Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Termoizolatie acoperis - compacta si functionala?

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#19
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

 dell99, on 21 martie 2018 - 11:20, said:

Stiu ce sunt si panourile de spuma:)  asa construit garajul
Aici sunt panourile cu folie de aluminiu de care spun eu si nu cred ca poti un garaj cu ele. :D Sau, daca-l construiesti, primul vant mai serios o sa-l ia pe sus cu totul.
http://www.bauder.ro...rpir-fa-te.html

#20
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007

 kolfleading, on 20 martie 2018 - 20:56, said:

Eu am oferte de panouri de spuma poliuretanica cu folie de aluminiu:
10 cm grosime, la aprox. 19 EUR / m2
12 cm grosime la aprox. 22 EUR / m2.
Lambda = 0.022 W/mK, deci 1 cm de spuma izoleaza cam cat 1.8 cm de polistiren ieftin sau cat 1.7 cm de vata buna.
Da, dar totusi....190 euro/mc, adica 885 lei/mc.  cu TVA sau fara, e enorm.
E ca si cum ai da pe polistiren 500 lei/mc in loc de 160.

Edited by addysoftware, 21 March 2018 - 15:39.


#21
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Preturile includ TVA.
Extrudatul este ~ 100 EUR / mc.
Expandat grafitat este ~ 45 EUR / mc.

As fi pus polistiren daca as fi gasit caserat cu folie de aluminiu.

Panourile astea de spuma, pe langa avantajul grosimii mai reduse pentru acelasi R, mai au si folie de aluminiu. O iasa bariera de vapori foarte usor, va trebui doar sa acopar imbinarile dintre placi cu banda adeziva de aluminiu.

Edited by kolfleading, 21 March 2018 - 21:08.


#22
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
O sa ma chinui sa inventez o unitate de masura noua, ceva de genul Lei/(mpK/W). Sper ca am nimerit-o.

#23
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,966
  • Înscris: 03.12.2005
E o masura a eficientei banilor cheltuiti ce se foloseste si altundeva. Cred ca ai sa gasesti tabele de cost per R value pentru diverse materiale.
Alternativ, mai e util calculul ce da timpul pana la amortizarea cheltuielii cu izolatia din economiile obtinute.

#24
fastcojo

fastcojo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 12.05.2006

 addysoftware, on 21 martie 2018 - 22:06, said:

O sa ma chinui sa inventez o unitate de masura noua, ceva de genul Lei/(mpK/W). Sper ca am nimerit-o.

dar va fi ca in politica, sau ca celebrul "raport calitate pret", caci nu doar izolarea peretilor conteaza, ci planul casei, structura peretilor, gradul ei de ocupare, pozitia geografica si orientarea peretilor , manopera de montaj, transferul de vapori, finisajul exterior dorit, etc, etc, etc.

Cum nu exista panaceu, la fel nu exista termosistemul perfect, nici macar optim.

Nu exista 2 case la fel, cum nu sunt 2 oameni la fel, chiar daca sunt gemeni!!!!

Edited by fastcojo, 23 March 2018 - 09:04.


#25
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Pai pentru mine stiu ce e mai rentabil, am ales deja, am făcut și proiectul, casa a început (ce-i drept slow), sunt la jumătatea subsolului. Baloți de paie la pereți (2 rânduri) și dedesubt (1 rând), vata de sticla 45 cm la acoperiș. Dar pentru discuții de acest gen...

Edited by addysoftware, 23 March 2018 - 11:21.


#26
fastcojo

fastcojo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 12.05.2006
Tot respectul.

Te rog sa ai mare atentie la protectia antirozatoare/antiinsecte, la noi in tara inca mai sunt ( din fericire)  "animalutele" astea, nu ca la englezi sau in alte parti unde nu (mai) exista aceasta problema.

Stiu din proprie experienta.....

#27
florin-vm

florin-vm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 24.01.2017
Poate redeschid discutia cu termoizolatia acoperisului...
Este vorba despre un pod neincalzit care va avea destinatia sublima de spatiu de depozitare.
Doresc totusi sa mentin iarna aerul cald in pod.
ACOPERIS: Invelitoarea este din tigla ceramica siliconata Kiki...a (apreciata pana acum de mine dar discreditata de altii). Folie si astereala pe capriori de 10x15cm.
Inspirat de schema celor de la Austro...m,  ma gandesc sa folosesc 2 straturi de EPS 50 fiecare de 10 cm grosime, astfel:
-las un spatiu de 5 cm sub astereala liber pentru ventilatie care va avea acces direct afara pe la marginea de jos a sarpantei.
-pun primul strat de EPS intre capriori care va fi lipit pe cant doar de lateralele capriorilor si care va fi la nivel cu capriorii la marginea de jos. (cu ce sa lipesc? )
-pun al doi-lea strat de EPS peste capriori si il prind CUMVA (lipit sau holsuruburi pana in capriori) cat sa stea pana
-prind cu sipca de lemn (sau gramada de astereala ramasa in pod de 5 ani) toata sandramaua de polistiren, pana nu cade... Lemnul va veni prins perpendicular pe capriori cu holsuruburi de lemn de neam prost de 15cm...
-inchid frumos cu rigips de 0.8cm prins direct cu negrese de scandurile perpendiculare pe capriori (rigips - placi de tavan de jumatate care le pun singur)
-dau amorsa pe rigips, trag adeziv de polistiren rosu si plasa.
-finisez cu tinci alb si asa ramane.
Ce parere aveti?


#28
florin-vm

florin-vm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 24.01.2017
@kolfleading
Nu stiu daca v-ati decis la Poliuretanul cu folii de Al... Eu ma gandeam sa-l folosesc pt. izolarea placii de beton de la parter deasupra placii (nu am izolat bine sub placa dar am disponibili 9 cm in care trebuie sa ma incadrez si cu sapa si cu gresia/parchet) . Ma gandesc si la extrudatul grafitat Briothe.... cu indicele de 0,0297

#29
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
@florin-vm: eu am ramas decis pe PIR cu folie AL, dar inca nu am ajuns la etapa respectiva.
Imi pare rau pentru tine, 9 cm este foarte putin...sapa in mod normal se face de 5 cm, iar finisajul mai ocupa 2 cm.
Hai sa zicem ca poti sa faci sapa de 4 cm, pui si ceva plasa de armare, raman 3 cm pentru izolatie.
Nu stiu ce sa te sfatuiesc...

#30
florin-vm

florin-vm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 24.01.2017
@kolfleading - multumesc de raspuns !
Cred ca voi reusi sa mai obtin 3 cm in plus pentru termoizolatie .... usa de intrare din lemnn  va suferi mici modificari Posted Image .... si probabil voi alege placi de poliuretan pentru eficienta maxima.
Mai cunoasteti alta sursa de placi de poliuretan la noi pe piata? poate  mai accesibil, nu neaparat casetat... Eu am gasit doar panouri de poliuretan pt. acoperisuri si pereti cu tabla pe ambele fete.

#31
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Apeleaza la www.bauder.ro, au mai multe sortimente.
Vezi care-i distribuitorul lor pe zona ta.

Vezi si aici:
http://thermotop.ro/...ta-preturi.html

#32
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,966
  • Înscris: 03.12.2005
Pune dulapi pe una sau doua directii, izolatia intre ei si osb peste. Ca sa iesi la interax 600mm as pune osb de 20 si eps100. Unde ai gresie nu pui osb ci betonyp sau asemenea si faci o hidroizolatie pensulabila peste.

#33
florin-vm

florin-vm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 24.01.2017
@sebulbus
Multumesc de recomandare!

#34
florin-vm

florin-vm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 24.01.2017

 florin-vm, on 09 iulie 2018 - 22:55, said:

Poate redeschid discutia cu termoizolatia acoperisului...
Este vorba despre un pod neincalzit care va avea destinatia sublima de spatiu de depozitare.
Doresc totusi sa mentin iarna aerul cald in pod.
ACOPERIS: Invelitoarea este din tigla ceramica siliconata Kiki...a (apreciata pana acum de mine dar discreditata de altii). Folie si astereala pe capriori de 10x15cm.
Inspirat de schema celor de la Austro...m,  ma gandesc sa folosesc 2 straturi de EPS 50 fiecare de 10 cm grosime, astfel:
-las un spatiu de 5 cm sub astereala liber pentru ventilatie care va avea acces direct afara pe la marginea de jos a sarpantei.
-pun primul strat de EPS intre capriori care va fi lipit pe cant doar de lateralele capriorilor si care va fi la nivel cu capriorii la marginea de jos. (cu ce sa lipesc? )
-pun al doi-lea strat de EPS peste capriori si il prind CUMVA (lipit sau holsuruburi pana in capriori) cat sa stea pana
-prind cu sipca de lemn (sau gramada de astereala ramasa in pod de 5 ani) toata sandramaua de polistiren, pana nu cade... Lemnul va veni prins perpendicular pe capriori cu holsuruburi de lemn de neam prost de 15cm...
-inchid frumos cu rigips de 0.8cm prins direct cu negrese de scandurile perpendiculare pe capriori (rigips - placi de tavan de jumatate care le pun singur)
-dau amorsa pe rigips, trag adeziv de polistiren rosu si plasa.
-finisez cu tinci alb si asa ramane.
Ce parere aveti?

Revenind la termoizolatia acoperisului
Am facut o simulare pe u-vert la structura propusa de mine mai sus. Imi arata ca se formeaza mult condens in polistiren . Formarea condensului este mult atenuata daca adaug o bariera de vapori (si folie de polietilena e buna) pe interior in spate la rigips. Deasemenea, daca nu las spatiu de ventilare intre polistiren si astereala, imi arata ca se formeaza condens mult in astereala....

#35
florin-vm

florin-vm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 24.01.2017
Simularile cu si fara folie

Attached Files



#36
florin-vm

florin-vm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 24.01.2017
Dupa alte simulari....
Daca folosesc folie de aluminu bariera de vapori,  pot renunta la spatiu de ventilatie lasat sub astereala deoarece nu se mai formeaza condens...
ubakus.de - CEL MAI BUN PRIETEN-

Attached Files



Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate