Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Indiana Line

- - - - -
  • Please log in to reply
545 replies to this topic

#19
MCristian2k

MCristian2k

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 27.03.2018
finantele astea erau deja... eu ma indragostisem de diva :)  insa, ca si in viata reala, divele se duc la aia cu bani :)

#20
honeymik

honeymik

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,531
  • Înscris: 18.02.2014
Hai ca si omul de rand poate sa isi permita o Diva o data in viata, daca vrea :P

#21
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Uory4LZQfmg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#22
audiofidel

audiofidel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 26.12.2017
Probabil rimeaza cu vreun regionalism de la ei legat de vreun animal ca tot o dadeau cu animalele. Sau dihor? Diva-dihor! :))

Cristian, diferentele intre Tesi si Diva cum  le ai perceput la sunet?

#23
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
In ciuda aparentelor, taranii mai sunt si ironici si asta destul de des, doar ca au o ironie specifica.

#24
audiofidel

audiofidel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 26.12.2017
Asta se credea pe la inceputurile psihologiei, ca exista anumite trasaturi in functie de mediu, urban sau rural, geografie, popor, etc. Acum este considerata pseudostiinta. Taranii sunt ironici la fel ca orasenii, fara a exista un specific al ironiei in functie de  urban sau rural.

#25
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Specificul este dat de stilul de viata, vocabular, educatie, asipratii personale si colective. Este clar ca nu ai inteles ce am vrut sa spun.

Este clar ca nu ai trait la tara, nu cunosti deloc lumea satului.

Edited by razor01, 29 March 2018 - 21:11.


#26
audiofidel

audiofidel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 26.12.2017

 razor01, on 29 martie 2018 - 21:10, said:

Specificul este dat de stilul de viata, vocabular, educatie, asipratii personale si colective.

Corect, desi aia cu aspiratiile colective e mai romantica, asa.

Evident ca nu am inteles ce ai vrut sa spui, am inteles ce ai scris. Daca vrei ca lumea sa inteleaga e bine sa nu existe inadvertente intre ce vrei sa spui si ce spui.

#27
sosojerk

sosojerk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 484
  • Înscris: 31.07.2004

 MCristian2k, on 27 martie 2018 - 15:03, said:

Salutare. Sunt nou in acest domeniu "audiofil" in devenire si vreau cateva pareri pertinente. Inca nu am incredere deplina in urechile mele si ... poate mai primesc cateva sfaturi.

Am fost zilele astea la cateva auditii de brand-uri consacrate. Dynavoice, Qacoustics, Monitor Audio, Warfedale etc. Toate au fost ok. Insa am auzit de la un coleg forumist de acest brand. Mi-a trezit interesul si am inceput sa sap. Nu am gasit mai nimic pe "www-u" . Am zis sa caut poat gasesc sa le si audiez. Am fost si spre surprinderea mea maxima, suna INCREDIBIL pentru banii lor. FInisajele sunt de top, chiar le-am inspectat bine. Am crezut ca la cat costa, sigur au facut rabat la ceva. Nu.. Au detalii, sunt calde, bas incredibil pentru marimea difuzorului. Am ascultat toate 3 modelele. Nota, Tessi si Diva. Am ramas, pentru bugetul meu, la Tessi. Insa acele nota sunt ... pfff... just WOW! Si nu amplificare avioane din ce am inteles. Erau puse pe un yamaha 501. care am vazut ca nu este asa scump. Acum... parerile voastre... A mai auzit cineva acest brand? sunt eu over excited sau chiar sa imi cred urechile.
Multumesc anticipat!

PS: doar aici am gasit pareri, care vad ca sunt majoritatea, pro. http://forum.compute...t-cum-suna.html
Cristi

PPS: acestea sunt cele audiate de mine

1. http://www.avmall.ro...50-x.html/Black - Suna  WOW pentru banii lor
2. http://www.avmall.ro...561.html/Walnut - Cam pe aici este bugetul meu
3. http://www.avmall.ro...l/Black HiGloss Suna mult mai ok, insa nu mi le permit Posted Image

Nu vreau sa fiu gica contra dar sa stii ca brandul Dynavoice nu prea este cunoscut la noi. Poate este el brand consacrat prin norul Europei (sunt suedezi) dar cu sigurantza nu la noi. De pe forumul asta stiu ca doar eu si kaddy_net avem Dynavoice. Zic chestia asta in sens pozitiv, ca sa nu imi aud critici. Macar kaddy_net a avut posibilitatea de auditie. Eu am mers pe recomadari si pe vreo 2 luni de citit pe net. Sunt boxe f. bune si nu regret deloc achizitia (eu unul prefer M105 vs DF8 dar sa nu ii spuneti si lui kaddy_net Posted Image).
Am dat si peste Indiana Line pur si simplu din reclame. Ma bucur sa aud ca sunt boxe f. bune pt ca pretul este si el unul f. bun.

Edited by sosojerk, 29 March 2018 - 23:27.


#28
audiofidel

audiofidel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 26.12.2017
Sunt  cu Dynavoice, chiar si pe forum, colegul cutinastefan este primul care imi vine in minte. Dar nu inteleg treaba cu gica contra si de ce sa se supere lumea pentru ce ai spus mai sus.

Nu stiu ce sa spun nici in privinta pretului indienelor, eu le vad tot acolo, intre celelalte.. Cele ieftine se bat cu Wharfedale, Polk, Heco, sa nu mai spun Magnat 202 iar cele scumpe , la fel, se bat cu modele notorii de Triangle, Focal, Wharfedale. Raportul pret-calitate difera de la om la om, pentru altii, Triangle, Focal, Wharfedale sau Davis Acoustics fac exact ce a facut Indiana pentru noul nostru coleg. E o situatie rara  in care oamenii, subiectivi fiind, toti au dreptate apreciind alt si alt sunet.

#29
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Din pacate exista un trend in a vinde pe piata romaneasca semnificativ mai scump decat afara si nu inteleg daca este politica magazinelor de aici sau pur si simplu nu avem forta financiara sa cumparam cantitati suficent de mari incat sa primim preturi bune. Pe Amazon Italia Diva 262 sunt 500 euro, aici se vand cu 600. Aceeasi poveste si la alte boxe, spre exemplu Klipsch, pe Amazon Germania sunt cu 20-25% mai ieftine.

P.S. ironia este ca un angajat roman primeste cel putin la jumatate salariu fata de un angajat de acolo, in timp ce pretul pentru produsele de genul asta este adesea mai mare la noi...

Edited by razor01, 30 March 2018 - 09:25.


#30
audiofidel

audiofidel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 26.12.2017
Bine punctat! Ma abtin sa comentez cauzele, ma indoiesc sincer ca e vorba putere financiara, mi e teama ca e mai mult o atitudine de "Nu lasa profitul de maine daca il poti face astazi!" a comerciantului roman. Dau si eu un exemplu, Dali Zensor 3, 13,4 mil in aproape toate magazinele bulgaresti.

#31
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Am cautat putin pe un site bulgaresc si nu-mi vine sa cred, Zensor 7 la 2600 lei, ma tot intreb daca nu cumva or fi de furat Posted Image

P.S. scrie clar price per pair, nu per unit

Edited by razor01, 30 March 2018 - 10:13.


#32
audiofidel

audiofidel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 26.12.2017
Am avut un dialog cu ei, sunt ok, mi le ar fi trimis ramburs la Ruse daca voiam sa le iau, fara avans, fara nimic, le luam din sediul firmei de curierat. La emag Bulgaria pretul e doar cu putin mai mare, cativa lei romanesti in plus. Pentru cine sta mai prin sud si are masina e smecherie daca nu isi face griji legat de garantie.

Edited by audiofidel, 30 March 2018 - 10:25.


#33
gopo2004

gopo2004

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 05.06.2018
felicitari pentru achizitie. Intradevar, indiana line suna... si suna bine de banii aceia. Greu ceva sa se apropie in zona aceea de pret, de ei. Am ascultat si eu toata seria si pot spune ca sunt incredibile. Nu sunt pretentioase cu amplificarea. Nu necesita "avioane" de sute de w.

#34
manead

manead

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 08.09.2006
Salutare tuturor,
Indiana Line din seria Nota sunt numai pentru sisteme multicanal?
Daca doresc ceva stereo sa ma indrept catre Tesi?

Acum, referitor a Test, am vazut 561 si 542.
Din descriere inteleg ca 542 sunt mai mult penru camera mici si sunt putin inferioare modelului 541.

Edited by manead, 21 September 2018 - 11:34.


#35
manead

manead

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 08.09.2006

 razor01, on 30 martie 2018 - 10:11, said:

Am cautat putin pe un site bulgaresc si nu-mi vine sa cred, Zensor 7 la 2600 lei, ma tot intreb daca nu cumva or fi de furat Posted Image

P.S. scrie clar price per pair, nu per unit
ce site? ca ma duc direct :)

 MCristian2k, on 29 martie 2018 - 13:47, said:

2100 lei si o pereche de cabluri pentru boxe din partea lorPosted Image
de la avmall?
cum sunt? esti ok ?

#36
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,640
  • Înscris: 07.10.2005

 manead, on 21 septembrie 2018 - 11:14, said:

Indiana Line din seria Nota sunt numai pentru sisteme multicanal? Daca doresc ceva stereo sa ma indrept catre Tesi?
Acum, referitor a Test, am vazut 561 si 542. Din descriere inteleg ca 542 sunt mai mult penru camera mici si sunt putin inferioare modelului 541.
Nu sunt doar pentru multicanal, suna bine si in stereo, recomand Nota 260 care sunt mai mari si presteaza mai convingator pe stereo.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate