Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zilele emailului

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 

Dinamica economica sociala și culturala a oraselor din Romania - 2

* * * - - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
6934 replies to this topic

#3277
morenno

morenno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,361
  • Înscris: 11.09.2007
iarna stiu sigur ca vine, au spus-o cei din game of thrones. despre forum si cine ar trebui sa scrie pe el stiu doar atat, ca tu nu.

#3278
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012
Asa in gneneral ptr toti.

Eu sunt bucurestean.
Su avem si noi "figurile" nostre. Insi cam ingusti de minte .. pentru care lumea sau tara sau orasul se reduce  la dpar cateva piete, strazi.
Pentru care Bucurestiul se intinde intre Pta Unirii si Casin si intre Opera si Pta Universitatii. Tembeli si tembele care ajungand pe bulevadul Dacia se mira ca ""arata bine". Creninei si cretinele care is plini de ei si emportanmta lor bucresteana (de ex stau in Piata Plataului) si hbar nu au munde este parcul Carol (Libertatii) sai care cred ca Cotroceniul este alta tara .. Sa nu maizic ca ptr ei Titan, Miliatri nu exista sau nu sunt in Bucuresti si habar nu au cum arta strazzile pavate cu piatra de rau din margini.

Da acesti .. capitis diminutio se pretind singurii  bucuresteni adevarati si detinatori de adevar. Si ofac in cel mai obraznic mod..

Insa vad ca modelul astiora este preluat ijn mod creativ de Clujel-Napocica (diminutiv ca in sectorul meu suntem doar 342.541 locuitori. Oraselel ala a lu utopium are doar  324.576 ... si se cred ? multi?! Unii sunt ridicoli!)
[ http://photos.wikimapia.org/p/00/00/50/27/87_big.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ http://photos.wikimapia.org/p/00/00/50/27/87_big.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://photos.wikimapia.org/p/00/00/50/27/87_big.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ http://photos.wikimapia.org/p/00/00/50/27/87_big.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#3279
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,548
  • Înscris: 30.01.2008

View Postmorenno, on 16 noiembrie 2018 - 15:50, said:

despre forum si cine ar trebui sa scrie pe el stiu doar atat, ca tu nu.
Posted Image)) Normal , Cum sa mai  poata fi colportate minciunile si manipularile daca sunt aratate ceea ce sunt ?

View Postmorenno, on 16 noiembrie 2018 - 15:21, said:

poate ca el nu zice adevarul dar il prefer


Imi este clar ca nu iti doresti asta Posted Image

In rest e clar ca nu stii prea multe !

View PostGhita_Bizonu, on 16 noiembrie 2018 - 15:53, said:

Unii sunt ridicoli!)

Doar daca nu te raportezi la numarul de porumbei calatori,sau la cine stie ce alte nebunii  Posted Image

Edited by Daco_Get, 16 November 2018 - 15:59.


#3280
morenno

morenno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,361
  • Înscris: 11.09.2007
sa-ti fie de bine, claritatea. chiar daca pe mine nu ma ajuta cu nimic.

#3281
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,548
  • Înscris: 30.01.2008

View Postmorenno, on 16 noiembrie 2018 - 16:02, said:

sa-ti fie de bine, claritatea. chiar daca pe mine nu ma ajuta cu nimic.

Pai te-am oprit eu sa nu iti placa minciunile ??

Tu incerci sa ma opresti pe mine sa nu le mai arat Posted Image

Iar in economia forumului sunt muuuuult mai multi useri care nu cred ca au o placere deosebita sa fie mintiti frumos si prefera adevarul !

Pune mina si citeste ...ca cine stie...poate te ajuta vreodata :

https://ro.wikipedia.../wiki/Minciună

Edited by Daco_Get, 16 November 2018 - 16:06.


#3282
morenno

morenno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,361
  • Înscris: 11.09.2007
economia forumului? acum inteleg de ce ai impresia ca exista si eroi pe aici, se explica perfect.
nu te opreste nimeni de la nimic, incearca sa respecti regulamentul si tu vei fi primul fericit.

#3283
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,548
  • Înscris: 30.01.2008

View Postmorenno, on 16 noiembrie 2018 - 16:25, said:

regulamentul si tu vei fi primul fericit.
Sunt intotdeauna in litera regulamentului . Iar insinuarile tale de tip gradinita nu ma impresioneaza ,chiar daca tu le consideri "inteligente " iti spun eu ca de fapt sunt niste mizerii !

Cit despre ce ma face fericit  ..am eu grija nu trebuie sa mi-o porti tu !

View Postmorenno, on 16 noiembrie 2018 - 16:25, said:

acum inteleg
Tot nu ntelegi ce citesti . Dar e bine ca te stradui !

Edited by Daco_Get, 16 November 2018 - 16:35.


#3284
morenno

morenno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,361
  • Înscris: 11.09.2007
gaseste un singur user care are impresia ca ce faci tu respecta regulamentul si eu iti arat zece care sustin contrariul la schimb.
nesimtirea ta jigneste de doua ori userii, e ca un fel de superputere de la sat, o data ca se intampla fara niciun fel de consecinta si a doua oara ca oamenii se simt fraieri ca ei respecta regulamentul degeaba, cand ar trebui sa iti spuna de la obraz urarea psd.

#3285
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,548
  • Înscris: 30.01.2008

View Postmorenno, on 16 noiembrie 2018 - 16:47, said:

nesimtirea ta
De fapt nesimtirea este a ta nu a mea . Faptul ca tu nu sporti realitatea si adevarul  te face mult mai  nesimtit decit mine .

Faptul ca nu suporti ca iti arat asta, iarasi nu conteaza . Faptul ca invoci regulamentul ca sa acoperi colportarea de minciuna si manipulare nu arata decit calitatea ta de a face acuzatii .


Oricum daca e sa mai au dupa stereotipuri ar rezulta ca asa zisii ardeleni s-au transformat in "mitici " iar asa zisii mitici s-au transformat in ardeleni !

View Postmorenno, on 16 noiembrie 2018 - 16:47, said:

cand ar trebui sa iti spuna de la obraz urarea psd.
Zic sa iti cauti o oglida si sa repeti pina pricepi !

Stiu ca frustrarea ca nu se poate colporta minciuna si manipularea poate atinge cote paroxistice ...deci let it go....Posted Image


Ga si pesedistii ,genul asta de oameni nu inteleg de vorba buna sa lase minciuna si manipularile ca nu prostesc pe prea multi  ..... Iar daca le spui de la obraz fac exact ca pesedistii -ataca  Posted Image


Mai era unu.....cu pene :

Attached File  Cum-a-defilat-Mircea-Badea-cu-pene-pe-fund-in-Piata-Victoriei.jpg   16.07K   5 downloads

Edited by Daco_Get, 16 November 2018 - 17:26.


#3286
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,897
  • Înscris: 14.08.2007

View PostGhita_Bizonu, on 16 noiembrie 2018 - 15:53, said:

Oraselel ala a lu utopium are doar  324.576 ... si se cred ? multi?! Unii sunt ridicoli!
Nu e asa de relevant care sunt mai multi cat e cine se dezvolta mai rapid, cine are nivel de trai mai bun, etc. Ca daca ne luam dupa criteriile de volum ale unor bucuresteni, Lagos si New Delhi ar fi orase de referinta, insa realitatea e ca orase de 100 de ori mai mici ca Geneva sunt multe clase peste :)

#3287
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,548
  • Înscris: 30.01.2008

View Postutopium, on 16 noiembrie 2018 - 17:36, said:

Nu e asa de relevant care sunt mai multi cat e cine se dezvolta mai rapid,
Germania crestere/dezvoltare  1% ,Romania crestere/dezvoltare 6 % . Cine s-a dezvoltat mai rapid si mai mult ?

View Postutopium, on 16 noiembrie 2018 - 17:36, said:

Ca daca ne luam dupa criteriile de volum ale unor bucuresteni, Lagos si New Delhi ar fi orase de referinta, insa realitatea e ca orase de 100 de ori mai mici ca Geneva sunt multe clase peste Posted Image
Daca te iei dupa volum este si extrema cealalta : Daca intr-un oras ai un teatru si 3 locuitori nu inseamna ca e mai cultural ca un oras cu 20 de teatre si 1 milion de locuitori !


De acea versus-urile nu se fac dupa ureche si manipulind cifrele !

Edited by Daco_Get, 16 November 2018 - 17:43.


#3288
morenno

morenno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,361
  • Înscris: 11.09.2007
tinere, calmeaza-te si hidrateaza-te. vorbim cand te simti mai bine, serios.

#3289
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,548
  • Înscris: 30.01.2008
Copile,invata ca sã știi despre ce vorbești. Ca altfel spui bãlãrii cu aere de științã.

#3290
morenno

morenno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,361
  • Înscris: 11.09.2007
blah, urghh, arghhh, hmmmmm.

#3291
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,897
  • Înscris: 14.08.2007

View PostDaco_Get, on 16 noiembrie 2018 - 17:42, said:

De acea versus-urile nu se fac dupa ureche si manipulind cifrele !
A folosi niste date statistice si a face niste simple calcule matematice cu ele ca sa obtii indicatori ca venit salarial/locuitor nu inseamna manipulare a cifrelor, sunt simple calcule matematice folosind date statistice, stii tu, inmultire (angajati * salariu mediu = venit total salarial), impartire (venit total impartit la populatie), etc.

Ca tie nu iti plac rezultatele obtinute, stim cu totii ... asta nu inseamna ca am "manipulat cifrele" :)

#3292
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016

View Postutopium, on 16 noiembrie 2018 - 17:36, said:

Nu e asa de relevant care sunt mai multi cat e cine se dezvolta mai rapid, cine are nivel de trai mai bun, etc. Ca daca ne luam dupa criteriile de volum ale unor bucuresteni, Lagos si New Delhi ar fi orase de referinta, insa realitatea e ca orase de 100 de ori mai mici ca Geneva sunt multe clase peste Posted Image
iara a scapat bizonul o perla? In primul rand Cluj-ul are cel putin 500k la ora asta. Ultimul recensamant a fost acum 8 ani.
Si chair daca sunt doar 300k, sunt acei 300 care se pot lipsi de restul . Nu si invers :-)

#3293
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012

View Postutopium, on 16 noiembrie 2018 - 17:36, said:

Nu e asa de relevant care sunt mai multi cat e cine se dezvolta mai rapid, cine are nivel de trai mai bun, etc. Ca daca ne luam dupa criteriile de volum ale unor bucuresteni, Lagos si New Delhi ar fi orase de referinta, insa realitatea e ca orase de 100 de ori mai mici ca Geneva sunt multe clase peste Posted Image

View PostWestPoint, on 16 noiembrie 2018 - 19:13, said:

iara a scapat bizonul o perla? In primul rand Cluj-ul are cel putin 500k la ora asta. Ultimul recensamant a fost acum 8 ani.
Si chair daca sunt doar 300k, sunt acei 300 care se pot lipsi de restul . Nu si invers :-)


Datew ufiviale. Nu ca am baut si acum imi dau cu parerea ca ma simt cocos

Apoi ... nu stiu cum dracu s-ar putera lipsi Clujelul de aialati vreo 19 milioane. Dar ar fi esentaiali alaorlati.
hai sa facem un exercvitz de fantezie. Burusc Clujleul se ;lipseste de aialati sau aialati se lipsesc de el ..
Deci cica e un aeroprot .. In ce localitate?
Faina ptr paine de unde va vine? Sau graul ptr faina? Sau buleftrica ca sa p[uateti prosta ? Dar gunoiul unde il depozitati?
Inchis  strict in zopna sa nici un pras nu rezista. Nici chiar Clujelul ...

Restu se mai descurca - mai institul;imimoioi de la Tragu Mures, ami alta spital , unoversiati mai sunt ....


Restu ..  pai za zic asa in Bucale leafa medie ar fi fost in 2017 de 3.039 lei ; Cluj - 2.684 lei (în creştere cu 6% faţă de mai 2016). Avamtaj Bucale (dar nici noi nu am sta bine daca am fi strict limitati la granita orasului)

Si oricum nici Clujelul nu e Geneva......

#3294
Alecsandru010

Alecsandru010

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,227
  • Înscris: 29.06.2011
Sper sa nu ramana doar vorbele. Caci de reactorul ALFRED se vorbeste deja de ~2 ani de zile. Constructia ar trebui sa inceapa in 2020 si ar face din Mioveni/Arges un important centru de dezvoltare-cercetare nucleara din Europa.

Quote

Primarul Ion Georgescu a anunțat că cel mai mare proiect din domeniul cercetării nucleare din România a primit finanțare ieri de la Guvern.

Se vor crea sute de locuri de muncă noi pe platforma Institutului de Cercetări Nucleare Mioveni! Vorbim despre proiectul ALFRED- care a primit din partea Ministerului Cercetării şi Inovării schema de ajutor de stat în valoare de 50 milioane lei pentru desfăşurarea programului de cercetare şi dezvoltare de tehnologii aferente reactoarelor de Generaţie 4. Pentru acest proiect, numai pe platforma de la ICN se vor angaja încă 300 de specialiști, iar în industria orizontală vor fi create alte 2000 locuri de muncă.

[...]

Testarea tehnologiilor şi proiectarea reactorului de demonstraţie ar urma să se realizeze până în 2020, iar construcţia propriu-zisă, în perioada 2020-2030. Proiectul ALFRED va însemna alţi 300 de angajaţi de specialitate la ICN şi alte 2.000 de locuri de muncă pe orizontală. Proiectul va atrage şi dezvoltarea de noi specializări universitare la cele două universităţi suport (Universitatea Piteşti şi Universitatea Politehnică Bucureşti)”, a anunțat primarul orașului Mioveni, Ion Georgescu

Proiectul ALFRED (Advanced Lead Fast Reactor Demonstrator) are ca obiectiv construirea, până în 2030, a unui demonstrator european de reactor cu plumb (generaţie IV), de 100 MWh, la institiutul de Cercetări Nuclare Piteşti, pe platforma de la Mioveni. Este vorba de o investiţie estimată la aproximativ un miliard de euro, ce va demara în următorul exerciţiu financiar.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate