Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Unde se trimite contraventia munca fara forme legale

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
marie-curie

marie-curie

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 27.08.2017
Munca la negru, sanctionata de ITM, societatea mama are sediul in Turcia,Unde se trimite spre executare pvcsc daca 1. pe teritoriul Romaniei are punct de lucru si 2. daca pe teritoriul Romaniei are sucursala?

#2
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,444
  • Înscris: 10.08.2005
unde s-a petrecut munca?

#3
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 01.10.2004
Se trimite la sediul de unde se fac platile. Daca punctul de lucru are personalitate juridica, acolo, daca nu, la sucursala.  
Chiar daca muma-sa este in Turcia, trebuie sa aiba ceva deschis si declarat loco, inregistrat la Camera de Comert sau mai stiu eu unde, cu cont bancar, evidenta contabila, RU, juridic si toate cele.

#4
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 marie-curie, on 28 martie 2018 - 18:23, said:

Unde se trimite spre executare pvcsc daca 1. pe teritoriul Romaniei are punct de lucru si 2. daca pe teritoriul Romaniei are sucursala?
Despre ce executare vorbești? Din partea cui întrebi?

#5
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 01.10.2004
pvcsc = Proces-verbal de constatare şi sancţionare a contravenţiilor

Pentru cele de la ANAF scrie in Anexa nr. 1 la Ordinul nr. 2313/2016:
Înştiinţarea de plată nr. ..................., m-am deplasat la domiciliul fiscal al contribuabilului persoană juridică/persoană fizică...

Banuiesc ca si cele intocmite de ITM au un regim similar, nu stau sa caut reglementarea... Nu au lasat la terminarea controlului pvcsc? Daca nu, il pot trimite prin posta sau sa-l aduca personal
Prin OUG nr. 53/2017 s-au modificat ceva articole din Codul muncii. Daca nu au dispus sistarea activitatii, inseamna ca s-a stabilit plata unei amenzi. Contravenientul poate achita în termen de cel mult 48 de ore de la data încheierii procesului-verbal ori, după caz, de la data comunicării acestuia jumătate din amenda prevăzută la alin. (1) lit. e)—e3), inspectorul de muncă făcând menţiune despre această posibilitate în procesul-verbal. - art. 260, alin. 1 indice 1 din Codul muncii modificat cu OUG mentionat.

#6
marie-curie

marie-curie

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 27.08.2017

 MarianG, on 28 martie 2018 - 18:29, said:

unde s-a petrecut munca?

in Ro

 althea, on 28 martie 2018 - 18:40, said:

Despre ce executare vorbești? Din partea cui întrebi?
despre transmiterea la organele fiscale, pt executare amnda, luare in debit..

 claudiu1, on 28 martie 2018 - 19:42, said:

pvcsc = Proces-verbal de constatare şi sancţionare a contravenţiilor

Pentru cele de la ANAF scrie in Anexa nr. 1 la Ordinul nr. 2313/2016:
Înştiinţarea de plată nr. ..................., m-am deplasat la domiciliul fiscal al contribuabilului persoană juridică/persoană fizică...

Banuiesc ca si cele intocmite de ITM au un regim similar, nu stau sa caut reglementarea... Nu au lasat la terminarea controlului pvcsc? Daca nu, il pot trimite prin posta sau sa-l aduca personal
Prin OUG nr. 53/2017 s-au modificat ceva articole din Codul muncii. Daca nu au dispus sistarea activitatii, inseamna ca s-a stabilit plata unei amenzi. Contravenientul poate achita în termen de cel mult 48 de ore de la data încheierii procesului-verbal ori, după caz, de la data comunicării acestuia jumătate din amenda prevăzută la alin. (1) lit. e)—e3), inspectorul de muncă făcând menţiune despre această posibilitate în procesul-verbal. - art. 260, alin. 1 indice 1 din Codul muncii modificat cu OUG mentionat.

da, dar societatea mama este in Turcia, au un punct de lucru atat, fara personalitate  juridica

#7
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Eu tot nu înțeleg în ce calitate întrebi de executare, poate nu știi ce înseamnă.
Lucrezi la acel punct de lucru, te referi la cine o plătește? Fii mai clar/ă.

#8
marie-curie

marie-curie

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 27.08.2017

 althea, on 29 martie 2018 - 05:36, said:

Eu tot nu înțeleg în ce calitate întrebi de executare, poate nu știi ce înseamnă.
Lucrezi la acel punct de lucru, te referi la cine o plătește? Fii mai clar/ă.
La executarea de buna voie, adica cea in care contravenientul plateste de bunavoie, ( nu cea silita..)..

 marie-curie, on 29 martie 2018 - 10:17, said:

La executarea de buna voie, adica cea in care contravenientul plateste de bunavoie, ( nu cea silita..)..
da, la cine o plateste? nu, nu lucrez acolo, este o speta si ma intereseaza raspunsul..

#9
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
La cine, adică unde merge s-o plătească sau în contul cui se duc banii?
Of...

Amenzile date de ITM se plătesc la ANAF, știu ei unde să le vireze - există un cont special pentru asta.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate