Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Pret bilet avion Wizz

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
cmedia

cmedia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 03.09.2009
Salut.

Urmaresc de ceva vreme pe un preturile pt 2 bilete dus-intors Cluj - Roma Ciampino pentru 16-20 mai care costa la momentul actual 1176 lei fara bagaj. Daca e cineva care calatoreste mai mult cu avionul si imi poate spune, de obicei cam in ce perioada e cel mai ieftin de rezervat, cu cat timp inainte?

Am sanse sa prind pret mai bun la aceste bilete?
La un moment dat era 900 si ceva, acum cateva zile era 1200+

Multumesc

#2
pupama

pupama

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,559
  • Înscris: 15.05.2010
250 euro dus-intors pt doua persoane costa acum....trebuia sa te gandesti de ceva vreme, cu cat timpul trece cu atat costul trece

Edited by pupama, 19 March 2018 - 15:18.


#3
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007
Urmaresti pe Wizzair.com? Cei de la Wizz stiu ca te intereseaza si tot cresc pretul.


https://www.google.com/flights/

#4
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Intră de pe alt PC - altă locație.
Cookies and shit.

Edited by exceswater, 19 March 2018 - 15:22.


#5
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
In general martea si miercurea pot fi obtinule cele mai bune preturi la bilete - in functie de operator desigur.
Ca si perioade lunare, in general Ianuarie si Februarie sunt cele mai ieftine.
Cele mai mari discounturi le obtii daca cumperi biletul cu mult inainte de decolare.
Perioada minima in functie de operator ar fi  3 saptamani sau - 60 de zile, 54 zile, etc.

#6
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,383
  • Înscris: 01.12.2001
Verifica incognito.
Creste pretul si din cauza Cookies.

#7
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011
daca cumperi cu 60-70 de zile inainte, o sa gasesti cel mai ieftin bilet. Pe langa asta iti recomand sa intri odata si de pe calculator, si de pe smartphone si de pe un browser diferit. Activeaza modul incognito la Chrome, sau sterge cookie-urile din alt browser.

#8
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
Cam cu 2-3 luni inainte, cel mai ieftin cred ca am zburat prin februarie, era destul de gol avionul.

#9
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,383
  • Înscris: 01.12.2001
Un bilet dus in noiembrie 2016 pe ruta SV-Milano am platit 18 euro.
Dus-intors a fost 60 euro.
Cu vreo 40 zile inainte au fost cumparate

Edited by dorin_2k, 19 March 2018 - 15:52.


#10
cmedia

cmedia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 03.09.2009
tot incognito verific. am mers dus-intors si cu 100 - 150 acum doi ani, de aia intreb, credeti ca ar trebui sa il iau la pretul asta?

#11
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,114
  • Înscris: 17.01.2012
e furt calificat!!!
schimbă aeroportul de plecare!
anul trecut am luat bilet spre tenerife cu 4 luni inainte (la ofertă!!!) și am luat țacă :( (cu o lună înainte era la juma!!!)
și vezi c-o fi și blueair, ryan și alții

(spre londra, 2 pers, dus-intors intr-o săptamână, 140 lire, wizz, perioadă inainte de crăciun)

#12
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,580
  • Înscris: 15.06.2007
Cele mai dramatice  scaderi de preturi  le-am observat cu 8-7 zile inainte de zbor. Cu 15-10 zile inainte le scumpes in nesimtire, apoi vad ca nu le mai cumpara nici dracu biletele dupa care  scad la jumate din maximum.  Urmarisem in ianuarie niste bilete timisoara tleaviv, timp de 20 de zile,  si preturile au fluctuat de la 700 la 1200 de lei ca sa scada cu 7 zile inainte la 600, dupa care au urcat iar spre 900. Bataie de joc. De doua ori am renuntat cu totul la calatorie pentru ca nu mi-a convenit pretul. Prost e cel care da, nu cel care cere.

#13
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009
Aia cu timpul inainte e vrajeala... nu mai tine de cand is biletele electronice.

Cel mai ieftin gasesti cu o saptamana inainte.

Daca e sezon si cererea constanta pe o ruta, nu vei gasi nici cu 6 luni inainte pentru ca se stiu ca se vand.

Is mai multi factori, in principiu statistica de cerere-oferta pe perioade similare a anilor anterior sau rute similare.

N-are treaba. Eu majoritatea biletelor in ultimii ani le-am luat tot cu max o saptamana inainte, cu exceptia promotiilor foarte foarte mari si acum cand am luat un Dubai-Cluj cu 230 de lei... peste 3 saptamani

Daca caut Dubai-Cluj pentru la toamna, cand incepe sezonul, o lula mai gasesti ieftin, chit ca il cauti tu cu 7 luni inainte.

#14
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,580
  • Înscris: 15.06.2007
Un prieten trebuia sa vina cu wizz din Brssels spre Budapesta pe 5 iulie. Zborul s-a tot amanat, era furtuna, si dupa imbarcare, au stat o ora in avion, ca sa fie apoi debarcati pentru ca au anulat zborul.. a doua zi iar amanari peste amanari, si cu chiu cu vai dupa 4 ore au zburat. Au primit compensatie un voucher de 24 de euro de haleala..
Tipul a facut plangere la o firma terta, si a primit raspuns ca este "entitled to 250 euro refund".  Sunt curios cum scot astia banii de la wizz.
Am vazut si pe net niste reclame cu niste agentii care se ocupa cu recuperare de bani de la zborurile cu intarzieri mari.

Edited by tfmercedez, 08 July 2018 - 01:08.


#15
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009
Scot, stai linistit.

De fapt, e la fel de simplu si fara agentie.

#16
nniki

nniki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,980
  • Înscris: 15.05.2009

View PostLex404, on 08 iulie 2018 - 13:53, said:

De fapt, e la fel de simplu si fara agentie.
Care e 'amenintarea" cheie? Ca baietii au obiceiul sa nu raspunda, sa te plimbe, etc.

#17
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009

View Postnniki, on 08 iulie 2018 - 16:08, said:

Care e 'amenintarea" cheie? Ca baietii au obiceiul sa nu raspunda, sa te plimbe, etc.

O sa te tot amane, ce-i drept. Gen o sa iti raspunda tot in 29 de zile si o sa iti ceara cate o dovada pe rand. Da, se stie.

Dar in final au obligatia sa iti dea banii.

Prin agentie rezolvi in 1-2 luni si pierzi 25%

Direct rezolvi in 1-5 luni si nu pierzi nimic.

Edited by Lex404, 08 July 2018 - 16:37.


#18
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,580
  • Înscris: 15.06.2007

View PostLex404, on 08 iulie 2018 - 16:36, said:



O sa te tot amane, ce-i drept. Gen o sa iti raspunda tot in 29 de zile si o sa iti ceara cate o dovada pe rand. Da, se stie.

Dar in final au obligatia sa iti dea banii.

Prin agentie rezolvi in 1-2 luni si pierzi 25%

Direct rezolvi in 1-5 luni si nu pierzi nimic.
si nu e mai simplu sa nu iti bati capul? Daca omul primeste 250 de euro inapoi, practic vine pe gratis.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate