Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Bula imobiliara 2017-2018 si prabusirea violenta a preturilor apartamentelor

* * * - - 7 votes
  • Please log in to reply
493 replies to this topic

#487
joe_laurentiu

joe_laurentiu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 14.04.2017
eu am incercat sa discut pe argumente si logica, tu vii si raspunzi ca stii tu si tu spui ca....
e limpede! greseala mea :)

#488
MARIN-lON

MARIN-lON

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,849
  • Înscris: 03.09.2019
Când o să vedeți voi pe o scară de bloc din blocurile vechi că sunt TOATE apartamentele fără 0 (ZERO) locatari atunci să spuneți că este CERERE mare de apartamente.

Până atunci CREȘTE numărul apartamentelor cu 0 locatari în blocurile vechi și așa se va întâmpla și în blocurile noi - ATENȚIE MARE - când se va face schimbul de generații și în blocurile alea.

View Postjoe_laurentiu, on 18 septembrie 2019 - 13:17, said:


eu am incercat sa discut pe argumente si logica, tu vii si raspunzi ca stii tu si tu spui ca....
e limpede! greseala mea Posted Image


Ia răspunde tu logic la ce am scris acum să vadă lumea că înțelegi cum este cu statul la bloc și ce se întâmpă în timp cu locatarii din ele.

Vă spun eu pe o scară dintr-un bloc unde sunt închiriate 15 apartamente și sunt de la 90.000 de euro - în cam 10 ani au murit cam 15 inși și s-au vândut 6, restul au fost păstrate de moștenitori și o parte din ele au fost băgate la închiriat, altele stau închise.

Mai simplu - moștenitorii ăia țin cam 90.000 de euro în apartamente goale și NU le închiriază că NU au nevoie de ăia 350 de euro lunar deoarece câștigă BINE în București și au și ei casele lor și nu au rate la bănci ca provincialii care vin în București.

Asta e marea diferență între locatarii din blocuri - unii au unde sta fără să se îndatoreze la bănci iar alții din provincie care vin în București cred că ajung milionari dacă cumpără niște cotețe de apartamente cu banii băncilor și eventual mai cumpără încă o ghenă de apartament tot cu credit pe care îl bagă la închiriat și se visează mari rentieri.

Ăștia dacă intră în EXECUTARE că nu mai pot plăti ratele pierd TOT ce au.

#489
nnestor

nnestor

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,678
  • Înscris: 06.04.2018
Daca intra. Pana acum procentul celor care a intrat in executare este infim.  
Pentru  multi piata apartamentelor din blocuri vechi este inexistenta, sincer sa fiu nici nu stiu care mai sunt preturile la apartamentele vechi. Initial credeam ca in timp diferentele intre noi si vechi o sa atenueze pe masura ce si blocurile noi o sa imbatraneasca si o sa treaca de 20 de ani, acum nu mai sunt asa de convins.

Edited by nnestor, 18 September 2019 - 14:01.


#490
MARIN-lON

MARIN-lON

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,849
  • Înscris: 03.09.2019

View Postnnestor, on 18 septembrie 2019 - 13:56, said:



Pentru  multi piata apartamentelor din blocuri vechi este inexistenta, sincer sa fiu nici nu stiu care mai sunt preturile la apartamentele vechi.


Eu m-am referit la cei din București, de alte orașe nu mă interesează și sunt sigur că nici pe 9 din 10 useri care citesc aria asta.

#491
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,173
  • Înscris: 28.06.2005

View Postnnestor, on 18 septembrie 2019 - 13:56, said:

sincer sa fiu nici nu stiu care mai sunt preturile la apartamentele vechi.
Știu pe cineva care a primit acum 2-3 săptămâni o ofertă de 60k pentru 2 camere la 10/10 în zona metroului 1 Dec. Bloc de prin 80 parcă, reabilitat. Nu am mai multe detalii despre suprafață, amenajare etc.

#492
mirc2003

mirc2003

    Emo biliar

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,605
  • Înscris: 16.03.2008
60k pt 2 camere este un pret bun, pacat ca e etajul 10/10. Acum depinde si cum e impartit, suprafata, starea in care sunt apartamentul si blocul, spatiile comune.

#493
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
Apartamentele vechi se bucura de locatie si infrastructura mai buna.Majoritatea au loc parcare ADP platit cu 70 lei pe an.
Scoala, Gradinita, Sala Sport sunt in "spatele" blocului, copii merg singuri nu trebuie dusi cu automobilul.
Apoi sunt legaturi si conexiuni cu transport public, acces rapid in piete, mall, centre comerciale, restaurante, servicii, etc.
Sunt spatiile verzii extinse, parcuri, nu 5mp de gazon cu un bat infipt.
Locatia este importanta si din punct de vedere al rudelor, relatiilor, cei care pleca in cartiere noi de la periferie se izoleaza de restul.
Cei care cauta sa inchirieze cauta locatia si amenajarea, nu conteaza ca este bloc nou sau vechi.

#494
VlaDv2

VlaDv2

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 31.07.2019

View PostMARIN-lON, on 17 septembrie 2019 - 20:01, said:


Lumea uită sau nu știe că sunt ZECI de mii de apartamente vechi în București care stau goale și an de an crește numărul lor, diferența este că ăia care le țin goale nu au datorii la bancă, deci nu sunt nevoiți să le închirieze.

Te ajuta enorm ca ai un impozit pe proprietate minuscul.
Daca maine se baga un impozit progresiv, corelat cu numarul de locuinte detinute,....

View Postmirc2003, on 18 septembrie 2019 - 14:21, said:

60k pt 2 camere este un pret bun, pacat ca e etajul 10/10. Acum depinde si cum e impartit, suprafata, starea in care sunt apartamentul si blocul, spatiile comune.

Mi se pare enorm

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate