Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Contestare amenda adresare injurii

- - - - -
  • Please log in to reply
79 replies to this topic

#37
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Postadisz, on 21 martie 2018 - 13:02, said:

Ce te-ar putea salva,ar fi faptul daca politistii local au competente in acest sens.
Au competențe, amenda e în baza legii 61/1991. Nu aveau dreptul să-l oprească în trafic, dar dacă a făcut-o și s-a legitimat... ghinion.

#38
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
multi oameni pe aici care considera ca poti injura si face semne din masina către cineva care poate a avut un moment de neatenție.. dar care a franat. dar daca nu frana si atingea initiatorul atunci ce se întâmpla? cred ca initiator trecea la ai aplica o corectie fizica... bineînțeles ca si atunci se găseau pers care sa îi sustina comportamentul... ai de capu meu !

#39
mahu

mahu

    Magister

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,855
  • Înscris: 22.04.2007

View Postioppo, on 21 martie 2018 - 10:41, said:

DUpa ce imi dadea amenda ii injuram juma de ora, macar sa fie data corespunzator...

Ar fi fost o miscare foarte gresita. Ti-ai mai fi luat o amenda pentru ultraj, poate chiar dosar penal.

#40
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,620
  • Înscris: 16.08.2010

View Postsilesax, on 21 martie 2018 - 12:08, said:

sa puna frana, apoi după ce pleca ala ca continue sa circule. daca i a facut semne pe geam si la facut prost a castigat ceva?

Citez din primul post: "Evident, nu puteam opri la timp, am claxonat, s-a oprit am trecut pe langa"...

View Postsilesax, on 21 martie 2018 - 13:11, said:

multi oameni pe aici care considera ca poti injura si face semne din masina către cineva care poate a avut un moment de neatenție.. dar care a franat. dar daca nu frana si atingea initiatorul atunci ce se întâmpla? cred ca initiator trecea la ai aplica o corectie fizica... bineînțeles ca si atunci se găseau pers care sa îi sustina comportamentul... ai de capu meu !

Nu. Suntem unii pe-aici care consideram ca berbecul ala de politist maidanez  comunitar putea sa zica "da dom'le, am gresit, treaca de la mine". Dar nu, el s-a apucat sa faca urmariri ca-n filme, sa dea amenzi. Din ce cauaza? Fiindca poate. Fiindca li se permite.

Edited by FreeThinker, 21 March 2018 - 13:24.


#41
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Postsilesax, on 21 martie 2018 - 13:11, said:

multi oameni pe aici care considera ca poti injura si face semne din masina către cineva care poate a avut un moment de neatenție.. dar care a franat. dar daca nu frana si atingea initiatorul atunci ce se întâmpla? cred ca initiator trecea la ai aplica o corectie fizica... bineînțeles ca si atunci se găseau pers care sa îi sustina comportamentul... ai de capu meu !
Oare de câte ori trebuie să se explice care-i rostul ariei? Nu zic că trebuie să încurajăm un anumit tip de comportament, dar dacă a cerut sfaturi legale mai lăsați-o jos cu mesajele fără conținut juridic. Cum apare cineva cu o chestie de genul ăsta cum îi săriți în cap! Are dreptul să conteste? Are. Despre asta se discută.

Vă sancționez dacă mai scrieți offtopic.

#42
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View PostZarax, on 21 martie 2018 - 10:22, said:

Te-ai crezut Boureanu? Pai atunci patesti ca el. Poti contesta linistit, iti dai seama ca si ala a contestat si a ajuns unde a ajuns. Nu mai bine injuri in gand? Si nu mai ai nevoie nici de sfaturi, nici de contestatii?

Edited by althea, 21 March 2018 - 13:50.
mesaj integral citat inutil


#43
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Postdorin_2k, on 21 martie 2018 - 12:18, said:

Ca sa primeasca PV. Cei care indemnati pe altii sa nu il semneze: e cea mai mare greseala.
ca ceva sa fie o greseala, trebuie sa aduca un prejudiciu. Ce prejudiciu aduce faptul ca nu semnezi?

Ca ceva sa fie "cea mai mare" greseala, trebuie sa aduca prejudicii enorme fata de orice alta varianta.
Poti explica in ce constau?

#44
Zarax

Zarax

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 07.06.2017
O idee pe care mi-a dat-o o colega ar fi sa ii fac reclamatie scrisa la superior. Nu scap de amenda dar poate primeste el o palma peste ceafa.

#45
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001
@unbrutus
Prejudiciu: nu semnezi, nu primesti PV. Ce zici? E sau nu prejudiciu?
Nu ai PV, nu poti  face plangere impotriva lui. Astepti acasa 2 luni pana vine.

View PostZarax, on 21 martie 2018 - 15:41, said:

O idee pe care mi-a dat-o o colega ar fi sa ii fac reclamatie scrisa la superior.
Ce vei reclama? Ca era geamul inchis si el totusi a intuit ce ai facut? In acest caz il premiaza. Posted Image

Edited by dorin_2k, 21 March 2018 - 15:43.


#46
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,429
  • Înscris: 20.02.2008

View Postunbrutus, on 21 martie 2018 - 14:19, said:

ca ceva sa fie o greseala, trebuie sa aduca un prejudiciu. Ce prejudiciu aduce faptul ca nu semnezi?

Ca ceva sa fie "cea mai mare" greseala, trebuie sa aduca prejudicii enorme fata de orice alta varianta.
Poti explica in ce constau?
Ca nu ai PV si nu ai ce contesta pana nu il primesti. Trebuie sa stai geana sa faci rost de el - poate dura si 6 luni sa il primesti.

#47
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001

View Postioppo, on 21 martie 2018 - 15:43, said:

Trebuie sa stai geana sa faci rost de el - poate dura si 6 luni sa il primesti.
Parca e 2 luni de la intocmire. Asa e la rovinieta. Nu sunt 100% ca si in acest caz.

#48
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

View Postunbrutus, on 21 martie 2018 - 14:19, said:

ca ceva sa fie o greseala, trebuie sa aduca un prejudiciu. Ce prejudiciu aduce faptul ca nu semnezi?
Continuare la ce a scris colegul Dorin si colegul Ioppo.

Nu ai PV-ul, nu poti plati amenda la jumatate. Nu ai PV-ul, nu ai ce sa contesti.
Odata am patit si io treaba asta, ca nu am vrut sa semnez si ulterior sa dus avocatul sa ceara copie ca sa am ce contesta, deoarece militianul jura pe orice ca el a trimis PV-ul prin posta si ca are si dovezi daca trebuie, dar pe care le arata doar la judecatorie, daca i se cere.

Eu stiu ca PV-ul trebuie trimis in 30 zile si ai drept la contestatie 15 zile (asa era in 2008, cind trebuia eu sa-l primesc, dar de fapt nu l-am primit niciodata)

#49
Zarax

Zarax

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 07.06.2017

View Postdorin_2k, on 21 martie 2018 - 15:42, said:

@unbrutus

Ce vei reclama? Ca era geamul inchis si el totusi a intuit ce ai facut? In acest caz il premiaza. Posted Image

Ca nu se asigura la plecarea de pe loc?

#50
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001
Ce a patit un coleg. Tot nu a vrut sa semneze PV-ul. I-am spus ce mare greseala a facut. S-a dus cu avocatul la politist sa ceara PV-ul. Nu a vrut politistul sa i-l dea. A zis ca el urmeaza procedura legala si ca il va primi prin posta. A mers si la IPJ. Nu a rezolvat nmic.
Greu tare a l-a mai primit. De abia apoi a reusit sa il contste.

View PostZarax, on 21 martie 2018 - 16:05, said:

Ca nu se asigura la plecarea de pe loc?
;)))
Chiar crezi ce ai scris?

#51
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,112
  • Înscris: 29.06.2005
Intrebarea este daca oprirea s-a facut regulamentar. Era masina cu insemnele politiei, a scos bastonul pe geam si a facut semn de oprire?Masina era inmatriculata pe ministerul de interne?
Ideea e ca ai putea incerca sa contesti legalitatea opririi, daca s-a facut neregulamentar.

#52
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001
El are un PV. Daca era "viteaz" ca in momentul semnelor obscene, isi continua drumul linistit (sau suparat).
Acum e tardiv sa spuna ca nu avea baston reflectorizat. Sau ca bastonul incepea cu alb si nu cu rosu. Ca nu avea bastonul dimensiunea regulamentara.
El nici macar nu era la volan. Nu are ce sa conteste oprirea masinii. LUI i s-a intocit PV pt fapta LUI. De ce nu a continuat "circul" si sa ii ia la rost pe politisti? Ori esti bazat si pleci mai departe (nu ca unii parlamentari), ori recunosti si platesti ca ai gresit.
Ce atata discutii pt o injuratura cu geamul inchis, iar acum ne plangem pt 200 lei?

#53
TinCup

TinCup

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 377
  • Înscris: 01.12.2006
Plateste amenda, dar invata ceva din asta.

- nu semna nimic fara sa citesti
- orice PV de amenda/radar samd, la observatii sa scrie 'nu sunt de acord'. Agentul are obligatia sa consemneze punctul tau de vedere acolo, daca ai semnat ca recunosti fapta nu ai nicio sansa de contestat PV
- din cate stiu, Politia locala nu are niciun drept sa te opreasca in trafic. Data viitoare cand spune 'trageti pe dreapta' arata-i un deget si mergi mai departe. Eventual suna si la 112 ca e o masina care te sicaneaza in trafic
- daca vrei sa-i faci rau, fa-i o reclamatie la Politia locala, ca a condus periculos si apoi si-a depasit atributiile si te-a oprit in trafic desi nu acea voie. Nu vei anula PV, dar reclamatia ii ramane la dosar

#54
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001
Nici tu nu ai citit topicul?
El NU era sofer. Era pasager in dreapta. NU pe el l-au oprit. Pe el doar l-au amendat pt semne obscene si injurii.(titlul topicului).

View PostTinCup, on 21 martie 2018 - 17:43, said:

daca ai semnat ca recunosti fapta nu ai nicio sansa de contestat PV
In PV nu exista asa ceva.
Semnezi doar pt "am luat la cunostinta"
Si mai sus la "mentiuni" daca ai ceva de obiectat.
Nicaieiri nu scrie "recunosc si regret fapta" ;)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate