Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De la 24V la 5V DC?

Deducere TVA

Intalnire cu un tip de pe tinder ...

Open WRT nu sincronizeaza ceasul ...
 salariu plafonat

sistem actionare electrica pentru...

Sfaturi achizitie auto ~10k€

ICC/ICM soft monitorizare si cont...
 Recomandare ipad

Ce fel de disc pentru acest circu...

Windows 11 24H2 pe release?

Intrebare motor auto
 Opel Astra K

Romania - tara formelor fara fond?

Probleme sistem audio mașina

Radio care se incinge
 

Indiana Line

- - - - -
  • Please log in to reply
545 replies to this topic

#433
geotac

geotac

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 14.10.2015

View Postoverseas, on 23 decembrie 2020 - 00:26, said:

Tesi 261 ma intereseaza, or fi similare cu 262? Zice ca 262 nu se mai fac.
Cu ce amp asculti?
Diferențele dintre 261 și 262 sunt dimensiunile și culoarea în rest identice ....și ca sunet !
Folosesc un Marantz SR6011...

#434
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,188
  • Înscris: 09.01.2007
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/RzyXe_3gqTs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Incep sa.fiu serios interesat 😁

#435
geotac

geotac

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 14.10.2015
Da ...am văzut și eu clipul ăsta...dar după ce am achiziționat perechea 262 ...și pot spune DA in bugetul ăsta aceste boxe chiar merită atenție 262/261...

#436
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,188
  • Înscris: 09.01.2007
Unde sunr fabricate?
Vad ca Jackfi are cel mai bun pret, or fi seriosi in caz de retur?

#437
geotac

geotac

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 14.10.2015
Sunt fabricate în Italia iar achiziția  sistemului audio a fost de la AVmall .....din ce mi-au explicat cu dovezi cei de la AVmall că ei sunt importatori oficiali iar magazinul Jackfi cică ar fi un magazin fake ....fără stocuri fizice reale și fără modalitate de plată ramburs....doar plată direct în cont ....destul de ciudat acel magazin online...in fine ..

Referitor la Avmall ....am făcut achiziții de multe ori ...fără absolut nici-o problemă...te pot sfătui dacă ceri asta ....prețurile pot fi personalizate față de cele dupa site ....am cautat seriozitate înainte de toate și se pare că am găsit...practic sunt în aceeași balanță cu cei de la Avstore unde și de acolo am făcut destule achiziții....

#438
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View Postoverseas, on 23 decembrie 2020 - 00:54, said:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/RzyXe_3gqTs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Incep sa.fiu serios interesat ��

Un dulce boul ala. Minutul 9:52 "Avem 100 de watzi pe canal, asta inseamna 400 de watzi"...oooo, cind el suge de la retea maxim 160 de watzi Posted Image

Io va zic sa nu va scarpinati niciodata cu mina altuia. Unii dintre italienii (clientii majoritari), care cumpara aceste indiene, au observat ca nu suna foarte clar. In schimb la toti le fura urechile amploarea asa numitului bas. Ceva eee...
Incintele nu au voie sa atraga atentia asupra lor in mod explicit prin diverse efecte, ci sa redea sunetul lejer si cu claritate. Atit si fara suieraturi pe inalte, cum implementa Canton intr-o vreme, cu redare de text vorbit cit mai aproape de natural (mediile sint greu de implementat in aceeasi cutie cu basul), cu un bas curat si fara reverberatii...

Edited by vata_pa_batz, 23 December 2020 - 02:14.


#439
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,182
  • Înscris: 16.10.2008

View Postvata_pa_batz, on 23 decembrie 2020 - 02:13, said:

.
Incintele nu au voie sa atraga atentia asupra lor in mod explicit prin diverse efecte, ci sa redea sunetul lejer si cu claritate. Atit si fara suieraturi pe inalte, cum implementa Canton intr-o vreme, cu redare de text vorbit cit mai aproape de natural (mediile sint greu de implementat in aceeasi cutie cu basul), cu un bas curat si fara reverberatii...
Exact.
Dar asta e greu de digerat de numerosul public consumator de HI-FI.
Dupa umila mea opinie ,tocmai din punctul asta de vedere ,''anticele" LS3/5a sunt cele mai naturale boxe posibile. Chit ca merg doar de la 70Hz in sus ,chit ca au o cocoasa pe la 150Hz etc.

Edited by edigee, 23 December 2020 - 02:23.


#440
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View Postedigee, on 23 decembrie 2020 - 02:20, said:

Exact.
Dar asta e greu de digerat de numerosul public consumator de HI-FI.
Dupa umila mea opinie ,tocmai din punctul asta de vedere ,''anticele" LS3/5a sunt cele mai naturale boxe posibile. Chit ca merg doar de la 70Hz in sus ,chit ca au o cocoasa pe la 150Hz etc.

Si avem si raspunsul la intrebare, diagrama e undeva la mijlocul paginii:
https://www.technic3...-tesi-261/1.htm
Trei cocoase de rezonante cu +6dB la 95Hz...serios? Bum-bum Posted Image

#441
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016
Eu am ascultat Tesi 261 si nu mi-au placut, am scris si atunci pe forum ca mi se parusera mai neclare decat MA Bronze 2.

Diva 262 imi starneste curiozitatea pentru a inlocui niste Monitor Audio Silver 100. Pana acum nu am reusit sa le inlocuiesc cu nimic, desi am ascultat vreo 7-8 modele. As cauta ceva cu bass o idee mai putin si mediu-inalte la fel, un pic mai putine. Ce am testat ori nu aveau bass aproape deloc, ori sunau infundat, ori aveau varfuri pe la alte frecvente. Si vorbesc de modele celebre, de la modestele Diamond 225, pana la KEF LS50 sau chiar Dynaudio Special 40. Indiana Diva 262 posibil sa fie ce caut, dar nu sunt grafice comparative pe net (doar unul singur, care nu arata prea ok), ca abia iti dai seama din grafice comparate cum suna, in raport cu alte modele, altflel nicio sansa. Nici review-uri in care sa fie comparate nu sunt. Iar aia de la dealer bine ca le-au dat la toti maimutoii cocalari sa le faca review unde se uita copiii de 12 ani.

vata pe batz, ce rezonante vezi tu acolo? Eu nu gasesc grafice cu asa ceva. Vad doar grafice cu impedanta si faza. Care arata ok, nimic ciudat.

Edited by Notsure, 23 December 2020 - 08:52.


#442
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,641
  • Înscris: 07.10.2005
Colegul nostru FloriN are Diva 262, a scris impresiile lui aici: https://forum.softpe...2#entry25412440

#443
geotac

geotac

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 14.10.2015
Evident că "urechile" sunt diferite la fiecare audiofil în parte dacă luăm la "puricat" fiecare brand , serie dar totuși se pune în discuție și prețul vs calitate sunet .
Pentru pretențioși există branduri precum B&W , MBL , Focal, etc.
Dpmdv ca și deținător eu pot spune că sunt mai mult decât ok ...
Am atașat mai jos păreri și teste în ceea ce privește brandul Indiana ....nu fac absolut nici-o reclamă !
https://m.youtube.co...eature=youtu.be
https://m.youtube.co...eature=youtu.be


#444
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,188
  • Înscris: 09.01.2007
Eu ca audiofil incepator fara doctorate subsonice am notat cu entuziasm specificatiile excelente de ex. la modelul DJ 308,90 db senzitivitate, 3 cai cu woofer imens, la pret mult mai mic decat un rinichi. De asemenea materialul, nefiind hartie sau similar, imi face mai mult cu ochiul ca durabilitate.

Apoi mi-a placut 262 cum suna in clip, desigur cum spunea chiar nea ala - care e departe de a da sfaturi, dar el a fost maimuta cu jucaria - nu te poti baza pe Youtube. Totusi, chiar AVSTORE posteaza clipuri comparative, deci o idee iti poti face.

View PostMr. Incredible, on 23 decembrie 2020 - 09:59, said:

Colegul nostru FloriN are Diva 262, a scris impresiile lui aici: https://forum.softpe...2#entry25412440

Acuma zice ca inainte avea Magnat, as fi vrut sa le compare cu ceva Q Acoustics, Wharfedale.

#445
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,702
  • Înscris: 24.10.2015
Difuzoarele de hartia tratata cu suspensia periferica multipliuri de panza impregnata sunt foarte foarte rezistente in timp. Se folosesc si la PA. Sora are triangle comete 202 cumparate sh, anul fabricatiei e prin 2000-2001 si arat ca noi si canta la fel. Mai rau cu suspensiile de bureti, sunt si acestia de diferite calitati, unii dureaza  foarte mult dar altii devin rigizi si crapa.

Cred ca ca nu ar trebui sa-ti bati capul de materiale. Nu ai cum sa stii ce calitate e. Daca e de la un brand serios ar trebui sa dureze. Super wooferele de la combina panasonic sunt din carton cu periferia de cauciuc. E din 2000 combina si e ca noua.

Edited by vinciun, 23 December 2020 - 12:33.


#446
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,188
  • Înscris: 09.01.2007
De ex. Acum am ascultat 2 clipuri cu Dali Spektor 2,suna strident si gol, a tablarie. O idee iti poti face,zic.

#447
geotac

geotac

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 14.10.2015

View Postoverseas, on 23 decembrie 2020 - 12:38, said:

De ex. Acum am ascultat 2 clipuri cu Dali Spektor 2,suna strident si gol, a tablarie. O idee iti poti face,zic.
Nu doar boxele contează într-o audiție ci și amplificatorul , cabluri , formatul audio și ce este mai important  sursa după care se trece prin amplificare ...o "ureche" care știe ce înseamnă toate astea poate testa fără să țină cont de review-urile altora ....fiindcă cum am spus ...suntem diferiți !

Un mic exemplu la propriu 😁....am un Harman Kardon go play și pot spune.. ca sunet este peste multe alte branduri consacrate pot spune ....

#448
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016

View PostMr. Incredible, on 23 decembrie 2020 - 09:59, said:

Colegul nostru FloriN are Diva 262, a scris impresiile lui aici: https://forum.softpe...2#entry25412440

Da, asta am inteles si eu, ca nu au bass deranjant, dar despre inalte, mai explicit, nu am auzit mai nimic, dar graficul pe care l-am vazut le arata printre cele mai bright de pe piata. Un singur grafic, fara comparatie, nu are mare relevanta, pentru ca difera in functie de metodologia de masurare.

Si inca ceva, eu caut un bass un pic mai slab ca la Silver 100, dar nu unul lipsit complet de profunzime, caut ceva care sa aiba bass nu foarte puternic, dar sa fie relativ profund.

Edited by Notsure, 23 December 2020 - 13:27.


#449
liviux

liviux

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 15.02.2007
Anul asta de BF am vrut sa aduc o inbunatatire setup-ului stereo, ma orientasem spre Wharfedale Evo 4.2 sau Q Acoustics 3030i, ca o alternativa la Diva 262. Am cerut o consultanta de la av.....,
Extras din dicutiile cu dumnealor:

"Semnal audio digital de pe iesirea optica a unui TV Smart Samsung, aplicatii: Spotify Premium si Youtube, TIDAL Masters de pe un Google chromecast audio.
Amplificator Marantz PM 6006, intrare digitala optica
Boxe de raft Indiana Line Diva 262
Un sunet placut, relaxant ,detaliat pe midbass dar inalte destul de retinute - asta ca un minus.
Aceleasi boxe dar amplificate cu un Onkyo A9010, un sunet diametral opus, o scena mult mai bine definita, focusata central, medii/ inalte mai agresive, dar per ansamblu obositor."


Recomandarea lor pentru PM 6006:  As merge pe Monitor Audio Silver 100 - https://www.avstore....dio-silver-100/ va vor aduce un plus pe inalte si medii, au si ceva bas si se pot completa frumos cu subwooferul dvs. ( un subwoofer SVS SB-1000 dintr-un set-up multicanal, optional se poate conecta la amplificator)

La momentul achizitiei am avut de ales intre Diva 262 si Monitor Audio Silver 100, am ales Diva datorita portului de bass in fata, chipurile mai usor de pozitionat
Ca asezare in camera: pe latura scurta, geamuri si perdea, peretele diametral opus aproape gol, doar un tablou mai maricel, la 30/35 cm de peretii laterali/spate. Un sunet mediocru, nu excelaza conform asteptarilor, joase in exces ce acopera majoritatea detaliilor. Totul se schimba in momentul in care la aduc la un metru departare de peretele din spate si in jur de 40 cm de cei laterali. Toate sunt Ok, bass suficient, mediii/inalte atat cat sa nu fie obositoare/ stridente, detalii cat sa creeze o scena surprinzatoare, vocea un pic in spate. Cum spunea si colegul FloriN_83, exceleaza la capitolul acuratete pe voce.

Edited by liviux, 23 December 2020 - 16:05.


#450
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016
Ce acuratete e aia pe voce daca vocea e un pic in spate si joasele acopera detaliile, fix invers fata de cum zice Florin?

Trebuie sa departezi boxele la minimum 80cm de peretii laterali, altfel iti bati joc de sunet complet, nici nu mai conteaza ce boxe ai, toate vor suna complet aiurea, iti vor sterge detaliile pe medii din cauza reflexiilor prea apropiate in timp si prea puternice.

Sa inteleg ca nu ai fost la showroom, nu ai comparat Silver 100 direct cu Diva. Va fi complicat sa aflu daca Diva au bass-ul si mediu-inaltele o idee mai retinute ca Silver.

Cand spuneau ca sunetul a devenit diametral opus doar din cauza amplificarii, de la inalte care nu-s destule pana la inalte agresive, lasa-ma sa fiu extrem de sceptic, deja nu as mai baga in seama un dealer de genul in secunda 2.

Dar, daca ti-au recomandat Silver pentru ca pe Diva dispar inaltele pe Marantz, inseamna ca Silver ar avea inaltele mai puternice.
Am ascultat si eu PM6006 comparativ cu Yamaha, Denon si NAD, nu schimba sunetul din boxe aproape deloc, in niciun caz nu poate face inaltele din foarte retinute in agresive.

Edited by Notsure, 23 December 2020 - 16:24.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate