Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 

Ce faci daca iti gasesti locul de parcare ocupat ?

* * * - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
43 replies to this topic

#1
paso87

paso87

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,448
  • Înscris: 06.08.2008
Am cautat eu ceva informatii dar nu prea ma lamuresc.
De sunat la ADP, n-am nici o sansa asa ca va cer parerea despre urmatoarea situatie:

Se da una bucata masina si un loc de parcare platit la ADP. Zilele astea am ceva probleme cu masina mea (pe care am luat locul respectiv de parcare). Colac peste pupaza a inceput sa ninga asa ca doritori de parcare curata sunt peste tot.

Acum am o alta masina pe care o folosesc cat timp dureaza reparatia la a mea. Programul meu de la munca impune plecare de dimineata (de obicei inainte de 7:00) si ajuns acasa dupa ora 21-22. Bineinteles ca locul este, de cele mai multe ori, ocupat.

Pana acum am dat de diversi care si-au lasat numarul de telefon insa am asa un sentiment ca or sa apara si ceilalati care n-or sa lase numarul de telefon. Pana acum majoritatea au fost intelegatori dar ma gandesc ca poate sa apara vreunul mai tare in gura care n-are sa ia masina. Ultima data cand am ajuns acasa domul care a binevoit sa parcheze pe locul meu si-a lasat numar de telefon dar era suparat ca l-am sunat sa-si mute masina. Citez: "Da ce domne', e locul dumneata ?"
I-am raspuns scurt ca DA.
Legal, am locul de parcare inchiriat si platit la zi. Dovada o pot face pentru loc respectiv insa pentru masina nu pot.  

Cum as putea sa procedez astfel incat sa pot scapa de cel care parcheaza pe locul meu, avand in vedere ca eu am alta masina cat timp o repar pe a mea?
Sun la politia locala ?
In cat timp ar trebui sa vina ?
Daca individul isi muta masina inainte de sosirea politie ce e de facut ?

Daca sunt colegi din Sector 6 care sa raspunda, cu atat mai bine. M-ar ajuta mult.

#2
laurentiu230480

laurentiu230480

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 15.03.2018
Surubelnita este singura solutie :lol: cateva anvelope sparte si o sa ai parcarea libera Posted Image

#3
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018
[ https://image.ibb.co/maJrSx/image_2009_11_23_6546170_56_parcare_rezervata.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#4
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

 laurentiu230480, on 21 martie 2018 - 13:22, said:

Surubelnita este singura solutie Posted Image cateva anvelope sparte si o sa ai parcarea libera Posted Image

Cine seamana vant culege furtuna, ala care a parcat-o acolo pleaca, dar el ramane, si daca unul din fiecare sofer surubelnitit ii picteaza masina cu acid, se lasa pagubas de loc de parcare

#5
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,543
  • Înscris: 30.07.2007
Si masina la tinichigerie/vopsitorie mai tot timpul...sa fim seriosi.

 laurentiu230480, on 21 martie 2018 - 13:22, said:

Surubelnita este singura solutie Posted Image cateva anvelope sparte si o sa ai parcarea libera Posted Image


#6
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
https://www.google.c... parcare ocupat

#7
liviu121314

liviu121314

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 12.09.2017
Cea mai proasta recomandare! Nu e bine sa creeze conflicte fiindca si celalalt te poate "pandi" dupa. Eu lasam un popic(am impresia ca instalatiile ne-demontabile sunt ilegale).

#8
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
E simplu. Te gandesti de cate ori ai ocupat si tu locul de parcare al altuia ...si te relaxezi .

#9
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,240
  • Înscris: 19.08.2005
Sau nu, ca pana repara si umfla ala rotile, tot ocupata ramane.

#10
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,036
  • Înscris: 07.11.2006

 paso87, on 21 martie 2018 - 13:19, said:

Legal, am locul de parcare inchiriat si platit la zi. Dovada o pot face pentru loc respectiv insa pentru masina nu pot.

Pana acum e clar.
Mai departe:ce scrie in contractul incheiat intre tine si ADP la capitolul drept de utilizare si la capitolul reclamatii?
De cate ori ai apelat la acel drept al tau?Chestia cu telefonul in geam mi se pare culmea tupeului si nesimtirii.

ps.
Eventual pune o placuta,infipta in pamant sau ce ai tu acolo, pe care sa scrii nr.de autorizare si numarul masinii,ca sa stie tot dobitocu' ca locu-i ocupat de tine,legal.

#11
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002
Are romanul un simt acut al proprietatii, si ADP strica, toate locurile la liber, sau atribuite prin rotatie si sa vedeti ce armonie o sa fie

#12
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,036
  • Înscris: 07.11.2006

 laurentiu230480, on 21 martie 2018 - 13:22, said:

Surubelnita este singura solutie Posted Image cateva anvelope sparte si o sa ai parcarea libera Posted Image

Asta-i mentalitate de om de caverna.
E cazul sa parasesti pestera.
Fara suparare Posted Image

#13
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

 adisz, on 21 martie 2018 - 13:28, said:


Pana acum e clar.
Mai departe:ce scrie in contractul incheiat intre tine si ADP la capitolul drept de utilizare si la capitolul reclamatii?
De cate ori ai apelat la acel drept al tau?Chestia cu telefonul in geam mi se pare culmea tupeului si nesimtirii.

ps.
Eventual pune o placuta,infipta in pamant sau ce ai tu acolo, pe care sa scrii nr.de autorizare si numarul masinii,ca sa stie tot dobitocu' ca locu-i ocupat de tine,legal.

Tu oricum ai o problema legata de tot ce inseamna bunul simt, pai ce ar vrea sa faca? sa-i puna gard ? sa fie gardul de 2m, ce ai mostenit locul ala de la parinti ?

#14
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009
locul acela de parcare e marcat sau semnalizat intr-un fel anume, din care sa reiasa faptul ca este inchiriat ? daca nu, este clar de ce gasesti masini parcate pe locul inchiriat de tine, n-au de unde sa stie soferii respectivi care este statutul locului de parcare, mai ales daca nu locuiesc in zona.

#15
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
Suni la poliția locală.

Și prin zona mea băluță s-a apucat de dat cu bidineaua cică a făcut locuri de parcare noi.

Au început vecini șanse toarne la poliție uni pe aliti.

Mișto.

#16
laurentiu230480

laurentiu230480

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 15.03.2018

 Platon, on 21 martie 2018 - 13:25, said:

Cine seamana vant culege furtuna, ala care a parcat-o acolo pleaca, dar el ramane, si daca unul din fiecare sofer surubelnitit ii picteaza masina cu acid, se lasa pagubas de loc de parcare
Ca stie ala gaurit cu surubelnita ca ai fost tu Posted Image Daca face treaba cu acidul te iei de el Posted Image, ai motiv serios sa nu spuna pe urma ca "n-am stiut"

Edited by laurentiu230480, 21 March 2018 - 13:48.


#17
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
1 suni la politia locala si gata ce atatea discutii

2 pentru 60 de lei pe an sau cat costa, mi-ar fi si jena sa consider locul meu 100% neocupat. mai lasa si alti oameni ca nu mori, mai ales ca toata ziua esti plecat

3 schimba-ti jobul, e cam sclavagie, 7-22 wow

#18
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,578
  • Înscris: 23.09.2017

 Platon, on 21 martie 2018 - 13:28, said:

Are romanul un simt acut al proprietatii,

Nu mai mult ca americanii. Ala te impusca doar daca te-ai uitat la el in curte.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate