Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 

Migrare de la Vodafone la Digi

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#19
StefanRO

StefanRO

    Hai noroc straine

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,757
  • Înscris: 06.03.2018
stlk , in ce sat / oras stai ? sa vedem.


Cel mai sigur, verifica semnalul inainte sa migrezi..

#20
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 01.10.2004
Am cartela portata de la Voda la Digi de cativa ani si acum folosesc un P9, fara Lite.
In Bucuresti semnalul la Digi depinde de locatie. Locuiesc intr-un bloc d'ala tip comunist, din placi, deci cu fier mult in pereti, asa ca semnalul este cam slab, la 3 m de geam are semnal o singura liniuta, la jumatate de metru are 2 liniute, pe scara blocului nu are semnal. Nu acelasi lucru se poate spune si despre Voda, telefonul de serviciu al sotiei, care are tot o singura liniuta la semnal, dar lipsa din total. In schimb, la alt apartament din zona, dar cu ziduri din caramida, P9 are semnal full. Pe unde am fost in provincie sau pe autostrazi nu am avut intrerupere sau lipsa semnal.
Net nu ma prea intereseaza, acasa il folosesc pe Wi-Fi, prin oras pe 3G/4G ocazional, dar nu am avut probleme.
Am inteles ca RDS are acoperire 4G si in banda 1 LTE (2100 MHZ), deci se poate avea 4G de la Digi pe Huawei P9 Lite, desi nu are banda 38 (2600 Mhz). Or fi fost P9 Lite fara banda 38, nu zic nu, dar acum vad ca au asa ceva.

Cat despre tipul de abonament, semnalul, ca despre asta este vorba aici, este la fel la Optim, si la Nelimitat, si la 3.
De ce nu iti iei o cartela pre-pay de la Digi si timp de o luna vezi cum este cu semnalul si netul in reteaua asta? Costa intre 2 si 4 euro.

Edited by claudiu1, 13 March 2018 - 09:05.


#21
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015

 claudiu1, on 13 martie 2018 - 09:03, said:

Am cartela portata de la Voda la Digi de cativa ani si acum folosesc un P9, fara Lite.
In Bucuresti semnalul la Digi depinde de locatie. Locuiesc intr-un bloc d'ala tip comunist, din placi, deci cu fier mult in pereti, asa ca semnalul este cam slab, la 3 m de geam are semnal o singura liniuta, la jumatate de metru are 2 liniute, pe scara blocului nu are semnal. Nu acelasi lucru se poate spune si despre Voda, telefonul de serviciu al sotiei, care are tot o singura liniuta la semnal, dar lipsa din total. In schimb, la alt apartament din zona, dar cu ziduri din caramida, P9 are semnal full. Pe unde am fost in provincie sau pe autostrazi nu am avut intrerupere sau lipsa semnal.
Net nu ma prea intereseaza, acasa il folosesc pe Wi-Fi, prin oras pe 3G/4G ocazional, dar nu am avut probleme.
Am inteles ca RDS are acoperire 4G si in banda 1 LTE (2100 MHZ), deci se poate avea 4G de la Digi pe Huawei P9 Lite, desi nu are banda 38 (2600 Mhz). Or fi fost P9 Lite fara banda 38, nu zic nu, dar acum vad ca au asa ceva.

Cat despre tipul de abonament, semnalul, ca despre asta este vorba aici, este la fel la Optim, si la Nelimitat, si la 3.
De ce nu iti iei o cartela pre-pay de la Digi si timp de o luna vezi cum este cu semnalul si netul in reteaua asta? Costa intre 2 si 4 euro.
Nici P9 lite-ul 2017 meu nu suporta B38,si n-am probleme cu viteza,pe YouTube nu-mi face buffering sau ceva chiar si la Full HD?Tie cum iti merge?

 Vlad_22, on 13 martie 2018 - 09:10, said:

Nici P9 lite-ul 2017 meu nu suporta B38,si n-am probleme cu viteza,pe YouTube nu-mi face buffering sau ceva chiar si la Full HD?Tie cum iti merge?
P9 suporta B38,conform GSMArena?

#22
sergiu_psc

sergiu_psc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 880
  • Înscris: 08.01.2008

 marius_fenchea, on 12 martie 2018 - 23:27, said:

Din experienta voastra merita schimbarea sau nu, cum sta Digi cu semnalul?
Prost de tot.

#23
mfmig200

mfmig200

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,632
  • Înscris: 07.07.2008

 A-ONE, on 13 martie 2018 - 00:39, said:

Dacă e 3G, înseamnă că e un releu în apropiere în B8 - 900 MHz.
Altfel nu se explică.
Cum au spus colegii mai sus roaming-ul național nu mai exista.



Dacă ne spui și locația fiecare dintre noi te poate ajuta în a lua decizia corectă.
Eu zic ca e mai Ok, sa achiziționezi optim nelimitat.

Bine 80% o sa fie folosit abonamentul in zon Timisoara -Lugoj si in SEE - Germania, Franta, Marea Britanie - cam asta este intentia de a il ultilza

#24
A-ONE

A-ONE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,928
  • Înscris: 28.09.2017

 marius_fenchea, on 13 martie 2018 - 11:09, said:



Bine 80% o sa fie folosit abonamentul in zon Timisoara -Lugoj si in SEE - Germania, Franta, Marea Britanie - cam asta este intentia de a il ultilza
Ai acoperire 4G (B38 +B1x10MHZ) Lugoj și Timișoara și 3G, iar pentru roaming SE trebuie verificat pe site-ul RCS cu ce operator au parteneriat.
Știu ca pe Germania nu au cu Telekom.
În primul rand ar trebui sa verifici traseul pe care îl faci în zona ta , împrumutând un sim de la o cunoștință (prieten, rudă... etc..)

Edited by A-ONE, 13 March 2018 - 12:02.


#25
danv6

danv6

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 552
  • Înscris: 30.12.2010
Atentie: cartela pre-pay Digi NU are acces nici la 4G, nici la roaming-ul international.

Edited by danv6, 13 March 2018 - 13:49.


#26
mfmig200

mfmig200

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,632
  • Înscris: 07.07.2008
Nu vreau cartela pre pay digi vreau abonament ca e ieftin......

#27
yblu

yblu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,583
  • Înscris: 30.08.2006

 marius_fenchea, on 13 martie 2018 - 11:09, said:

Bine 80% o sa fie folosit abonamentul in zon Timisoara -Lugoj si in SEE - Germania, Franta, Marea Britanie - cam asta este intentia de a il ultilza

In Timisoara si in Lugoj nu ar trebui sa ai probleme(eu stau in Timisoara)...chiar daca pe 3G sunt zone unde se simte pierderea unei purtatoare in urma upgrade-ului la 10Mhz pe LTE 2100. In ultimul timp au mai facut densificari in Timisoara cu statii 2100/2600 iar in Lugoj toate nodurile au primit si 2600. Cel putin in resedinta de judet unele celule de 2600 gafaie la semnal mai slab/indoor.Outdoor este ok.
De asemenea si Timisoara-Lugoj e acoperit binisor atat prin Recas cat si Buzias. Sunt ceva probleme in gara din Buzias unde semnalul este prost si pe antena din Chizatau in banda de 900 unde am prins viteze de ordinul 100-300kbps. Nu stiu daca au mai adaugat capacitate pe Chizatau, dar in gara din Buzias am fost acum 2 saptamani si nu mergea internetul(tot facea ping pong intre statia din Hitias 3G 900 si Topolovatu care nu pare sa aiba decat 3G 2100).
Asa cum ti-au recomandat si colegii incearca un prepay inainte, macar sa vezi cum este partea de 3G. Chiar daca macro este bine, indoor poti avea probleme si la 200m de antena. Ideal ar fi sa ai un abonament pentru a vedea 4G-ul. Daca nu doresti achizitia de telefon de la ei, poti semna fara perioada contractuala(dar este o taxa de activare de 50RON). Asa ai din prima 3G/4G si nu ai grija unei perioade contractuale cu tot balciul, daca vrei sa reziliezi inainte de termen.
Legat de Roaming, un prieten sta de o luna in DE doar cu Digi si nu are nicio problema la nivel de apeluri/SMS...atata tot ca nu au acord decat cu O2. In Franta mi-a mers pe SFR/Free/Bouygues in cele 3 saptamani cat am stat acolo. Acum vad ca pe site nu mai apare Bouygues, dar este Free(inainte nu era Free). Totul fara change IMSI! Tarifele sunt absolut decente.
Trebuie testat:pe un sector poti avea 10Mbps iar pe altul sub 1Mbps...si asta pe acelasi site. Depinde ce acopera/cat acopera/cati utilizatori sunt in celula!

Edited by yblu, 13 March 2018 - 14:58.


#28
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,293
  • Înscris: 12.08.2006

 marius_fenchea, on 12 martie 2018 - 23:27, said:


Din experienta voastra merita schimbarea sau nu, cum sta Digi cu semnalul?

Destul de bine, daca n-ai permanent nor deasupra capului :)

Eu am portat din vodafone de vreo 3-4 ani si sunt multumit.
In roaming poti sa stai cu anii fara probleme.

#29
mfmig200

mfmig200

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,632
  • Înscris: 07.07.2008
gata am facut probe nu rupe gura targului in 4G dar e fluid si multumitor, testat in circa 30 de km in jurul Timisoarei....asta este daca nu mai vrea Vodafone sa aiba roaming la cartela la optiunile de 5-6-7 euro o sa fie altii care o sa ofere....pa, pa Vodafone ne vedem cand iti vei schimba politica.......

#30
DieselCRDI

DieselCRDI

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,426
  • Înscris: 28.04.2010
Plus că vei avea cele mai bune prețuri în roaming! :)

#31
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015

 marius_fenchea, on 13 martie 2018 - 22:05, said:

gata am facut probe nu rupe gura targului in 4G dar e fluid si multumitor, testat in circa 30 de km in jurul Timisoarei....asta este daca nu mai vrea Vodafone sa aiba roaming la cartela la optiunile de 5-6-7 euro o sa fie altii care o sa ofere....pa, pa Vodafone ne vedem cand iti vei schimba politica.......
Cam ce viteze prinzi cumetre in Timisoara,asa in medie?

#32
mfmig200

mfmig200

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,632
  • Înscris: 07.07.2008
http://www.speedtest...lt/a/3737182214
uite unul dintre teste, repet nu rupe gura targului dar este multumitor pentru mine, se poate rula fluid un Youtube, accesa mail, etc.
http://www.speedtest...lt/a/3737189908
al doilea test pe Kikinda in Serbia

Edited by marius_fenchea, 14 March 2018 - 10:32.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate