Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 

"Fundatia" de Isaac Asimov, productie Apple

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
204 replies to this topic

#199
mannick

mannick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,039
  • Înscris: 08.08.2018
Actorii si efectele speciale excelente. Din nefericire au facut harcea-parcea o serie minunata, pe mai multe planuri. Orice iubitor al operei lui Asimov va fi dezamagit. Il urmaresc doar pentru ca sunt un geek atunci cand este vorba despre aventuri spatiale si science-fiction, asa ca am vazut si toate oribilitatile posibile cu respectiva tema.

#200
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,436
  • Înscris: 28.09.2008
E vreo gluma cu nemultumirea voastra ca nu se respecta ce e scris in carti???
Te pufneste rasul in conditiile in care Las fiefbinti e pe loc fruntas la vizionare + gunoaie de filme romanesti aparute recent care nu au in distributie nici macar actori de meserie.
Un film de succes trebuie in primul rand sa respecte niste reguli de baza:
1. fara titrare ca e obositor pt generatia tiktok si facebook.
2. dialoguri care sa fie intelese si de maimute.
Am citit in tinerete cateva carti din colectia fundatia si cu siguranta ar da dureri de cap pt noua generatie.

Pe mine ma intereseaza daca prestatia actorilor si scenariul e ok.
Adica sa nu fie ca in witcher sezonul 3 o adevarata tortura sa urmaresc 10 minute dintr-un episod.

#201
mannick

mannick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,039
  • Înscris: 08.08.2018
Nu e nicio gluma. In acest caz particular vorbim despre o capodopera a genului. Orice modificari/adaugiri facute de scenaristii tampitei/woke din zilele noastre scad valoarea productiei. Serialul ar fi putut fi absolut magnific daca ar fi urmat cu strictete cartea. Asa ... inca un sf cu multe efecte speciale si nimic mai mult.

#202
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,436
  • Înscris: 28.09.2008
Important e sa fie un serial reusit.
Nu da nimeni 2 bani pe ce e scris in carti.
Poate doar pesoanele trecute de 40 de ani sa mai fi citit o carte in viata lor.
Asa si filmul jocul lui ender mi s-a parut o porcarie pe langa carte.


#203
stavreschi

stavreschi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,080
  • Înscris: 07.03.2006
Deși nu are legătură cu cartea nici cu ”schimbare la Ploiești” se poate spune că serialul este inspirat, mai ales din Fundația și din scrierile lui Asimov, sezonul II pare că începe excelent, am văzut două episoade și m-au captivat 100%. Pare mai atent lucrat la conflictele dintre Terminus și Trantor iar împăratul arată foarte bine. Personaj care face jumătate din serial....
Am citit Fundațiile de (prea) multe ori dar am trecut peste neasemănarea cu cărțile și este un serial SF reușit. Privițil !

#204
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,221
  • Înscris: 08.01.2021
Eu o sa încerc să-i mai dau o șansă. Prima oara m-am oprit la episodul 3 sau 4. Realitatea n-a corespuns cu așteptările, tocmai pentru ca și eu am citit seria și ma așteptan la o chestie subtila și inteligenta (indiferent ca urmarea sau nu cartea) și mi s-a servit un americanism idiot și comercial.
O sa mai fac o tentativa încercând să-l iau ca pur divertisment fără alte așteptări.

#205
bbox

bbox

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 743
  • Înscris: 12.05.2005
Cu greu am reusit sa termin primul sezon dar sezonul 2 este mai bun.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate