Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Construcție anexă gospodărească pe teren fâneață

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
mihai881

mihai881

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 02.04.2016
Buna ziua, dețin un teren extravilan de tip fâneață pe care doresc să ridic o anexă gospodărească de 9X4 metri pentru unelte si adăpost la nevoie.
Care este calea legală, ce acte trebuie făcute?
Ce alte recomandări aveți care m-ar ajuta la primărie pentru a reuși?

De aproximativ un an primăria a făcut demersuri pentru modificarea PUG-ului si trecerea unor parcele (inclusiv a mea) in intravilan. Din spusele funcționarilor ar mai dura un an si eu as vrea sa fac lucrarea in acest an. Mulțumesc

Edited by mihai881, 19 March 2018 - 13:12.


#2
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
calea normala: cerificat de urbanism si autorizatia de construire.

#3
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Container metallic.Nu trebe nica.

#4
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Container  pe minunea. Omul vrea sa isi faca o cabana. La  36mp nu e pentru tinut furca si coasa.  Fiind extravilan nu poate construi decat anexa gospodareasca sau ferma.

Edited by PoeOvidiu, 19 March 2018 - 13:21.


#5
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Poe,baga flexu,face deschideri,pune ceva termop sh.Adapost la nevoie,parca asa spune.

#6
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Putin cosmetizat iese bine :)

Attached File  download.jpg   13.38K   104 downloads

#7
Supermax

Supermax

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,154
  • Înscris: 25.01.2018
Orice care nu presupune fundatie si betoane !

#8
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,809
  • Înscris: 03.02.2007
Aia e! Poți pune orice construcție anexă dacă nu torni beton (plăci, centuri sau stâlpi).

#9
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Eu unul as lua o rulota fara acte si gata. Sunt alea mari pe 2 axe. O legi dupa un tractor si o duci pe deal unde ai nevoie. O fixezi bine pe 4 dale de beton si gata. Are pat, frigider, aragaz si loc de depozitat sculele.

https://carzz.ro/rul...nt_1215408.html

https://lajumate.ro/...-crescator.html

Edited by PoeOvidiu, 19 March 2018 - 14:53.


#10
Supermax

Supermax

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,154
  • Înscris: 25.01.2018
Mai greu cu sculele de agricultura in rulota . Eu as recomanda un fel de constructie din lemn cu OSB ca la americani...pe stalpi la un 50/60 cm de sol , izolata cu vata bazaltica sau nu depinde daca vrea sa stea si iarna acolo !

#11
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Problema e ca intiatorul nu mai zice nimic. Poate vrea de zidarie si atunci se schimba treaba. Altfel o rulota si un container. Sau doua containere. Unul de locuit si unul de marfa pe post de depozit.

O constructie de lemn/placaj e cam riscanta. Are sanse mari sa lase sculele acolo si sa nu le mai gaseasca. Nici in containere nu e 100% sigur dar e mai sigur putin decat in alea de lemn.

Poate lasa scule simple gen coasa, furca, lopata, roaba etc. Dar scule mari cum e o cositoare nu prea e recomandat.

Edited by PoeOvidiu, 19 March 2018 - 15:02.


#12
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,031
  • Înscris: 07.11.2006

View Postmihai881, on 19 martie 2018 - 13:08, said:

Buna ziua, dețin un teren extravilan de tip fâneață pe care doresc să ridic o anexă gospodărească de 9X4 metri pentru unelte si adăpost la nevoie.
Care este calea legală, ce acte trebuie făcute?
Ce alte recomandări aveți care m-ar ajuta la primărie pentru a reuși?

De aproximativ un an primăria a făcut demersuri pentru modificarea PUG-ului si trecerea unor parcele (inclusiv a mea) in intravilan. Din spusele funcționarilor ar mai dura un an si eu as vrea sa fac lucrarea in acest an. Mulțumesc

Conteaza mult si zona unde esti,adica mai "ferit",mai aproape de oras (in acest caz sunt mai "smecheriti" cei de la primarie).
Orienteaza-te "in spatiu" pe la vecini cum a facut fiecare,ca 80% nici unul n-are documente legale.
Asta-i o varianta.

Construieste pe piloni,temporar.
O alta varianta.

Fa totul "ca la carte",legal.S-ar putea ca in viata actuala su nu mai apuci,la ce bine functioneaza sistemul.
Asta-i a treia varianta

Plus variantele recomandate deja mai sus..

#13
mihai881

mihai881

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 02.04.2016
Mulțumesc pt comentarii.
Un container ar fi îngust, stiu ca au cam 2.5m lățime. Nou ar costa cam 4000 euro 5*2.5 m
Rulota ar fi mica pt ce vreau.
Structura vreau s o fac din lemn pe sistemul american "firming" sper sa ic bine.
As vrea sa am o aprobare ceva de la primărie sa nu na trezzesc cu amenzi vreodată.
Locația e la sat, pe o uliță mai lăturalnică, sus pe o terasă unde nici nu ar deranja pe nimeni nici nu ar fi vizibil decât acoperisul.
As declara-o ca si construcție mobilă-temporara fara fundatie betonată, doar cu piatră insă as pune-o pe o placă de beton. Mă văd nevoit să recurg la șiretlicuri pt a putea obține ceva.

Pentru construcție fără fundație betonată ce acte aș avea nevoie de la primărie?

Edited by mihai881, 19 March 2018 - 16:20.


#14
mihai881

mihai881

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 02.04.2016

View PostDigix, on 19 martie 2018 - 14:35, said:

Aia e! Poți pune orice construcție anexă dacă nu torni beton (plăci, centuri sau stĂąlpi).

Primăria îmi eliberează ceva?

View Postmihai881, on 19 martie 2018 - 16:10, said:

Mulțumesc pt comentarii.
Un container ar fi îngust, stiu ca au cam 2.5m lățime. Nou ar costa cam 4000 euro 5*2.5 m
Rulota ar fi mica pt ce vreau.
Structura vreau s o fac din lemn pe sistemul american "firming" sper sa ic bine.
As vrea sa am o aprobare ceva de la primărie sa nu na trezzesc cu amenzi vreodată.
Locația e la sat, pe o uliță mai lăturalnică, sus pe o terasă unde nici nu ar deranja pe nimeni nici nu ar fi vizibil decât acoperisul.
As declara-o ca si construcție mobilă-temporara fara fundatie betonată, doar cu piatră insă as pune-o pe o placă de beton. Mă văd nevoit să recurg la șiretlicuri pt a putea obține ceva.

Pentru construcție fără fundație betonată ce acte aș avea nevoie de la primărie?


#15
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Intra pe sectiunea de jurnale si vezi acolo ce a facut gigiboeru


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate