Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Abonament auto persoana handicap

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
mihai_costea

mihai_costea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 31.12.2013
Buna ziua.
Intampin urmatoarea problema si as avea nevoie de dumneavoastra sa ma ajutati in materie de legislatia in vigoare si drepturile pe care le am.

Sunt o persoana cu handicap permanent, grad mediu si conduc un autovehicul. Mi-am facut acel abonament pentru persoane cu handicap (cel albastru) care imi permite parcarea pe locurile cu handicap oriunde in tara.

La mine in oras exista o zona, un fel de "orasul vechi" care poate fi traversata doar trecand de o bariera si un pasnic de la parcarile publice. Acesta mi-a refuzat accesul in acea zona si mi-a sugerat sa merg cu autobuzul pus de alta firma la dispozitie. Cand am mers la conducatorul autobuzului, bineinteles, acesta cerea o taxa.
Mai mult decat atat, o data ajuns in acea zona autobuzul pleaca ceea ce inseamna ca te intorci pe jos.

Mi se pare absurd sa-mi fie interzis ca persoana cu handicap sa merg cu masina personala. In schimb serviciile oferite de ei sa fie contracost si doar pe jumatate. Eram de acord atata timp cat aveai si cu ce sa te intorci, dar ca sa te intorci e nevoie sa suni la taxi, adica alti bani.
Pana acum se putea trece doar aratand abonamentul de handicap.

Inainte de a cere informatii cu privire la hotararea consiliului local si ulterior eventual de a depune o plangere, m-ar interesa sa stiu daca sunt reglementate astfel de drepturi in legislatie. Mai exact, daca, ca si persoana cu handicap, as avea dreptul sa ajung in zone interzise autovehiculelor cu exceptia taxiurilor si riveranilor.

#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Pentru a beneficia de facilitati (drepturi) extinse ar trebui ca autoturismul în cauză să fie “adaptat handicapului” (ambreiaj de mână, cutie de viteze automată etc) ori daca dumneavoastra conduceti masina respectiva fara aceste modificari speciale raspunsul este - NU.
Totusi, in oraşe şi municipii drumurile publice se află în administrarea consiliilor locale (primăriile) care stabilesc ce norme rutiere se aplică si pot elibera premise acces.
Numai primaria de care apartineti poate raspunde clar si raspicat la intrebarile dumneavoastra.
Succes

#3
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009
nu prea inteleg, pana la urma ai circulat cu autobuzul acela sau nu ?
handicapul este locomotor sau de alta natura ?

#4
mihai_costea

mihai_costea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 31.12.2013

 corinadaniela, on 21 martie 2018 - 11:04, said:

nu prea inteleg, pana la urma ai circulat cu autobuzul acela sau nu ?
handicapul este locomotor sau de alta natura ?
Nu am circulat. Nu mi se pare foarte normal ce se intampla. Poate aberez eu. Handicapul nu este locomotor. Iar masina nu este adaptata, nefiind cazul. In schimb, medical, nu am voie sa stau in frig in momentul de fata.
Asadar o sa fac o scrisoare cate primarie sa cer un raspuns.
Multumesc.

Edited by mihai_costea, 21 March 2018 - 11:33.


#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Handicapul nu constituie temei legal pentru a nu respecta reglementările în vigoare. Dacă în acea zonă e interzis accesul autovehicululor cu excepția riveranilor și a celor de transport în comun, trebuie să respecți acea interdicție, cu atât mai mult cu cât handicapul nu este unul locomotor.

#6
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009
dar nu exista o ruta ocolitoare a zonei vechi a orasului, astfel incat sa poti ajunge cu masina acolo unde ai nevoie, ocolind cativa zeci-sute de metri sau cativa km, fara sa mai fie nevoie sa traversezi zona veche a orasului ?

#7
mihai_costea

mihai_costea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 31.12.2013

 corinadaniela, on 21 martie 2018 - 12:03, said:

dar nu exista o ruta ocolitoare a zonei vechi a orasului, astfel incat sa poti ajunge cu masina acolo unde ai nevoie, ocolind cativa zeci-sute de metri sau cativa km, fara sa mai fie nevoie sa traversezi zona veche a orasului ?
Nu, nu exista. Primaria fiind exact in centrul acelei zone.

#8
Batranelul

Batranelul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,965
  • Înscris: 25.04.2007

 Naijax, on 21 martie 2018 - 10:56, said:

Pentru a beneficia de facilitati (drepturi) extinse ar trebui ca autoturismul în cauză să fie “adaptat handicapului” (ambreiaj de mână, cutie de viteze automată etc) ori daca dumneavoastra conduceti masina respectiva fara aceste modificari speciale raspunsul este - NU.

Total eronat. Locurile sujnt la dispozitia persoanelor care au legitimatia respectiva. Aia se elibereaza de la Primarie in baza documentelor medicale de la Comisia de evaluare a gradului de handicap de la nivelul judetului.
Handicapurile nu sunt doar de natura locomotorie si drepturile nu sunt limitate de tipul handicapului, ci de gradul de incadrare. Functie de incadrarea intr-un grad sau altul, decurg si drepturile pe care le au persoanele sau insotitorii persoanelor cu handicap.

#9
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017

 Batranelul, on 21 martie 2018 - 12:20, said:

Total eronat. Locurile sujnt la dispozitia persoanelor care au legitimatia respectiva. Aia se elibereaza de la Primarie in baza documentelor medicale de la Comisia de evaluare a gradului de handicap de la nivelul judetului.
Handicapurile nu sunt doar de natura locomotorie si drepturile nu sunt limitate de tipul handicapului, ci de gradul de incadrare. Functie de incadrarea intr-un grad sau altul, decurg si drepturile pe care le au persoanele sau insotitorii persoanelor cu handicap.

De ce nu esti atent ?
Aici nu este vorba de loc de parcare sau stabilirea incadrarii medicale unde de altfel sunt 100% de acord cu ce spui
Aici este vorba de o persoana cu handicap care doreste acces cu masina intr-o zonă unde este interzis accesul autovehicululor cu excepția riveranilor și a celor de transport în comun.

#10
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Trimite o scrisoare catre Primarie prin care ceri lamuriri pentru refuzul accesului. E posibil sa se fi emis o Hotarare Locala privind accesul (sau mai bine zis restrictia) in zona respectiva.

#11
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009

 mihai_costea, on 21 martie 2018 - 12:10, said:

Nu, nu exista. Primaria fiind exact in centrul acelei zone.

ok.  lucrezi in zona, ai drumuri de facut la primarie in fiecare zi ? daca da, probabil ca merita sa pierzi timp si nervi incercand sa afli daca ti se poate permite accesul cu masina in acea zona. daca nu, n-are rost.
pe de alta parte, e posibil ca angajatul (paznicul) care nu te-a lasat sa treci sa fi fost nou angajat si sa nu fi stiut daca ai voie sa treci sau nu. sau poate ca, dimpotriva, paznicii vechi incalcau legea si te lasau sa treci, desi n-aveau voie decat riveranii si transportul in comun...

mai poti rezolva simplu, in clasicul stil romanesc ilegal si imoral : gasesti pe cineva care locuieste in centrul vechi si il rogi sa-ti faca viza de flotant la adresa lui, in acest fel vei deveni riveran si vei avea drept de acces/traversare a zonei vechi a orasului.

cat de mare este distanta de la bariera sau locul in care ar fi trebuit sa-ti lasi masina parcata, pana la primarie ? cumva este vorba despre cluj ?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate