Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

problema Homegroup

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
Suselin

Suselin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 17.06.2011
Salutare,
Intampin urmatoarea problema :
Am un PC pe post de server, in care a cedat HDD-ul si cu care ocazie am reinstalat Win 10 Home pe un PC nou. Dupa reinstalare, la incercarea de a ma conecta la Homegroup sunt atentionat ca exista deja , sub alt nume YYY ( un grup de lucru creat anterior pe vechiul server), la autentificare mi se cere parola (evident, o stiu bine si o introduc), apoi la incercarea indelunga de autentificare sunt rejectat, "cannot join...", nu are cod de eroare.
Problema este ca am nevoie sa reactivez acest Homegroup, ma rog, prin editarea lui, stergere, recrearea lui sau alta metoda. Pe internet am gasit diverse abordari, se pare ca singura cu succes in mod oficial ar fi prin crearea unor conturi la Microsoft pt fiecare PC din retea. Am butonat inclusiv la "servicii /peer netw group" dar fara succes.

Dupa toate cele , imi dau seama ca ultima solutie ar fi sa exclud toate PC=urile din retea , sa creez un Homegroup (Workgroup mai bine) nou, dar va lua ceva timp iar PC-urile cam trebuie sa lucreze in timpul asta (firma).

Are cineva un sfat despre cum sa abordez DOAR DIN SERVER modul de logare pe retea?

#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Creezi altu.
La care te conectezi cu celelate stații.

Simplu, nu ?

#3
Suselin

Suselin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 17.06.2011
NU e simplu. Nu am cum/de unde sa creez altul. Sunt atentionat ca exista deja unul, cica sa join acolo..

#4
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Ficior bagă un ochi aici

http://www.tomshardw...up-windows.html

#5
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Trebuei sa stergi Homegroup-ul existent pe toate PC-urile, sa faci din nou unul pe un PC si sa le reconectezi la ele. Asta dupa ce te rogi sa mearga...


Dar chiar nu inteleg de ce folosesti asa ceva la o firma. Ca de-aia se cheama Home ( casa ) Group. E ptr acasa - 2-3 calculatoare.
E prima data cand aud ca cineva se chinuie cu asa ceva la o firma, in conditiile in care se stie clar ca sunt multe probleme cu Homegroup-urile. Mai ales daca unele sisteme au windows diferit.

Solutia ptr firme e simpla - cont de user cu parola si drepturi setate pe foldere.

Ce sistem de operare e pe server ?

#6
Suselin

Suselin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 17.06.2011
eifel nu folosesc, asta am gasit, incerc sa preiau din mers un lucru gata functional (anterior defectarii HDD)
Stiu ce e aia Homegroup, Workgroup. Asa se deduce, ca nu as sti? Posted Image
Deci..revin la ce ziceam, nu scap fara lucru manual Posted Image
Merci

Edited by Suselin, 16 March 2018 - 14:52.


#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Cumperi licenta de windows server, faci un domeniu si adaugi toate PC-urile in AD.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate