Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Contestare amenda adresare injurii

- - - - -
  • Please log in to reply
79 replies to this topic

#73
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,464
  • Înscris: 16.08.2010
S-ar putea sa zici ca bat campii acum, dar ia incearca sa faci sex in masina proprie si personala, parcata intr-un loc mai aglomerat. Ce crezi poate sa te amendeze?

L.E. Eu am intervenit initial in acest topic luand apararea initiatorului, avand in vedere ca politistii aia locali au gresit primii si puteau s-o lase balta. Dar nu sunt de acord cu gesturi deplasate sau injurii din interiorul masinii proprii.

Edited by FreeThinker, 22 March 2018 - 15:15.


#74
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
si eu poate bat campii dar sa merg in chiloti sau fara in masina personala pot?

Edited by alexpet, 22 March 2018 - 15:14.


#75
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,464
  • Înscris: 16.08.2010
Cred ca poti sa mergi in chiloti pe strada si fara masina. Una-i una, alta-i alta.

#76
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
dar fara? :-) in fine...deci autoturismul personal este spatiu privat ori ba? chiar sunt interesat....

#77
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,658
  • Înscris: 30.10.2009
E spațiu privat atâta timp cât ce faci în el (nu tu, alexpet, generic vorbind) nu poate fi văzut de alții. Și apartamentul e spațiu privat, dar dacă ieși la geam ca să te lauzi (sau să te faci de râs) cu organele genitale și ești văzut de alții, poți încasa o amendă.

#78
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
deci am avut dreptate.

#79
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View PostZarax, on 21 martie 2018 - 10:22, said:

Cam asta e povestea?

Trebuie să înțelegi că faptele nu prea se amestecă.

Ai problema 1, care este fapta ta de a face semne altui participant la trafic. Pe judecător îl interesează strict această problemă, mai exact corectitudinea aplicării contravenției. Tu poți contesta în primul rând înscrisurile din aceasta. Poți spune că faptele au fost altfel decât a constatat agentul sau că PV nu e întocmit greșit.

Problema 2, că ăla se băga în fața ta și risca producerea unui accident... O poți semnala Primăriei, că înțeleg că erau de la locală. Și se poate aplica o sancțiune internă, dacă se constată nereguli. Dar n-are nici o legătură cu actul tău constatat în PV. Cât timp nu s-a produs un accident, cam greu să ai ceva de câștigat din toată treaba asta.


Adică nu prea merge "i-am arătat semne pentru că...". Actul tău e unul impulsiv, dar nu era necesar. Ar fi mers genul ăsta de contestație dacă un echipaj de la rutieră te-ar fi făcut să depășești linia continuă în modul ăsta și ți-ar fi suspendat permisul după aceea. În cazul ăla da, fapta ta a fost provocată, a fost necesară evitării unui accident.


Sincer, cred că ai fi mult mai câștigat dacă ai evita genul ăsta de comportamente. Când ești la volan, dacă te interesează doar ce se întâmplă în jurul tău din punct de vedere rutier, ai șanse mai mici să faci accidente.


Tu ai făcut două greșeli. Una la mână, ai arătat semnele respective. Puteai să n-o faci și totul era în regulă. Nu discut prea mult despre "evitarea", unde am observat că mulți aveți plăcerea să vă victimizați, să frânați în ultima secundă, chiar dacă ați putea prevede ce urmează să se petreacă și să conduceți mai prudent. Din ce povestești tu, ai avut timp să claxonezi, ai mers la o viteză suficientă cât să-i poți arăta că e nebun, nu vorbim de o evitare în ultimul moment, pentru că în cazurile alea n-ai timp să faci toate astea. Mai mult ca sigur e una din situațiile "aveam timp, dar am vrut să-i arăt că-i prost".

A doua greșeală, ai oprit. Tu nu erai obligat să oprești sau să discuți cu respectivii agenți. Ei ți-au cerut să oprești, tu puteai zice "nu mersi" și să-ți vezi de drum. Te puteau urmări până acasă și te puteau sancționa acolo, dar poate se plictiseau sau te pierdeau prin trafic. Mașina îți poate fi oprită în trafic de agenții de la rutieră. Și există proceduri prin care fac asta, semnale pe care sunt obligați să ți le dea. Pe tine nu te-a oprit un agent, te-a invitat să oprești și tu ai acceptat.

Dacă ar fi vrut neapărat să te oprească în trafic, ar fi trebuit să solicite ajutorul poliției rutiere, iar ăia să te oprească. Ei n-au dreptul ăsta. Dar repet, nu te-au oprit, te-au invitat să oprești și tu ai acceptat.

Edited by SmurfK, 23 March 2018 - 13:31.


#80
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001
Nici tu nu ai citit. El nu era la volan!!!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate