Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 

Frica de cutremur apartament 1977

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
1281 replies to this topic

#1261
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,549
  • Înscris: 09.09.2017
A se vedea cum s-au "consolidat" blocurile.
De la minutul 8:00. Vai de cei care traiesc cu impresia ca blocul lor a fost consolidat!

Edited by leusteanul, 05 March 2024 - 15:54.


#1262
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Sau ,,consolidat,, pe dreq.Hai mai Leustene, mai crezi in Greuceanu si Harap Alb!

#1263
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,576
  • Înscris: 13.06.2004

View Postleusteanul, on 05 martie 2024 - 11:58, said:

Cand aceste cladiri sunt putrede, macinate de vreme, fragezite de cutremure, infiltratiii si stalpi de rezistenta sparti, decoratiunile ar trebui sa fie ultima problema.
Vor muri multi, foarte multi la cutremur. Va fi o resetare, din multe puncte de vedere.

Eu mă referam la ce a zis andreic vis-a-vis de consolidare. La inginerie nu mă pricep, aşa că nu ştiu cât de rezistente le vor face consolidările actuale.
Viaţa omului e prioritară. Însă dacă mintea lui e distrusă de incultură va face alegeri proaste. Nu că le-ar păsat multora de frumuseţea unor clădiri vechi...
Bunicul din partea tatălui a făcut ceva poze pe 5-6 Martie...

#1264
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,804
  • Înscris: 13.08.2008

View Postleusteanul, on 05 martie 2024 - 15:53, said:

A se vedea cum s-au "consolidat" blocurile.
De la minutul 8:00. Vai de cei care traiesc cu impresia ca blocul lor a fost consolidat!
Se va vedea la urmatorul cutremur major ( peste 7 grade ).
Coruptia ucide ! Posted Image

#1265
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,549
  • Înscris: 09.09.2017
Problema este ca vorbim de un numar enorm de blocuri care vor deveni indezirabile: https://bucurestiri....t-in-bucuresti/


Peste 500.000 apartamente au fost construite inainte de 1977.

Probabil aproape 1 milion de locuitori traiesc in ele, din cele 2 milioane ale Bucurestiului.

Edited by leusteanul, 06 March 2024 - 20:52.


#1266
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,804
  • Înscris: 13.08.2008

View Postleusteanul, on 06 martie 2024 - 20:51, said:

Problema este ca vorbim de un numar enorm de blocuri care vor deveni indezirabile: https://bucurestiri....t-in-bucuresti/


Peste 500.000 apartamente au fost construite inainte de 1977.

Probabil aproape 1 milion de locuitori traiesc in ele, din cele 2 milioane ale Bucurestiului.
Multe vor deveni si ruina, dupa primul cutremur major. Vor muri multi oameni care locuiesc in ele.

#1267
the_blue_raven

the_blue_raven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,156
  • Înscris: 03.12.2021
Lasa bre, ca s-a rezolvat, s - a lipit polisternu colorat de la primarir si s
-a incheiat problema

#1268
wld-ro

wld-ro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,117
  • Înscris: 04.09.2013
Nu știu dacă a întrebat cineva. Blocurile de pe Decebal spre Alba Iulia și continuate spre Piața Unirii începute în anii 80 și finalizate după 90 sunt majoritatea cu centre comerciale la parter, însă par solide. Pereții interiori sunt al naibii de groși. Oare alea cum s-or comporta? Structural par printre cele mai solide blocuri pe care le-am văzut în București.

Și prețul cerut pentru ele este imens, probabil și datorită zonei.

#1269
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,576
  • Înscris: 13.06.2004
La unele cu magazine la parter problema era proiectarea paraterului, adică grinzi nu prea groase şi parter flexibil, ceea ce însemna că nu se mişca clădirea uniform,
deci parte din clădire putea să intre într-un balans puternic.
Bănuiesc că cele de acolo sunt pe proiect mai nou. Însă ar trebui văzut proiectul.   :)

#1270
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,804
  • Înscris: 13.08.2008

View Postwld-ro, on 07 martie 2024 - 09:16, said:

Nu știu dacă a întrebat cineva. Blocurile de pe Decebal spre Alba Iulia și continuate spre Piața Unirii începute în anii 80 și finalizate după 90 sunt majoritatea cu centre comerciale la parter, însă par solide. Pereții interiori sunt al naibii de groși. Oare alea cum s-or comporta? Structural par printre cele mai solide blocuri pe care le-am văzut în București.

Și prețul cerut pentru ele este imens, probabil și datorită zonei.
Sau din cauza, depinde din ce parte privesti ( din cea a vanzatorilor/ proprietarilor- atunci cresterea e ceva pozitiv, e datorita; sau din perspectiva potentialilor cumparatori/ chiriasi- atunci cresterea e ceva negativ, e din cauza ).

Edited by vacantamijlocie, 07 March 2024 - 15:25.


#1271
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,541
  • Înscris: 16.03.2007

View Postthe_blue_raven, on 04 martie 2024 - 12:02, said:

Laffin daca abia astepti, ai o problema la caput. Bunicamiu lucra in constructii in 77 pe utilaje. L au trimis la debarasare, isi aminteste si acum.

pai ce, Noe nu astepta cu nerabdare furtuna?

si nu l-ai intrebat niciodata "bre, de ce furai de pe santier sa-ti cumperi bāuturā, nu te gandeai ca mor oameni?"

#1272
RaimondMacelaru

RaimondMacelaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,213
  • Înscris: 10.08.2023
Asteptam cu morcovu-n fund urmatorul cutremur, dar asta e joaca de copii fata de cum il vom astepta (sau il vor, daca noi nu vom mai fi) pe cel de dupa urmatorul. Ca asta care vine acum nu va darama poate decat cateva blocuri comuniste (si multe interbelice), dar celelalte blocuri comuniste vor fi afectate structural, mai mult sau mai putin, la care se va adauga si varsta, care acum e de vreo 50 ani in medie, dar se va duce la 70-80. Practic bucurestiul si orasele din muntenia si moldova vor trebui refacute pe jumate in cateva decenii. E nasol cand peste jumate din cladirile unei metropole ajung cam deodata la finalul vietii utile.

#1273
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,549
  • Înscris: 09.09.2017
Asta inseamna boom imobiliar si economic.
Preturile se vor alinia cu cele din vest in 10-15 ani, deja se vede uniformizarea dpdv salarial.
Un apartament comunist la periferia Vienei e 500k. E loc de crestere.
Preturile vor deveni prohibitive pentru copiii nostri, ia vedeti prin vest cam cati reusesc sa-si cumpere in capitale si cati stau o viata in chirie, ca nu-si permit altceva.
Ideal e sa bagi banii in rezidentiale noi, cat mai central/semicentral.

Edited by leusteanul, 07 March 2024 - 16:43.


#1274
the_blue_raven

the_blue_raven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,156
  • Înscris: 03.12.2021
Laffin, nu stiu cu cine vorbesti dar cu mine nu. Bunicul a lucrat la cladiri noi - orice fel de cladire- acelea care nu au picat in 77 nici, 86, nici 91. Marea parte a cladirilor din anii 70 nu au picat.
Alea cu probleme au fost cu stalpii taiati sau foarte vechi inainte de 60.

Ai zice cu mana pe inima despre cele noi acum ca se comporta la fel ?

Tu unde locuiesti sau ai locuit cand erai mic ? Nu la bloc anii 70-80?

Ai grija cum vorbesti. Cei care au acuma 70-80 de ani au construit orasul asta cu mainile lor.

#1275
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

Vizualizare mesajwld-ro, pe 07 martie 2024 - 09:16, a scris:

Nu știu dacă a întrebat cineva. Blocurile de pe Decebal spre Alba Iulia și continuate spre Piața Unirii începute în anii 80 și finalizate după 90 sunt majoritatea cu centre comerciale la parter, însă par solide. Pereții interiori sunt al naibii de groși. Oare alea cum s-or comporta? Structural par printre cele mai solide blocuri pe care le-am văzut în București.
In general structurile cu elasticitate mai mare rezista mai bine seismelor. Cele rigide si groase tind sa crape.

#1276
RaimondMacelaru

RaimondMacelaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,213
  • Înscris: 10.08.2023
Gros nu e sinonim cu rigid si nici subtire cu elastic.
Si eu stau intr-un apartament comunist momentan, dar intr-un bloc din cele mai rezistente. Nu va cadea sigur, insa dupa un 7 si ceva nu stiu daca as mai avea curaj sa raman aici si pentru urmatorul cutremur. Si asa cred ca vor fi majoritatea blocurilor dupa. Iar de consolidat...eu sunt sceptic, nu stiu cum poti consolida si cat de bine va functiona, deci cel mai probabil ca in cativa ani, dupa marele prapad, jumate din blocurile ramase in picioare vor merita bulina rosie. S-au acumulat mai multe, si varsta, si celelalte cutremure, pereti scosi si tot felul de lucrari prin apartamente, apa baltita la subsol etc. Destul cat sa le faca demne de bulina dupa viitorul cutremur.

Edited by RaimondMacelaru, 08 March 2024 - 21:36.


#1277
the_blue_raven

the_blue_raven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,156
  • Înscris: 03.12.2021
Asa e

#1278
the_blue_raven

the_blue_raven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,156
  • Înscris: 03.12.2021
https://stirileprotv...-DVPIx9X0RnGTXc

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate