Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

Ferma lu' Mitica - legume bio

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
213 replies to this topic

#145
Mitica_tractoirstu

Mitica_tractoirstu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 23.03.2018
@danr pai klastorful mi-a spus ca nu-s toate BIO. Nu mai știu eu care
Zaharul merge și convențional 😂

#146
sandy76

sandy76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,058
  • Înscris: 20.10.2008
Zaharul e insecticid?Posted Image

#147
adrianqwe

adrianqwe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 29.11.2009
Intr.o alta postare am vazut ca folositi macerat de tataneasa.Il aplicati foliar sau radicular?

#148
Mitica_tractoirstu

Mitica_tractoirstu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 23.03.2018

View Postadrianqwe, on 30 mai 2018 - 11:32, said:

Intr.o alta postare am vazut ca folositi macerat de tataneasa.Il aplicati foliar sau radicular?

Foliar e intotdeauna mai bine ca radicular cand ai cantitate mica dupa parerea mea : absorbtia e mai mare.
Nu am inceput inca sa-l folosim la capacitate maxima, desi poate ar fi trebuit.
Deocamdata stam pe urzica / lucerna / mazariche (orice gasim cu mult azot : saptamana asta a fost multa mazariche ca e spontana pe aici). Ar trebui sa trecem pe tataneasa : la conopida, broccoli, rosii. Tataneasa are mai mult potasiu. Nu am apucat sa fac analiza agrochimica dar anul asta o fac. Nu-s cantitati mari, dar mai mult decat leguminoasele oricum. Probabil o sa suplimentez cu un foliar pe baza de potasiu, vedem ce iese la analiza

#149
moraw

moraw

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 398
  • Înscris: 10.06.2013
Am raspuns pe aria de Tomate acum cateva zile, legat de posibila carenta de mangan provocata de alcalinitate ridicata sau exces de materie organica si am gasit astazi din intamplare o poza interesanta pe Reddit, unde arata cat de mult influenteaza utilizarea de cenusa, nivelul pH-ului.

Asta in cazul in care ai folosit cenusa pentru a fertiliza solul..daca nu, tot mi se pare informativa poza si relevanta pe viitor.

In stanga este dupa cenusa, in dreapta inainte de aplicarea ei.

Attached Files



#150
Mitica_tractoirstu

Mitica_tractoirstu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 23.03.2018

View Postmoraw, on 30 mai 2018 - 18:25, said:

Am raspuns pe aria de Tomate acum cateva zile, legat de posibila carenta de mangan provocata de alcalinitate ridicata sau exces de materie organica si am gasit astazi din intamplare o poza interesanta pe Reddit, unde arata cat de mult influenteaza utilizarea de cenusa, nivelul pH-ului.

Asta in cazul in care ai folosit cenusa pentru a fertiliza solul..daca nu, tot mi se pare informativa poza si relevanta pe viitor.

In stanga este dupa cenusa, in dreapta inainte de aplicarea ei.

Mersi, nu am folosti cenusa ca am ph 7.1 si e si asa maricel. Si oricum nu am cantitati asa mari. Eu cenusa as baga-o in vermicompost / compost, intr-o gramada separata, ca sa am un gunoi cu potasiu cand vreau sa-l folosesc. Mai ziceam undeva, as baga var / dolomita pt Ca / Mg, faina de oase / roca fosforica pt fosfor, sau ceva roca potasica / cenusa pt potasiu. Si apoi folosit gunoiul respectiv, fie pt foliar/radicular fie la fertilizare la sol. Eu prefer foliarul ca sa mai "indrepti" planta inspre elementul necesar in functie de fenofaza

Din cate zice laum sau driver cred (oricum, din notitele mele e un tip pe care ar fi trebuit sa-l urmaresc pe forum :D), profa de agrochimie, si Seminis-ul, e de magneziu. Deja daca zic 3, merg cu parerea lor

O sa-i dau magneziu sa vedem ce zice

#151
Mitica_tractoirstu

Mitica_tractoirstu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 23.03.2018
Am cam intarziat cu defoliatul, o sa ne apucam de luni!

In rest, merge binisor. Da si la broccoli pe ici pe colo o floare, aia era grija mea majora

Am recoltat si putina sfecla si varza, asa anticipat

Salata iceberg nu inceteaza sa ma surprinda. A fost sapata o data, nefertilizata inainte de plantare, lasata ultima pe lista la udat, stropita dupa plantare ca avea putina mana, si tot creste.
La anul va fi salata principala si in solar si afara

Attached Files



#152
danr

danr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 19.09.2005
de unde ai luat trocaleta aia rosie ?

#153
Mitica_tractoirstu

Mitica_tractoirstu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 23.03.2018

View Postdanr, on 02 iunie 2018 - 17:37, said:

de unde ai luat trocaleta aia rosie ?

http://www.terrateck.com/en/

E buna, dar nu atat de buna pe cat ma asteptam.
In principiu o roata de bicicleta in fata (sau doua, daca vrei sa incaleci randul), si in spate scule de prasit / bilonat
La nosul nostru nisipos merge foarte bine intre randuri. Dar mai bine ar merge motocultorul / prasitoarea dupa tractor, doar ca inca nu am apucat sa ma uit la motocultor, iar de prasit, trebuie data jos coloana de irigatie, eventual date benzile la o parte, nu stiu cum.

#154
DanRMCostea

DanRMCostea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 17.03.2017
Ce hibrid/soi este icebergul?

#155
Mitica_tractoirstu

Mitica_tractoirstu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 23.03.2018
Stallion

#156
Mitica_tractoirstu

Mitica_tractoirstu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 23.03.2018
Cateva update-uri

Am cat de cat primele estimari de productie. La varza o iesi media 850g, sa vedem cate vindem. Sunt la 45k / ha, din care 80% au ramas (prasit, viermi sarma, etc). Adica o mega productie de 30t/ha. Cu ce am invatat anul asta, cred ca se poate 50 la anul

La castraveti, la o medie de 15kg / zi de pe 4 randuri, ies cam 60t/ha pana la 1 iulie, daca o tinem tot asa. Greu rau cu afidele, si acum sunt si acarieni...

Attached Files



#157
sebi_c

sebi_c

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 11.05.2012
De la ce-i galbenul ala de la prima frunza, ca am si eu asa ceva la unele?

#158
moraw

moraw

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 398
  • Înscris: 10.06.2013
Carenta de magneziu la frunzele batrane.

#159
Mitica_tractoirstu

Mitica_tractoirstu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 23.03.2018
Cam asa stam

Uite ca cu ceapa, usturoiul, mrocovii, sfecla si ardeii din camp nu am facut poze...my bad

Problema e ca in momentul de fata cred ca petrec mai mult timp pe zi incercand sa castig clienti, sa organizez livrari la persoane fizice, sa scot bonuri si facturi, sa incerc sa estimez volume ca sa stiu cat ii dau unuia si altuia in conditiile in care unul vrea la inceput de saptamana, altul la sfarsit, altul nu e sigur si-mi trimite la 12 comanda pt a doua zi, samd. Pe deasupra acum se adauga al 3lea oras in care livram.
E pur si simplu mai rentabil sa ma ocup de asta chit ca scade productia. Fasolea in Rahova era 2.5 lei, noi dam cu 14...

Joi seara cica sa plec la facultate ca incepe sesiunea. Am stat vineri la prima ora, n-am mai rezistat. Adio facultate, poate...la anul

Cine are timp sa comande plasa de umbrire, ata de palisat, sa se uite la toate plantele (in camp nu am intrat la rosii decat din mersi dintr-o parte in alta de cel putin 2 saptamani si jumatate).

Rosiile sunt relativ ok. Vad clar de ce se spune "sa astepte pamantul dupa rasad si nu invers". Tot nu am rezolvat cu potasiul, desi dam Tekamin Brix de 2 ori pe saptamana. Azi am cules vreo 10 saci de tataneasa sa bagam la macerat, si aia are potasiu mult. Problema e ca ce am plantat eu (tataneasa) in primavara, nu prea e..nu a plouat. Asa ca umblu pe coclauri in alt judet (unde stiu campurile) sa adun tataneasa ca tampitul. Eu care nu am carnet, deci mai car un om dupa mine...
Nevoie mare de fertilizare, mai bagam saptamana asta un 1-2t italpolina / ha, depinde de solar, cum ii merge, cum a fost fertilizat, etc. Bine ca facem fata cu copilitul si legatul, mai e doar un solar de facut (care trebuia terminat saptamana trecuta)

La ardei, inca am un solar si jumatate din 3 necopilit, desi au legat. Din 3 si 1/2 solarii, am legat jumatate de solar. Merge greu rau si in W. Sunt frumosi, desi intr-unul incerc sa tin afidele sub control de o luna cu oleorgan cel putin saptamanal. Joi cand am plecat am stropit, azi sunt muuuuuuuuuult mai multe.
Maine dam Prev-am de la naturevo, sa vedem daca are vreun efect. Ca de olecacat m-am saturat, daca nu dai la 3 zile nu faci nimic

Castravetii din solar, cam 50% din plante sunt moarte. Joi erau vreo 20%. Tot de la afide. Dovleceii bye-bye toti, maine intoarcem. Pfai cum se inmultesc in 3 zile. Noroc ca nu-s si paianjeni....Bine, sunt, dar putini. Noroc cu ploaia atunci...

Fasolea ii da tare inainte, luam vreo 30-40kg la 2 zile, mai ramane din cand in cand marfa nevanduta, o bagam la pret de conventional la cunostinte

Varza am dat 80%, mai sunt vreo 120 de verze. Spre uimirea mea, s-au indesat si au crescut si astea. Au ajuns pe la 900g. Ce-a fost mare am luat inainte.
Conopida si broccoli - vedeti pe thread-ul serrifului, acolo am cam dat fail. Bine cu toate varzoasele e fail, daca il ascultam dupa plantare si puneam agril si dadeam fosfor era total altceva cred. Nu mai pun socoteala ca am avut (si mai am) : afide, musculite, purici, plosnite si o boala (nu cunosc bolile varzoaselor, seamana a o bacterioza - puncte mici). Cert e ca cu scudo si cu bicarbonat nici nu trebuie sa stiu ce boala e - sunt super multumit de ambele. Nu bolile sunt problema in BIO, ci daunatorii. Cred ca la anul in solarii control biologic si dorm mai linistit
Asa, conopida mare are vreo 800g, o ajunge la 1kg in medie, broccoli-ul la 7-800g. Varza cred ca a avut vreo 800 in medie. Cred ca puteam sa scot cu 30% mai mult daca eram un pic mai destept. Problema nu e neaparat de greutate, ci ca sunt un pic ingalbenite pe alocuri

Ceapa si usturoi din arpagic - merg bine, am trecut prin Baleni si prin Lunguletu zilele trecute - cred ca le am mai frumoase ca multi. Aia din samanta pe langa ca e densitate 50%, e mica, pleaca greu rau....

Morcovul stramb ca naiba, teren nepregatit suficient de bine si lipsa de apa. Bine, a fost parloaga 16 ani pana anul asta iar in trecut a fost livada pe biloane. In unele locuri nici nu a intrat plugul. La cum l-am pus si l-am ingrijit, e ok. Clientii cu bio nu-s asa pretentiosi sa fie drepti precum creionul ok. Dar dupa anul asta sunt convins ca pot sa fac morcov calitate I, daca nu am probleme cu musca/viermii

Vinetele - aproape am terminat prima sapa (plantate de o luna :D) - mai sunt vreo 3 randuri dar a tot plouat...cred ca asa raman 2 saptamani, asta e.

Ardeiul din camp e ok, grasul si gogosarul legati. Kapturul nu il copilesc nu ii fac nimic, sper sa-si reduca din vigoare. Nu e mare oricum, dar ma gandesc cu groaza la ziua cand va trebui legat. Si atunci probabil o sa recoltam rosii, si oameni nu prea sunt...

In rest, de vreo 2 saptamani am melodia asta pe repeat :)
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/rHpdv7SUDvY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Attached Files



#160
Mitica_tractoirstu

Mitica_tractoirstu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 23.03.2018
PS in poza 13, ghici unde a fost rasadnita pe balegar Posted Image

#161
peticel31

peticel31

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 451
  • Înscris: 04.04.2011

Quote

Kapturul nu il copilesc nu ii fac nimic, sper sa-si reduca din vigoare.

nu cred ca e o idee buna; eu am doar 5 fire, pe care din diverse motive le-am neglijat mult mai mult decat avem de gand, sa vad cum se descurca "negadilati"; au 2-3 ardei mari, ce astept sa se coaca, dar au avortat multe din florile si fructele de mai sus; asa ca i-am copilit (am pastrat doua brate mai viguroase si cu rod mai mult ),  palisat si fertilizat, ca sa produca in continuare

de inaltat oricum se inalta, doar ca produc mai multe brate firave si incep sa avorteze florile si fructele de sus, cel putin asta s-a intamplat la mine

#162
Mitica_tractoirstu

Mitica_tractoirstu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 23.03.2018
Nu-i timp peticel, aia e. Nici nu-s palisati si deja incep sa cada....Sunt altele mai urgente, mama lor. Dumnezeu cu mila

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate