Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

Credite IFN-uri, consecințe neplată

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#1
cata_1989

cata_1989

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 26.03.2018
Buna ziua,
Acum o luna am avut o problema medicala in familie si a trebuit sa fac rost urgent de bani pentru operatia tatalui meu la coloana, o operatie ce a costat aproximativ 7000 lei.
Neavand de unde sa fac rost de bani am apelat la toate ifn-urile care le-am gasit pe piata.
Am luat 1300 de lei de la Hora credit
1000 zaplo
400 viva
600 ferratum
550 credit prime
1100 creditfix

Ideea sta in felul urmator , eu am un salariu de 2500 de lei si nu am efectiv cum sa le platesc pe toate.
in momentul de fata am intarziat la hora credit - am momentan de plata 1300 + 780 lei dobanda penalizatoare.
La zaplo am intarziat si voi plati 11 lei pe zi .
Am incercat sa vorbesc cu ei sa fac plata in rate pana cand se va stinge datoria dar nu te poti intelege cu ei.
Va rog sa mi spuneti ce se poate intampla in cazul in care la unele dintre ele nu se va putea face plata la timp .
eu intentionez sa le sting una cate una dupa posibilitati , si exista posibilitatea sa intarzii mai mult de 60 de zile la unele dintre ele.
Eu am probleme in biroul de credite de 1 an de zile cu un card de credit neachitat din simpla prostie si tocmai din acest motiv nu am putut sa iau un credit de la banca, ca altfel nu apelam la genul asta de creditare.
Va rog sa ma ajutati cu sfaturi.
Ce pot sa fac, ma pot executa silit pentru sumele de mai sus ?
imi pun poprire pe cont in cazul neachitarii ?
sunt intr-o situatie foarte urata si vreau sa ies cu bine din ea ...

Daca imi pun poprire pe cont , este anuntat si angajatorul ? sau imi trimit direct la banca notificarea?

Astept raspuns, va multumesc...

#2
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
In momentul in care ai contractat creditul ai semnat un contract, in contractul respectiv trebuie sa fie specificate si metodele prin care ei pot recupera banii.
Pot eventual vinde creanta (datoria ta) unei firme de recuperat datoriile, urmand ca aia sa te tot urmareasca sa-ti platesti datoria.
Te pot da in judecata si te pot executa pentru neplata datoriilor.
O poprire se poate pune asupra unui cont in urma unei hotarari judecatoresti.

Negocierile sau orice forma de intelegere cu asemenea firme ar trebui sa fie facute cu ele, in principal ar fi bine sa ai dovezi ca ai incercat sa negociezi cu ei in cazul unei actiuni in instanta sa poti dovedi incercarile, inclusiv textele trimise si raspunsurile primite (print-uri dupa email-uri).

Edited by Ciubex, 26 March 2018 - 09:28.


#3
Andra_cuty

Andra_cuty

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 25.12.2016
Pai de ce ai luat de la mai multi si nu de la unul singur? Nu cred ca macar unul de acolo sa nu iti fi dat 7000 la salariu de 2500.
Sau luai de la o cunostinta, cu contract, dobanda, imposibil sa nu fi gasit pe cineva care sa-ti dea 7000 pt un castig de 2-3000.

Edited by Andra_cuty, 26 March 2018 - 09:28.


#4
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
1. Trimite scris la toate ifn-urile situatia ta si cum propui sa platesti, sa ai dovada ca esti de buna credinta. Mail sau confirmare de primire.
2. Prima data iti pune poprire pe cont in toate bancile.
3. Se poate ajunge si la poprire direct la angajator. Totusi nu au voie sa-ti popreasca mai mult de 30% din salariu parca, vezi un prieten avocat ceva.
Deci vei plati lunar maximum de poprire din salariu pana achiti.

#5
cata_1989

cata_1989

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 26.03.2018

 Andra_cuty, on 26 martie 2018 - 09:27, said:

Pai de ce ai luat de la mai multi si nu de la unul singur? Nu cred ca macar unul de acolo sa nu iti fi dat 7000 la salariu de 2500.
Sau luai de la o cunostinta, cu contract, dobanda, imposibil sa nu fi gasit pe cineva care sa-ti dea 7000 pt un castig de 2-3000.
Fiindca nu puteau sa imi dea doar unul singur 7000 de lei , si de la cunostiinte nu am avut cum sa iau fiindca nu a putut nimeni sa ma ajute ...

 overseas, on 26 martie 2018 - 09:29, said:

1. Trimite scris la toate ifn-urile situatia ta si cum propui sa platesti, sa ai dovada ca esti de buna credinta. Mail sau confirmare de primire.
2. Prima data iti pune poprire pe cont in toate bancile.
3. Se poate ajunge si la poprire direct la angajator. Totusi nu au voie sa-ti popreasca mai mult de 30% din salariu parca, vezi un prieten avocat ceva.
Deci vei plati lunar maximum de poprire din salariu pana achiti.
Deci sa inteleg ca ar fii din 2500 / 2 - 1250 * 30 % = 375 de lei pe luna sa imi opreasca ?

#6
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,651
  • Înscris: 13.06.2011
mai incearca la banci sa le refinantezi pe toate.

Cu 2500 de lei net poti sa iei un credit de consum de 7000 lei pe care il poti rambursa intr-un an si jumatate cu rata lunara de ~420 lei, adica niste conditii de plata mai decente. Daca nu-ti acorda tie, cauta pe cineva sa-ti gireze creditul.

Ifn-urile alea nu urmaresc decat sa-ti bage dobanzi penalizatoare. De fapt, asta si spera, sa nu poti sa dai banii inapoi ca dupa, sa-ti execute casa pentru 1000 lei imprumut acordat.

#7
cata_1989

cata_1989

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 26.03.2018

 Ciubex, on 26 martie 2018 - 09:25, said:

In momentul in care ai contractat creditul ai semnat un contract, in contractul respectiv trebuie sa fie specificate si metodele prin care ei pot recupera banii.
Pot eventual vinde creanta (datoria ta) unei firme de recuperat datoriile, urmand ca aia sa te tot urmareasca sa-ti platesti datoria.
Te pot da in judecata si te pot executa pentru neplata datoriilor.
O poprire se poate pune asupra unui cont in urma unei hotarari judecatoresti.

Negocierile sau orice forma de intelegere cu asemenea firme ar trebui sa fie facute cu ele, in principal ar fi bine sa ai dovezi ca ai incercat sa negociezi cu ei in cazul unei actiuni in instanta sa poti dovedi incercarile, inclusiv textele trimise si raspunsurile primite (print-uri dupa email-uri).
Contract fizic cu pixul nu am semnat, fiindca la ifn-urile mentionate mai sus toate contractele sunt online ... printr-un buletin si un extras de cont se dau creditele

 un_dac, on 26 martie 2018 - 09:30, said:

mai incearca la banci sa le refinantezi pe toate.

Cu 2500 de lei net poti sa iei un credit de consum de 7000 lei pe care il poti rambursa intr-un an si jumatate cu rata lunara de ~420 lei, adica niste conditii de plata mai decente. Daca nu-ti acorda tie, cauta pe cineva sa-ti gireze creditul.

Ifn-urile alea nu urmaresc decat sa-ti bage dobanzi penalizatoare. De fapt, asta si spera, sa nu poti sa dai banii inapoi ca dupa, sa-ti execute casa pentru 1000 lei imprumut acordat.
nu am nimic pe numele meu , nici macar masina, stau cu parintii , casa este pe numele lor.
sunt deja raportat in biroul de credite ... nu pot obtine credit de la o banca 4 ani de zile , ca altfel luam eu direct de la banca nu de la ifn-uri

#8
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
Ma indoiesc ca nu exista niste conditii si termenii contractuali, nu au cum sa nu fie asemenea informatii.
Atunci cand ai aplicat online nu ai selectat o bifa princ are acceptai termanii si conditiile?
Ia mai uita-te pe paginile lor, trebuie sa fie niste informatii pe site-urile lor.

#9
Andra_cuty

Andra_cuty

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 25.12.2016
Ai 29 de ani? Cauta de lucru afara, stai acolo vreo 5 ani si apoi te intorci.
Nu merita sa iti distrugi viata pentru niste imprumuturi la ifn-uri.
La un venit de 2500 nu o sa scapi de astia pana iesi la pensie.

#10
cata_1989

cata_1989

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 26.03.2018

 Ciubex, on 26 martie 2018 - 09:34, said:

Ma indoiesc ca nu exista niste conditii si termenii contractuali, nu au cum sa nu fie asemenea informatii.
Atunci cand ai aplicat online nu ai selectat o bifa princ are acceptai termanii si conditiile?
Ia mai uita-te pe paginile lor, trebuie sa fie niste informatii pe site-urile lor.
daca nu bifai acea bifa , nu iti acordau creditul...

 Andra_cuty, on 26 martie 2018 - 09:36, said:

Ai 29 de ani? Cauta de lucru afara, stai acolo vreo 5 ani si apoi te intorci.
Nu merita sa iti distrugi viata pentru niste imprumuturi la ifn-uri.
La un venit de 2500 nu o sa scapi de astia pana iesi la pensie.
nu vreau sa imi distrug viata , tocmai din acest motiv eu vreau sa le platesc ... dar nu am nici o varianta...

#11
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,651
  • Înscris: 13.06.2011

 cata_1989, on 26 martie 2018 - 09:32, said:

Contract fizic cu pixul nu am semnat, fiindca la ifn-urile mentionate mai sus toate contractele sunt online ... printr-un buletin si un extras de cont se dau creditele

WTF? la ce s-a ajuns, astia ar trebui iterzisi cu totul.

 cata_1989, on 26 martie 2018 - 09:32, said:

nu am nimic pe numele meu , nici macar masina, stau cu parintii , casa este pe numele lor.
sunt deja raportat in biroul de credite ... nu pot obtine credit de la o banca 4 ani de zile , ca altfel luam eu direct de la banca nu de la ifn-uri

o sa te sacaie cu executorul pana recupereaza sumele. La un momentdat, probabil ca o sa vrei sa ai si tu ceva pe numele tau, e inevitabil. In momentul de fata, nu au ce sa-ti faca decat sa-ti puna proprie pe salariu, acum depinde si angajatorul tau cat de intelegator e la faza d-astea.

Cauta pe cineva sa faca creditul la banca, cineva din familie si il platesti tu. 7000 de lei nu e o suma mare, problema e ca din cauza dobanzilor penalizatoare de 564564564332123231.24% pe secunda, o sa te trezesti in scurt timp cu o suma colosala pe care n-o sa poti s-o rambursezi.

Macar tatal tau sa fie sanatos.

#12
Assur

Assur

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 844
  • Înscris: 14.07.2017
IFN-urile ar trebui interzise, e camatarie curata, iar cei care le conduc, trimisi la canal!

#13
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007

 cata_1989, on 26 martie 2018 - 09:30, said:

Deci sa inteleg ca ar fii din 2500 / 2 - 1250 * 30 % = 375 de lei pe luna sa imi opreasca ?

Asta e ideea, dar verifica procentul.
Eventual vorbeste cu angajatorul sa-ti de banii numerar.

https://www.avocatne...ții.html
până la jumătate din venitul lunar net, pentru sumele datorate cu titlu de obligaţie de întreţinere sau alocaţie pentru copii;

până la o treime din venitul lunar net, pentru orice alte datorii.

Edited by overseas, 26 March 2018 - 09:42.


#14
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
Apoi inseamna ca ai acceptat conditiile si termenii impusi de ei. De obicei acolo este si un link ce-ti ofera posibilitatea sa accesezi documentele precizate.
Ca un exemplu la Zaplo, pagina de aplicare e la adresa: https://www.zaplo.ro/register
aceasta contine trimiteri la conditiile contractuale, le-am evidentiat in poza atasata.

Sfatul meu este sa cauti in aceste documente clauzele legate de renegociere sau reesalonare.

Attached Files


Edited by Ciubex, 26 March 2018 - 09:45.


#15
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,651
  • Înscris: 13.06.2011

 overseas, on 26 martie 2018 - 09:41, said:

Asta e ideea, dar verifica procentul.
Eventual vorbeste cu angajatorul sa-ti de banii numerar.

N-are nicio treaba, ii pune poprire la sursa si angajatorul e obligat sa vireze suma respectiva direct executorului.

Mai bine sa vorbeasca cu angajatorul sa-l puna in garda sa nu se sperie cand vede o hartie cu poprire pe venit si sa-l dea afara sau ceva.

 Ciubex, on 26 martie 2018 - 09:44, said:

Apoi inseamna ca ai acceptat conditiile si termenii impusi de ei. De obicei acolo este si un link ce-ti ofera posibilitatea sa accesezi documentele precizate.
Ca un exemplu la Zaplo, pagina de aplicare e la adresa: https://www.zaplo.ro/register
aceasta contine trimiteri la conditiile contractuale, le-am evidentiat in poza atasata.

Iti dai seama ca e irelavant acum daca a citit sau nu termenii aia. Presupunand ca spune adevarul si chiar a avut nevoie urgenta de bani pentru operatia tatalui si nu i-a spart la pacanele sau pe vreo combinatie "sigura", atunci e cam greu sa-l judeci ca "de ce n-ai citit termenii?". Multi dintre noi probabil faceam la fel in situatie similara.

#16
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
Eu l-am sfatuit sa caute in termenii si conditiile de creditare informatiile legate de reesalonare sau alte informatii legate de acestea.

#17
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007

 un_dac, on 26 martie 2018 - 09:48, said:


N-are nicio treaba, ii pune poprire la sursa si angajatorul e obligat sa vireze suma respectiva direct executorului.


Are mare treaba. Daca isi incaseaza banii in cont bancar, pe card, ii cam pierde pe toti fiindca vor fi instituite popririle pe sume, banca nu verifica faza cu 30%.
Daca nu incaseaza in cont, creditorii sunt fortati sa vina cu executarile direct la angajator, care va aplica legea cu 30%.

#18
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 un_dac, on 26 martie 2018 - 09:39, said:

In momentul de fata, nu au ce sa-ti faca decat sa-ti puna proprie pe salariu, acum depinde si angajatorul tau cat de intelegator e la faza d-astea.
Nu contează cât e de înțelegător, trebuie să-i facă popririle. Va fi primul venit, primul servit (la primii doi), sau mai e posibil să împartă 50% la toți, pe măsură ce apar. Depinde și de executori.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate