Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 

Contestare amenda adresare injurii

- - - - -
  • Please log in to reply
79 replies to this topic

#1
Zarax

Zarax

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 07.06.2017
Salut,

O mica problema. In urma cu cateva zile ne deplasam cu masina prin oras (Bucuresti), eu eram in dreapta, prietena la volan. Ningea, era alunecus pe jos, conditii naspa. La un moment dat, pe dreapta o masina de politie parcata, iar in fata ei un Duster negru care da sa plece si sa intre pe banda noastra, fara semnal, fara nimic, cu tupeu. Evident, nu puteam opri la timp, am claxonat, s-a oprit am trecut pe langa, moment in care pe geam (fara a deschide geamul) am facut semn soferului cu degetul la cap (gen "gandeste!" sau "esti idiot"). Posibil sa fi zis ca e prost, dar geamul meu inchis, al lui inchis, imposibil sa se auda.

Ulterior, am observat ca in masina erau 2 politisti. Mentionez din nou, nu aveau semnalizare, semnale luminoase, etc.
S-au tinut dupa noi in stil "golanesc" iar la primul semafor au oprit in dreptul nostru si ne-au zis sa tragem pe dreapta. Erau de la politia locala se pare. Le-am vorbit frumos, fara scandal, mi-am cerut scuze, am explicat situatia, dar am primit amenda pentru "savarsire in public, acge si gesturi obscene impotriva persoanelor aflate pe domeniul public", pe legea 61/91", in valoare de 200 de lei, fara posibilitate de plata in 48 de ore la jumatate. Am semnat si am plecat.

Ulterior am vazut ca in dreptul obiectiunilor mele, politistul a scris fara sa ma informeze "recunoaste si semneaza" - exact asa.

Acum as vrea sa contest amenda, pentru ca risca sa cauzeze un accident si tot pe mine ma amendeaza. Inteleg ca am doua variante, fie anularea PV pentru ca nu a fost intocmit corect, fie anularea sau transformarea in avertisment. A doua cred ca este mai dificil de realizat, fiind PV-ul deja semnat dar sunt deschis la sugestii.
La prima varianta cred ca m-as putea lega de faptul ca a scris la mentiuni fara sa ma intrebe si pe mine, de lipsa mentiunii posibilitatii de plata in 48 de ore (dar am inteles ca pe legea 61 nu e obligatoriu).
Ar mai fi o varinta: la rubrica "agent constatator, si-a trecut numele (Ex. Popescu Ion) si functia PL, dar scrise in asa fel incat ai putea foarte usor sa citesti PLOPESCU ION. Si chiar daca PL ar fi separat, ce functie reprezinta acest PL?

Cam asta e povestea? Sunt destul de hotarat sa fac contestatie, dar cu argumente "solide" as renunta. Dar in principal as avea nevoie de sfaturi legat de procedura de contestatie. Amenda nu este mare, dar nu e vorba de suma, e vorba de gestul si atitudinea politistului in sine.

P.S. Aveam camera in masina, care ar fi demonstrat comportamenul la volan, dar ca un facut, se pare ca toate clipurile inregistrate sunt corupte... Si oricum, pe camera se aude ca l-am injurat, cu toate ca nu eram orientat spre el in momentul respectiv.

Edited by Zarax, 21 March 2018 - 10:24.


#2
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,048
  • Înscris: 26.11.2001
Platesti si iti vezi de viata ta. Daca sunt bizoni in trafic nu inseamna ca trebuie sa le vorbesti pe limba lor.

#3
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,394
  • Înscris: 06.02.2008
PL, poliția locală, cred. Nu prea ai temei să contești, părerea mea.

#4
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
PL= Polititst liber, un fel de cetatean suveran.

Edited by gumball3000, 21 March 2018 - 10:36.


#5
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Foarte bine ti-au facut mai ales ca erai in dreapta - adica chibiț
Stii care este rolul chibițului ?
Nu 200 lei trebuia sa iei amenda
2000 este suma corecta

#6
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Parerea mea este ca suma este prea mica si nu merita efortul. Mai bine platesti amenda si asta este. Sumele date la avocat vor fi mult mai mari si sansele de anulare a PV-ului incerte. Pina la urma o sa cheltuiesti mai mult, chiar daca cistigi, iar politistul oricum nu va sti ca ai cistigat si se va comporta la fel si in alte cazuri similare.

#7
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,563
  • Înscris: 23.09.2017

 Naijax, on 21 martie 2018 - 10:36, said:

Foarte bine ti-au facut mai ales ca erai in dreapta - adica chibiț
Stii care este rolul chibițului ?
Nu 200 lei trebuia sa iei amenda
2000 este suma corecta

N-ai zis care e rolul chibitului Posted Image))

Mergi in instanta si contesti. Nu ai nevoie de avocat

Edited by alex342, 21 March 2018 - 10:41.


#8
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,429
  • Înscris: 20.02.2008
DUpa ce imi dadea amenda ii injuram juma de ora, macar sa fie data corespunzator...

#9
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
na i nici o sansa daca nu ai filmarea, si chiar cu ea m a indoiesc ca ai avea vreo sansa, pana l a urma i ai facut nebuni si le ai aratat ceva pe geam..

#10
sergiu_psc

sergiu_psc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 880
  • Înscris: 08.01.2008
Nu e normala amenda asta, mai ales daca nici macar nu ai deschis geamul.

#11
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,429
  • Înscris: 20.02.2008
E la fel ca in bancul cu: s-a pisat pe ei dar nu si-a dat jos pantalonii... Il puteau amenda in acest caz?

#12
Zarax

Zarax

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 07.06.2017
Pana la urma contestatia costa 20 de lei si cu redactarea ei ma poate o ajuta o colega de la departamentul juridic, la munca. Bine, se poate intampla sa hotarasca brusc cresterea amenzii...

#13
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,620
  • Înscris: 16.08.2010
Eu as contesta-o indiferent cate sanse sunt sa castig. Adica aia pleaca de pe loc fara sa semnalizeze, fara sa se asigure, tot ei se gasesc sa faca pe desteptii.

@initiator vezi poate gasesti ceva camere de supraveghere in zona...

#14
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Sa contesti nu te costa mare lucru. O taxa de vreo 20 lei, un dosar, niste drumuri (1-2) pana la judecatorie, cateva xeroxuri....si rabdare, vreo 2-3 luni.

Asa am contestat eu o amenda rutiera. Tipul mi-a dat amenda pentru ca nu aveam luminile aprinse in plina zi in localitate... Mare amenda plus puncte. Bineinteles, un scris indescifrabil dupa parerea mea pe PV. Nici tipa de la posta de cand am platit amenda nu intelegea ce scrie...dar instanta a zis altceva.
Am semnat, am platit amenda in 48 ore, si apoi am facut contestatie pe motiv de scris indescifrabil, ingrosari in CNP....
N-am castigat, dar politistul a trebuit sa intocmeasca raport cu toate detaliile, o pagina intreaga cu fapta a scris, frumos, elegant. Poate data viitoare se gandeste sa mai dea si el un avertisment.
Poate cineva s-o uita pe statistica cu PV contestate si l-o mai intreba de sanatate, zic.
Omul nu este de la rutiera, nu are radar, nu are etilotest, tot ce poate el sa faca e sa dea amenzi pentru lumini si centura. Altceva nu stie. Am vazut o gramada ce PV contestate care se apropiau ca serie de al meu (pe site judecatorie), semn ca n-am fost singurul care a facut contestatie.

Edited by medelin992, 21 March 2018 - 11:05.


#15
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,394
  • Înscris: 06.02.2008

 FreeThinker, on 21 martie 2018 - 11:00, said:

Eu as contesta-o indiferent cate sanse sunt sa castig. Adica aia pleaca de pe loc fara sa semnalizeze, fara sa se asigure, tot ei se gasesc sa faca pe desteptii.

@initiator vezi poate gasesti ceva camere de supraveghere in zona...
Nu erau de la rutieră, să-l poată amenda pe ăla. În schimb l-au amendat pe initiator că a înjurat sau a făcut semnele alea, aici au competentă. Nimic anormal aici.

PS. Am impresia ca nici nu ai citit bine, ăla care a plecat fără să se asigure era altul, nu politistii locali.

Edited by caiuscorneliu, 21 March 2018 - 11:12.


#16
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007

 silesax, on 21 martie 2018 - 10:44, said:

na i nici o sansa daca nu ai filmarea, si chiar cu ea m a indoiesc ca ai avea vreo sansa, pana l a urma i ai facut nebuni si le ai aratat ceva pe geam..
sa inteleg ca daca te scarpini la tampla si considera un politist ca te uiti spre el consideri ca este normal sa te amendeze...nu?

#17
sergiu_psc

sergiu_psc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 880
  • Înscris: 08.01.2008
Da, daca te scarpini in masina la tampla te pot amenda (si chiar o vor face). Ciudat este ca militienii isi vor gasi multi aparatori, a se vedea comentariile de mai sus.
Oricum la noi legile sunt facute sa-i apere pe infractori si sa loveasca in ceilalti. Iar cei care le aplica, functioneaza pe principiul "Noi muncim, nu gandim".

#18
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,620
  • Înscris: 16.08.2010

 Zarax, on 21 martie 2018 - 10:22, said:

Salut,

O mica problema. In urma cu cateva zile ne deplasam cu masina prin oras (Bucuresti), eu eram in dreapta, prietena la volan. Ningea, era alunecus pe jos, conditii naspa. La un moment dat, pe dreapta o masina de politie parcata, iar in fata ei un Duster negru care da sa plece si sa intre pe banda noastra, fara semnal, fara nimic, cu tupeu. Evident, nu puteam opri la timp, am claxonat, s-a oprit am trecut pe langa, moment in care pe geam (fara a deschide geamul) am facut semn soferului cu degetul la cap (gen "gandeste!" sau "esti idiot"). Posibil sa fi zis ca e prost, dar geamul meu inchis, al lui inchis, imposibil sa se auda.

Ulterior, am observat ca in masina erau 2 politisti. Mentionez din nou, nu aveau semnalizare, semnale luminoase, etc.
S-au tinut dupa noi in stil "golanesc" iar la primul semafor au oprit in dreptul nostru si ne-au zis sa tragem pe dreapta. Erau de la politia locala se pare. Le-am vorbit frumos, fara scandal, mi-am cerut scuze, am explicat situatia, dar am primit amenda pentru "savarsire in public, acge si gesturi obscene impotriva persoanelor aflate pe domeniul public", pe legea 61/91", in valoare de 200 de lei, fara posibilitate de plata in 48 de ore la jumatate. Am semnat si am plecat.



 caiuscorneliu, on 21 martie 2018 - 11:10, said:

Nu erau de la rutieră, să-l poată amenda pe ăla. În schimb l-au amendat pe initiator că a înjurat sau a făcut semnele alea, aici au competentă. Nimic anormal aici.

PS. Am impresia ca nici nu ai citit bine, ăla care a plecat fără să se asigure era altul, nu politistii locali.

De citit am citit, dar am inteles ca nu masina de politie l-a oprit ci dusterul...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate