Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 

Ce să aleg dintre IOS si Android?

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
147 replies to this topic

#19
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 29.10.2014

View Postgumball3000, on 26 martie 2018 - 16:12, said:

Si cum e sa vorbesti pe strada cu tableta la ureche, nu iti amorteste mana?
Nu se uita babele la tine ca la ultimull ciudat?

Nu prea vorbesc la telefon și dacă o fac, am căști.

#20
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,884
  • Înscris: 22.04.2014
Părerile sunt împărțite. Nu sunt un expert (nici pe departe), dar lucrez in IT și știu ce-ți spun.

Fiecare sistem are probleme. Nu există sistem perfect.

Stabilitate și siguranță zicea cineva la iOS. Ia să dea un search pe Internet iOS 9 să vadă câtă ,,stabilitate” există în conexiunea Wi-FI. Curg ,,plângerile” că după 2-3 ore cade brusc Wi-FI-ul.
Aceeași problemă, și la Android. Să fim obiectivi. Până la Nougat erau mari probleme pe latura WiFI.

YiSpecter - google it. Malware care afecteaza chiar si telefoanele unjailbraked.

Așa că să nu lăudăm un sistem sau altul în funcție de preferințe, ci să fim obiectivi.

Edited by Rhesus, 26 March 2018 - 18:49.


#21
M0sGerila

M0sGerila

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,916
  • Înscris: 19.12.2007
Mno, daca vrei ceva restrictiv dar vrei si aplicatii android ia-ti BlackBerry,  astea nici nu se mai fabrica de vreo 2 ani , merg flowless, ai vreo 3 magazine de aplicatii intre care si Google iar cand vine vorba de os este la ani lumina inaintea a tot ce e azi pe piata, el avand mai bine de 5 ani de la lansare.
Altfel, nu ai dat detalii la ce iti trebuie telefonul, ce folosesti in mod deosebit.  Daca ne apucam sa facem psihologie s-ar putea sa iesi shifonat bine.
Vezi ca la S8 ai battsave mode, activeaza-l si vei mai avea acces doar la 8 aplicatii , fara senzori, fara amprenta, fara teme, fara ecran de nus ce rezolutie si cu un meniu sub Nokia 3310-ala first edition.
Spor !

Edited by M0sGerila, 26 March 2018 - 18:54.


#22
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008

View PostEpidaurus, on 26 martie 2018 - 16:52, said:

Intr-un an sau doi cel mult android-ul o sa ceara resurse ca pentru aplicatia Autocad pe pc.
Ce resurse ca pentru aplicatia AutoCAD?
AutoCAD nu stie nici macar acum, in anul 2018 cu cea mai recenta versiune sa utilizeze eficient un procesor quad-core.

Cat despre restul mesajului, in general prastiile vapor-made sau telefoanele lansate cu Android 5.0 sau 6.0 mai au probleme cu optimizarea. In rest unul recent (de asta am dat exemplele alea, nu am avut atunci timp sa insir zecile de exemple low/mid-cost care au Android 7 sau 8 si merg ok) merge cel putin la fel de bine ca un iPhone.

Ce sa mai spun de comparatii intre iPhone X, OnePlus 5T si Galaxy S8, unde in primele secunde iPhone X e putin in fata, dupa care ramane in urma cu foarte mult. Plus rateurile date de deblocarea faciala de pe iPhone, de care se plang o gramada. Asta in timp ce un Galaxy S8 sau OnePlus 5T se deblocheaza in mai putin de 0,5 secunde cu amprenta.

#23
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018

View PostAlex2411, on 26 martie 2018 - 16:50, said:

Raspunsul tau a fost cel mai bun din lista asta, m-am saturat de toti frustratii care se dau ei grande si ori imi raspund la misto la o simpla intrebare ori imi raspund cu ură. Băi, am întrebat frumos, am s8 și as vrea sa stiu daca s-ar merita sa-l vand pentru un iphone, atata tot. Am vrut sa aud si parerea voastra. Da mai bine stateam in banca mea de cat sa primesc raspunsuri de alea idioate de genu : ce nu ți-e clar? Cine te-o pus sa iti iei s8?.
În fine, România!

P.S. : Mersi încă o dată pentru răspuns! Posted Image Mă bucur că mai există și oameni de treabă pe aici, din păcate puțini.
Lol, si concluzia care este, ce o sa faci ?
Ramii pe S8.....din cite am inteles eu ???

#24
M0sGerila

M0sGerila

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,916
  • Înscris: 19.12.2007
Nu ca e prea multi :P
....ramii, ramii e prea multi :)

Edited by M0sGerila, 26 March 2018 - 19:16.


#25
cjo

cjo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 509
  • Înscris: 25.05.2016

View PostAlex2411, on 26 martie 2018 - 16:50, said:

Raspunsul tau a fost cel mai bun din lista asta, m-am saturat de toti frustratii care se dau ei grande si ori imi raspund la misto la o simpla intrebare ori imi raspund cu ură. Băi, am întrebat frumos, am s8 și as vrea sa stiu daca s-ar merita sa-l vand pentru un iphone, atata tot. Am vrut sa aud si parerea voastra. Da mai bine stateam in banca mea de cat sa primesc raspunsuri de alea idioate de genu : ce nu ți-e clar? Cine te-o pus sa iti iei s8?.
În fine, România!

P.S. : Mersi încă o dată pentru răspuns! Posted Image Mă bucur că mai există și oameni de treabă pe aici, din păcate puțini.
Si cati frustrati ai intalni pe aici  de ieri (cand ti-ai facut contul) pana azi?

Edited by cjo, 26 March 2018 - 20:16.


#26
TrafalgarLaw

TrafalgarLaw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 30.10.2017
Daca nu lucrezi intr-un ecosistem Apple (cu Mac, iPad, Apple TV etc.) eu zic sa fugi de iPhone ca de dracu'. Daca nu-ti place androidul mai ai ca alternative un Lumia950 XL sau un Blackberry Passport chiar daca sunt aparute de ceva ani. Sau daca vrei sa faci poze rapid si simplu, dar in cazul ala mai bine iti iei Pixel (chiar si originalul e bun).

Edited by TrafalgarLaw, 26 March 2018 - 21:36.


#27
M0sGerila

M0sGerila

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,916
  • Înscris: 19.12.2007
Oooo touchdown nu pot sa cred ca se recomanda passportul la 4 ani de la lansare si mai bine de un an de la renuntarea la os.
Credeam ca sunt singurul care si-a facut stocuri ;)

#28
silviu03

silviu03

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,471
  • Înscris: 07.01.2011
Eu dupa un an de s7 am trecut la iphone 7,prima saptamana mi a fost greu,dupa care am inceput sa ma reobisnuiesc cu ios,dupa jumatate de an am zis sa iau S8 ca iphone e prea simplu,ca mi era dor de aod,de un led de notificari,de un ecran superb,de customizarile nova launcher,plus ca s8 fata de s7 flat avea infinity display,amprenta noua etc...
Dupa 3 zile m am intors la iphone 8,personal cred ca S8 este peste iphone 8 la marea majoritate a capitolelor(display,amprenta,customizare,poate si camera),iphone este mai bun la sunet si baterie,insa una peste alta S8 mi se pare mai complet,DAR mie in momentul de fata mi se potriveste mai bine iphone.

#29
warchilde

warchilde

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,101
  • Înscris: 24.09.2007

View PostAlex2411, on 26 martie 2018 - 12:20, said:

Salut, am o dilema referitor la ce telefon sa imi iau?
Momentan am un S8 si vreau sa trec pe iPhone din simplul fapt ca sistemul android nu ma avantajeaza tocmai pe mine.

Ti-ai rezolvat dilema, treci pe Iphone. Nu cred ca trebuie sa-ti spuna altii ce sa faci, daca vrei sa treci pe Iphone, treci pe Iphone. E viata ta, sunt banii tai, faci ce vrei. Cam la fel am trecut eu pe Iphone si nu cred ca o sa trec inapoi prea curand (desi Apple pare ca nu merge chiar intr-o directie buna).

#30
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010

View Postwarchilde, on 27 martie 2018 - 10:22, said:


............ Cam la fel am trecut eu pe Iphone si nu cred ca o sa trec inapoi prea curand (desi Apple pare ca nu merge chiar intr-o directie buna).

Cine stie care e directia buna?!
Apropos, Apple a inceput dezvoltarea telefonului pliabil!

#31
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,542
  • Înscris: 01.08.2006
Un Android la 1000 lei e suficient pentru un utilizator normal de smartphone. Dar daca vrei neaparat Iphone, eu zic ca e suficient si un Iphone 6.

#32
warchilde

warchilde

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,101
  • Înscris: 24.09.2007
Ma refeream la o direcție buna din punctul meu de vedere, clar. La modul absolut, nu știe nimeni.

#33
biankapc

biankapc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 02.11.2017
S8 e mai bun decat orice iphone (specificatii/aspect)

Edited by biankapc, 30 March 2018 - 08:10.


#34
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008
Atata timp cat put o intrebare imbecila, dpmdv nu te poti astepta la raspunsuri foarte pertinente.
Fiecare sistem are avantajele si dezavantajele lui,fiecare sistem are fanii lui infocati pentru care celalalt sistem este o mizerie si nimic mai mult.
Exista acest google imens in care poti sa aduni informatiile care te intereseaza.
Intr-un final nu conteaza daca sau care dintre cele doua sisteme este mai bun.
Important este ceea ce este bun sau necesar pentru tine.
Daca pentru tine este bun un un telefon sau un sistem care iti indeplineste functiile si necesitatile de care ai nevoie...atunci acela este cel mai bun pentru tine.Restul sunt povesti si nimic mai mult.

#35
antic

antic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 04.12.2004
IOS este unicul sistem de operare cu care ma pot împăca.    M-am obisnuit.  Am incercat si Android, dar mi se pare prea ilogic si exagerat de stufos.   Comparativ cu modul intuitiv în care este conceput IOS,  Android necesită timp și interesul pentru a butona.   Not me.
Am tefoane cu ios începând  un 3S,  tabletele la zi, IMac  etc.
Mă declar un utilizator mulțumit și recomand mediul Apple tuturor celor care vor să nu piardă timp cu butonatul menit să facă aparatul să funcționeze.   Am văzut chestii faine și la Android,  dar nu-i suficient pentru a înclina balanța.
La mine nu se pune problema banilor.   Mă interesează  cu precădere funcționalitatea.

#36
i0nut_tt

i0nut_tt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 30.06.2014

View Postantic, on 05 noiembrie 2018 - 17:57, said:

La mine nu se pune problema banilor.   Mă interesează  cu precădere funcționalitatea.

Iti spun un secret, sa nu mai spui la nimeni: "astia" cu Androide, "e saraci", la ei "se pune problema banilor", daca aveau cumparau toti Iphone.
Cum nu au, se chinuie cu Pixel-uri, Mate-uri, Note-uri, S-uri si alte telefoane ieftine.
Si nici nu "e" functionale, vin demontate si cu instructiuni de montaj.

Ne bucuram ca te bucuri(te declari multumit), si Apple se bucura.
In semn de apreciere, la anul, special/"cado", doar pentru tine, o sa ai fast charger in cutie.

Edited by i0nut_tt, 05 November 2018 - 18:13.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate