Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 

Ce sã aleg dintre IOS si Android?

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
147 replies to this topic

#37
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010
Voi (@antic, @i0nut_tt) alta treaba nu aveti decat sa dezgropati "mortii"?

#38
i0nut_tt

i0nut_tt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 30.06.2014
Ce ai tu cu mine? :)
Am zis eu ceva?
@antic a spus ce multumit este si ca pentru el "banii nu sunt o problema", eu i-am spus un "secret".
Ca tot veni vorba "de morti": in adancul sufletului meu, cand ma duc intr-un magazin de telefoane, mereu "probez" un Xs/Xs Max; inima face "tic/tac/poc/pac", exact cum le face batranelor cand se duc la moaste. :)

Edited by i0nut_tt, 05 November 2018 - 18:49.


#39
antic

antic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 04.12.2004

View Posti0nut_tt, on 05 noiembrie 2018 - 18:09, said:



Iti spun un secret, sa nu mai spui la nimeni: "astia" cu Androide, "e saraci", la ei "se pune problema banilor", daca aveau cumparau toti Iphone.
Cum nu au, se chinuie cu Pixel-uri, Mate-uri, Note-uri, S-uri si alte telefoane ieftine.
Si nici nu "e" functionale, vin demontate si cu instructiuni de montaj.

Ne bucuram ca te bucuri(te declari multumit), si Apple se bucura.
In semn de apreciere, la anul, special/"cado", doar pentru tine, o sa ai fast charger in cutie.

Costul nu reprezintă o temă de discuție în cazul de față.
Iar prețurile s-au cam egalizat.  
Discuția este despre IoS vs. Android.
Rostul acesteia ar fi să ofere feedback unor indeciși.

O să reformulez.
Ca utilizator de IOS  recomand acest sistem de operare  celor care doresc productivitate și siguranță.
Siguranță pentru date,  fiabilitate,  interacțiune cu restul aparatelor     etc.

Partea de hardware este foarte ok, însă ceea ce o pune în valoare este sistemul de operare.


#40
silviu03

silviu03

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,468
  • Înscris: 07.01.2011
Ionut este un baiat ok,doar ca sufera el de complexitatea asta fata de cei cu iphone :)
Eu spun asa :pana nu le utilizezi pe ambele cate o perioada buna,nu te poti pronunta.

#41
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,353
  • Înscris: 06.02.2008
Vãd cã mulți spun cã android e stufos. Pãi așa vã trebuie dacã folosiți terminale de la producãtori care bagã briz-brizuri peste interfața stock de la Google. Luați un terminal Pixel sau cu Android One și n-o sã vã mai pierdeți prin meniuri.

#42
i0nut_tt

i0nut_tt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 30.06.2014

View Postantic, on 07 noiembrie 2018 - 00:20, said:



Costul nu reprezintã o temã de discuție în cazul de fațã.
Iar prețurile s-au cam egalizat.  
Discuția este despre IoS vs. Android.
Rostul acesteia ar fi sã ofere feedback unor indeciși.

O sã reformulez.
Ca utilizator de IOS  recomand acest sistem de operare  celor care doresc productivitate și siguranțã.
Siguranțã pentru date,  fiabilitate,  interacțiune cu restul aparatelor     etc.

Partea de hardware este foarte ok, însã ceea ce o pune în valoare este sistemul de operare.

IOS este atat de sigur incat un adolescent de 16 ani a "furat" 90GB de date private iar un altul(mai batran) a spart 200-300 si ceva de milioane de conturi.
IOS este atat de sigur ca unele aplicatii descarcate din magazinul propriu furau datele utilizatorilor.

Interactiune cu restul aparatelor?
"Welcome to Samsung", am auzit ca fabrica: telefoane, ceasuri, tablete, televizoare, frigidere, alte electrocasnice, module pentru IOT(Smart Home).
Am mai auzit ca interactiunea este geniala: control, monitorizare din cloud, automatizari etc., ca exista FLOW care permite continuarea unei "chestii" incepute pe telefon pe un laptop/PC cu Windows si invers.

A fost odata ce zici tu, lucrurile se mai schimba.

View Postsilviu03, on 07 noiembrie 2018 - 00:51, said:

Ionut este un baiat ok,doar ca sufera el de complexitatea asta fata de cei cu iphone :)
Eu spun asa :pana nu le utilizezi pe ambele cate o perioada buna,nu te poti pronunta.

Era o gluma.
Pai nu am avut eu Iphone 6?
Nu este pentru mine iOS, acela a fost singurul telefon vandut. A ajutat faptul ca pretul de revanzare a fost/este mare.
Pe de alta parte, nu am vandut niciodata telefoanele de la Samsung, pentru ca probabil luam mai putin de 1/2 din pretul initial. :)

LE. Pe mine nu ma deranjeaza ca exista si persoane care folosesc iOS/Iphone, ma deranjeaza atitudinea si argumentele vechi: siguranta, ecosistem, etc., ca si cum Android poate fi "spart" de un bebelus, etc.

Edited by i0nut_tt, 07 November 2018 - 07:56.


#43
antic

antic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 04.12.2004

View Postcaiuscorneliu, on 07 noiembrie 2018 - 02:19, said:

Văd că mulți spun că android e stufos. Păi așa vă trebuie dacă folosiți terminale de la producători care bagă briz-brizuri peste interfața stock de la Google. Luați un terminal Pixel sau cu Android One și n-o să vă mai pierdeți prin meniuri.

O altă problemă pt care eu nu agreez Android constă în obligația de a avea cont la Google.
Ceea ce pt.mine se exclude din start.

#44
i0nut_tt

i0nut_tt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 30.06.2014
Esti slab documentat, tinand cont de faptul ca ai zis ca ai folosit si telefoane cu Android.
Telefoanele cu Android merg si fara cont Google, nu o sa poti accesa serviciile Google, cum nu poti accesa cloudul si altele de la Apple fara cont.

#45
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009
Aceleasi vechi discutii fara sens. Mai ales azi, in 2018, cand iOS = Android in aproape orice criteriu. Sunt plusuri si minusuri de ambele parti dar la final nu este un castigator clar si depinde foarte mult de profilul utilizatorului.

Eu folosesc in egala masura si cu egala usurinta ambele OS-uri. Imi plac amandoua si le urasc pe amandoua in acelasi timp si cu aceeasi intensitate.

Edited by ro_explorer, 07 November 2018 - 14:34.


#46
M0sGerila

M0sGerila

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,916
  • Înscris: 19.12.2007
Au reusit sa puna mai mult de un ringtone la mar ? Uau ....

Edited by M0sGerila, 07 November 2018 - 15:11.


#47
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010
Cine vrea poate sa-si puna ce doreste (mai ales manele altfel de ce ai dori sa-l schimbi?!).

#48
antic

antic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 04.12.2004

View Posti0nut_tt, on 07 noiembrie 2018 - 10:49, said:

Esti slab documentat, tinand cont de faptul ca ai zis ca ai folosit si telefoane cu Android.
Telefoanele cu Android merg si fara cont Google, nu o sa poti accesa serviciile Google, cum nu poti accesa cloudul si altele de la Apple fara cont.

Nu folosesc telefoane cu Android.   Am butonat și m-am enervat pentru că nu sunt făcute ca pe IOS.   :)
Pentru mine orice nu este ca la Apple, nu-i bun, e pus aiurea.

E ca la chestia cu copy paste din windows.
Te obișnuiești cu comenzile și nu-ți place să nu le găsești acolo unde știi că sunt.
Din punctul meu de vedere ar fi perfect să rămână totul așa cum este acum.  Măcar pt următorii 14-15 ani.

#49
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007

View Posti0nut_tt, on 07 noiembrie 2018 - 07:51, said:

IOS este atat de sigur incat un adolescent de 16 ani a "furat" 90GB de date private iar un altul(mai batran) a spart 200-300 si ceva de milioane de conturi.
Da si niste link-uri sau da si lamuriri despre ce si cum s-a intamplate

IOS este atat de sigur ca unele aplicatii descarcate din magazinul propriu furau datele utilizatorilor.
N-o sa depaseasca niciodata Google Play Store la capitolul asta.

Interactiune cu restul aparatelor?
"Welcome to Samsung", am auzit ca fabrica: telefoane, ceasuri, tablete, televizoare, frigidere, alte electrocasnice, module pentru IOT(Smart Home).
Am mai auzit ca interactiunea este geniala: control, monitorizare din cloud, automatizari etc.,
Ghici ce, poti face acelasi lucru si de pe dispozitivele cu iOS. Samsung are aceleasi aplicatii de control si pe iOS si merg cel putin la fel de bine pentru ca e in interesul lor.

ca exista FLOW care permite continuarea unei "chestii" incepute pe telefon pe un laptop/PC cu Windows si invers.
Hai, da-mi un exemplu de interactiune. De ce sa nu mentionam ca FLOW e FLAWED si ca se deconecteaza cand are el chef, nu poti controla ce aplicatii trimit notificari, ca transferul de fisiere e lent s.a.m.d. Si, te rog, da-mi si cateva exemple de aplicatii pe care le poti continua de pe un device pe altul, ca eu unul nu am gasit pana acum.

Daca vrei sa vezi un exemplu bun de ce zici tu, vezi cum merge Continuity de la Apple, dar ai nevoie de telefon, tableta, mac si o gramada de alte chestii. Vreau sa vad si eu cum pot prelua un apel telefonic pe PC sau tableta, daca am telefon Samsung. Samsung a incercat sa copieze o gramada de servicii bune pe care altii le ofereau deja, dar le-au copiat prost. Cel mai bun exemplu este serviciul de muzica, inchis dupa 2 ani. Nu zic, fac telefoane excelente si o gramada de alte dispozitive, dar la capitolul software sunt departe de Apple.


A fost odata ce zici tu, lucrurile se mai schimba.



#50
i0nut_tt

i0nut_tt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 30.06.2014
Linkuri/capturi:

Depinde doar de "sistemul" de siguranta implementat de producatori.
Si eu am instalat din Google Play 2 aplicatii si cam "faceau" chestii in fundal.
Sistemul de securitate de la Samsung le-a inchis, m-a notificat din astea.

Ipotetic este posibil, de ce as raspunde la tableta?
Pe ceas merge sa preiei apelurile.

Cu Samsung Flow, instalat pe Windows poti copia si datele din clipboardul telefonului.
Adica faci copy la ceva in telefon si dai paste in computer si multe altele.
Eu nu am mai deschis laptopurile mele de doua luni :))
Pe ala de la serviciu nu am interes sa imi pun chestii personale.


PS. Transferul de fisiere este lent pentru ca ai o conexiune slaba, din ce spuneai.
Daca ai un telefon capabil de cateva sute de mbs pe secunda si un laptop similar, transferul este instant.

Este ca si cum cineva spune ca toate masinile sunt lente doar pentru ca el conduce o dacia 1310 pe gazolina.

Attached Files


Edited by i0nut_tt, 08 November 2018 - 15:52.


#51
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007

View Posti0nut_tt, on 08 noiembrie 2018 - 15:42, said:

Cu Samsung Flow, instalat pe Windows poti copia si datele din clipboardul telefonului.
Adica faci copy la ceva in telefon si dai paste in computer si multe altele.
Eu nu am mai deschis laptopurile mele de doua luni Posted Image)
Pe ala de la serviciu nu am interes sa imi pun chestii personale.


PS. Transferul de fisiere este lent pentru ca ai o conexiune slaba, din ce spuneai.
Daca ai un telefon capabil de cateva sute de mbs pe secunda si un laptop similar, transferul este instant.



Cred ca tu doar ai citit cate ceva in descrierea Flow dar nu ai probat niciodata. In realitate merge sa transmiti mesaje intre telefon si PC, sa primesti notificari, sa trimiti fisiere si sa te autentifici in Windows cu senzorul de amprenta de pe telefon. Nici vorba de clipboard. sau preluarea "muncii" de pe un device pe altul. Si chiar daca este, este undeva ascuns, in niciun caz intuitiv.

Legat de device-uri, atat telefonul cat si laptopul sunt suficient de capabile incat sa trimita fisiere la viteze mari. Mai mult, am incercat pe doua laptopuri, branduri diferite, chipseturi diferite. Same shit..

Nu pot spune despre laptop ca e vreun logan. E un laptop de gaming cu i7 gen8 placa de retea Intel, SSD Samsung EVO 850 (ca tot iti place tie :D), deci, n-ar trebui sa aiba niciun bottleneck.

Edited by Extinct, 08 November 2018 - 19:08.


#52
MustHAVEOl

MustHAVEOl

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 05.07.2018

View Posti0nut_tt, on 05 noiembrie 2018 - 18:09, said:

Iti spun un secret, sa nu mai spui la nimeni: "astia" cu Androide, "e saraci", la ei "se pune problema banilor", daca aveau cumparau toti Iphone.
Cum nu au, se chinuie cu Pixel-uri, Mate-uri, Note-uri, S-uri si alte telefoane ieftine.


asta e troll nu?

#53
M0sGerila

M0sGerila

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,916
  • Înscris: 19.12.2007

View Postbreitner, on 07 noiembrie 2018 - 15:36, said:

Cine vrea poate sa-si puna ce doreste (mai ales manele altfel de ce ai dori sa-l schimbi?!).
Adevarul e ca e funny sa vezi aifonistii cum isi verifica telefoanele cand suna unul singur....e ca la fluieratul samsungurilor....

Edited by M0sGerila, 08 November 2018 - 20:26.


#54
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Dupa 6 ani de Android (Samsung) si vreo 2 ani de aifon pot sa fac un review scurt si comparativ intre aceste doua ecosisteme: Android e un cacat si aifonu se pisa pe el din stratosfera. In speranta ca acest review a fost util, va doresc o zi placuta in continuare. Posted Image

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate