Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Orange negociaza achizitia Akta

- - - - -
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#1
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007
Prin preluarea AKTA, Orange ar deveni proprietarul unei rețele fixe care ajunge în casele a sute de mii de clienți din peste 30 de județe. Discuțiile de preluare a AKTA au fost catalizate de negocierile globale dintre Vodafone și UPC, cu impact și în România.

Orange, liderul pieței locale de telefonie mobilă, se află în discuții pentru achiziția AKTA, cel mai mare jucător inde­pendent din piața de cablu, într-o tranzacție evaluată la 150-200 mil. euro, care ar putea fi semnată până la finele acestui an, au declarat pentru ZF, sub protecția anonimatului, mai multe surse din industria de comunicații.

„Perspectiva consolidării pieței prin achiziția UPC România de către Vodafone și a formării astfel a unui nou jucător cu operațiuni fix-mobil a dat un nou ritm discuțiilor de preluare a AKTA. Orange este una dintre companiile aflate în discuțiile de preluare a AKTA și poate și cea mai determinată să o finalizeze, pentru că nu are operațiuni fixe în retail pe baza unei rețele proprii”, a declarat pentru ZF sub protecția anonimatului o sursă de pe piață, familiară cu aceste discuții.

„Orange, UPC dar și alți jucători sunt în discuțiile pentru AKTA. Luând în calcul dina­mica acestora, de această dată un acord chiar s-ar putea semna în acest an. Din pașii făcuți până acum de Orange rezultă că operatorul este cu adevărat interesat de achiziție”, a explicat pentru ZF o altă sursă din industrie.

Achiziția celui mai mare jucător independent de pe piața locală de cablu TV, care activează sub brandul AKTA prin două companii - Digital Cable Systems (DCS) și AKTA Telecom - ar aduce Orange o rețea fixă care ajunge până în casele clienților din peste 30 de județe, cu aproximativ 700.000 de abonamente la serviciile de cablu TV, internet și telefonie fixă. AKTA, care are afaceri de peste 50 mil. euro pe an, este un jucător prezent și pe piața de pachete fix-mobil, după ce compania a lansat anul trecut și servicii mobile, prin intermediul unui operator virtual care folosește infrastructura Telekom România.

Attached File  11-servicii.jpg   310.08K   179 downloads

http://www.zfcorpora...l-euro-17116556

#2
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012
Ohhhh ce m-aș bucura. Akta are trasă fibră pe stâlpi aici în sat dar au lăsat-o doar așa de și-au făcut cuiburi păsările pe colacii ăia de pe stâlpi. În rest nimeni nu mai are FO pe aici. Poate că se va mișca mai rapid orange cu netul fix prin FO la un preț cât de cât decent. M-am săturat de ADSL-ul Telekom de atâția ani de zile, 6 Mbps doar pe hârtie, 5 Mbps reali download în speedtest și până într-un Mbps upload. Am ruginit eu la umbra sârmei de cupru comuniste a Telekom-ului. Cică a intrat și satul meu în proiectul extindere FTTH Telekom dar cică dacă am noroc în funcție de contractele agenților abia prin toamnă vor trage fibra. Nu cred așa ceva, sunt suprasaturat de promisiunile magenta, de mulți ani sunt promisiuni de FO dar tot cu sârma roșie stau în router. Cred că îmbătrânesc și mor până văd un fir de fibră optică în casa mea. :(

PS de la orange am tv satelit dth și sunt foarte mulțumit de calitatea imaginii și pachetul de posturi incluse, multe în HD. Sper să îmi facă o surpriză plăcută orange cu fibra optică. Sper.

#3
ronuquet

ronuquet

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,231
  • Înscris: 22.02.2017
Ar fi cel mai misto lucru. Mai misto decat sa ii preia UPC. Posted Image

#4
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
In Spineni Olt in 2015 Akta a tras o retea noua foarte OK, pot da net de 300 mbps doar ca lumea de acolo vrea doar TV, nu vezi urma de router Wi-Fi.

#5
kiario

kiario

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,531
  • Înscris: 19.08.2012
Nu cred ca Orange o sa plătească suma de 200.000.000 euro cât vrea Akta, o sa fie alt eșec cum a fost si cel cu Vodafone.

#6
Ploiesteanul2015

Ploiesteanul2015

    Cel mai iubit dintre ploieșteni

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,681
  • Înscris: 13.09.2015

View Postkiario, on 03 aprilie 2018 - 06:17, said:

Nu cred ca Orange o sa plătească suma de 200.000.000 euro cât vrea Akta, o sa fie alt eșec cum a fost si cel cu Vodafone.
Chiar aşa ???

#7
laurentiu230480

laurentiu230480

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 15.03.2018
Cea mai mare greseala in afacerile de comunicatii sa bagi bani intr-o retea veche si sa nu preferi crearea uneia noi.

#8
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006

View Postlaurentiu230480, on 03 aprilie 2018 - 07:02, said:

Cea mai mare greseala in afacerile de comunicatii sa bagi bani intr-o retea veche si sa nu preferi crearea uneia noi.
Nu reteaua fizica se cumpara ci clientii abonati la acea retea deoarece statistic, marea majoritate raman abonati.

#9
Elenistic

Elenistic

    Distrug pesedisti pe banda rulanta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,803
  • Înscris: 19.06.2017

View Postlaurentiu230480, on 03 aprilie 2018 - 07:02, said:

Cea mai mare greseala in afacerile de comunicatii sa bagi bani intr-o retea veche si sa nu preferi crearea uneia noi.
O spui de parca ar fi ca si cum pocnesti din degete sa acoperi localități din 30 de județe... Tu crezi ca lucrurile astea se pot face de pe o zi pe alta?

#10
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,240
  • Înscris: 19.08.2005
E treaba de durata.

#11
Elenistic

Elenistic

    Distrug pesedisti pe banda rulanta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,803
  • Înscris: 19.06.2017
Veste buna. Orice poate stimula competitia intre giganti e o veste buna pentru clienti. Acum sa speram ca o sa se intample cat mai repede.

#12
Proful

Proful

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,302
  • Înscris: 21.12.2007
Daca akta e preluata de orange si vodafone preia upc, atunci vom avea 4 giganti in concurenta directa de pachete, abia atunci vom vedea concurenta adevarata pe toate directiile, pachete avantajoase si preturi decente.

#13
EricJohn

EricJohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,723
  • Înscris: 21.03.2014
Ce se întâmplă cu abonații Akta Mobil? Se mută la orange?

#14
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018
Cam cat de prost sa fii sa dai 200 milioane de euro pe o retea improvizata RURALA?
Tot apar asfel de articole cu AKTA care se tot vinde, ceva imi spune ca patronii platesc articolele pentru a lasa impresia ca valoreaza compania mai mult si sa aiba mana de negociere cu un eventual cumparator... ca si cum orice cumparator cu jumatate de creier se ghideaza dupa articole in presa platita si nu dupa cifrele din contabilitate si audit... dar cine stie, poate la achizitii si extindere la Orange o fi o ruda cu un sfert de creier care are mana libera sa sifoneze banii aiurea.

Edited by lexis1, 03 April 2018 - 10:32.


#15
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017

View Postdanutz1, on 02 aprilie 2018 - 23:29, said:

au declarat pentru ZF, sub protecţia anonimatului, mai multe surse din industria de comunicaţii.
Aoleu, inseamna c-ai treaba serioasa si periculoasa Posted Image

Edited by YourFan, 03 April 2018 - 11:21.


#16
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018
Doar nu era sa spuna ca au declarat pentru ZF, sub disperare maxima sa vanda la pret umflat, patronii AKTA.

Edited by lexis1, 03 April 2018 - 11:28.


#17
craiova70

craiova70

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 01.12.2010
Akta e din nou mireasa. Sa vedem cine va fi ginere.

#18
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018
Dupa cati au intrat in ea... cu auditul, nu cred ca mai gaseste fraier sa o duca la altar.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate