Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 

Volvo V40 Km dati inapoi

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#1
optimoose

optimoose

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 06.03.2017
Salut,
Anunt de pe autovit in care se specifica 161.000km (desi in pozele din anunt apar 167.000)
Raport autodna scrie 183.000km. Se poate vedea in poza din atasata din raport. Daca vrea cineva raportul full PM.

VIN: YV1MVA851F2183104
Nr rosii: B076969
https://www.autovit....0-ID7Gr8DY.html

Pacat ca se practica datul kilometrilor inapoi.

Pretul ar fi fost bunicel pentru specificatiile si aspectul general al masinii.
De asemenea in arhiva de poze de pe autodna apare masina inmatriculata in Olanda, desi in anunt scrie Germania.

Verificati inainte de a cumpara!
[ http://i64.tinypic.com/29yks38.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by optimoose, 02 April 2018 - 23:50.


#2
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,704
  • Înscris: 25.11.2014
Ohooo. A avut bun simt daca a dat doar 20k inapoi. Astia is km pe care eu ii fac in juma de an.

Bine, acum fie vorba, 20k sunt nimica toata pentru o masina. Dar e vorba de gest care e deranjant.

Edited by Serafim606, 02 April 2018 - 23:59.


#3
Robiacs

Robiacs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,923
  • Înscris: 18.10.2010
Cam ciudat sa se deranjeze doar pt 20k km...180k sau 160k cam tot aia e.

#4
optimoose

optimoose

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 06.03.2017

 Serafim606, on 02 aprilie 2018 - 23:58, said:

Ohooo. A avut bun simt daca a dat doar 20k inapoi. Astia is km pe care eu ii fac in juma de an.

Bine, acum fie vorba, 20k sunt nimica toata pentru o masina. Dar e vorba de gest care e deranjant.

Problema nu e ca a dat 20k sau 100k, ci faptul ca vrei sa pacalesti omul. Daca dai km inapoi, ce alte chestii mai sunt ascunse?
Cumperi o masina cu km inapoi si cand o vinzi ce faci daca omul care vrea sa o cumpere verifica? Te va acuza pe tine

#5
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014
probabil ca are mai multi.
in raportul ala ai kilometrajul de la ultima intrare intr-un service care tine evidenta. ai macar data inregistrarii acolo sa poti face o estimare?

#6
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 optimoose, on 02 aprilie 2018 - 23:40, said:

De asemenea in arhiva de poze de pe autodna apare masina inmatriculata in Olanda, desi in anunt scrie Germania.
pai are nr rosii, deci nu e inmatriculata, trebuie sa iti dea factura contract de achizitie din afara, probabil e o greseala de tara

 optimoose, on 02 aprilie 2018 - 23:40, said:

Salut,
Anunt de pe autovit in care se specifica 161.000km (desi in pozele din anunt apar 167.000)
Raport autodna scrie 183.000km. Se poate vedea in poza din atasata din raport. Daca vrea cineva raportul full PM.
poza nu se vede, nu stiu de ce, cred ca nu ai atasat cum  trebuie.
intrebarea e ce faci acum cu raportul? Politie? Reclamatie macar la autovit?

ar trebui facut ceva...

legat de masina, vrei neaparat volvo? unde ai service in Ro?

 Serafim606, on 02 aprilie 2018 - 23:58, said:

Ohooo. A avut bun simt daca a dat doar 20k inapoi. Astia is km pe care eu ii fac in juma de an.

Bine, acum fie vorba, 20k sunt nimica toata pentru o masina. Dar e vorba de gest care e deranjant.
dar poate fii mult mai mult de 20k, nu stii cat a dat inapoi, ai doar o referinta la 180,000 de la o anumita data, de atunci poate a mai facut 80k

#7
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,693
  • Înscris: 22.11.2007
masina asta a costat aproximativ 22-25.000 acum 3 ani. (TREI).
Vreti sa o luati la sub jumatate de pret dupa doar 3 ani si sa aiba si 160,000 reali. si in pretul de achizitie sa nu uitam ca se afla si transportul din afara plus profitul samsarului (deci vreo 1000euro numai astea doua)

asta nu prea se poate Posted Image.

in rest, in ziua de azi nu mai este asa complicat sa verifici despre kilometraj. in multe cazuri (dar nu intotdeauna) poti verifica. dar vor exista naivi care nu stiu sa verifice si parca vad cum cumparatorul masinii asteia o sa se laude pe la tovarasi ca ce super afacere a facut el luand o msaina cu 160,000 reali, doar ce naiba se vede si la interior nu are cum sa aiba mai multi Posted Image)

Edited by bossake, 03 April 2018 - 02:08.


#8
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006
Probabil ca in realitate are undeva pe la 60-80 mii km dat inapoi.
Daca te deranjeaza faptul in sine ca are km dati inapoi atunci cumpara un V40 nou.

#9
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,922
  • Înscris: 25.06.2007
Nu are carte de service?

#10
optimoose

optimoose

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 06.03.2017
Nu am atasat eu bine poza.
Asta e un screenshot din raport.
Nu cred ca are mai mult de 20k dati inapoi pt ca inregistrarea de 180k e facuta in februarie.

Attached Files



#11
paultt

paultt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,772
  • Înscris: 05.08.2007
Raportul autodna nu cumva da un rulaj estimat? Parca asa imi aduc aminte (am cumparat si eu vreo doua rapoarte acum ceva timp de la ei)... Nu cred ca s-ar chinui cineva pentru 16.000km (diferenta dintre ce e afisat in poze si cei 183.000km din raport). Nu are carte de service? Nu exista istoric la reprezentanta? Este totusi o masina relativ noua (3 ani).

Edited by paultt, 03 April 2018 - 06:34.


#12
optimoose

optimoose

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 06.03.2017

 Karhu, on 03 aprilie 2018 - 06:20, said:

Nu are carte de service?

Inca nu am ajuns la capitolul acte. Daca manaresti km, crezi ca nu e usor si cu cartea de service?

#13
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,334
  • Înscris: 14.06.2006
audotdnaul asta arata la masina mea pana acum un an ca e ibiza si acum arata ca e altea xl :)
Rechemari in fabrica: 0  Lula :)))))
Nu le-as da niciodata 60 de lei.

#14
optimoose

optimoose

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 06.03.2017

 December, on 03 aprilie 2018 - 06:49, said:

audotdnaul asta arata la masina mea pana acum un an ca e ibiza si acum arata ca e altea xl :)
Rechemari in fabrica: 0  Lula :)))))
Nu le-as da niciodata 60 de lei.

De unde stii ce arata daca nu le-ai dat bani?
In plus, nu ai plati 60 de lei, dar ai plati de doua ori verificarea propriei masini? Cine face asta?

#15
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006
Site-uri ca autodna sunt o mare teapa. Fac niste estimari statistice si le prezinta ca si cum ar avea accces la bazele de date ale marilor producator ceea ce e ilegal.

Edited by Kroghy, 03 April 2018 - 07:02.


#16
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,334
  • Înscris: 14.06.2006
Prietene, facem reclama la autoshit?
In momentul in care bagi seria de sasiu iti arata cateva informatii, daca vrei sa le vezi pe toate marchezi banutul.

Am mai incercat la ei, imi arata ca e ibiza Posted Image Le-am dat mesaj pe 8 ianuarie 2016, nu au raspuns niciodata Posted Image
Fix acum am bagat iar seria de sasiu sa vad daca au mai modificat ceva si a mai crescut oleaca masina mea. De la ibiza la XL. Tot gresit Posted Image)))
Attached File  xl.jpg   169.64K   133 downloads
Rechemari in fabrica am avut acum vreo 4 ani parca.

Ia spune matale, cum faci cand vrei sa cumperi cazanul meu? Vrei sa cumperi o altea si iti arata ibiza (sau acum XL)? Care nu a avut niciodata rechemare? Desi a avut?

Vezi ca mai sunt comentarii o gramada, cauta la poze si o sa gasesti. E o mizerie care ia banii la fraieri Posted Image

EDIT: actiunea de service 87B9 crt.01 efectuata pe data de 22 februarie 2013.

Edited by December, 03 April 2018 - 07:13.


#17
optimoose

optimoose

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 06.03.2017

 Kroghy, on 03 aprilie 2018 - 07:01, said:

Site-uri ca autodna sunt o mare teapa. Fac niste estimari statistice si le prezinta ca si cum ar avea accces la bazele de date ale marilor producator ceea ce e ilegal.

Man, mie mi-a gasit poze de la verificarile din Olanda la ambele Volvo pe care le-am verificat + daunele raportate si inregistrarile in service.
Depinde cum ai norocul sa fi fost dusa masina la serviceuri oficiale.

#18
diddy_fan_2pac

diddy_fan_2pac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 07.03.2008
Mai degraba aceste informatii sunt deja pe internet la liber/licitatii/asiguratori.
Site-uri ca autodna si altele nu au si nici nu o sa aiba acces la baza de date a producatorilor/reprezentante (cel putin la cei mari de care stiu eu). Cu atat mai mult cand de acum intra in vigoare noul regulament de protectie a datelor sa platesti pentru niste informatii ce nu iti apartin va fi un mare nu.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate