Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

G-Syns vs Freesync

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
JackDawson

JackDawson

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 13.09.2014
Imi spuneti si mie diferenta dintre G-Syns si Freesync? Daca am un monitor cu freesync la 144hz si o placa nvidia 1080, care e dezavantajul?

#2
BalisticWords

BalisticWords

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 16.03.2018
pai in primul rand Nvidia nu are Freesync are Gsync, AMD are Freesync.
In mare e acelasi lucru, doar numele difera fiind marci diferite.

Edited by BalisticWords, 07 April 2018 - 00:14.


#3
whiteboy

whiteboy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 927
  • Înscris: 18.12.2007
G-sync este pentru placile nVidia.
Freesync este pentru placile AMD.
Daca ai GPU nVidia GTX 1080 si monitor de 144MHz compatibil Freesync, vei putea seta maxim 60MHz. La fel si daca ai GPU AMD si monitor cu tehnologie G-Sync.
Deci tie iti trebuie monitor cu G-Sync.

#4
Robiacs

Robiacs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,923
  • Înscris: 18.10.2010
Freesync - GPU AMD
G-SYNC - GPU nVidia

Monitoarele cu G-SYNC sunt mult mai scumpe decat cele Freesync

#5
BalisticWords

BalisticWords

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 16.03.2018
M-a completat rasistul, acum ai informatia de care ai nevoie, ori schimbi placa ori monitorul :D Totusi si eu am placa video nvidia si monitor cu freesync si ce? e tot una. crezi ca daca dai pe 144Mhz o sa fie vreo sesizare majora in jocuri? nu.

#6
JackDawson

JackDawson

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 13.09.2014
Eu din ce am inteles, daca ai un monitor cu 144hz si placa nvidia, inseamna ca te lasa sa urci pana acolo doar ca nu le poate bloca la 144hz...probabil ca nu am inteles bine...

#7
gabyxm

gabyxm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,214
  • Înscris: 08.06.2004

 whiteboy, on 07 aprilie 2018 - 00:23, said:

G-sync este pentru placile nVidia.
Freesync este pentru placile AMD.
Daca ai GPU nVidia GTX 1080 si monitor de 144MHz compatibil Freesync, vei putea seta maxim 60MHz. La fel si daca ai GPU AMD si monitor cu tehnologie G-Sync.
Deci tie iti trebuie monitor cu G-Sync.

 BalisticWords, on 07 aprilie 2018 - 00:32, said:

M-a completat rasistul, acum ai informatia de care ai nevoie, ori schimbi placa ori monitorul Posted Image Totusi si eu am placa video nvidia si monitor cu freesync si ce? e tot una. crezi ca daca dai pe 144Mhz o sa fie vreo sesizare majora in jocuri? nu.
As vrea sa "vad" si io monitoru ala care duce macar 60Mhz.Posted Image


ON: diferenta se vede la bani in primul rand, ca un monitoru care suporta G-SYNC ii mult mai scump decat unul care suporta FreeSync.
Un monitor FreeSync conectat la o placa video Nvidia o sa functioneze in limitele unui monitor normal, fara sa poti beneficia de avantajul functie si la fel pentru un monitor G-Sync conectat la o placa video AMD. Standardele nu-s compatibile da in principiu fac cam acelasi lucru: transfera catre monitor un cadru nou cand ii cazul si cat de des posibil ii cazul si nu constant la un interval de timp = 1/(Refresh Rate).

#8
JackDawson

JackDawson

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 13.09.2014
Aici zic altceva: https://www.mygarage...ia-gtx1080.html

#9
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,031
  • Înscris: 07.11.2006

 whiteboy, on 07 aprilie 2018 - 00:23, said:

G-sync este pentru placile nVidia.
Freesync este pentru placile AMD.
Daca ai GPU nVidia GTX 1080 si monitor de 144MHz compatibil Freesync, vei putea seta maxim 60MHz. La fel si daca ai GPU AMD si monitor cu tehnologie G-Sync.
Deci tie iti trebuie monitor cu G-Sync.

Niste date concrete,pareri (avizate),detalii,testari,incercari ai,sau ai aruncat placinta din auzite?
Esti tu 100% convins ca un monitor cu refresh de 144 Hz freesync functioneazala la maxim 60 de Hz cu placa Nvidia si invers?

#10
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,631
  • Înscris: 07.02.2003

 whiteboy, on 07 aprilie 2018 - 00:23, said:

monitor de 144MHz compatibil Freesync
Ce e asta, statie radio in VHF ? Poate Hz.

Edited by andreic, 07 April 2018 - 02:52.


#11
juGGaKNot

juGGaKNot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 789
  • Înscris: 29.10.2007

 whiteboy, on 07 aprilie 2018 - 00:23, said:

Daca ai GPU nVidia GTX 1080 si monitor de 144MHz compatibil Freesync, vei putea seta maxim 60MHz. La fel si daca ai GPU AMD si monitor cu tehnologie G-Sync.

Daca ai monitor 144hz va functiona la 144hz.

#12
JackDawson

JackDawson

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 13.09.2014

 juGGaKNot, on 07 aprilie 2018 - 08:37, said:


Daca ai monitor 144hz va functiona la 144hz.
Pai si atunci de ce mai e si G-Sync? Cu ce ma ajuta daca am G-Sync?

#13
gabyxm

gabyxm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,214
  • Înscris: 08.06.2004
Pe sistem clasic fiecare cadru ii trimis catre monitor la un interval fix de timp. Chiar daca ai refresh mare, nu poti suprapune perfect fiecare modificare a imaginii din joc cu un inceput de cadru nou. O sa fii destul de des in situatia in care modificarea se produce exact in timp de cadrul curent ii trimis catre monitor. Daca ai Vsync off, o sa ai o bucata din cadrul vechi pana la o portiune completata de o bucata din cadrul nou (imagine rupta), daca ai Vsync ON iti apare o intarziere de un cadru care iti da impresia ca imaginea "s-a agatat".  Problemele astea le-a vazut oricine care s-a jucat macar cateva ore.
Daca ai G-sync sau FreeSync, fiecare cadru nou incepe cand trebuie facuta o modificare, deci o sa percepi miscarea ca find mult mai fluenta.

Uita-te aici:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/oT8f_1oRsLU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Gasesti si aici ceva explicatii pe scurt.

#14
JackDawson

JackDawson

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 13.09.2014
Un monitor IPS cu G-Sync e foarte scump, la fel si un IPS cu 144hz, TN-uri chiar mi se par naspa, eu nu ma joc CS sau Overwatch, editez si poze, ma joc si RPG, nu stiu daca ma pot obisnui cu un TN din ce am vazut...in schimb, am gasit asta: https://www.pcgarage...-freesync-75hz/ , are 75hz, eu am un GTX1080 si stiu ca placa e foarte tare pentru monitor, insa nu gasesc unul care sa imi placa...

#15
BalisticWords

BalisticWords

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 16.03.2018
Si te deranjeaza asa rau frate? mie imi pasa sa joc pe detalii mari, atat. Nici nu se observa diferenta in timpul jocului. Joc far cry 5 cu setarile la ultra rezolutie full hd pe un gtx 1060 si nu ma deranjeaza ca nu am g-sync, merge struna si asa.
Banuiesc ca si tu joci ca majoritatea jocuri gen cs si pubg, mai ales la astea nu conteaza chiar deloc, alea merg bine si pe un cartof si poti aciva v-sync fara penalizari de performanta.
Am activat eu v-sync in far cry 5 si ruleaza bine dar nu ma interesaeza, asa ca l-am inchis.

#16
whiteboy

whiteboy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 927
  • Înscris: 18.12.2007

 adisz, on 07 aprilie 2018 - 02:05, said:



Niste date concrete,pareri (avizate),detalii,testari,incercari ai,sau ai aruncat placinta din auzite?
Esti tu 100% convins ca un monitor cu refresh de 144 Hz freesync functioneazala la maxim 60 de Hz cu placa Nvidia si invers?
In setup-ul meu se regasesc 3 monitoare, doua AOC Gaming cu freesync si un Samsung Curved tot cu freesync. Placa mea video este o GTX 970 de la nVidia. Am incercat tot ce era posibil sa blochez fps-urile la mai mult de 60fps fara rezultat. In schimb, cand am montat un PC pentru un amic, am testat RX480-ul lui si cu acesta am reusit sa le blochez la 144hz.
Pe mine nu ma afecteaza acest lucru pentru ca nu ma prea joc pe PC, de aceea nici nu ma prea intereseaza sa schimb monitoarele sau GPU-ul. :)

#17
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

 BalisticWords, on 08 aprilie 2018 - 01:11, said:

...merge struna si asa.
Filozofia asta ne-a adus unde suntem ca tara.

 JackDawson, on 07 aprilie 2018 - 22:15, said:

Un monitor IPS cu G-Sync e foarte scump, la fel si un IPS cu 144hz, TN-uri chiar mi se par naspa, eu nu ma joc CS sau Overwatch, editez si poze, ma joc si RPG, nu stiu daca ma pot obisnui cu un TN din ce am vazut...in schimb, am gasit asta: https://www.pcgarage...-freesync-75hz/ , are 75hz, eu am un GTX1080 si stiu ca placa e foarte tare pentru monitor, insa nu gasesc unul care sa imi placa...

Tehnologia de sincronizare G-sync si freesync folosesc un circuit de sincronizare in monitor. AMD nu cere taxa de implementare pentru freesync, standardul lor fiind publicat in GPL , asadar un monitor freesync va avea aproape acelasi pret ca un monitor fara nici un fel de sinctronizare adaptiva. Un monitor G-Sync insa va costa cu cca 200 dolari mai scump decat un monitor identic fara sincronizare adaptiva pentru ca NVIDIA are taxa de implementare ("royalties" cm ii zice pe engleza).

Ca diferente in functionarea de zi cu zi, odata ce ai trecut de bariera de 120HZ cu G-sync sau Freesync nu mai poti renunta nici la refresh ridicat si nici la tehnologia adaptiva. Bineinteles ca sunt chestii de finete, dar odata ce te-ai obisnuit cu ele, le duci dorul daca nu le mai ai.

#18
BalisticWords

BalisticWords

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 16.03.2018

 ro_explorer, on 08 aprilie 2018 - 13:48, said:

Filozofia asta ne-a adus unde suntem ca tara.

Da, pai din cauza g-sync-ului e tara unde e!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate