat si se aude un beep din scara blocului.. Baga fibra inapoi si dusi au fost. Routerul a fost lasat la aceleasi setari. Internetul mergea normal, dar wifi-ul nu. Inainte sa vina tipii mergea perfect. I-am umblat la setari, la orice, l-am resetat. ( Dupa ce l-am resetat i-au disparut jumate din setari, i-am sunat si au venit  sa-l faca, nu mi-a trecut prin cap sa le zic despre wifi..). Tot la fel era. Iar problema nu era doar pe un anumit dispozitiv, am incercat orice telefon la indemana, laptop-uri, orice, la fel. Pe telefoane se incarca la infinit o pagina, iar pe laptop-uri deloc. Tin sa mentionez ca pe cablu mergea perfect, aveam aceeasi viteza ca inainte.. Niste idei ce as putea sa-i fac?
De vreme ce pe fix merge si pe Wifi nu, e posibil sa fie vreo antena sau ambele desurubate, nestranse corect!?!
Alta varianta ar fi sa verifici daca nu exista alta retea WiFi cu semnal puternic pe acelasi canal cu tine (stiu ar fi o coincidenta prea mare dar tehnic vorbind, se poate)

#10
electragrup

electragrup

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 20.11.2017
relatii cu clientii si zi-le ca nu iti merge. Daca tu nu zici nimic, baietii trebuie sa citeasca in stele sa stie ca nu iti merge tie wi fi-ul? :)))

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate