Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Trecut: Europa versus S.U.A. la c...

Garantie apartament dezvoltator

Aplicație GPS cu zoom automa...

Ipad Pro & Air 2024
 Service si revizii reprezentanta

Ati returnat produse pe aliexpres...

Certificate de nastere digitale

Fitbit sau huawei band ?
 Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...
 Impamantare

Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Probleme fibra (internet ) rooter...
 

Conectare boxe la amplificator

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
opreatudor

opreatudor

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 24.05.2016
Salut!

Tocmai am pus mana pe un amplificator Sony STR-DB930 si pe un set de boxe 5.1 Denon SYS-500SD.

Boxele le pot conecta "prin cablu direct" la amplificator, dar pentru subwoofer "intrarea" in amplificator este diferita. Din cate imi dau seama am gresit-o cu boxele si trebuia sa cumpar ceva cu subwoofer activ, nu pasiv.

Exista solutii la aceasta problema? Daca cele 2 nu sunt compatibile, ce imi sugerati? Sa cumpar alt amplificator care sa suporte boxele sau sa pastrez amplificatorul si sa caut alte boxe? As dori sa mentionez ca nu am cunostinte in domeniu si imi cer scuze pentru limbajul folosit.

Multumesc anticipat!

#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,733
  • Înscris: 07.02.2003

 opreatudor, on 22 martie 2018 - 01:07, said:

Salut!

Tocmai am pus mana pe un amplificator Sony STR-DB930 si pe un set de boxe 5.1 Denon SYS-500SD.

Boxele le pot conecta "prin cablu direct" la amplificator, dar pentru subwoofer "intrarea" in amplificator este diferita. Din cate imi dau seama am gresit-o cu boxele si trebuia sa cumpar ceva cu subwoofer activ, nu pasiv.
Intrarea e normala, RCA. Totusi nu cred ca este un amplif de subwoofer ca nu vad nimic de sub la speakers, ala cred ca-l iei separat. Ai pre OUT unde scoti subwoofer signal preamplificat si pui in amplif dedicat.

Edited by andreic, 22 March 2018 - 01:29.


#3
AMETHIST

AMETHIST

    Hardware Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,518
  • Înscris: 11.11.2007
Cred ca cea mai ieftina varianta ar fi sa iei un subwoofer activ.

#4
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Cumperi o vechitura de putere SH(ceva tapan de preferat monobloc sau cava stereo care stie bridge) pe care sa o pui intre receiver si subul pasiv,ori transformi subwooferul din pasiv in activ cu un kit de amplificare monobloc si o alimentare de pe adelaida si retaileri de genu.


#5
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,179
  • Înscris: 16.10.2008

 opreatudor, on 22 martie 2018 - 01:07, said:

Boxele le pot conecta "prin cablu direct" la amplificator, dar pentru subwoofer "intrarea" in amplificator este diferita. Din cate imi dau seama am gresit-o cu boxele si trebuia sa cumpar ceva cu subwoofer activ, nu pasiv.

 andreic, on 22 martie 2018 - 01:26, said:

Intrarea e normala, RCA. Totusi nu cred ca este un amplif de subwoofer ca nu vad nimic de sub la speakers, ala cred ca-l iei separat. Ai pre OUT unde scoti subwoofer signal preamplificat si pui in amplif dedicat.
Atentie cu termenii!
Conexiunea aia de pe amplificator e iesire nu intrare. Pe acolo iese semnalul catre subwoofer. Subwoofer activ.
Atentie si la impedanta boxelor. Sa fie respectate cerintele pt. acel STR. Presupun ca e vorba de min 6 ohmi.

Edited by edigee, 22 March 2018 - 11:08.


#6
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 edigee, on 22 martie 2018 - 11:05, said:

Atentie cu termenii!
Conexiunea aia de pe amplificator e iesire nu intrare. Pe acolo iese semnalul catre subwoofer. Subwoofer activ.

Uzual, si intrarea si iesirea la un amplificator multicanala e RCA, daca sub-ul nu e amplificat.

#7
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,179
  • Înscris: 16.10.2008

 Ion_de_la_Raion, on 22 martie 2018 - 11:17, said:


Uzual, si intrarea si iesirea la un amplificator multicanala e RCA, daca sub-ul nu e amplificat.
Nu asta era ideea , normal ca e RCA (mai rar soclu jack 3,5mm); e vorba de "sensul" semnalului.

#8
pownee13

pownee13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 758
  • Înscris: 31.03.2005
sony scoate 110 w pe canal la 8 ohm iar boxele au specificatii de 100w cred ca in 6 ohm. nu cred ca au viata lunga impreuna.
mai bine iei o pereche de fronturi bune si nu trebuie si sub.
sau ceva de genul, cum recomanda un coleg mai sus:https://www.olx.ro/oferta/filtru-activ-subwoofer-amplificator-mono-100w-noi-IDaq2xH.html#b5c2a2f496

Edited by pownee13, 22 March 2018 - 13:57.


#9
opreatudor

opreatudor

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 24.05.2016
Salut! In primul rand, va multumesc tuturor! O sa cumpar un amplificator pentru subwoofer, fiind solutia cea mai convenabila din punct de vedere economic. Din pacare sunt in uk si nu pot comanda de pe olx. Cea mai buna optiune pentru mine este amazon.co.uk. Se poate sa imi oferiti o parere referitoare la urmatorul produs, nu sunt convins ca e ceea ce imi trebuie. Daca cineva se plictiseste suficient cel mai de folos ar fi o recomandare directa fata de un produs ce poate fi achizitionat din uk (amazon.co.uk).

https://www.amazon.c...oofer amplifier

Multumesc :)

#10
pownee13

pownee13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 758
  • Înscris: 31.03.2005
e cam aceeasi chestie de pe olx, doar ca are cutie. ar trebui sa mearga.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate