Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Subiect pentru cârcotași, despre Dacia Duster

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#19
mahu

mahu

    Magister

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,855
  • Înscris: 22.04.2007

View Postdan1980_25, on 24 martie 2018 - 13:55, said:

... sa umblu cu sapuniera cu roti in loc de o masina mai aspectuoasa.
Faptul ca iesit prima nu-mi spune nimic.
Care sapuniera ? Tot asa si Mazda sau oricare alta pot fi considerate sapuniera.
Sigur ca daca a iesit primul nu-ti spune nimic. Daca ar fi iestit ultimul insa, ti-ar fi fost foarte clar ca este un gunoi. Pentru carcotasi oricum nu este bine.


View Postmufasa, on 24 martie 2018 - 14:04, said:

Din pacate pierde la toate celelalte capitole in fata concurentilor, cele de care ai nevoie pe on road.

Cam la ce alte capitole pierde in on road, fireste la categoria ei de motorizare ?

#20
mufasa

mufasa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,011
  • Înscris: 02.12.2014

View Postmahu, on 24 martie 2018 - 15:07, said:

Cam la ce alte capitole pierde in on road, fireste la categoria ei de motorizare ?
Really ... ?!
Insonorizare, comfort, tinuta de drum, ..., cam la orice.

#21
Ploiesteanul2015

Ploiesteanul2015

    Cel mai iubit dintre ploieşteni

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,681
  • Înscris: 13.09.2015

View Postdjl, on 24 martie 2018 - 13:23, said:

Off-topic: de ce nu există "Dacia" Duster Diesel 4 x 4 cu cutie automată?   Posted Image
Păi nu s-a fabricat :P

#22
kiario

kiario

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,531
  • Înscris: 19.08.2012
Fara suparare, cine considera ca Duster se poate compara, nu mai spun sa fie peste, cu o alta masina ori nu a pus piciorul pe nicio alta pedala de acceleratie in afara de Dacia ori la ora asta a baut prea mult.
Dacia, aici includ orice model, duce o lipsa crasa de confort, de dotari, inca foloseste tamburi, de motorizari si alte mici chichite.
Dacia e buna pentru cel care a avut tot dacie si cauta o masina noua, ieftina si cu dotari esentiale, atat.
Dusterul e un Logan catarat pe roti mai mari, sa fim seriosi ca in varianta cica full (pentru dacia) la 20.000 euro am alte variante de masini la care dusterului ii mai trebuie 10 ani sa le ajunga.

Si cine isi cumpara duster (si ala de maxim 15.000 euro) il tine numai pe sosea, rar mai vede cate o panta / deal, dracu il vede cu el pe camp, doar nu vrei sa faca atac de cord.

Edited by kiario, 24 March 2018 - 16:42.


#23
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Din " cursa " aia lipsesc multe alte suv-uri care ar pune Dusterul pe locul 5...


View Postdjl, on 24 martie 2018 - 13:23, said:

Off-topic: de ce nu există "Dacia" Duster Diesel 4 x 4 cu cutie automată?   Posted Image
Daca ar exista , nu ar mai cumpara nimeni Renault Posted Image

Edited by Baxon, 24 March 2018 - 16:37.


#24
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,033
  • Înscris: 09.08.2005

View Postzile_san, on 24 martie 2018 - 13:40, said:

carcotasi din cate vad pe aici cativa dar din clip se vede clar cum s-a "pișeat" pe restul
În anumite condiții despre care nu știm nimic - aveau aceleași anvelope? Bănui că nu. Experiența șoferilor? Mi s-a părut că ăla de pe Duster știe cum să ia curbele în timp ce ăilalți veneau ca berbecii și frînau sau derapau într-o veselie...

View PostMikeSpike, on 24 martie 2018 - 13:44, said:

In segmentul de piata si la pretul ei,bate la popou alte marci.Nu am Dacia,da ma bucur pt. brandul asta de success.Posted Image
Care mărci mai sînt în segmentul și prețul ei? Că nu mai știu altele pe acolo...
Nu că nu m-aș bucura că are succes - le urez la mai mare - dar să nu sărim calul. Dusterul e o mașină din categoria nivelul minim - dotări de bază, confort mediu, motor așa și așa.

View PostDigix, on 24 martie 2018 - 14:00, said:

N-ai să vezi! Aia e neerlandeză (olandeză).
mai degrabă Schwyzerdeutsch...

#25
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,123
  • Înscris: 22.05.2003
Masina mai usoara si cu anvelopele cele mai subtiri castiga? Uau, impresionant!


Acum cativa ani, pe drumul spre cota 1400 toate masinile dansau si se buseau.
Voios, un Matiz trecea Posted Image

Problema este ca toate cele din concurs (exceptant Ratrack) sunt de fapt tractiune fata 98% din timp, iar la nevoie baga si un anumit procnt pe spate, daca simte ca patineaza fata.

Asadar, acel 4x4 e oarecum placebo pentru 98% din timp, dar in cei 2% ajuta (ex pe drum inghetat).

4x4 de dinamica gasiti la unele masini premium, iar acolo il simti la viteza.

In rest... Duster are o tinuta de drum ma buna decat Opel Mokka.

Opel Mokka e un pericol public!
L-am condus in Spania (inchiriere) si masina era foarte instabila, tragea prost, iar peste 140 Km/h dansa.
Putina aquaplanare a pus capac.

Attached Files



#26
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,681
  • Înscris: 22.01.2015
Radunic,noua,cheala,si ieftina.La aia ma refeream.Ca nu stii>nici eu nu stiu>e buna la banii aia. Ca sa nu fim carcotasi.Posted Image .Ps-amandoi spunem acelasi lucru cu alte cuvinte.

#27
stancosty

stancosty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,091
  • Înscris: 17.03.2009

View Postkiario, on 24 martie 2018 - 16:23, said:

Fara suparare, cine considera ca Duster se poate compara, nu mai spun sa fie peste, cu o alta masina ori nu a pus piciorul pe nicio alta pedala de acceleratie in afara de Dacia ori la ora asta a baut prea mult.
Dacia, aici includ orice model, duce o lipsa crasa de confort, de dotari, inca foloseste tamburi, de motorizari si alte mici chichite.
Dacia e buna pentru cel care a avut tot dacie si cauta o masina noua, ieftina si cu dotari esentiale, atat.
Dusterul e un Logan catarat pe roti mai mari, sa fim seriosi ca in varianta cica full (pentru dacia) la 20.000 euro am alte variante de masini la care dusterului ii mai trebuie 10 ani sa le ajunga.

Si cine isi cumpara duster (si ala de maxim 15.000 euro) il tine numai pe sosea, rar mai vede cate o panta / deal, dracu il vede cu el pe camp, doar nu vrei sa faca atac de cord.
Și tu, dacă spui așa, e clar că nu ai condus niciun Duster, sau alt model de Dacie, poate doar vreo Dacie 1300.
Vorbind de dotări, sunt convins că mașina ta, de care probabil ești foarte mândru, nu are, de exemplu, cameră de marșarier. A mea are! Posted Image

Edited by stancosty, 25 March 2018 - 18:23.


#28
kiario

kiario

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,531
  • Înscris: 19.08.2012
Of ce copil, cu a lui e mai "mare".
Ei uite ca am un Logan model nou diesel ca masina de servici, am cu ea pana acum aproape 21.000km, am fost la prima revizie si mi-au schimbat ceva la geamul din dreapta spate, ca balanganea ceva in usa.
La flota auto unde lucrez sunt si vreo 30 de dustere, ce e drept varianta 2017, asa ca am condus si conserva asta.
Apropo iti vine sa crezi ca la loganul meu (de servici) cu 21.000 km a aparut rugina pe la praguri ? ei nici mie nu mi-a venit sa cred dar asta e Dacia.

Am doua masini personale, la skoda am camera de marșarier, la Kia nu am, dar masina are 12 ani si este mai capabila cu mult decat loganul de firma, asta ca sa ma pun la mintea ta.

Am mai comentat putin si aici despre minunea de dacia.

Edited by kiario, 25 March 2018 - 18:38.


#29
M0sGerila

M0sGerila

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,916
  • Înscris: 19.12.2007
Sa dai 18 mii de euro pe un Duster, asta inseamna sa fii mafiot !

#30
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,808
  • Înscris: 10.12.2006
"Peste 110km/h incepe sa huruie motorul" Posted Image

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/KEq-Bj7FTN0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#31
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,390
  • Înscris: 29.11.2001
Adm: corect cu rotile si masa masinii.

Am condus Moka X, tot rent-a-car, in Belgia / Olanda, anul asta chiar. Masina destul de noua, mers mai mult pe autostrazi si drumuri chinuitoare (porturi etc). Cam mica si cam puturoasa. Instabila nu mi s-a parut, nu la viteze decente (130 km/h). De acvaplanare nu am ce zice, acolo e treaba de anvelope, n-are masina vina.

View Poststancosty, on 25 martie 2018 - 18:15, said:

Și tu, dacă spui așa, e clar că nu ai condus niciun Duster, sau alt model de Dacie, poate doar vreo Dacie 1300.
Vorbind de dotări, sunt convins că mașina ta, de care probabil ești foarte mândru, nu are, de exemplu, cameră de marșarier. A mea are! Posted Image

Asta e genul de tampenie care are rolul de a te scoate din sarite atunci cand o citesti. "Sunt convins ca TU .... ! Ca A TA.... !"

C'mon, asa de redusi puteti fi cateodata ....

La subiect: am fost in discutii avansate de a cumpara Duster. De doua ori. Am renuntat, mi s-a parut prea scumpa pentru cat de masina este, pentru ce lipsuri are. Plus ca - totusi - imi doresc, pentru destinatia de utilizare a masinii - un AWD cu automata. Imposibil la Duster. Posted Image

PS: am mers cu Duster-ul, si pe drum (unde e asa si asa, si la reprize, si la confort, mai ales cand te apropii de viteze de autostrada), si pe coclauri (unde se descurca admirabil! Posted Image - sunt putine masini actuale care fac fata la drum rau asa cum face Duster-ul).

Edited by Tyby, 26 March 2018 - 17:04.


#32
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

View PostTyby, on 26 martie 2018 - 17:03, said:

La subiect: am fost in discutii avansate de a cumpara Duster. De doua ori. Am renuntat, mi s-a parut prea scumpa pentru cat de masina este, pentru ce lipsuri are. Plus ca - totusi - imi doresc, pentru destinatia de utilizare a masinii - un AWD cu automata. Imposibil la Duster. Posted Image
Asa am cautat si eu, si drumurile m-or dus pana la urma, la ... ix35. :)
Poate ca as fi luat Duster daca ofereau AWD + automata.

#33
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,458
  • Înscris: 04.05.2006

View Poststancosty, on 25 martie 2018 - 18:15, said:


Și tu, dacă spui așa, e clar că nu ai condus niciun Duster, sau alt model de Dacie, poate doar vreo Dacie 1300.
Vorbind de dotări, sunt convins că mașina ta, de care probabil ești foarte mândru, nu are, de exemplu, cameră de marșarier. A mea are! Posted Image
Ei uite, aici m-ai luat! Ultimele mele doua mașini, (un ML320 și un X5 F15), nu are niciuna camera de marche arriere. Deci Dusterul este mai mașina decât oricare dintre ele. Clar!

Edited by richelieu, 07 April 2018 - 08:42.


#34
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/rUIpiTcmWNs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Foarte " buna " masina ....

#35
cavaliere

cavaliere

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 13.09.2016

View Postrichelieu, on 07 aprilie 2018 - 08:41, said:

Ei uite, aici m-ai luat! Ultimele mele doua mașini, (un ML320 și un X5 F15), nu are niciuna camera de marche arriere. Deci Dusterul este mai mașina decât oricare dintre ele. Clar!

pai daca n-are masinilii camere, inseamna ca le-ai luat sh, deci nasoale.

#36
Doru_Neo

Doru_Neo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,135
  • Înscris: 22.05.2005

View Postkiario, on 24 martie 2018 - 16:23, said:

Fara suparare, cine considera ca Duster se poate compara, nu mai spun sa fie peste, cu o alta masina ori nu a pus piciorul pe nicio alta pedala de acceleratie in afara de Dacia ori la ora asta a baut prea mult.
Dacia, aici includ orice model, duce o lipsa crasa de confort, de dotari, inca foloseste tamburi, de motorizari si alte mici chichite.
Dacia e buna pentru cel care a avut tot dacie si cauta o masina noua, ieftina si cu dotari esentiale, atat.
Dusterul e un Logan catarat pe roti mai mari, sa fim seriosi ca in varianta cica full (pentru dacia) la 20.000 euro am alte variante de masini la care dusterului ii mai trebuie 10 ani sa le ajunga.

Si cine isi cumpara duster (si ala de maxim 15.000 euro) il tine numai pe sosea, rar mai vede cate o panta / deal, dracu il vede cu el pe camp, doar nu vrei sa faca atac de cord.

Nu poti spune asta si despre noul Duster !
Fa un test drive si ai sa vezi diferenta cu mult peste alte modele ridicate in slavi numai pentru ca nu sunt facute in RO.

View PostBaxon, on 07 aprilie 2018 - 08:46, said:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/rUIpiTcmWNs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Foarte " buna " masina ....
Garantat sunt si alte marci care s-ar comporta identic la respetivul test. Ex New Vitara

Edited by Doru_Neo, 08 April 2018 - 07:10.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate