Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 

Sfat cumparare sistem de gaming

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#1
bigpanz3r

bigpanz3r

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 22.01.2014
(Nu am vazut vreun topic pe aici .)
As vrea sa am un device pentru jocuri si chiar as vrea sa fac si streaming pe Twitch/YT , am cautat o groaza pe net diferente si comparari si opinii  tot felul de combinatii si alternative , PC / dar greu de crezut ca faci un Ryzen la 500$ sa bata consola la noi in romanica cu banii ... renumeratie mica. Playstation 4 si XBox One . Bine dar e greu de decis fiindca nu am cel mai tare televizor . E un Panasonic , e mare (si butucanos putin , e mai vechiut) cred ca are 32 de inci , cica e full hd , dar nu e 4 k si nici hdr . Sa presupunem de dragul de a face macar o alegere ca merg pe Playstation pentru ca e mai ieftin (4pro decat X/Scorpio) , pentru exclusivitati si fiindca mai au si niste baieti tot PS. Dar sa iau PS4 PRO ? E prea mult , e o fita ? SI ar putea chiar sa ma Traga in jos ? Mai sunt unii ce spuneau ca pro merge chiar mult mai prost decat ps4 in jocuri de ps4 , full hd; si upscalingul cica ar produce in sine lag si artefacte , de la DigitalFoundry , dar lucrurile astea le am vazut ca erau din 2016. Suntem in 2018 si au mai bagat patchuri si updateuri de soft si au optimizat si jocuri si o vor face in special pe cele ce vin de acum in viitor  Cred ca Pro m-ar ajuta sa mentin un Framerate mai stabil si mai ales tinand cont de faptul ca ar trebui in mod logic sa cam sughite daca fac streaming ...nu? Si pentru abilitatea de a alege dintre 4k, 1080 cu detalii enhanced , sau 1080 cu 60fps .
merita ? Eu cred ca ar fi un chilipir atunci 250 de lei in plus pentru 4 , aproape 5 terraflops fata de 1.8.

Ce ziceti de asta ? Cum sa se vada detaliile astfel la prima vedere cand ecranul e doar 1080p maxim ... nu inteleg , tot un upscaling si downscale pentru AntiAliasing si genul ?
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/apjWv9MPtx0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Va multumesc foarte mult , chiar apreciez !

#2
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017

View Postbigpanz3r, on 02 aprilie 2018 - 23:27, said:

Dar sa iau PS4 PRO ? E prea mult , e o fita?
Cam da.... vazand ca televizorul are vechime si este doar fhd.

Edited by YourFan, 02 April 2018 - 23:38.


#3
bigpanz3r

bigpanz3r

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 22.01.2014

View PostYourFan, on 02 aprilie 2018 - 23:34, said:

Cam da.... vazand ca televizorul are vechime si este doar fhd.
atat de rau a trecut timpul ?? Posted Image Posted Image ma simt batran si parca viata mi a trecut prin fata ochilor...
dar nu ma ajuta pentru streaming ? si nu e tare feature-ul cu 1080p/60fps sau detalii ??

dar vezi videoul ala trimis , ocupa intregul ecran  , vezi cum monitorul din dreapta il face pe cel din stanga sa PALEASCA ? Si culmea ca e pe dos , cel din stanga e unul mai decent , mai scump si mai bun si asta din dreapta e cel mai ieftin monitor full hd gasit de tip. Intelegi ? Vezi ce spune omul

si ps4 e aparut doar din 2014... si a adaugat ceva putere acolo ps4 pro , cam diferenta de pret , 250 de lei , de 2 ori si inca jumatate

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Z5qQJhTrUVQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

nu intelege gresit , la acest baiat ma uitam acum , dar am vazut recenzii de la mai toata lumea si XBOX JOACA 4k NATIV , ce prosti sunt jucatorii de playstation ahhaha pentru 5000 $ , conteaza si bugetul , de asta mi a placut la Sony ca are ca target un public ce vrea sa dea mai putini bani pe ea . Si eram doar sarcastic chiar , nici ironic , nu imi dati ban pentru limbaj licentios, va rog

View PostYourFan, on 02 aprilie 2018 - 23:34, said:

Cam da.... vazand ca televizorul are vechime si este doar fhd.

apreciez oricum dar nu stiu la ce sa ma astept , nu poate juca o prastie de fallout 4 de ani de zile in urma si sa ma lase sa joc jocuri de cativa ani ce o sa vina si pe twitch ...improbabil

Edited by bigpanz3r, 02 April 2018 - 23:55.


#4
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,725
  • Înscris: 06.07.2005
Consola e un compromis: o iei ca sa te joci comod pe canapea, nu sa te uimeasca grafica firelor de iarba. Ai asteptari prea mari.

#5
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Consola o iei ca sa te joci, nu ca sa te lauzi cu specificatii tehnice.
Avantajul este ca o cumperi azi, si iti merge orice joc scos pentru ea, chiar si daca jocul apare peste citiva ani.


#6
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,243
  • Înscris: 15.01.2014
Dacă îți trebuie doar pentru gaming și streaming, preferabil ar fi să mergi pe PS4 Pro.
Prețul plăcilor video este foarte umflat, în acest moment nu merită PC.

Chiar dacă ai doar 1080p la TV, asta nu înseamnă că Pro-ul nu are avantaje, iar diferența de preț între Pro/non-Pro nu este așa de mare.
În plus, poate în viitor o să dispui de display 4k, de ce să te limitezi la consolă cu 1080p.

La capitolul grafică, sincer, nu se observă așa mare diferență. Am jucat Nioh de exemplu, și pe consolă, și pe PC, e cam același lucru.
Oricum, dacă vrei detalii maxime, îți trebuie hardware destul de puternic/scump pentru a vedea o diferență, deci tot la consolă ajungi pentru un buget până în 500 USD.

Și în legătură cu problemele din primul post - eu nu am întâlnit până acum nici una din cele descrise. De fapt, n-am avut nicio problemă cu consola de un an de zile, de când am cumpărat-o.

Edited by pexCom, 03 April 2018 - 11:22.


#7
bigpanz3r

bigpanz3r

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 22.01.2014
https://www.pcgamer....heap-gaming-pc/
Sau sa merg pe un i5 8400 și mă distrez pe el cat îmi fac și rost de niste bani de 1060 , că sa nu apelez la un procesor prost și gpu mediocru... Credeți că dacă aș alege pc-ul nu ar fi cea mai buna metoda ? După de vei chinui toată viața dacă iei un sistem de doamne ajuta


Dar cum arată un streamer ce are doar un PS4 ?? Is curios , nu am văzut , nu știu
Păcat că nu aș mai putea juca LoL , Company of Heroes , niste jocuri ce le am pe Steam degeaba și o să trebuiască să dau 1-2 milioane pe joc , praștie îmi sant ochii , pentru unii e o pâine ,dar pentru alții însemna ceva mult .
Și așa sunt N f2p , câteva jocuri am pe Steam , și le am free nu am băgat niciodată un ban și deci e foarte tentant , Humble bundle și Kinguin
Daca fac PC nu mă voi zgârci la procesor de încăpățânat (e peste cel mai nou i9 Gicule) dar iau minimul de decenta sa supraviețuiesc și să nu fie o pocnitoare , la sursa , placa de baza , ram, am un monitor și tastatura și 🐁 .

View Postdan78rom, on 03 aprilie 2018 - 08:29, said:

Consola o iei ca sa te joci, nu ca sa te lauzi cu specificatii tehnice.
Avantajul este ca o cumperi azi, si iti merge orice joc scos pentru ea, chiar si daca jocul apare peste citiva ani.

Îmi pare rău să te dezamăgesc dar îți sunt invizibili cocalarii de pe console ? Am ochii roșii cum găsesc atâta bătaie de cap cu Xbox one x , care "bate" pe toți și e lideru suprem ... Și eu sunt master Race ? Eu sunt main Garen :)))
No heit

Edited by bigpanz3r, 08 April 2018 - 14:59.


#8
bigpanz3r

bigpanz3r

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 22.01.2014
De unde sa cumpar playstation plus ? ,nu stiu, am mai patit sa am parte de scam si sa mi se spuna ca nimic nu e gratuit si nu-ti da nimic de pomana , si exista Steam sales , green man gaming, GOG, g2a , si bineinteles KINGUIN , si e , dupa parerea mea chiar un fel de life hack , si pot cumpara ps plus altfel fata de Flanco si Altex si Mediagalaxy ?cred ca si pe kinguin se poate , dar ce alte pareri aveti ? Stiti un loc de unde pot face rost mai ieftin de chestii de PS ?
P.S.: De ce controllerul e asa scump ?? Multi se vaita ca este execrabil si de aceea au ales Xbox , dar la xbox sunt mult mai ieftine paradoxal ... ce parere ai de controllere ?

#9
nolf2

nolf2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 23.11.2005

View Postbigpanz3r, on 18 aprilie 2018 - 18:27, said:

De unde sa cumpar playstation plus ?

Playstation Plus nu poti sa-l cumperi Posted Image , poti doar sa te abonezi la Playstation Plus, depinde pe ce tara ai contul.
Daca contul tau e pe RO gasesti coduri valorice la altex (o luna , trei luni, un an).

View Postbigpanz3r, on 18 aprilie 2018 - 18:27, said:

Stiti un loc de unde pot face rost mai ieftin de chestii de PS ?

Mai precis ce te intereseaza?
Jocuri? (daca vrei sa joci ultimele aparitii, dai cu banu, daca nu, gasesti jocuri la reducere)
Accesorii? (depinde de unde le cumperi si cine le produce, alea originale is mai scumpe)
Abonamente? (astea nu cred ca le gasesti mai ieftin, asta e pretul la ele)

View Postbigpanz3r, on 18 aprilie 2018 - 18:27, said:

P.S.: De ce controllerul e asa scump ??

N-as putea sa-ti spun de ce e asa de scump controlerul, stiu doar ca nu scade pretul ele niciodata.
Acum 4 ani am cumparat un controler de PS3 nou si am dat pe el cit costa acum un controler de PS4.

View Postbigpanz3r, on 18 aprilie 2018 - 18:27, said:

Multi se vaita ca este execrabil si de aceea au ales Xbox , dar la xbox sunt mult mai ieftine paradoxal

Am doua controlere de XBOX ONE, unul din ele sufera de "Xbox One Controller Joystick Drift" (nu are doi ani de cind l-am cumparat),  si nu e mai ieftin daca il cumperi nou nout, poate, daca, il achizitionezi second hand.
Cu "controlere" de PLAYSTATION nu am avut probleme, cele de PS3 merg bine mersi si acum, unul are 6 ani ani si celalalt 4 ani.

Edited by cristip20, 18 April 2018 - 20:56.


#10
bigpanz3r

bigpanz3r

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 22.01.2014
kek
scuzami-l exprimarea cu PS Plus , gramatica . Posted Image  Posted Image

Interesant cum scad preturile la Xbox , pana si la noi. In mod normal era mai scump , acum gasesti la 10 mil xbone (care nu duce jocuri full hd , si merge mai prost decat tractorul lui strabunicul pe Far Cry 5 , si X e mai abordabil la 20, nu simti diferenta asa mult , dintre 18mil. de la PS4 pro si xbonex ,totusi as alege PARCA PS$ sau PC.
Da-mi idul tau in orice caz , sa am pe cine trolla , nu de alta ...
Ce recomanzi ? jocuri AAA nu prea o sa cumpar ca astea costa mult , overpriced , si as lua abonament la Plus de 1 an si as lua ceva ce vreau si o sa am din ce juca o groaza ex skyrim definitive ed. ; ceva fighting game, imposibil de hotarat, dintre Street Fighter si Mortal Kombat aleg Dragon Ball ; BF1 fiindca (apropos ce mai ziceti , ce se mai aude de BF4 ? cica nu mai are playeri si trage sa moara, trist...)  si jocuri f2p , aveam de gand (dupa ce m am razgandid fiindca vedeam ca e overpriced si fitze) sa iau Overwatch dar cand evoleaza Paladins si apare Lawbreakers , nu am la ce.

PS:care e jocul cu masini #1 si #2 pentru voi ?

Posted Image

Imi place mult PexCom raspunsul tau

View PostpexCom, on 03 aprilie 2018 - 11:21, said:

Dacă îți trebuie doar pentru gaming și streaming, preferabil ar fi să mergi pe PS4 Pro.
Prețul plăcilor video este foarte umflat, în acest moment nu merită PC.

Chiar dacă ai doar 1080p la TV, asta nu înseamnă că Pro-ul nu are avantaje, iar diferența de preț între Pro/non-Pro nu este așa de mare.
În plus, poate în viitor o să dispui de display 4k, de ce să te limitezi la consolă cu 1080p.

La capitolul grafică, sincer, nu se observă așa mare diferență. Am jucat Nioh de exemplu, și pe consolă, și pe PC, e cam același lucru.
Oricum, dacă vrei detalii maxime, îți trebuie hardware destul de puternic/scump pentru a vedea o diferență, deci tot la consolă ajungi pentru un buget până în 500 USD.

Și în legătură cu problemele din primul post - eu nu am întâlnit până acum nici una din cele descrise. De fapt, n-am avut nicio problemă cu consola de un an de zile, de când am cumpărat-o.

View PostpexCom, on 03 aprilie 2018 - 11:21, said:

Dacă îți trebuie doar pentru gaming și streaming, preferabil ar fi să mergi pe PS4 Pro.
Prețul plăcilor video este foarte umflat, în acest moment nu merită PC.

Chiar dacă ai doar 1080p la TV, asta nu înseamnă că Pro-ul nu are avantaje, iar diferența de preț între Pro/non-Pro nu este așa de mare.
În plus, poate în viitor o să dispui de display 4k, de ce să te limitezi la consolă cu 1080p.

La capitolul grafică, sincer, nu se observă așa mare diferență. Am jucat Nioh de exemplu, și pe consolă, și pe PC, e cam același lucru.
Oricum, dacă vrei detalii maxime, îți trebuie hardware destul de puternic/scump pentru a vedea o diferență, deci tot la consolă ajungi pentru un buget până în 500 USD.

Și în legătură cu problemele din primul post - eu nu am întâlnit până acum nici una din cele descrise. De fapt, n-am avut nicio problemă cu consola de un an de zile, de când am cumpărat-o.


Te rog sa ma scuzi acum am vazut ca ai editat pe 3 aprilie,  ce spui ? Ce probleme de console ? Daca am spus cumva (nu imi aduc aminte ) de incingerea si zgomot si artefacte , nu stiu , multi au avut , vreau sa nu cred ca degeneratii astia de troli au ajuns astfel incat sa inventeze astfel de povesti si sa isi iroseasca timpul din viata...
Ce mai joci ? Preferi ceva anume ? Ce jocuri pot fi jucate de prieteni /online;co-op ?

#11
JustARandomGuy

JustARandomGuy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 13.02.2018
Jocuri cu masini nu joc. Mi-am pierdut grav interesul in ele (nu stiu cum/de ce/cand, pentru ca in urma cu ... 15 ani?! le adoram).
Online co-op: seria Borderlands, GTA V, seria Destiny, FIFA, seria FarCry (exact in ordinea asta).

#12
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,243
  • Înscris: 15.01.2014
Eu am cumpărat-o pentru Bloodborne și The Last of Us.

O țin în dulap, așa nu se aude nici zgomotul. Am tras un cablu HDMI pe lângă perete, până la TV.
Controller-ul e pe bluetooth, nu are probleme cu semnalul.

Trebuie să ai în vedere că dacă vrei să joci online, multe jocuri cer Playstation Plus, care este un serviciu pentru care trebuie să plătești lunar (sau puțin mai ieftin, trimestrial). Partea bună e că atât timp cât ai subscripție, se dau câteva jocuri gratis în fiecare lună.
Luna asta au fost MadMax și Trackmania, pentru PS4.

Cum am zis, n-am avut probleme cu consola, de nicun fel. Cu zgomotul am rezolvat, am scris mai sus.

#13
bigpanz3r

bigpanz3r

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 22.01.2014
Guta nebunule ai avut bloodborne graTis



Mare panarama borderlands. Pacat ca nu am prieteni , eu radeam cu claptrap ... sau claptrap radea de mine Posted Image

#14
bigpanz3r

bigpanz3r

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 22.01.2014
si nu esti mare fan al sistemului social nu ? cooperativ/multiplayer ...?
ce e drept e infect si a ajuns o parte ce "trebuie" sa o toleram , trollii si creaturile ... nihiliste

#15
nolf2

nolf2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 23.11.2005

View Postbigpanz3r, on 19 aprilie 2018 - 16:24, said:

Da-mi idul tau in orice caz , sa am pe cine trolla , nu de alta ...

Man, nu is "fan" multiplayer.
Jocurile le joc doar pt poveste, am o gramada de trofee care nu is luate prin simplu fapt ca nu imi place "multiplayer"-ul.
Asa ca degeaba iti dau userul meu PSN, n-o sa ma gasesti niciodata pe "server"-ele de "multiplayer".

View Postbigpanz3r, on 19 aprilie 2018 - 16:24, said:

PS:care e jocul cu masini #1 si #2 pentru voi ?

Jocurile cu masini ma plictisesc grozav, am renuntat la ele.

View Postbigpanz3r, on 19 aprilie 2018 - 16:24, said:

Ce recomanzi ?

Daca vrei exclusivitati pt PS4 recomand seria Uncharted, God Of War, jocul Last Of Us. (is mai multe, eu astea le-am jucat)
Pt  XBOX stiu doar de HALLO, (am 2 XBOX-uri, dar nu ma incinta deloc)

View Postbigpanz3r, on 19 aprilie 2018 - 16:24, said:

...totusi as alege PARCA PS$ sau PC
E alegerea ta, dar, peste 5 ani, cind vei avea ultimul joc pt PC vei descoperi ca va trebui sa schimbi tot computerul, in schimb pe PS4 doar vei introduce discul ( daca vor mai fi discuri) in consola si te vei putea folosi de joc fara nici o problema.

#16
bigpanz3r

bigpanz3r

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 22.01.2014
Interesant , te ai coborat la nivelul meu man , daca joci pentru plot.
Pai spune asa.
EU pentru Red Pill , filosofie si interconexiuni
Sa inteleg ca esti putin cam batran si ai alte lucruri care iti devoreaza timpul si nu gasesti acel extaz oricum .
Mie imi vine sa fac o vendetta catre cei ce le numesc nonsens si fkd up sau fara plot , sau sa-i atribuie o caracterizare falsa

P.S.:avatarul asta nu e al unui Troll...

Edited by bigpanz3r, 24 April 2018 - 19:19.


#17
nolf2

nolf2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 23.11.2005
Nu-s in extaz cind joc jocuri pe console.
E doar um mod de a  pierde timpul de ponana.
Si da, din punctul tau de vedere, is cam " batrin".

Edited by cristip20, 25 April 2018 - 19:51.


#18
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009

View Postcristip20, on 24 aprilie 2018 - 16:51, said:

E alegerea ta, dar, peste 5 ani, cind vei avea ultimul joc pt PC vei descoperi ca va trebui sa schimbi tot computerul, in schimb pe PS4 doar vei introduce discul ( daca vor mai fi discuri) in consola si te vei putea folosi de joc fara nici o problema.

Aici e o exagerare, in functie de ce vrei. Poti sa ai anul asta ultima fita de sistem, peste un an nu o sa mai poti juca noile jocuri aparute in ultra....
Eu cu i3 + 460 am jucat 5 ani orice joc a aparut in fullHD. la fel si acum cu i5 + 970. Deci e o exgerare ca schimbi PC din 2 ani in 2 ani.
Si am si PS4.

Edited by spe_ripper, 16 May 2018 - 09:29.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate