Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Credite IFN-uri, consecințe neplatã

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#19
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,023
  • Înscris: 09.01.2007
Faza 1 trebuie sa rezolve cu aia 30%, sa nu-i retina mai mult.
Faza 2 trebuie sa umble cu caciula in mana pe la toti sa mai reduca din penalitatile alea, daca poate.

#20
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,727
  • Înscris: 13.09.2009
Ideea este ca trebuie sa platesti cat mai repede pt ca altfel se aduna dobanda la dobanda si nu mai faci fata.

Daca poti accesa ceva credit in rate, sa platesti repede astea si sa te sapi de ele si apoi sa platesti in avans creditul respectiv in rate ca sa iti recalzuleze dobanda. Ideea este ca in momentul in care accesezi creditul in rate, dobanda e mare si suma totala de plata e foarte mare (uneori dublu), dar daca platesti in avans ei recalculeaza dobanda. Avand in vedere ca esti in biroul de credit, alta varianta nu vad, eventual sa iti amanetezi ceva, daca ai ce, sau sa vinzi de prin casa. Sunt si IFN-uri care dau in rate, dar asa cum am spus singura varianta este sa platesti in avans si sa iti recalculeze dobanda, altfel platesti aproape dublu suma imprumutata.

Edited by PlatonX, 26 March 2018 - 10:32.


#21
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,648
  • Înscris: 13.06.2011

 overseas, on 26 martie 2018 - 09:51, said:


Are mare treaba. Daca isi incaseaza banii in cont bancar, pe card, ii cam pierde pe toti fiindca vor fi instituite popririle pe sume, banca nu verifica faza cu 30%.
Daca nu incaseaza in cont, creditorii sunt fortati sa vina cu executarile direct la angajator, care va aplica legea cu 30%.

Daca angajatorul primeste hartia cu poprirea, este obligat sa vireze aia 30% direct in contul executorului, restul ii vireaza angajatului sau ii da numerar. Nu e la latitudinea angajatorului sa vireze banii cum vrea el. Daca nu vireaza cei 30%, angajatorul poate fi executat, situatie pe care sigur vrea s-o evite.

#22
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,023
  • Înscris: 09.01.2007
Daca angajatorul ii da salariul in cont, nu se mai aplica regula cu 30% fiindca popririle se duc la banca.
De aia trebuie sa primeasca salariul in numerar, ca sa-i aplice regula cu 30%. Dar e o bataie de cap in plus pentru angajator.

#23
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,648
  • Înscris: 13.06.2011
acum am inteles ce vrei sa zici. Da, e o masura preventiva buna. Si asa, daca face contestatie la eventuala contestatie si demonstreaza ca banii din cont provin din venitul salarial, atunci executorul nu ar trebui sa-i popreasca mai mult de 30%

#24
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006

 cata_1989, on 26 martie 2018 - 09:18, said:

Am luat
1300 de lei de la Hora credit
1000 zaplo
400 viva
600 ferratum
550 credit prime
1100 creditfix

Ideea sta in felul urmator , eu am un salariu de 2500 de lei si nu am efectiv cum sa le platesc pe toate.

Astept raspuns, va multumesc...

De ce le-ai luat daca nu le puteai plati ? La fel de "moral" ( dupa standardele tale ) era sa iesi la talharit . ai luat bani stiind ca nu-i poti rambursa si acum ce astepti de la noi ...sa iti spunem ca ai facut bine ? Esti un tepar ! Intr-o societatea civilizata ai fi bagat in puscarie .

Edited by JurasikMan, 26 March 2018 - 10:37.


#25
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006

 overseas, on 26 martie 2018 - 10:20, said:

Daca angajatorul ii da salariul in cont, nu se mai aplica regula cu 30% fiindca popririle se duc la banca.
De aia trebuie sa primeasca salariul in numerar, ca sa-i aplice regula cu 30%. Dar e o bataie de cap in plus pentru angajator.
regula cu 30% se aplica tuturor, inclusiv bancilor.
trebuie doar banca anuntata ca acel venit este salariu, si mai departe stiu ei ce sa faca.

 cata_1989, on 26 martie 2018 - 09:30, said:

Deci sa inteleg ca ar fii din 2500 / 2 - 1250 * 30 % = 375 de lei pe luna sa imi opreasca ?
conform legii iti pot opri maxim 30% din salariu pt o datorie si maxim 50% pt mai multe.
tu ai 2500 lei salariu si datorii multiple, deci iti pot opri 1250 lei din cei 2500 lei.


 cata_1989, on 26 martie 2018 - 09:32, said:

nu am nimic pe numele meu
ba ai: salariul.

#26
paco rabanne

paco rabanne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,145
  • Înscris: 29.09.2006
Cum sa-l dea afara ca primeste angajatorul adresa cu poprire?

Daca esti in relatii bune cu angajatorul, incearca sa obtii banii de la el(poate chiar sa faci un angajament ca nu pleci x ani si ca te obligi sa-i platesti y lei in fiecare luna) pt a stinge datoria catre ifn-uri, caci altfel vei plati dobanzi penalizatoare in loc de principal. Practic platesti si ramai cu aceeasi datorie fata de ifn creditor.

#27
EllaBeauty

EllaBeauty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,875
  • Înscris: 18.12.2011
si un rinichi

#28
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

 cata_1989, on 26 martie 2018 - 09:18, said:

Buna ziua,
Spoiler
Va rog sa ma ajutati cu sfaturi.
Ce pot sa fac, ma pot executa silit pentru sumele de mai sus ?
imi pun poprire pe cont in cazul neachitarii ?
sunt intr-o situatie foarte urata si vreau sa ies cu bine din ea ...

Daca imi pun poprire pe cont , este anuntat si angajatorul ? sau imi trimit direct la banca notificarea?
Astept raspuns, va multumesc...
Firmele private de imprumut (IFN) au un contract semnat de tine prin care te obligi sa achiti ratele.
Daca nu achiti, ei te vor penaliza pana ajungi la o suma atat de mare incat vei fi nevoit sa iti vinzi casa pt. a achita datoria.
In mod normal ei trebuie sa iti puna poprire pe salariu trimitand o hartie la banca cat si la angajatorul tau care iti va opri din salariu.
Daca aia de la IFN-uri sunt oameni intelegatori (putin probabil), poti renegogia contractul prin care te oferi sa achiti si mai multe rate la ei fara a ti se pune propire pe salariu.

Singura solutie ce pot sa ti-o ofer eu este:
sa mananci ceapa cu paine cateva luni (3, maxim 5-6 luni) pt. a plati din salariul de 2.500 Lei macar suma imprumutata la toate IFN-urile:
1000 zaplo +
400 viva +
600 ferratum +
550 credit prime +
1100 creditfix
----------------------
3.650 Lei
Dupa aceea ramane sa achiti dobanzile aferente sumei 3.650 Lei.

Desigur, utilitatile (lumina, gazul, gunoiul, abonamentul TV + internet, impozitul etc. + mancarea) va trebui sa o suporte altcineva din familie.

#29
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

 cata_1989, on 26 martie 2018 - 09:18, said:

Am luat 1300 de lei de la Hora credit
1000 zaplo
400 viva
600 ferratum
550 credit prime
1100 creditfix



Ori e facut la misto ori este adevarat, caz in care te intreb si eu, de ce nu te-ai imprumutat doar la 2-3, de la fiecare cate 2500 lei. Care a fost treaba cu cate 3-4 sute  lei de la 100 ifn-uri?

Realizezi ca vei plati in total la sfarsit cu tot cu penalizari peste 20.000 pt un simplu imprumut de 7000?

Mai ales ca la toate vei avea penalizari.

S-ar putea sa fii bun de plata si mai mult daca se ajunge la popriri, executari etc.

Edited by MembruAnonim, 26 March 2018 - 11:57.


#30
paso87

paso87

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,447
  • Înscris: 06.08.2008
"
400 viva
600 ferratum
550 credit prime
"
Eu cred ca de aici trebuie sa incepi. Vezi ce dobanda ti-au pus si inchide-le pe astea mici prima data. Nu-i mult, dar conteaza.

#31
Andra_cuty

Andra_cuty

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 25.12.2016
Ce ar fi sa il ajutam pe om? Ca n-a spat banii prin birturi si munceste.
Daca punem fiecare 100 de se aduna ceva si isi plateste macar o parte din datorii.
Eu dau daca se baga si altii.

#32
denisen

denisen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 13.08.2015
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/PDylgzybWAw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/8U7okK0a9Cc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#33
WinstonMontana

WinstonMontana

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.02.2018

 Assur, on 26 martie 2018 - 09:40, said:

IFN-urile ar trebui interzise, e camatarie curata, iar cei care le conduc, trimisi la canal!
Bun caci majortiatatea patronilor de IFN-uri sunt consilieri la Banca Nationala, iar tatucul lor este Isarescu.

#34
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,725
  • Înscris: 10.12.2006

 denisen, on 26 martie 2018 - 14:12, said:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/8U7okK0a9Cc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Vai mă, ce lacrimogenă e doamna aia respectabilă! ”Cu ce am greșit?” ”Ce am făcut să merit asta?” blah blah ea de fapt luase 4000 de euro împrumut ca să-și renoveze apartamentul... o adevărată urgență.

#35
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,181
  • Înscris: 23.08.2014
7000 luai credit de nevoi personale la o banca, pe o perioada mai mare, ca sa ai rata mica si sa poti plati.Fa cumva si plateste, altfel vei avea poprire pe salariu si vei returna vreo 25000 lei, ca au niste penalitati de te doare capul...

#36
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009

 denisen, on 26 martie 2018 - 14:12, said:


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/8U7okK0a9Cc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Nu imi vine sa cred ca ma uit la ceva produs de A3...
Si foarte bine produs, foarte bine venit in special pentru publicul lor.

Din pacate cu IFN-urile e cam ca si cu sclavia din Pakistan sau alte tari, in care se imprumuta de niste bani apoi muncesc slavi o viata.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate