Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Alimentare 2 module la un traf de 2x12v

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
cagero

cagero

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 22.04.2012
Salutare Domnilor!pot alimenta dintr-un traf 12-0-12 un preamplificator care se alimentează la ac12v și o protecție dc pt difuzor tot de 12v dar dc printr-o punte redresoare.Se poate alimenta amândouă module din același traf?Mulțumesc!

#2
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,599
  • Înscris: 05.12.2005
Se POT, dacă te descurci cu buclele de masă.

#3
cagero

cagero

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 22.04.2012
Buclele de masa?🙄🙄 Nu mă pricep prea mult!😋

#4
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,599
  • Înscris: 05.12.2005
Adică în cazul ăsta o masă de la sursă spre protecţie şi de acolo spre masa amplificatorului de putere şi în continuare spre preamplificator.

#5
cagero

cagero

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 22.04.2012
Ok ,multumesc! Vroiam sa mă asigur sa nu cumva să îmi trebuiască 2 transformatoare!👍👍

#6
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005
Poți folosi transformatorul numai dacă separi secundarele:
-dintr-un secundar cu priză mediană 12-0-12 să obții 2 secundare separate 12-0 12-0, 2 punți redresoare și separat să alimentezi cei 2 consumatori.
-sau: un singur secundar de 12V și o singură punte, cei 2 consumatori fiind alimentați în paralel de la aceeași tensiune.

#7
cagero

cagero

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 22.04.2012
Mulțumesc Mircea! Ai fost foarte explicit,mai pe înțelesul tuturor care nu au prea mult habar,dar au voința și vor sa învețe!!👍👍

#8
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Hm....doar ca dupa redresare vei avea aproximativ 16V din cei 12 V alternativ.

Pune puntea si un condensator , o sa vezi.Nu stiu acum daca cele 2 componente vor rezista, mai asteapta pareri,eu nu-s electronist, dar iti spun sigur ca vei avea in  jur de 16V dupa filtrare.

Sa zicem ca ai cam 12V ori 1.4

Poate ca-i riscant,  trebuie inspectat macar finalul.

Edited by ionutz_joe2009, 17 March 2018 - 00:24.


#9
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005

 ionutz_joe2009, on 16 martie 2018 - 23:57, said:

Poate ca-i riscant,  trebuie inspectat macar finalul.
Inițiatorul Cagero are de alimentat:

 cagero, on 16 martie 2018 - 21:15, said:

-un preamplificator care se alimentează la a.c. 12v și
-o protecție dc pt difuzor tot de 12v dar dc printr-o punte redresoare.
Nu are de ce să-și facă probleme ptr. cei aproape 5V în plus la alimentarea protecției ptr. difuzoare.
La schema de mai jos TL071 rezistă până la +/-18V.
Sunt doar supoziții, ptr. că nu știu ce schemă folosește. Poate folosi și un 7812 ptr. stabilizarea la 12V a tensiunii de alimentare a schemei de protecție cu relee.

Attached Files


Edited by Mircel, 17 March 2018 - 09:06.


#10
cagero

cagero

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 22.04.2012
Mulțumesc Mircel,ai dreptate protectia se alimentează intre DC 9-32V Low Pass Filter Bass,deci nu va fi nici o problema zic eu!!👍

Edited by cagero, 17 March 2018 - 16:38.


#11
sanhan

sanhan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 27.02.2018

 Mircel, on 17 martie 2018 - 09:04, said:

Poate folosi și un 7812 ptr. stabilizarea la 12V a tensiunii de alimentare a schemei de protecție cu relee.
Cred că ai vrut să spui că poate folosi o pereche 7812/7912
[ https://i.imgur.com/55mLEmG.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Comparatorul, în acea schema, e alimentat diferențial.

#12
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005
Ca întotdeauna, ai dreptate, Sanhan!

Edited by Mircel, 17 March 2018 - 20:41.


#13
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006
Fără a specifica curentul maxim pt care e proiectată fiecare înfășurare și curentul consumat de cei 2 consumatori, nu se poate da un răspuns sigur la întrebare.

De asemenea nu știi exact ce conexiuni ai în interiorul fiecărui consumator, deci poți să te trezești că punîndu-i în paralel, din cauza bornei comune de masă, nu o să meargă. Adică merg separat OK și cînd le legi împreună scade puternic tensiunea și eventual, chiar scoate fum.

E cam "cu cîntec" alimentarea unor consumatori diferiți (ac+dc) la aceeași sursă. Ce spunea "mihaicozac" este adevărat, pot apărea bucle de masă.

#14
donpetru

donpetru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 800
  • Înscris: 02.01.2007
Cea mai simpla solutie cred ca este asta:

Attached File  Redresare bialternata cu doua diode.png   18.13K   15 downloads

Daca infasurarile transformatorului sunt de 12Vac se va obtine redresat aproximativ 14...14,5Vdc. Pentru preamplificator tensiunea nu e critica, se poate folosi totusi un stabilizator cu diode Zener pe alimentarea lui, in cazul protectiei incintelor acustice si softstart s-ar putea sa fie nevoie de un mic rezistor conectat in serie cu infasurarea releului. Aceste mici implementari pot fi optionale, chiar si in cazul releului, deoarece foarte multe relee electromagnetice din comert admit tensiuni de functionare fara probleme de 13...14Vdc, in loc de 12Vdc.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate