Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Cabinet psihiatrie Iasi pentru diagnosticare adhd?

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
spotplay

spotplay

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 21.02.2018
Din cate am observat in Romania ADHD-ul este luat in gluma iar atunci cand nu e, se fac diagnostice numai pentru copii. Din aceasta cauza ezit de mult timp sa caut un cabinet de psihiatrie.

De cand eram mic imi amintesc ca aveam aceste simptome, mama intotdeauna considerand ca nu aveam vointa necesara de a sta intr-un loc sau de a-mi face temele singur dar realitatea era ca nu puteam sa ma concentrez pe un lucru mai mult de cateva secunde sau minute. Am facut multe teste online (despre care bineinteles ca am indoieli de cat de serioasesunt) si din fiecare a rezultat ca am adhd.

Ma regasesc in fiecare simptom prezentat si problema nu e ca "trec printr-o perioada grea din viata si m-am diagnosticat singur cu adhd" cum am vazut in alte parti vorbindu-se dar din totdeauna am fost asa.

Lucru care m-a impins sa fac aceasta postare este ca mi-e frica ca am sa pic bacul sau am sa irosesc banii parintilor din nou pe pregatiri la care ma duc si visez cu ochii deschisi in timp ce profesoara vorbeste. In clasa nu pot fi niciodata atent si dau din picioare sau maini iar acasa nu reusesc sa termin o carte fara sa o schimb cu alta pe la jumate si reusesc sa citesc 50 de pagini in 4 ore din care sunt prezent in mai putin de jumate din paginile citite.

Sper sa nu fie ridiculizata aceasta postare. Va multumesc!

#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Asta NU  este caz de psihiatrie
Ai nevoie de psiholog

Psihiatrul tratează tulburările psihice grave in timp ce psihologul evaluează gândirea, afectul + comportamentul uman si consiliază psihologic.

#3
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
50 de pagini in 4 ore? esti sigur ca ai adhd?

#4
DianaXO

DianaXO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,819
  • Înscris: 09.12.2012
Si adulti pot avea ADHD,un tratament cu Ritalin ti-ar prinde bine,interesaza-te pe internet despre Psihiatri ceva mai tineri,aia mai batrani stii tu cum sunt.

#5
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Daca ai nevoie de ajutor, nu-l gasesti aici pe forum.
      Daca esti troll ...

#6
spotplay

spotplay

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 21.02.2018
@Naijax Multumesc pentru clarificare!

@jimi91 Da. Citesc o pagina si imi zboara gandul imediat dupa care trebuie sa recitesc acea pagina pentru a fi sigur ca am inteles ce scrie.

@Petran_Marius Stiu ca si adultii pot avea adhd si m-am interesat de tratamente doar ca toate sunt din America iar in Europa acelea nu sunt legale nici cu prescriptia medicului.
La asta ma gandeam si eu, sa gasesc pe cineva mai tanar dar am venit prima data aici pentru a primi o recomandare pentru un doctor mai bun.

@cspot Atunci ce rost mai are acest forum? Am venit aici pentru a intreba daca stiti pe cineva in Iasi care a mai facut diagnosticari de genul. Imi pare rau daca aceasta postare are ton de trolling dar va asigur ca is cat se poate de serios in ceea ce am scris.

#7
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 spotplay, on 17 martie 2018 - 17:16, said:

@Naijax Multumesc pentru clarificare!

@jimi91 Da. Citesc o pagina si imi zboara gandul imediat dupa care trebuie sa recitesc acea pagina pentru a fi sigur ca am inteles ce scrie.

@Petran_Marius Stiu ca si adultii pot avea adhd si m-am interesat de tratamente doar ca toate sunt din America iar in Europa acelea nu sunt legale nici cu prescriptia medicului.
La asta ma gandeam si eu, sa gasesc pe cineva mai tanar dar am venit prima data aici pentru a primi o recomandare pentru un doctor mai bun.

@cspot Atunci ce rost mai are acest forum? Am venit aici pentru a intreba daca stiti pe cineva in Iasi care a mai facut diagnosticari de genul. Imi pare rau daca aceasta postare are ton de trolling dar va asigur ca is cat se poate de serios in ceea ce am scris.

dupa ce recitesti acea pagina,  ai inteles textul? sau realizezi ca de fapt nu era nevoie sa recitesti?

#8
A10Warthog

A10Warthog

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 902
  • Înscris: 12.11.2017
Înainte de a continua, ia aminte că nu am pregătire de specialitate. Îți scriu pentru că am trecut fix prin aceleași faze și am reușit să le rezolv.

Background: În școala generală și liceu aveam mari probleme cu atenția și dusul lucrurilor la capăt. Era o combinație între delăsare și lipsă de motivație în a termina ce făceam, totul ducând la ceea ce ai descris - zoning-out în clasă, teme întârziate sau făcute prost pentru că le amânam până rămâneam fără timp, goluri de informație. Prin clasa a 11-a deja eram distrus de stresul permanent provocat de toate cele de mai sus. Când mă apucam de X, Y îmi stătea pe cap. Când mă apucam de Y, lăsam X neterminat și iar era enervant.

Soluții:

Mi-am mutat biroul într-o cameră goală. Tot ce am adus în camera respectivă a fost biroul, scaunul, o lumină confortabilă pentru scris și citit, un pinboard și un PC pe care aveam doar materialele pentru școală. În felul ăsta am învățat să mă focusez pe un singur lucru și asta îți recomand să faci pentru început: găsește un spațiu, golește-l de orice te-ar putea distrage (inclusiv ceasuri) și pune pe el doar acel lucru pe care vrei să te concentrezi.

Continuă cu autodisciplina. Stabilește obiectivele înainte să te așezi la birou. Fă un breakdown cât se poate de realist a ceea ce ai de făcut și pune-l pe pinboard.

Optimizează tot, de la informațiile pe care le primești până la traseul de acasă la liceu și înapoi. Când ai un examen încearcă să înțelegi ce se vrea de la tine și construiește un plan. Observă profesorii cu care lucrezi și "joacă" persoanele, nu numai situațiile.

De asemenea, rezolvă problemele mici înainte să te lovești de ele. Într-un mediu curat și neaglomerat e simplu să-ți organizezi rutinele. Înainte să te culci verifică prognoza meteo pentru a doua zi, pregătește toate hainele și accesoriile de care ai nevoie, pune telefonul la încarcat și fă-ți bagajele. E important să găsești totul în același loc în fiecare zi ca să nu îți consumi energie și timp atunci când ești odihnit.

Bineînțeles, ceea ce mănânci și bei contează, dar pentru început evită orice știi că-ți provoacă disconfort. Obiectivul e să ai destulă energie pentru a-ți îndeplini obiectivele din ziua respectivă, nici mai mult, nici mai puțin.

Rezultat personal: Meseria mea presupune să citesc cam 200 de pagini pe zi, ocazional iau decizii care afectează companii și oamenii care lucrează acolo. Nu există "am întârziat" sau "nu am apucat". Deși poate pare că exagerez cu disciplina, nu sunt un robot. Prefer să fiu cât se poate de creativ și lucid atunci când e nevoie, iar rutinele zilnice construite în timp mă ajută să mă concentrez pe ceea ce e important. Am eliminat toate manifestările de ADHD (sau ce-o fi fost) prin metodele descrise mai sus.

Sunt șanse să fii o persoană care înțelege totul mult mai repede și are nevoie de un ritm pe măsură. Pe mine mă seacă și în prezent persoanele ineficiente, ori care vorbesc doar ca să se audă vorbind (vezi posturile unor colegi din thread-ul ăsta). În orice caz, un diagnostic nu va fi un ajutor imens în rezolvarea problemelor tale.

Weekend plăcut!

#9
spotplay

spotplay

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 21.02.2018
@jimi91 Da, daca citesc de mai multe ori inteleg. Pana si in discutiile cu alte persoane, doar ca sa nu ii plictisesc, le spun doar o singura data sa repete daca nu am putut sa fiu atent, dupa care doar dau din cap si zambesc chiar daca inca nu am putut sa procesez ce a zis.

@A10Warthog Cu adevarat cel mai bun raspuns pe care l-am primit (desi a trebuit sa il citesc de 3 ori ca sa il inteleg pe deplin) doar ca asta mi-ar putea lua tot restul zilei de cand vin de la scoala si pana ma culc, axandu-ma pe obiecte care nici macar nu ma atrag. De obicei cand vin de la scoala programez si invat de pe net despre programare la un nivel mult mai avansat decat la scoala. Pentru ca imi place nu ma deranjeaza ca citesc un rand de 10 ori sau dau inapoi pe youtube 1 minut si il revad de 10 ori, de aceea am si luat nota de trecere la facultatea de informatica inca de la sfarsitul clasei a zecea dar problema aici este bacul. Daca nu il iau, nota de la facultate e degeaba. Nu pot sa fiu atent "Live" la ce zic profesorii sau persoanele din jur si am nevoie de o metoda urgenta care sa ma ajute sa ma concentrez pana la bac si de aceea am intrebat de un psiholog care sa poata vedea care este problema cu mine. Urasc ascultarile la tabla pentru ca profesorul imi explica ca la prosti ce am de facut si din momentul in care incepe sa vorbeasca imi pierd concentrarea iar la teste chiar daca stiu, trebuie sa citesc de mai multe ori exercitiul iar daca rezolv ceva si sunt distras imi mai ia ceva timp sa reintru in ritm, de aceea nu ajung niciodata la ultimul exercitiu din teste. Mi-e teama ca si in viata profesionala mai tarziu nu am sa pot sa fiu concentrat in discutiile cu sef, colegi etc ceea ce m-ar putea afecta grav. Chiar am sa incerc ceea ce mi-ai propus si ma bucur ca cineva chiar a avut rabdarea sa imi raspunda atat de detaliat.

#10
Rabbit

Rabbit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,085
  • Înscris: 28.11.2001
Pe mine mă ajută mesele bogate în proteine, moderate în grăsimi și slabe în carbohidrați. Funcționează ca un stimulant abia perceptibil pentru câteva ore.

Igiena somnului este extrem de importantă. Pe mine mă ajută stimularea senzorială înainte de somn - contrar tuturor recomandărilor „tradiționale” de a face liniște și întuneric.

Cafeaua și piracetamul ți-ar putea oferi un sprijin temporar, dar nu se compară cu stimulantele medicale. Pe de altă parte, unele stimulante îți modifică personalitatea; de exemplu, mie îmi diminuează curiozitatea, pasiunile, empatia și capacitatea de autoanaliză. Este posibil ca schimbările să fie ireversibile dacă coincid cu perioada ta de maturizare psihică. De aceea, dincolo de orice recomandare sau rețetă medicală, ideea de a lua medicație pentru ADHD pe o durată lungă ar trebui să fie o decizie personală, luată în cunoștință de cauză, după o îndelungă documentare.

Ideea e că avem creierul puțin defect și nu putem face nimic pentru a remedia problema fără a crea altele. Dar cu mult autocontrol și autodisciplină, multă documentare și mult umblat prin birocrația medicală, îți poți crea o viață chiar mai normală decât a multora fără această afecțiune. Încearcă să te înconjuri de oameni dornici să te ajute și care, de preferință, nu au nici măcar tendințe de ADHD. Până până la 25 de ani creierul își maturizează sarcina executivă, adică exact punctul nostru slab. Dacă până atunci îl intoxicăm cu eșecuri majore, frustrări, stagnare îndelungată, depresie, alcool, medicație psihiatrică greșită, prietenii toxice sau ineficiente etc - adică tendințele majorității cu această afecțiune - nu facem decât să ne semnăm sentința pentru o viață mult mai tristă decât putea fi.

Edited by Rabbit, 22 March 2018 - 01:16.


#11
JEDI

JEDI

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 16.01.2006

 Naijax, on 17 martie 2018 - 15:18, said:

Asta NU  este caz de psihiatrie
Ai nevoie de psiholog

Psihiatrul tratează tulburările psihice grave in timp ce psihologul evaluează gândirea, afectul + comportamentul uman si consiliază psihologic.

Psihiatru. E o tulburare neurobiologica aka grava.

 spotplay, on 17 martie 2018 - 15:00, said:

Din cate am observat in Romania ADHD-ul este luat in gluma iar atunci cand nu e, se fac diagnostice numai pentru copii. Din aceasta cauza ezit de mult timp sa caut un cabinet de psihiatrie.

De cand eram mic imi amintesc ca aveam aceste simptome, mama intotdeauna considerand ca nu aveam vointa necesara de a sta intr-un loc sau de a-mi face temele singur dar realitatea era ca nu puteam sa ma concentrez pe un lucru mai mult de cateva secunde sau minute. Am facut multe teste online (despre care bineinteles ca am indoieli de cat de serioasesunt) si din fiecare a rezultat ca am adhd.

Ma regasesc in fiecare simptom prezentat si problema nu e ca "trec printr-o perioada grea din viata si m-am diagnosticat singur cu adhd" cum am vazut in alte parti vorbindu-se dar din totdeauna am fost asa.

Lucru care m-a impins sa fac aceasta postare este ca mi-e frica ca am sa pic bacul sau am sa irosesc banii parintilor din nou pe pregatiri la care ma duc si visez cu ochii deschisi in timp ce profesoara vorbeste. In clasa nu pot fi niciodata atent si dau din picioare sau maini iar acasa nu reusesc sa termin o carte fara sa o schimb cu alta pe la jumate si reusesc sa citesc 50 de pagini in 4 ore din care sunt prezent in mai putin de jumate din paginile citite.

Sper sa nu fie ridiculizata aceasta postare. Va multumesc!
Incearca la Arcadia, la Dr. Stefan Paviliu. Tine cont insa ca in RO nu exista tratament medicamentos autorizat pentru adult (doar simptomatic, dar nu rezolva problema in sine), asa ca traseul va fi mai lung si sinuos.
Igiena somnului sau cea a activitatii sunt aspecte foarte importante, la fel si psihoterapia, dar in cazurile mai complexe, sunt dificil de abordat fara “remodelare chimica” (pentru ca tot de mai multa dopamina ai nevoie daca efortul e prea mare).

Edited by JEDI, 18 September 2018 - 14:22.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate