Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir
 Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa
 Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 

Ferma lu' Mitica - legume bio

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
213 replies to this topic

#163
peticel31

peticel31

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 451
  • Înscris: 04.04.2011
la anul poate e mai potrivit sa alegi un soi cum e ureche de elefant, cred ca e mai usor de gestionat in situatia voastra

#164
serrifu

serrifu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 25.02.2010
Ce densitate ai/ha la rosia de solar si de camp, la vanata de camp si la ardei? Mi se pare mai mult decat scrie cartea. La rosie ai peste 3, vanata peste 4...dar nu stiu cu cat. Tu, lucrand bio, ar fi imperios sa mergi la cat scrie cartea. Nu de alta, dar se anunta niste ploi...o Doamne. Inca ceva...ar trebui sa lucrezi bilonat, chiar daca ai drenaj bun. Poti evita n necazuri. Pt daunatori de sol, cred ca ai putea folosi Ryzokill de la Klastorf. Pt daunatorii din aer, Cladus cu Boundary. La anul tine cont de densitate, eventual bilonezi treptat si bagi in bilon italpollina in 2 straturi. Baga neaparat combatere biologica, bondari...cum ziceam, elimina tot ce e buruiana cu floare din apropierea culturilor...si sa mulcesti la culturile scumpe, pt ca ai 50 la suta din mana de lucru care doar sapa si pliveste si e greu..stiu ce inseamna buruiana. Neaparat tractor mic, 40cp,cu freza, subsolier, rotosapa si masina de bilonat si intins folia. Eventual si un prasitor pt culturile de afara si masina de stropit. Doteaza te cu astea, fa scoala de soferi, cumpara 4 5 paleti de Italpollina de acum sau cel tarziu din toamna, ca la.primavara iar n o sa gasesti. Incearca sa faci in asa fel incat sa ai tot pe inceput de campanie, nu sa astepti dupa ele. Am patit si eu sa n am una alta la inceput si da i si alearga si suna si naiba sa le ia. Ma dotez inainte cu 2 3 4luni de o anumita cultura. Arunca toate sforile cu tot cu cultura la.toamna si pune i la iarna sa ti debiteze sfori.

Edited by serrifu, 23 June 2018 - 07:43.


#165
Mitica_tractoirstu

Mitica_tractoirstu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 23.03.2018
Mersi Serrifule.
Roșie solar 31000, rânduri duble la 50, poteca 90, 45 pe rând
Ardei solar la fel, doar ca 30 pe rând, da 47000
Roșie câmp 70x70, 20k și un pic
Ardei câmp la fel ca in dolar
Vinete câmp vreo 35000, 70x40

Trebuie neaparat mecanizare, cum zici : plantat, prășit, stropit, poate și bilonat, îți zic și de ce doar poate.
La anul vor fi culturi verzi puse din toamna iar la solanaceae și ce plantezi tarziu, cosită și plantat direct prin mulci. In solar merge perfect, nu plivesti decât o data pe an o Buruiana la min 5m, in câmp plivesti de vreo 2-3 ori, depinde de cât mulci ai și de densitatea legume.
Problema e ca nu mai pot incorpora ingrasamant facial, dar cred ca o rezolv și pe asta.
Pun niște poze când ajung la pe, azi mergem la târg.
La cum arată lucrurile 90% din producția de vinete ardei castraveti câmp dovlecei câmp va merge la angro convențional, și nici acolo nu avem încă contacte care sa înghită câteva tone / săptămâna, om vedea. La roșii e mai bine, inclusiv in curs de contract cu un procesator BIO care face suc, ca prestare de serviciu pt noi, adică platesti și ieși cu sticla de suc

Mersi de pont cu cladus, am auzit dat nu am încercat. Merge pe afide? De oleorgan și de prevam (extract ulei citrice) nu-s mulțumit deloc. Am buburuze in solar care papa afișele, acum s au înmulțit ca au ce mânca....
Combatere biologica da, la solarii, dar eu ți-am zis : nu merg pe principiul sterilizări naturii (sa omor tot ce e cu floare), ci pe al diversității. Am fost super nervos când au cosit bălăriile înflorite dintre solarii, eu le vreau acolo, sa aibă și buburuza și urechelnita și gușterii și broasca și vrăbiuța (toate sunt prin solarii) unde sa se ascundă și ce mânca.
Știu conceptul, ori sterilizezi ori diversifici la max ambele. Eu merg pe a 2a

As lua siforga sa mai dau la prăsilă viitoare. Tot amân, problema mea e ca acum petrec mai mult timp încercând sa dac vânzări decât agricultura. Și le fac pe amândouă prost...dar adevarul e ca între 12 lei (cu cât vând alții roșii BIO, cărora noi le vom da la 4-7 probabil), și 1 la angro, 5 minute libere pe care le ai merita investite in vânzare, nu in producție...

#166
Mitica_tractoirstu

Mitica_tractoirstu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 23.03.2018
Colegii cat estimați pana la coacere?

Attached Files



#167
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,944
  • Înscris: 13.04.2007
4-5 saptamani.

#168
Mitica_tractoirstu

Mitica_tractoirstu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 23.03.2018
Mersi Corsica.
Nu prea Am mai avut timp de forum in ultima perioada, s-au adunat multe, inclusiv pe partea de vânzări. O sa revin cât de repede cu poze și detalii

Colegii mai experimentați, ce avem aici la ardei? Pătate bacteriana? Nu-i umed nici nu-s urme de necroza

Attached Files



#169
zipcode

zipcode

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 566
  • Înscris: 29.07.2013
Nimic?

#170
Mitica_tractoirstu

Mitica_tractoirstu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 23.03.2018
Mai da-mi vesti din astea bune :)

#171
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 07.09.2004
Am mai gasit astfel de ardei toamna cand se face frig. Banuiesc ca vremea de saptamana trecuta cu frig si ploi ar fi cauza acelei innegriri.

#172
serrifu

serrifu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 25.02.2010
Movul ...daca e mov, reprezinta carenta P. Ia taie unul sa vedem ce i in el. Din poza dreapta cred ca e parlit de soare. Pune plasa aia de pe varza pe solarul cu ardei. O sa ti multumeasca.

#173
Mitica_tractoirstu

Mitica_tractoirstu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 23.03.2018
E in plan de vreo saptamana. A fost frig si am amanat, acum dupa ploi trebe neaparat sa sapam campul ca iar vin. Cred ca maine terminam si dam iar tare cu solariile.
E si de pus ceapa, morcov, sfecla pt la toamna...
Iar am fertilizat rosiile ca tot nu am picurarea facuta si incep sa dea copilii serios...iar copilit o data pe saptamana, defoliat nu mai zic ca intr-un solar abia acum intru tura a doua...

De aratat arata binisor rosiile, poze de acum cateva zile
Dar etajele 3-4, intr-un solar si 5 au 2-3 gogonele legate, clar de la mancare pt ca unde am fertilizat la timp si unde am avut rasadnita pe balegar nu-s probleme, sunt chiar surprins. Tot probleme cu coacerea, oricat potasiu as da..

La ardei poze de vreo saptamana, cam neglijati...

In rest, la persoane fizice vindem cu 8-12 lei / kg rosii, tarabagii vor la un leu asa ca le bag la suc :) La restaurante 3.5-7

PS serrif, la conopida si broccoli am pierdut bani cu cultura, nu mai vorbesc de transport. La varza a iesit bine, varza rosie si mai bine desi abia acum incepem sa taiem. Mai facem o proba la anul cu lectiile invatate de anul asta, si daca nu merge, asta e, nu-i de noi..

Attached Files



#174
peticel31

peticel31

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 451
  • Înscris: 04.04.2011
apropo de invatat din greseli si schimbat anumite lucruri, eu urmaresc piata producatorilor de legume bio de la inceput de cand a aparut primul cos de legume cu livrare la domiciliu, si, ocazional, am fost si clientul unora cand nu aveam eu in gradina acele legume

pe majoritatea ii urmaresc online, de ex eu pt asta folosesc facebook-ul, sa urmaresc ferme (bio) din Romania si din afara :) ( asa pagina voastra de facebook mi-a aparut pe wall-ul meu cu o saptamana inainte sa publici tu primul post aici pe forum :), dar nu o sa fiu eu cea care sa va divulge numele atata timp cat tu nu o faci )

in anii astia am vazut cum cel putin 30% din producatorii romani, mai mici sau mai mari, nu au rezistat si au fost nevoiti sa renunte la afacerea cu legume

principalul motiv fiind ca au crezut ca pot pune clientul sa plateasca nestiinta sau nepriceperea lor; una e sa ceri pt un produs bio un pret pe masura si una e sa incerci sa-ti acoperi pierderile cauzate de nerespectarea, macar la nivel minim, a unei tehnologii corecte pt producerea acelor legume bio pt care tu vrei un pret premium

voi aveti un mare avantaj, aveti o ferma mare si puteti produce o varietate mare de legume, iar asta ar fi un motiv bun ca un client sa cumpere de la voi si nu de la altul, dar trebuie sa oferiti o calitate decenta pt pretul pe care il cereti

cel putin pt Bucuresti, in fiecare an apar pe piata alti producatori mai mici ce produc legume bio, nu neaparat cu certificare, dar ce produc legume de calitate si cu gust, si la un pret decent

eu, daca as fi in locul vostru si as vrea sa cladesc o afacere pe termen lung, in primul rand mi-as face planul de productie astfel incat sa produc doar cat pot vinde in sistem bio, sau la magazine/aprozare si restaurante, si as incerca sa produc cat mai bine acele legume astfel incat calitatea lor sa fie pe masura pretului premium pe care il cer pe ele; scuza ca e un produs bio si clientul trebuie sa faca rabat la calitate, nu va tine mult, mai ales pe o piata ca Bucurestiul unde sunt atatea optiuni

#175
Mitica_tractoirstu

Mitica_tractoirstu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 23.03.2018
Perfect de acord, dar nu cred ca facem asta...La târgurile trecute le-am spus fata in fata ca e Galbena conopida din vina mea, bu ca e BIO spre ex

Te referi la roșii ca nu-s uniforme? La clienții finali punem doar ce e copy uniform, testul lăsam sa se supracapacitate și suc

#176
Mitica_tractoirstu

Mitica_tractoirstu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 23.03.2018
Of urat iese de pe telefon. Ma refer la cat de uniforme sunt coapte rosiile, si faptul ca le-am explicat oamenilor ca e galbena conopida dn vina mea, nu pt ca e bio

#177
peticel31

peticel31

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 451
  • Înscris: 04.04.2011
vorbeam in general, din postura dubla si de client de produse bio si de producator amator; erau niste observatii din partea cuiva ce urmareste piata asta de la inceput si am vazut aparitia si disparitia multor producatori bio

#178
Mitica_tractoirstu

Mitica_tractoirstu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 23.03.2018
Nu ma prind deloc ce și cum unde sauncare e treaba cu injecția...mai pe scurt nu reușesc să-l fac sa aspire..
In poza pompa bagă dinspre stânga spre dreapta

Livrări de azi, bacurile de roșii plus încă vreo 200 kg la suc...suc pe care îl păstram, plătim doar procesarea la o stație certificata bio

Ma întrebase un coleg de Mei shuai. Ei uite ca pana la urma am încurcat răsadurile și am și alta jumătate de solar cu mei shuai. Sunt mulțumit de producție, fără sa cântăresc seamănă a optima. In solarul respectiv jumătate a primit gunoi iar cealaltă italpolina, rezultate similare mai puțin unde a fost rasadnita și a trebuit sa carnesc sapt trecută ca au crescut...a fost și rasaduri lung

Ca gust nu ma dau pe spate, prefer optima. Nici roz roz nu-s in schimb e puțin mai uniformă coacerea. Asta cu capacul m-am lămurit...unde a fost fertilizat nu are capac, unde a fost mai puțin are. K face diferența, aquos k (ms Serrifule) e cel mai ieftin pe BIO pe care l-am găsit. Pana când o sa aducem pentakali mai durează ani probabil....

Attached Files



#179
biburadu

biburadu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 532
  • Înscris: 26.09.2012
Pe masura ce inchizi robinetul de sub venturino,aspira din ce in ce mai tare.

#180
gap2007

gap2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 542
  • Înscris: 27.07.2007
E si o problema de debitul care trece pe coloana principala. Daca pompa sursa (sau liniile in care descarca) nu duc suficient, venturi da chicx. Asta am patit eu cu venturi de 1" si pompa de ~3mc/h. Pompa era prea puternica, liniile nu descarcau, deci diferenta de presiune inainte si dupa venturi era prea mica. Asa ca am tecut pe pompa de vermorel elelctric care injecteaza concentrat in refularea pompei. Chit ca e chinezism (Pandora), de doi ani merge fara probleme. Costa <90 lei. Dar merge doar daca ai concentrat. Nu cred ca baga mai mult de 100l la ora.

PS: nu garantez ca experienta mea este elocventa.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate