Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Cum pot creste in inaltime?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#19
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017

 Phobos, on 19 martie 2018 - 21:40, said:

Probabil e valabil si la succesul la femei.

 djl said:

Fraţilor, orice aţi face, nu rămâneţi scunzi. Fetele sunt înnebunite după tipii înalţi. Eu nu sunt înalt! :)

Edited by YourFan, 19 March 2018 - 22:06.


#20
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004
Daca pastrezi o silueta supla si alegi haine care sa o scoata in evidenta vei lasa impresia de inaltime mult mai mare de atat. Cand ma refer haine potrivite nu ma refer la blugii aceia super-mulati ci unii cu o croiala moderna, relaxata aproape de formele corpului, gen slim.

Am colegi la munca cam de inaltimtea ta care sunt suplii si par mai inalti din cauza supletii, iar eu la 1.8 si ceva kg peste limita maxima arata mai scund, precum si colegul meu de birou care tot la 1.8m care este lat in spate precum un bizon si nu pare foarte inalt.

Edited by connectorxp, 19 March 2018 - 22:09.


#21
geostorm

geostorm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 03.12.2017
Messi care nu are nici 1.70 m ce sa mai zica ?
Si nu cred ca duce lipsa de fane.
Sa nu mai spun la cat e de bataios pe teren

Edited by geostorm, 19 March 2018 - 22:10.


#22
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

 doxan, on 19 martie 2018 - 21:59, said:

Deci nu e adevarat, e dovedit stintific ca barbatii inalti sunt in medie mai dotati decat cei medii sau scunzi, a se vedea faza cu negrii. E valabil si la femei, una inalta o sa aiba circumferinta sanilor mai mare ca o pitica, chiar daca sufera la cupa si volum propriu-zis al tatelor.

Te iei iara dupa dovezile stiintifice ? Au descoperit cercetatorii ca romanii o au in medie de 12cm parca... poftim. Inseamna ca ori sunt eu super dotat, ori nu sunt bune testele lor.
Nu compara alte popoare, fiecare rasa s-a adaptat in mediul lor, etc. Nu inseamna ca o persoana inalta neaparat e dotata, la fel cum o sa te uimeasca unul mic.

 connectorxp, on 19 martie 2018 - 22:08, said:

Daca pastrezi o silueta supla si alegi haine care sa o scoata in evidenta vei lasa impresia de inaltime mult mai mare de atat. Cand ma refer haine potrivite nu ma refer la blugii aceia super-mulati ci unii cu o croiala moderna, relaxata aproape de formele corpului, gen slim.

Am colegi la munca cam de inaltimtea ta care sunt suplii si par mai inalti din cauza supletii, iar eu la 1.8 si ceva kg peste limita maxima arata mai scund, precum si colegul meu de birou care tot la 1.8m care este lat in spate precum un bizon si nu pare foarte inalt.

Da, dar cand sunteti unul langa altul, ai impresia ca ai putea lua 2 din astia suplii sub brat sa fugi cu ei :))))

#23
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,266
  • Înscris: 06.01.2007

 Razvanut11, on 19 martie 2018 - 21:39, said:

Poti da cafteala unui pitic ca mine Posted Image
Daca asta e problema, se rezolva repede. Umbla si tu cu un robinet la tine tot timpul si dai cafteala oricui.

#24
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Trebuie sa ai grija cu metodele astea neortodoxe "de crescut " . O sa iti spun un banc :

Un alb se uita la scula unui negru ...lunga si neagra ...si il intreaba :
- auzi , cum ai facut tu sa ai asa  o scula  ?
Negrul :
- eu nu am facut nimic , dar mama mea , cand eram mic , mi-a legat un pietroi de scula ...si la inceput m-a deranjat , dar in timp s-a lungit .
Albul merge acasa , cauta un pietroi serios si isi leaga si el de scula . Dupa un timp se intalneste iar cu negrul si ala in intreaba :
- na , cum e ...s-a lungit  ?
Albul :
- bah ...de lungit inca nu s-a lungit , dar de inegrit s-a inegrit .

#25
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,502
  • Înscris: 22.12.2015

 TruculMagic, on 19 martie 2018 - 22:11, said:


Te iei iara dupa dovezile stiintifice ? Au descoperit cercetatorii ca romanii o au in medie de 12cm
Da, se pare romanii le-ar avea cele mai mici din Europa, dupa italieni.

#26
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Defapt francezii si italienii ar fi cei mai dotati, broscarii sunt mai dotati ca noi. Sigur nu au venit cercetatorii aia pe sofpedia ca intreceam africanii... (si aia doar dintr-o anumita regiune, nu sunt toti din aia ...)

Stiu asta deoarece am cautat pe internet pentru cultura mea generala, ca tot auzeam diferite femei sub 20 ani proaste care se gandeau numai de la 25 in sus ce vedeau ele prin filme... , asa ca m-am informat putin sa vad cum sta treaba si am descoperit ca sunt muuuult peste media oamenilor de stiinta Posted Image

#27
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

 doxan, on 19 martie 2018 - 21:59, said:

Deci nu e adevarat, e dovedit stintific ca.........la femei, una inalta o sa aiba circumferinta sanilor mai mare ca o pitica, chiar daca sufera la cupa si volum propriu-zis al tatelor.
[ https://s13.postimg.org/pshqzvzdx/when-life-is-5aa909.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


=======================================================
ON Topic:

 Razvanut11, on 19 martie 2018 - 21:16, said:

La 17 ani am circa 177cm (m-am masurat seara) si as vrea macar sa am cel putin 185cm curati. Parintii mei sunt relativ cam mici dar am avut un bunic destul de inalt si masiv iar fratele meu are cc 175cm la 21 de ani! Mi-e cam frica sa raman asa Posted Image


P.S. S-ar rezolva cu o injectie cu hormon de crestere?
Înot ! fa mult înot.
Hormonul de crestere poate avea rezultate pe termen scurt, insa efectele negative pot fi pe termen nedeterminat.

#28
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013

 Razvanut11, on 19 martie 2018 - 21:39, said:

Poti da cafteala unui pitic ca mine Posted Image
Inseamna ca n-ai vazut niciun meci cu Mike Tyson la viata ta....a avut in ring de multe ori colosi mai inalti si mai solizi ca el....ii facea knockout din prima repriza...Posted Image
Crede-ma ca sunt mult mai batran ca tine, nu conteaza inaltimea daca stii cum sa-ti lovesti adversarul, sa zicem ca ar conta ceva la d-soare dar la 177 esti ok

#29
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 01.10.2004
Nu te apuca de hormoni, fa ceva sport care presupune miscare, nu sah sau jocuri pe calculator.

Eu la 1,89 cand am terminat liceul ma simteam inalt, si chiar eram cel mai inalt din clasa. La facultate am nimerit in grupa cu unul care practica baschetul, avea 2,08. Deja ma simteam complexat cand treceam pe langa el, ii ajungeam pana la umar. Asa ca totul este in mintea ta, daca te simti bine in carcasa pe care o ai, este suficient. Gandeste-te ca inima este cu atat mai solicitata, cu cat inaltimea (dar si greutatea) este mai mare. Apropo, colegul de facultate baschetbalist a murit la vreo 12 ani dupa ce a terminat cu facultatea.
Asa ca incearca sa te mentii la greutatea ideala pentru inaltimea pe care o ai.

Pentru un barbat 1,70 este acceptabil. Cu inaltimea asta poti intra in scolile de politie.

Deces baschetbalist -> diabet cu complicatii + ceva la inima.

Edited by claudiu1, 20 March 2018 - 00:24.


#30
Razvanut11

Razvanut11

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 12.03.2018

 claudiu1, on 19 martie 2018 - 23:55, said:

Apropo, colegul de facultate baschetbalist a murit la vreo 12 ani dupa ce a terminat cu facultatea.
Oh, pacat, dar din ce cauze?

#31
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,502
  • Înscris: 22.12.2015

 claudiu1, on 19 martie 2018 - 23:55, said:

Cu inaltimea asta poti intra in scolile de politie.
Am inteles ca incepand cu anul acesta s-a scos aceasta cerinta...

Edited by doxan, 20 March 2018 - 00:16.


#32
NelsonMandravela

NelsonMandravela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,567
  • Înscris: 10.01.2012
dormi bine si mănâncă hrană nutritivă. Poți chiar sa te joci cu suplimente cu enzime - în mod normal vin din alimente crude, sigur vei câștiga în masa musculară și vei avea un metabolism mai eficient.
Altfel evită sau chiar elimină aberațiile nutriționale.

Un aspect interesant de care ai putea să te legi ca să îți manipulezi metabolismul, este să crești aportul de triptofan - are un rol esențial în dezvoltarea organismelor tinere.
Paradoxul este că în măsura în care bagi mai mult triptofan, scade longevitatea și capacitatea reproductivă. S-a observat asta în zootehnie sau la rozătoare.

Că voleiul sau baschetul ajută specific pentru înălțime, ESTE UN MIT.
De fapt ajută orice sport în care nu faci supraantrenament, fiindcă oferă un ritm de viață.

UIte și un articol: Creșterea în înălțime

Quote

Mitul sporturilor care te ajuta sa cresti in inaltime sau iti stopeaza cresterea
Selectia sportivilor in majoritatea sporturilor se face inca din adolescenta, cand cei mai potriviti pentru un anumit sport sunt implicati in practicarea acestuia. Astfel, cei rapizi fac alergari de viteza, cei mai rezistenti probe de anduranta, cei inalti baschet, cei puternici haltere. Sariturile si baschetul nu stimuleaza cresterea in inaltime. Determinarea este inversa: cei inalti sunt mai buni la baschet si practica acest sport, creand iluzia ca ar fi crescut datorita lui. Pe de alta parte, stoparea prematura a cresterii se poate intampla doar daca antrenamentele sunt prea dure, insotite de prea putina odihna si o dieta cu insuficienti nutrienti si calorii. Sporturi cum ar fi culturismul, corect practicat, nu reduc inaltimea finala si nu stopeaza cresterea in inaltime....

Edited by NelsonMandela, 20 March 2018 - 01:23.


#33
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,809
  • Înscris: 03.02.2007

 doxan, on 19 martie 2018 - 21:48, said:

1.77 m e foarte ok chiar si pentru un barbat, Adi Minune sau Edy Talent ce sa mai spuna ? Sau amaratul asta ?
Se uită gratis pe sub fuste!

#34
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

 claudiu1, on 19 martie 2018 - 23:55, said:

Pentru un barbat 1,70 este acceptabil. Cu inaltimea asta poti intra in scolile de politie.

S-a scos regula cu inaltimea.

Vedeti filmul Little Man Posted Image

#35
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Du-te la medicul de familie si cere-i o reteta pentru Lunginol, vezi ca e un medicament scump aprobat de curand, vei creste cel putin 20 cm in 6 luni.

#36
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009

 Razvanut11, on 19 martie 2018 - 21:39, said:

Poti da cafteala unui pitic ca mine Posted Image

Asta cu forta fizica conteaza cat esti in scoala, dupa nu se mai ia nimeni de tine fizic. Si eu vroiam sa ajung la 190 dar n-a fost sa fie m-am oprit la 187. Retrospectiv zic ca e bine, is destui mai inalti care au probleme in multe masini ca nu incap, eu daca trebuie sa conduc o masina fara reglaj pe inaltime al scaunului sa vezi ce gangsta stau cu mainile intinse si capu'n portbagaj.
Vrei sa fii tare la cafteala, dute la box, kyokushin, jujitsu. Sau na umbla cu cheie, robinet, lacat, etc.
Inaltimea nu inseamna nimic daca nu e compensata de un corp pe masura. Am prieten care in perioada de definire am 10 kg mai mult ca el desi are 20 de cm mai mult ca mine in inaltime.
M-am simtit si eu pitic prin Olanda, eram la coada la benzinarie si acolo numai lume la 2 metri.
1.77 e o inaltime rezonabila. Nu vad nimic neobisnuit cu o asemenea inaltime. Sub 1.75 esti considerat scund, zic eu.
Solutie de crestere in inaltime sunt, dar nu merita dezavantajele. Daca iti surade ideea sa ai 1.80 si dinti la 0.5 cm unul de altul treaba ta....

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate