Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Sfat cumparare sistem de gaming

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#19
nolf2

nolf2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 23.11.2005
@spe_ripper
Nu am afirmat nicaieri ca trebuie sa-ti schimbi computerul din 2 in 2 ani, am zis ca un joc nou aparut, acum, pt PC, nu-l vei putea rula pe un PC vechi, fara sa-i faci upgrade sau sa-l schimbi cu totul. (memorie insuficienta, spatiu pe disc prea mic, probleme cu DX, etc)
Am schimbat un calculator ca sa joc Call Of Duty, nu mai vreau sa fac treaba asta niciodata, e prea scump.
Sa-ti dau doua exemple:
XBOX 360, aparut in 2005, gasesti FIFA2018 pt consola respectiva, introduci discul si joci jocul.
PS3, aparut in 2006, gasesti FIFA2018, NBA2018 pt consola respectiva, introduci discul si joci jocul.
Incearca sa joci FIFA2018 pe un PC de ultima generatie din 2005, cu Windows din 2005, si spune-mi daca reusesti.
Nu-s avocatul producatorilor de console, dar nu sint dispus sa schimb un echipament doar ca sa pierd timpul de pomana pe un amarit de joc

Edited by cristip20, 16 May 2018 - 23:14.


#20
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009
Cristi, poate am inteles eu gresit, dai ai scris 5 ani.
Ori sunt 5 ani ori sunt 13 ani, ca e diferenta de la cer la pamant.

Eu la cei 5 ani pe care i-ai mentionat, ti-am zis ca cu un PC nici macar excelent la momentul aparitiei sau cumpararii (i3+460), am jucat orice joc peste 5 ani fara niciun stres.
Normal ca nu o sa poti sa joci CoD cu Pentium 4. Dar 5-6 ani, duce un PC decent, procesor i + o placa seria x50 sau x60. Asta daca nu vrei sa joci la maximum in FHD.

Acum am i5+970+16gb RAM de vreo 5 ani, nu am schimbat nimic in el de 5 ani. Si joc si acum ce vreau eu, si cred ca mai duce cativa ani buni.
Este corect ca o consola o iei si te tine (daca ai noroc) 10 ani.... pentru cu jocurile noi aparute vor fi compatibile si cu modelul vechi.
Dar pentru mine PC e mai mult de "doar jocuri", plus ca pentru entuziasti pe PC ai grafica mai buna fata de consola, la sisteme high-end.
.










.

#21
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 09.05.2018
In primul rand ca nu se poate compara pc-ul cu consola
Fiecare dintre aceste are rolul lui si e bine definit
In plus fiecare are -/+ de rigoare , fiindca nu exista inca un device practic care sa ii multumeasca pe toi userii
Deci plecand de la idea/cerinta initiatorului acestui thread - Sfat cumparare sistem de gaming - haide-ti sa il ajutam sa isi cumpere ce isi doreste si nu sa il incurcam mai rau
Daca el doreste un sistem de gaming , atunci nu are rost sa incepem cu comparatii intre pc si console
Mai degraba sfatuiti-l concret cu ce/sau ce componte sa isi cumpere pt a-si face un sistem de gaming

Personal as merge pe cumpararea per componenta , deoarece are doua/trei mari atu-uri :
- isi poate face upgrade in timp la componenta pe care o doreste , fara a pierde garantia celorlalte componente
- isi poate alege ce componenta isi doreste si nu i-se baga pe gat ca in cazul sistemele gata ansamblate
- garantia per componenta , care poate pleca de la cel putin 2 ani si poate ajunge si la garantie pe viata ( in general la memorii ) si nu doi ani per sistem , ca in cazul sistemelor gata asamblate
Bine inteles ca exista si un dezavantaj - pretul -  care difera in functie de performanta componentei/brand-ului
Avand in vedere ca ai un tv doar full hd ( sper ) nu ar trebui sa cauti ceva de ultima generatie pe socket 1151 v2
Poti merge si pe generatii ceva mai vechi , gen socket 1151 v1 sau socket 1150 , insa indiferent de ce socket vei alege iti va trebui o pl video gen GTX 1070/1080
Asta ca sa poti sta linistit inca 1,2 ani de acum incolo
Insa nu ne-ai scris/spus care ar fi fondul de investitie pentru acest sistem de gaming
Fara sa stim acest fond de investitie pe care il ai disponibil , putem sa iti recomandam mmmmuuuullllttteeeee componente , insa pe care tu nu le poti avea din cauza lipsei financiare
Deci asteptam de la tine un fond de investitie , ca sa putem sa iti recomandam ceva concret si nu ''n'' componente care mai de care....... si tu sa nu poti sa o detii

#22
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013

View Postvimann, on 03 aprilie 2018 - 08:22, said:

Consola e un compromis: o iei ca sa te joci comod pe canapea, nu sa te uimeasca grafica firelor de iarba. Ai asteptari prea mari.
N-am inteles niciodata obsesia asta bolnava pt.imagine(ma refer la jocuri)
Cine joaca de placere nu cred ca sta sa numere pixelii pe ecran, un PS4 PRO si un TV cu HDR sunt arhisuficiente pt.un gamer, de-aici incolo o pot numi boala....

#23
nolf2

nolf2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 23.11.2005
@bigpanz3r
Daca crezi ca nu vei sta sa numeri pixeli si sa compari FPS-uri, cumpara ce iti doresti.
Nu cere sfaturi aici, vei stirnii razboaie, PC vs CONSOLE. (me included)
@Valmont43
Nici eu nu inteleg obsesia asta pt pixeli, FPS-uri, etc, joc jocuri doar ca sa ma relaxez, sa pierd timpul de pomana, sa uit de stresul cotidian, etc
Pt mine, ca sa dau un exemplu, Uncharted 3 pt PS3 are aceeasi calitate (imagine, poveste, actiune) ca si Uncharted 4 pt PS4.
PS
Am cumparat PS4 doar ca sa joc Unchaeted 4.

Edited by cristip20, 18 May 2018 - 21:13.


#24
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 09.05.2018
Pai cine joaca jocuri doar de placere sau din an in pasti e LOGIC ca nu ii intereseaza/intelege obsesia celorlalti useri/gameri
Insa sa nu uitam ca sunt gameri inraiti , care participa si la concursuri , e o sursa de venit pt acestia si le inteleg aceasta obsesie
E bine cand nu suntem toti la fel , ci diferiti altfel.......

#25
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009
Pana acum initiatorule aveai minim 5 sreaminguri pe twitch... De cand te hotaresti sa iei ceva o sa se schimbe si jocurile. Poate ne intoarcem la snake si atunci sa vezi streaming...

#26
nolf2

nolf2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 23.11.2005
@wather
De acord cu tine, dar citi din Romania isi cistiga existenta ca si "gameri"?
Topocul este despre achiziti, nu de contraziceri (am cazut in capcana asta), surse de venit, way of life, ....(daca tot folosim romgleza)
Arr trebui sa stabilim cu moderatorii, ca atunci cind cineva intreaba ce sa-si cumpere, sa completeze un chestionar in care sa specifice ce isi doreste, si,, in functie de raspusuri, sa facem recomandari.

#27
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 09.05.2018
Sunt destui gameri si in RO , ca sa numai scriu si de dezvoltatori de jocuri
Am vazut/gasit destule anunturi de joburi pentru beta testeri la jocuri/aplicatii , deci.......

Asa cum am scris si anterior , initiatorul acestui thread ar fi trebui sa ne spuna si de ce fond de investitii dispune
Altfel vom scrie zeci de pagini de recomandari si vorba cuiva de mai sus , pana se hotareste ne intoarecem la......
Oricum vad ca de vreo luna nu a mai dat pe aici si tare mie ca...........

Edited by wather, 19 May 2018 - 11:35.


#28
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
Topicul de fata banuiesc ca este pt.un gamer obisnuit nu pt.cei care fac bani din asta....

#29
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 09.05.2018
Nu avem de unde sa stiu , oricum tu ai deschis acest subiect controversat , te citez - N-am inteles niciodata obsesia asta bolnava pt.imagine(ma refer la jocuri) - mai sus topicul 22

#30
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009

View Postcristip20, on 18 mai 2018 - 20:43, said:

@bigpanz3r
Daca crezi ca nu vei sta sa numeri pixeli si sa compari FPS-uri, cumpara ce iti doresti.
Nu cere sfaturi aici, vei stirnii razboaie, PC vs CONSOLE. (me included)
@Valmont43
Nici eu nu inteleg obsesia asta pt pixeli, FPS-uri, etc, joc jocuri doar ca sa ma relaxez, sa pierd timpul de pomana, sa uit de stresul cotidian, etc
Pt mine, ca sa dau un exemplu, Uncharted 3 pt PS3 are aceeasi calitate (imagine, poveste, actiune) ca si Uncharted 4 pt PS4.
PS
Am cumparat PS4 doar ca sa joc Unchaeted 4.

Eu nu am starnit niciun razboi, din contra am zis ca le am pe ambele, fiecare cu functionalitatea lui.  
Dar:
- pe consola te joci din canapea, te uiti la filme si mai rulezi cateva chestii media
- pe PC, cerul este limita, faci ce vrei tu, inclusiv jucat si vazut filme. Si poti sa o faci si din canapea, ii legi un controller si te joci pe TV din canapea.....


View Postcristip20, on 18 mai 2018 - 21:52, said:

@wather
De acord cu tine, dar citi din Romania isi cistiga existenta ca si "gameri"?
Topocul este despre achiziti, nu de contraziceri (am cazut in capcana asta), surse de venit, way of life, ....(daca tot folosim romgleza)
Arr trebui sa stabilim cu moderatorii, ca atunci cind cineva intreaba ce sa-si cumpere, sa completeze un chestionar in care sa specifice ce isi doreste, si,, in functie de raspusuri, sa facem recomandari.

Ca sfat personal incearca sa folosesti doar romana, ai niste lacune in scriere.

#31
nolf2

nolf2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 23.11.2005
Pe linga subiect.

Raspunsurile scrise de mine, mai sus, nu iti erau adresate.
Subiectul acestei discutii este despre achizitionarea unui aparat electronic dedicat care sa permita rularea de jocuri video.
Nu e un subiect despre persoane care isi cistiga existenta ca si jucatori de jocuri video, cadre pe secunda, pixel (cuvint importat din limba engleza), calculator contra aparate electronice dedicate jocurilor video sau gramatica si ortografia limbii romane.

Am folosit doar limba romana.
HAPPY NOW?

Edited by cristip20, 22 May 2018 - 11:33.


#32
bigpanz3r

bigpanz3r

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 22.01.2014
Si totusi mi-ar placea sa pot face si ceva productiv din asta, daca tot pierd astfel timpul si ma ratacesc , uitand notiunea timpului si spatiului in alta dimensiune paralela si parca handicapat social Posted Image) .
Nu am zis buget ? Am zis sa nu limitez/influentez, insa , ce credeti ca vreau daca fac comparatie dintre un PS4 (poate PRO, se pare ca Si aici e vina mea si se arunca cu cerneala si adjective direct sau indirect) si un PC cu componente cat de cat decente si cu accent pus pe i5 8400 ce este cel mai bun procesor pentru gaming ? Am eu fata de Pewdiepie sau Drake ? Mi a placut sa citesc comentariile , nu mai veneam fiindca tot venisem si nu gaseam nimic nou , dar azi ramasesem frapat. Toti calare pe mine ca niste copii de grupa mica , se pare ca nici voi nu aveti o imagine clara despre acele lucruri . 3-6-13 ani diferenta , ca tot aia e , salturi subtile ca in barfe, va bateti cu limbile, de parca are cineva dreptul sa faca dreptate in topicul meu privind adresarea ,in special limba... macar incercau sa se faca intelesi , si eu sunt tot asa incult si generatie internet si ma raportez la cuvinte din engleza fiindca nu stiu echivalentul in romana . Ma rog... lasa asta .

:BUGET~in jur de 2000 de lei~:
Am LoL si COMPANY OF HEROES ce iubesc pe PC si consola... sigur. Dar e si portabilitatea , consumul , ...
Cam cat de greu ar fi sa cari o prastie de PS4 si cum ar fi un PC ? Chiar cautasem carcase micro ITX pentru gaming (foarte piperat la noi , 50$ US) Ar fi un pas inainte sa zicem , dar credeti ca o sa fiu necajit de bug-uri si crash-uri , OS (Alti Bani $) ?
Nu am nevoie sa imi spui acum ca trebuie sa imi iau 1080 sa ma joc jocuri ce urmeaza 2-3 ani ca acum ma urc pe pereti si incep sa urlu la luna ! Eram si ok sa merg fara placa dedicata pentru a nu face sacrificii si compromisuri , un procesor mai mult decat decent si poate 1060 pe viitor.


P.S.: Care credeti ca este cel mai bun magazin de jocuri ?? Altex, flanco , mediagalaxy , emag, bazar , olx ? ( am dat doar exemple , habar nu am , nu am incercat ...)

View PostValmont43, on 18 mai 2018 - 11:34, said:

N-am inteles niciodata obsesia asta bolnava pt.imagine(ma refer la jocuri)
Cine joaca de placere nu cred ca sta sa numere pixelii pe ecran, un PS4 PRO si un TV cu HDR sunt arhisuficiente pt.un gamer, de-aici incolo o pot numi boala....
Tu te ai jucat vreodata RTCW , Enemy Territory , Company of Heroes si lucruri de genul ?

Attached Files


Edited by bigpanz3r, 26 May 2018 - 09:38.


#33
bigpanz3r

bigpanz3r

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 22.01.2014
Acestea sunt cateva dintre ele ...
vevevepuntemag.ro/favorites/4248590967numele hotului e:ua_favorites

emag.ro/pachet-jocuri-horizon-zero-dawn-the-last-of-us-ratchet-clank-pentru-ps4-10670/pd/DZCDXHBBM/?X-Search-Id=7d5bb9f17ea6d816f156&X-Product-Id=28420203&X-Search-Page=1&X-Search-Position=2&X-Search-Action=view  

Asta pare putin dubios , rasarit din capsuni , ca tot e sezonul...

#34
Paranoir

Paranoir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,877
  • Înscris: 01.05.2008
Cu 2000 lei nu faci un pc pe care sa poti juca ce joci pe playstation.

#35
bigpanz3r

bigpanz3r

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 22.01.2014
ai dreptate , chiar si daca dau 1 milion , 2 la jocuri (am gasit jocuri bune care sub 1 , ca Tomb Raider Definite Ed. ; The Last of Us ; Prey; Fallout 4) , mai urat ca nu voi putea sa fac streaming de company of heroes... mdea ;___;
Si e mai greu poate , poate , sa iti gasesti un partener cu care sa joci
Am observat din experienta mea si orizontul restrans ca EMAG e cel mai ok magazin pentru jocuri , ce parere aveti ? La multe jocuri e chair mai scumpa versiunea de PC :))
Am tot cautat ca un obsedat disperat pe net topuri cu cele mai bune jocuri , nu ma arunc sa iau God of War , nu ma incanta ca pe ceilalti oieri bolunzi "schimbarea artistica" , ca mananca rahat developerii aia retardati si spun ca inainte era exact imaginea unui om crud fara mila , antisocial si sociopat , flamand dupa sange si distrugere , sunt nebuni oamenii astia , trebuie sa fie noi , nu au jucat macar jocurile celelalte din franciza , dar sa le faca... sunt profund jignit.
Daca aveti sugestii , recomandari de orice , joc , accesoriu , tips & tricks , va rog sa imi dati mesaj, mai mult decat binevenit.

#36
bigpanz3r

bigpanz3r

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 22.01.2014
Oameni buni , am cazut la PS4 dar ma framanta amagitor un vartej de ganduri , ps4 nu este de ajuns pentru jocurile astea , ...nu? Sau ? Daca e prafalau nejucabil pe Fallout 4 , atunci , am o teama cumplita ce ma macina , ce sa faca in Battlefied 5 sau Metro Exodus sau mai stiu eu ?
Nu o sa simt diferenta n, va rog spuneti-mi asta ...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate