Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Volvo V40 Km dati inapoi

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#19
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Dacă pe o skoda, VW sau mașini mai uzuale as da banii ăștia, pe un Volvo ce în un an face 200.000km  și se devalorizează rapid și nu se.vinde  nu as da nici 8000euro. Am luat mașina de 3ani + cu garanție dotări aproape max și 54.000km cu 12.000 euro și tot.compacta din clasa acestui Volvo.

Nu înțeleg alegerile voastre, la banii ăștia îți cumperi b7 automat dotat cu tot atâția km că Volvo.

#20
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,973
  • Înscris: 06.01.2006

View PostDeenman, on 03 aprilie 2018 - 07:35, said:

Nu înțeleg alegerile voastre, la banii ăștia îți cumperi b7 automat dotat cu tot atâția km că Volvo.
Corect, si pe care o sa poti sa-l vinzi dupa ceva timp. Volvo abia se vinde de nou. Dupa 3 ani sta un an la vanzare. Daca il iei deja de 3 ani, la urmatoarea vanzare nu ti-l mai cumpara nimeni.

#21
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View Postoptimoose, on 03 aprilie 2018 - 00:02, said:


Problema nu e ca a dat 20k sau 100k, ci faptul ca vrei sa pacalesti omul. Daca dai km inapoi, ce alte chestii mai sunt ascunse?
Cumperi o masina cu km inapoi si cand o vinzi ce faci daca omul care vrea sa o cumpere verifica? Te va acuza pe tine
Si daca a schimbat bordul? Si a preluat km de la noul bord? Se pune? Pentru ca eu am schimbat bordul la un golf 3, si m-am trezit in loc de 180 000 cu 214 000 de km. Asta tot dat inapoi se numeste? Sau la Volvo e altfel?

#22
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Hai ma nu mai incercati sa il reabilitati pe samsar. il stiu asta este o practica la el. O practica impusa de clientul roman care vrea km putini iar pragul psihologic 2017/2018 este in jurul a 160.000 km. Din pacate astia suntem vrem confort psihologic.

#23
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Asta e reclamă la site-ul ăla trist.
Cine cumpără mașina se duce cu ea la reprezentanță.
Acolo verifică ăia ce trebuie nu un site pe net, care ia x lei de la naivi.

#24
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Postbossake, on 03 aprilie 2018 - 02:06, said:

masina asta a costat aproximativ 22-25.000 acum 3 ani. (TREI).
Vreti sa o luati la sub jumatate de pret dupa doar 3 ani si sa aiba si 160,000 reali. si in pretul de achizitie sa nu uitam ca se afla si transportul din afara plus profitul samsarului (deci vreo 1000euro numai astea doua)

asta nu prea se poate Posted Image.

in rest, in ziua de azi nu mai este asa complicat sa verifici despre kilometraj. in multe cazuri (dar nu intotdeauna) poti verifica. dar vor exista naivi care nu stiu sa verifice si parca vad cum cumparatorul masinii asteia o sa se laude pe la tovarasi ca ce super afacere a facut el luand o msaina cu 160,000 reali, doar ce naiba se vede si la interior nu are cum sa aiba mai multi Posted Image)
cam asta e deprecierea, un Passat costa nou 30-40k usor si se vinde chiar mai ieftin ca Volvo asta in unele cazuri... cu sub 160.000km
deci se poate

View Postpaultt, on 03 aprilie 2018 - 06:34, said:

Raportul autodna nu cumva da un rulaj estimat? Parca asa imi aduc aminte (am cumparat si eu vreo doua rapoarte acum ceva timp de la ei)... Nu cred ca s-ar chinui cineva pentru 16.000km (diferenta dintre ce e afisat in poze si cei 183.000km din raport). Nu are carte de service? Nu exista istoric la reprezentanta? Este totusi o masina relativ noua (3 ani).
Informatiile divulgate pe autoDNA in rapoarte de istoric al vehiculului sunt doar informatii complementare și constituie doar un ghid pentru clienti.
Informatiile obtinute prin intermediul site-ului autoDNA pot fi schimbate fara o notificare prealabila din partea detinatorul site-ului despre acest fapt. ASDIRECT nu ofera nici o garantie cu privire la acuratetea continutului, corectitudinea, completitudinea si oportunitatea acestuia. Continutul de pe rapoartele de autoDNA ar putea fi incomplet sau neconform cu starea reala.

#25
optimoose

optimoose

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 06.03.2017

View Postexceswater, on 03 aprilie 2018 - 08:46, said:

Asta e reclamă la site-ul ăla trist.
Cine cumpără mașina se duce cu ea la reprezentanță.
Acolo verifică ăia ce trebuie nu un site pe net, care ia x lei de la naivi.

Ok. Daca vreun mod considera ca e reclama il rog sa inchida threadul.
Eu voiam doar sa shareuiesc informatia pe care am gasit-o in cazul in care mai e cineva interesat de masina sa stie care e treaba.
Personal, cred ca verificarea VIN-ului e un pas util care sa mai elimine sau sa confirme din suspiciuni. Cu atat mai mult cu cat in raport apar si poze cu masina facute in strainatate.

#26
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View PostKroghy, on 03 aprilie 2018 - 07:01, said:

Site-uri ca autodna sunt o mare teapa. Fac niste estimari statistice si le prezinta ca si cum ar avea accces la bazele de date ale marilor producator ceea ce e ilegal.
totusi, in acest caz, autodna a avut access la POZE cu masina, si se vede clar in poze kilometrajul
deci nu e statistica... e realitate clara

View Postdiddy_fan_2pac, on 03 aprilie 2018 - 07:31, said:

Mai degraba aceste informatii sunt deja pe internet la liber/licitatii/asiguratori.
Site-uri ca autodna si altele nu au si nici nu o sa aiba acces la baza de date a producatorilor/reprezentante (cel putin la cei mari de care stiu eu). Cu atat mai mult cand de acum intra in vigoare noul regulament de protectie a datelor sa platesti pentru niste informatii ce nu iti apartin va fi un mare nu.
protectia datelor unei masini? nu cred... din contra, se dezvolta tot mai multe metode prin care istoricul masinilor sa fie imutabil si inregistrat pas cu pas pt a elimina genl asta de infractiuni (km dati inapoi, masini lovite etc)

View PostDeenman, on 03 aprilie 2018 - 07:35, said:

Dacă pe o skoda, VW sau mașini mai uzuale as da banii ăștia, pe un Volvo ce în un an face 200.000km  și se devalorizează rapid și nu se.vinde  nu as da nici 8000euro. Am luat mașina de 3ani + cu garanție dotări aproape max și 54.000km cu 12.000 euro și tot.compacta din clasa acestui Volvo.

Nu înțeleg alegerile voastre, la banii ăștia îți cumperi b7 automat dotat cu tot atâția km că Volvo.
asta cam asa e, pare ca volvo e mai scump ca vw, nu vad sensul, dar fiecare cu gusturile lui

Edited by unbrutus, 03 April 2018 - 09:22.


#27
diddy_fan_2pac

diddy_fan_2pac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 07.03.2008

View Postunbrutus, on 03 aprilie 2018 - 09:27, said:

protectia datelor unei masini? nu cred... din contra, se dezvolta tot mai multe metode prin care istoricul masinilor sa fie imutabil si inregistrat pas cu pas pt a elimina genl asta de infractiuni (km dati inapoi, masini lovite etc)


Istoricul este deja de ceva timp imutabil si inregistrat pas cu pas, doar ca aceste informatii nu sunt acesibile publicului larg. Atata timp cat masina este in posesia mea informatiile acestea sunt date personale ce ma privesc pe mine si pe cei cu care au interes legitim/contractual ( producator,reprezentanta,asigurari,leasing,autoritati)
Teoretic cand te duci sa verifici seria trebuie sa ai acordul proprietarului , practic ...

Edited by diddy_fan_2pac, 03 April 2018 - 11:03.


#28
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Postdiddy_fan_2pac, on 03 aprilie 2018 - 11:03, said:

Teoretic cand te duci sa verifici seria trebuie sa ai acordul proprietarului , practic ...
si totusi bazele de date ale asiguratorilor sint publice... deci nu cred ca ai dreptate

#29
ionut_ionut

ionut_ionut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,780
  • Înscris: 01.12.2007
Autodna este un site foarte ok daca optati pt masini cumparate de pe site-urile de licitatii. Autodna nu are nicio treaba cu baza de date a producatorului. In cazul de fata masina a fost vanduta la licitatie in februarie 2018, atunci avea 18x k km, iar pozele din raport sunt poze facute de firma de leasing care a vandut masina cel mai probabil prin COTW. Samsarul probabil a dat-o inapoi pana la ultima intrare din baza de date Volvo+ 2-3-5k km.

Cand cumperi de la samsar, cumperi strict masina, in cazul tau stii rulajul real dar si cum arata masina inainte sa o cosmetizeze el.

#30
diddy_fan_2pac

diddy_fan_2pac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 07.03.2008

View Postunbrutus, on 03 aprilie 2018 - 11:43, said:

si totusi bazele de date ale asiguratorilor sint publice... deci nu cred ca ai dreptate

Un exemplu te rog?

#31
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Postionut_ionut, on 03 aprilie 2018 - 12:06, said:

Autodna este un site foarte ok daca optati pt masini cumparate de pe site-urile de licitatii. Autodna nu are nicio treaba cu baza de date a producatorului. In cazul de fata masina a fost vanduta la licitatie in februarie 2018, atunci avea 18x k km, iar pozele din raport sunt poze facute de firma de leasing care a vandut masina cel mai probabil prin COTW. Samsarul probabil a dat-o inapoi pana la ultima intrare din baza de date Volvo+ 2-3-5k km.
asta ar presupune ca samsarul a scos istoricul Volvo, ceea ce e f putin probabil
de altfel nici nu mentioneaza in anunt ca ar avea carte service

View Postdiddy_fan_2pac, on 03 aprilie 2018 - 12:23, said:

Un exemplu te rog?
https://asfromania.r...ric-daunalitate

Edited by unbrutus, 03 April 2018 - 12:34.


#32
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,332
  • Înscris: 14.06.2006
Unbrutus, site-ul ala arata ce daune ai produs altora sau ce daune a suferit masina al carei nr de inmatriculare il verific?

#33
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017
ce daune a suferit masina al carei nr de inmatriculare il verific

si arata si daca o masina are RCA sau nu: https://asfromania.r...gare-polite-rca

#34
ionut_ionut

ionut_ionut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,780
  • Înscris: 01.12.2007

View Postunbrutus, on 03 aprilie 2018 - 12:32, said:

asta ar presupune ca samsarul a scos istoricul Volvo, ceea ce e f putin probabil
de altfel nici nu mentioneaza in anunt ca ar avea carte service



In principiu ar trebui sa aiba absolu tot istoricul, sperat de cartea service.

#35
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,332
  • Înscris: 14.06.2006

View Postunbrutus, on 03 aprilie 2018 - 22:46, said:

ce daune a suferit masina al carei nr de inmatriculare il verific

si arata si daca o masina are RCA sau nu: https://asfromania.r...gare-polite-rca
Stiu de verificarea rca-ului.
Dar de aia cu daune, ori nu are acces la toate bazele de date ori are vreun defect ca de exemplu, la masina mea nu arata ca ar fi suferit vreo dauna, desi m-a lovit un tip cu rca la Generali. Sau arata doar daune peste o anumita valoare...

#36
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View PostDecember, on 04 aprilie 2018 - 05:47, said:

Sau arata doar daune peste o anumita valoare...
nu stiu exact, ca nu prea l-am folosit, este totusi o treaba romaneasca, se deschide pagina fara nici un fel de explicatii, ce date poti obtine, cum si despre ce e vorba...

probabil un site facut la repezeala doar ca sa respecte o cerinta legala, desi nu isi doreau sa faca treaba asta

oricum e mai mult decat nimic, si cred ca toate datele din rapoartele autodna vin de pe site-uri publice

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate