Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Subiect pentru cârcotași, despre Dacia Duster

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#1
stancosty

stancosty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,091
  • Înscris: 17.03.2009
N-o fi Dusterul cel mai grozav, n-o fi el prea românesc, deși se fabrică la Mioveni, dar iată de ce e în stare:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/qhdrnhf0pN8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Nu e nevoie să știi germana (mai ales că ăștia vorbesc o germană păsărească), pentru a înțelege despre ce e vorba în videoclip. Posted Image

Edited by stancosty, 24 March 2018 - 12:55.


#2
Al3xandru35

Al3xandru35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 30.09.2011
Stiu ca subiectul este pentru carcotasi, dar totusi, cat face atata platesti. Loganul, fie el MCV fie standard, este ieftin dintr-un motiv. La fel si noul Duster. Adica are nspe stele EURONCAP. SI? E ieftina domne. Dute la rablele cu milioane de kilometrii de pe olx vandute de samsari daca vrei 10000000000 stele, sau iei o masina NOUA, MODERNA, cu GARANTIE.

#3
stancosty

stancosty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,091
  • Înscris: 17.03.2009

 Al3xandru35, on 24 martie 2018 - 13:17, said:

Stiu ca subiectul este pentru carcotasi, dar totusi, cat face atata platesti.
Da, așa este, cât face, atât plătești. Nu la fel stă treaba cu rablele expirate, vândute pe post de SH în România, adevărate pericole pe drumurile publice, mai ales când sunt conduse de bizoni!
Și Dusterul (Daciile, în general, indiferent de model) sunt mai ieftine în comparație cu alte mărci din aceeași categorie, pentru că mâna de lucru e ieftină. Dar nu-ți face probleme, prețul Daciei în Vest nu e ca la noi, chiar și în cazul unei echipări identice. În Franța e cu cel puțin 2000 € mai mare, ca să mai cumpere francezul și Renault! Posted Image

Edited by stancosty, 24 March 2018 - 13:24.


#4
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,568
  • Înscris: 13.06.2004
Off-topic: de ce nu există "Dacia" Duster Diesel 4 x 4 cu cutie automată?   :huh:

#5
stancosty

stancosty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,091
  • Înscris: 17.03.2009

 djl, on 24 martie 2018 - 13:23, said:

Off-topic: de ce nu există "Dacia" Duster Diesel 4 x 4 cu cutie automată?   Posted Image
Asta e o întrebare ce trebuie adresată fabricantului. Numai el poate răspunde.

#6
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
Cand vreau sa am confortul unui autobuz, dar sa pot si conduce pe pista de ski, o sa stiu sa-mi iau un Duster.

#7
Music-Box

Music-Box

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,067
  • Înscris: 16.02.2017

 djl, on 24 martie 2018 - 13:23, said:

Off-topic: de ce nu există "Dacia" Duster Diesel 4 x 4 cu cutie automată?   Posted Image
Cutia automata (EDC cu 6 rapoarte Efficient Dual Clutch ) costa cu 1500 euro + fata de cutia manuala.

#8
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,894
  • Înscris: 29.06.2006
in clipul ala nu de performantele masinii e vorba, daca in dusterul ala a fost un sofer si restul sunt vai de capul lor....explicabil, dar sa concurezi cu o femeie care de principiu nu poate sa mearga nici pe asfalt cu nici o masina....e greu de crezut ca nu e subiectiv

#9
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,671
  • Înscris: 10.10.2011
carcotasi din cate vad pe aici cativa dar din clip se vede clar cum s-a "pișeat" pe restul

#10
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
In segmentul de piata si la pretul ei,bate la popou alte marci.Nu am Dacia,da ma bucur pt. brandul asta de success.Posted Image

#11
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,266
  • Înscris: 06.07.2007
asa, si? Faptul ca scoate un timp mai bun pe zapada o face mai masina sau cum?
Prefer oricand Mazda CX5 in dauna Dusterului. Bineinteles ca la segmentul ala de pret Dusterul bate orice, dar asta nu inseamna  ca daca am bani merita sa iau testul ala in considerare si sa umblu cu sapuniera cu roti in loc de o masina mai aspectuoasa.
In acel test probabil se scoteau timpi buni si cu o Dacie Papuc sau cu o Feroza din '96.
Duster, la fel ca celelalte masini din test, e o masina de sosea cu anumite capabilitati offroad. Faptul ca iesit prima nu-mi spune nimic. Sunt prea multe variabile, incepand de la anvelope pana la skill-ul soferului.
La un buget nelimitat, as alege masina mai frumoasa si cu dotari mai multe, deci nu Duster.

#12
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008
Foarte bune!

Stire recenta:

Quote

Dacia recheamă în service modelul Duster pentru probleme identificate la calculatorul de injecție. Practic, este vorba de o posibilă calibrare „incorectă a calculatorului de injecție” care poate duce la „pierderea funcției Star&Stop și a sistemului ESM (Energy Smart Management)”, precizează în anunț Renault Commercial Roumanie.

Sursa

#13
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,804
  • Înscris: 03.02.2007

 stancosty, on 24 martie 2018 - 12:53, said:

mai ales că ăștia vorbesc o germană păsărească
N-ai să vezi! Aia e neerlandeză (olandeză).

#14
mufasa

mufasa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,011
  • Înscris: 02.12.2014
Slalom in rampa pe partia de ski ... situatie dealtfel des intalnita in viata de zi cu zi.
Bun la proba asta Dusterul castiga. Si nu numai la asta, ci la off road in general se descurca bine, avand si avantajul unei greutati mult inferioare unei masini similare de alta marca.
Din pacate pierde la toate celelalte capitole in fata concurentilor, cele de care ai nevoie pe on road.
Insa e corecta remarca cat dai atata face si avand in vedere ca-i cel mai ieftin in clasa lui isi face banii. Adica cine are nevoie de un SUV de clasa mica si-l vrea ieftin si nou, asta e masina. Insa cu pretul asta, fara indoiala se pot lua masini mult mai bune aflate intr-o stare foarte buna.

#15
stancosty

stancosty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,091
  • Înscris: 17.03.2009

 Digix, on 24 martie 2018 - 14:00, said:

N-ai să vezi! Aia e neerlandeză (olandeză).
Exact ce spuneam: o germană păsărească ... Posted Image
Dar se înțelege binișor ... :)

#16
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Dusterul este o optiune. Nu este însă foarte ieftin daca il configureze decent și cu tracțiune integrală. Bordul și scaunele lasa încă de dorit . Dar este o mașină 4x4 cu niste capacități de trecere relativ decente ( nu este o un off-roader ).

#17
stancosty

stancosty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,091
  • Înscris: 17.03.2009

 dan1980_25, on 24 martie 2018 - 13:55, said:

asa, si? Faptul ca scoate un timp mai bun pe zapada o face mai masina sau cum?
Prefer oricand Mazda CX5 in dauna Dusterului. Bineinteles ca la segmentul ala de pret Dusterul bate orice, dar asta nu inseamna  ca daca am bani merita sa iau testul ala in considerare si sa umblu cu sapuniera cu roti in loc de o masina mai aspectuoasa.
In acel test probabil se scoteau timpi buni si cu o Dacie Papuc sau cu o Feroza din '96.
Duster, la fel ca celelalte masini din test, e o masina de sosea cu anumite capabilitati offroad. Faptul ca iesit prima nu-mi spune nimic. Sunt prea multe variabile, incepand de la anvelope pana la skill-ul soferului.
La un buget nelimitat, as alege masina mai frumoasa si cu dotari mai multe, deci nu Duster.
Comentariul tău l-aș fi încadrat la off-topic, dacă subiectul nu ar fi chiar pentru cârcotași.
Evident că la un buget nelimitat și eu aș alege o altă marcă decât Dusterul... cine nu ar face-o?

#18
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,568
  • Înscris: 13.06.2004
Şi dacă costă 1.500 Euro în plus cutia automată nu se poate pune? Că ar fi clienţi pentru aşa ceva, mai ales că maşina merge şi la export.
Dar unii sunt încuiaţi...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate