Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Examinatorul meu preferat

- - - - -
  • Please log in to reply
99 replies to this topic

#37
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

 Andreea3293, on 13 martie 2018 - 09:41, said:

Bucurestii Noi 
Iti doresc sa dai examenul cu examinatoarea Areta....
Dupa o ora de examen si vreo 1oo-12o puncte pe foaie o sa intelegi cat de bine conduci.

Edited by arg, 13 March 2018 - 09:43.


#38
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,995
  • Înscris: 09.05.2009

 Andreea3293, on 13 martie 2018 - 09:36, said:


.. conduc de un an jumătate fara permis...
Foarte bine! Tine-o tot asa, sper sa ti se taie cat mai repede macaroana!

#39
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
Nu inteleg de trebuia sa zica tampenia asta aici, ca poate se gaseste vreun binevoitor sa-i faca reclamatie.

Edited by arg, 13 March 2018 - 09:48.


#40
Andreea3293

Andreea3293

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 12.03.2018

 MarianG, on 13 martie 2018 - 07:24, said:


Tu esti "examinatorul" sau de unde stii ?

Maturizati-va voi inainte sa va suiti la volan si sa aveti pretentia ca strada este a voastra,.
Auzi, te indimitezi cand spune "vireaza la stanga". Dar cand un politist iti spune "Actele la control" ce faci ?
Si da, rolul examinatorul este sa examineze, nu sa te tina de mana, sau sa-ti conduca el masina.
Nu sunt examinator,dar am vazut cum unii se încadrează prost la viraje. Era un baiat,da? Băieții care Spuneti voi ca mergeți perfecr. Era a 3-a oară omul cand dadea. A dat semnal stanga,a vrut sa intre pe o Străduța si a intrat pe contrasens blocând tot :))) . I a murit motorul de 2 ori si polițistul s a enervat,a mers el din dreapta putin de tot pana a parcat. Repet,examinatorul meu a fost tânăr,nu avea deloc răbdare,chiar si la un semnal dat gresit spunea “Semnalul ala” țipând aproape. Cred si eu,il inteleg intr un fel fiindca s a saturat,poate chiar a avut unul prost înainte si i a pus capac,dar un examinator bun si cu experiența nu ar face asa ceva. Ca aici nu suntem la piața sa ne enervam una-doua si sa ne răzbunăm pe altii.

 DannyMC, on 13 martie 2018 - 09:44, said:


Foarte bine! Tine-o tot asa, sper sa ti se taie cat mai repede macaroana!
Haha,Mercii de urare! Nu o sa o pățesc,stai liniștit. O fac cu cap,stiu cand si cum merge . Probabil ca daca faceam doar scoala,nu stiam atat de multe si sa merg mai ok. Cand am ajuns la scoala mi s a zis sa nu mai conduc “sofereste” si la examen sa las virajul cu podul palmei. Nu înțelegeam ce vrea sa zica,dar fix in momentul de examen la viraj se uita la mine si am virat cum a trebuit . Am acționat si frâna de motor,cum au spus altii mai jos. Am mers cel mai mult dintre candidați , asa mi s a spus cand am ajuns acolo. Asta este:))

#41
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
Viraj cu podul palmei, ha ha ha, eventual si cu 80km/h, sa vezi cum la prima groapa sau damb iti sare mana de pe volan si ajungi in decor....
(nu de alta dar eu conduc doar cu stanga... dar unde ceva nu-i cum trebuie revin automat la pozitia orele 10 si 14)

Cand pui o frana violenta te sprijini in volan, iar daca nu-l ti cum trebuie nu ai nici o sansa sa controlezi dorectia masinii.

Edited by arg, 13 March 2018 - 10:10.


#42
Andreea3293

Andreea3293

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 12.03.2018

 arg, on 13 martie 2018 - 10:05, said:

Viraj cu podul palmei, ha ha ha, eventual si cu 80km/h, sa vezi cum la prima groapa sau damb iti sare mana de pe volan si ajungi in decor....
(nu de alta dar eu conduc doar cu stanga... dar unde ceva nu-i cum trebuie revin automat la pozitia orele 10 si 14)

Cand pui o frana violenta te sprijini in volan, iar daca nu-l ti cum trebuie nu ai nici o sansa sa controlezi dorectia masinii.
Sunt stângace si conduc cu stanga si eu,dar anumite viraje mi a intrat in reflex sa le iau asa. Cand este cazul tin ambele maini pe volan,cu instructorul meu imi permiteam mai multe pentru ca m a vazut ca stiu unele chestii. M a învățat bine parcările,cam asta m a învățat el in mare parte,restul cam stiam.

#43
Swerige

Swerige

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,526
  • Înscris: 09.01.2010
Preluat dintr-un ziar local Posted Image

Instructorii auto se unesc contra examinatorilor zbiri

Instructorii auto privaţi din judeţ s-au adunat, ieri, la Piteşti, punînd bazele unei asociaţii, dorind să se lupte împotriva reglementărilor care le pun afacerile în pericol. Am discutat, la stadion, cu cîţiva reprezentanţi ai şco­lilor de şoferi, despre ceea ce îi nemulţumeşte. „Cum aceeaşi şcoală acum 2 ani avea promovabilitate 80%, iar acum are 20%? A dispărut şi personalul din sistemul Regim permise şi nu mai e nici promovabilitate“ - ne-a introdus în temă Cătălin, un membru al branşei.
În judeţ, există 53 de şcoli de şofer, dintre care  41, cele mai afecate, sînt şcolile private. Dintre ele, cel mai mare număr de elevi 1.500 pe an îi pregăteşte Master Auto Group. L-am întrebat deci pe patronul acestei societăţi, Nae Gheorghe, care sînt nemulţumirile din branşă. „S-a ajuns la capătul răbdării, din cauza modului de examinare şi modului de programare la examen. Gîndiţi-vă că se fac abia în în iulie - şi în ce lună sîntem astăzi? Calculaţi dvs. Nu spunem că ar fi vina lui x sau lui y, dar astea sînt problemele noastre. Dacă vine un copil să facă şcoala, e corect să dea examen doar o dată pe an, după ce a dat banii? În lege spune că e dreptul cursantului să dea după 15 zile. Am întrebat de atîtea ori, dar dacă nu sîntem băgaţi în seamă ca indivizi, sperăm că o să fim măcar ca şcoli. De aceea, ne întîlnim, să dezbatem problemele ca într-o familie, toate cele 41 de şcoli, să vedem ce putem face ca să schimbăm programarea şi modul de examinare, deci comportamentul examinatorului. Domnul prefect a ieşit pe sticlă şi a spus să nu se mai dea licenţă şcolilor care nu au promovabilitate peste 50%. Cum să mai aibă 50%, că în ultimii ani în toată România nu s-a depăşit 48%? De unde au inventat-o pe asta? Trebuie să fim luaţi în seamă de domnii aceştia, pe care îi plătim. Eu unul plătesc 500 de milioane pe lună, la 42 de angajaţi, cu CAS-uri, cu tot. Şi el îmi spune că mă desfiinţează? Unde se duc oamenii ăia? Şi de ce să piardă statul 500 de milioane la buget?“, spune patronul de şcoală auto, care explică în ce fel se manifestă ceea ce instructorii numesc examinare incorectă. „Noi nu sîntem împotriva lor, că lucrăm cu ei de atîta timp, ci împotriva modului în care îşi exercită atribuţiile. Vrem să fie corectitudine, să fie obiectivi, nu subiectivi. Cum să fac eu promovabilitate 50 dacă nu ia nici unul? Dacă sînteţi instructor şi veniţi la examen cu 10 inşi, la un examinator şi nu ia nici unul? Mîine, alţi, 10, care nu iau. Poimîine, alţii, 10, la alt examinator, şi tot nu ia nici unul? Credeţi că 30 de persoane, adică 30 de cursanţi pot să sînt toţi tîmpiţi, cu tot cu instructorii lor? Doar nu sîntem pentru prima dată la examen? De 30 de ani, de cînd lucrez eu, am schimbat o mulţime de examinatori. Nu poate fi corectitudine, la 0 admişi. Trebuie să se ţină cont că nu poţi să fi în prima zi la fel de bun ca peste 10 ani? Cum poate elevul ăla să fie în prima zi profesionist ca după nu ştiu cîţi kilometri? Numai dacă eşti examinatori şi cauţi tu asta. Cînd eram eu tînăr, era dl Florea instructor? Ştiţi ce făcea, în poligon, ca să îşi bată joc, pe vremea aia? Măsura cu talpa: 2 cizme într-o parte, o cizmă şi jumătate în alta, deci «nu e împărţită bine distanţa, la parcarea cu faţa7. Cu ce măsori dumneata cînd parchezi lîngă bordură, se deschiude uşa şi examinatarul zice: «eşti prea departe», «acum eşti prea aproape»? Sau, «ai mers prea încet», «acum ai mers prea repede», «acum n-ai ţinut mîna pe volan». Cum se numeşte asta? A, dacă nu ştie să meargă, nu dă prioritate, da, elevul se dă jos şi zice: «să trăiţi, am greşit» şi îşi asumă. Dar după ce tu munceşti cu el o lună-două, face eforturi, se împrumută, apoi transpiră şi munceşte, vine încrezător că ştie să manevreze, şi apoi acela îi zice aşa, oare cum mai e?“ - şi-a vărsat năduful Nae Gheorghe.
„Noi aplicăm legea“
L-am întrebat ieri şi pe şeful Serviciului Permise pe Argeş,despre aceste probleme ridicate de instructorii auto. În opinia comisarului şef Emil Angheloiu, examinarea ar fi excesiv de severă. „Ştiu discuţiile, care sînt în legătură cu un ordin al ministrului Transporturilor, conform căruia se face analiza promovabilităţii, şi cui nu are 40%, în primă fază, adică în primele 6 luni, nu i se prelungeşte autorizaţia. Examenul nu e prea sever, ci e prea corect. Totul e filmat, şi video şi audio. Cei care spun altfel, sînt subiectivi - fiindcă examenul e pe înregistrare. Oricine e nemulţumit, poate să facă acţiune în instanţă, cere filmarea şi se analizează. Iar dacă i se dă dreptate, nici o problemă“. Pentru faptul că se pică atît de mult, nu crede că trebuie învinovăţit cineva, că nu ar avea pretenţii despre distanţe, la parcare. „Înainte nu picau atîţia, pentru că lucrurile erau de aşa natură: nu se filma, iar examinatorul era mai blînd. Acum, el nu-şi mai permite să nu consemneze pe hîrtie fiecare greşeală. Vede că a călcat linia? A trecut pe hîrtie. Absolut orice greşeală se contabilizează. Dacă parchează cu spatele, între 2 maşini trebuie să poţi să ieşi din maşină, nu? Dacă eşti prea aproape, cum mai ieşi din maşină? Deci nu se caută nod în papură, ci se contabilizează şi se consemnează orice greşeală, cît de mică. Pentru că nimeni nu-şi permite să-şi rişte profesia şi uniforma. Pentru ce ar face-o? Că poate după aceea cineva să zică: «Uite, a închis ochii la cutare». Totul poate fi interpretat, şi de aceea fiecare se fereşte: îşi fereşte, adică, propria meserie.“ Soluţia este deci, pentru şeful de la Permise, ca elevii să fie mai buni: „De ce a scăzut procentul de promovabilitate la proba teoretică, de exemplu? De am ajuns de la 60% la 40%? Că n-au învăţat! Dacă spuneţi că nu poate, că e începător, să şţiţi că nu facem legile noi, ci noi veghem la respectarea lor. Depunctările sînt stabilite prin lege, şi dacă spune legea, de exemplu, că pentru încălcarea linei continue sînt 9 puncte, eu 9 puncte trebuie să trec. Dacă e prea drastic, nu e problema mea. Examenul se poate repeta, la 3 luni jumătate. Fiindcă acum 10 ani, aici eram 38, pe cînd acum sîntem 22. Asta spune tot“. Iar în privinţa nevoii de mai mulţi oameni în cadrul Serviciului, ne asigură că „Se ştie acest lucru“.
„Vom face o Federaţie“
În urma discuţiilor de ieri, toate cele 41 de şcoli private au luat decizia de a se organiza într-o „Asociaţie a Şcolilor de Şoferi din judeţul Argeş“. Există deja şi în alte judeţe, şi vrem să facem o federaţie naţională, care să trateze cu autorităţile, ne-a mai spus Nae Gheorghe - unul din cei 7-8 care vor asigura un grup de lucru al organizaţiei, în perioada următoare. Despre obiecţiile comisarului şef, ne-a mai spus: „Eu am nimic cu nimeni, îi salut pe toţi şi ce am spus, le-am spus şi personal. Ştiu că la noi se aplică legile de la Bucureşti. Înainte, ofiţerii care examinau se mai consultau şi cu noi. Acum nu ne-a consultat nimeni în asta, nici de la Bucureşti. De ce să fim sancţionaţi noi pentru că elevii pică? Recunoaştem că unii nu învaţă. Dacă ar fi le dăm noi drumul, eu nu le-aş da unora drumul să meargă la examen. Dar el a plătit şcoala şi zice: am făcut cursul, am dreptul să încerc. Mai ales că nu sînt destui angajaţi la Permise, dacă pică atîţia, nu se vor regăsi la examenele următoare şi nu vor fi din ce în ce mai mulţi? O să fim reprezentaţi de avocat, de jurist şi o să se meargă şi în instanţă cu unele înregistrări ale examenelor. Se înregistrează cu o cameră în faţa maşinii, iar ce e în spate nu se vede. E doar înregistrarea audio, care spune: «eşti prea departe de bordură», dar nu se vede nimic. Iar ei pierd banii“, s-a mai plîns patronul.

#44
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,844
  • Înscris: 26.02.2010
Sotia a luat din prima, insa nu se astepta si a fost un soc pentru ea, si ca sa prinda curaj sa circule prin Bucuresti, am inceput sa mergem in afara orasului, pe stradute libere, viraje, mers inapoi, prioritati si cu claxoane de rigoare de la altii care au uitat si ei ca au fost incepatori. Intr-adevar, dupa 25 de sedinte abia se descurca sa manevreze masina pe benzina, facand scoala pe motorina, fiind responsabilitatea mult mai mare acum, deoarece toate comenzile sunt la ea. Acu a inceput sa mere cu 40-50 km/h prin Bucuresti si prin aglomeratie. Inca se mai sperie de virajele la stanga, insa odata cu parcurgerea a mai multi km, o sa capete ceva experienta.

Domnisoara/doamna Andreea, luati mai multe ore si mergeti mai incet la examen, ca sa observati toate indicatoarele si prioritatile. Intr-adevar sunt emotii care sunt inevitabile, insa la noi 15 sedinte sunt prea putine si alea de 1:30 h fiecare. Succes mai departe.

#45
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,785
  • Înscris: 12.01.2018

 Andreea3293, on 13 martie 2018 - 06:00, said:

Degeaba vorbiti frate�� ok,am gresit eu ordinea. Eu asa fac,o scot din viteza si franez fara sa tin piciorul pe ambreaj. Fiecare stie cum vrea.
Dar si voi , marii șoferi unii dintre voi..daca erați acolo va venea sa ii trageți una rau de tot. Am fost martora la inca o fata care săraca era panicata. Cum sa tipi la ea “Doamna daca nu va calmați,va calmez eu” . Ti e clar ca femeia s a pierdut din momentul ala,nu? ��
Nu i problema , daca el vine la ultimii candidați cu nervi si mai si trântește uși,sa o creadă el ca asa se procedează. Am intrebat astăzi multi instructori chiar si de la alte scoli,nu a mea si au zis clar ca mai bine uit ca am dat cu prostul asta. Asta e doar un plin de el,un prost care suferă de Mușchii lui si teoretic fata de altii e un copil fara pic de experiența .
nu te supăra dar dacă ajungi în vârful Feleacului sau pe Transfăgărășan cu ordinea aceasta de a scoate din viteză și a frâna pe urmă NU te văd bine.prima frână este cea de motor( te uiți înainte și-ți dai seama că trebuie să frânezi) după aceea calci frâna după care scoți din viteză sau dai o treaptă inferioară după caz

#46
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,844
  • Înscris: 26.02.2010
Daca scoti din viteza si apoi franezi, deja pierzi 1-2 secunde si acelea pot fi vitale in anumite situatii.

Mergeam in coloana, aproximativ 50 km/h, si unul mi-a taiat fata, am calcat frana brusc si m-am oprit, habar n-am cum am reusit, doar am multumit divinitatii ca am scapat din acea situatie.

#47
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,030
  • Înscris: 07.11.2006

 LunaCrystal, on 12 martie 2018 - 23:28, said:

Sper insa ca esti constienta si ca mare parte din cei examinati sunt foarte slab pregatiti.

Dar asta se intampla tot din vina examinatorilor.Nu exista elevi slabi,doar profesori incompetenti.

 alx42, on 12 martie 2018 - 23:50, said:


copii de azi sunt mai inteligenti decat ati fost voi la varsta lor.


Inteligenta este o trasatura tipica umanoidului.
Inteligenta este aceeasi si in 4500 IC si in 2018 DC.
Diferenta o face mediul inconjurator.

 Swerige, on 13 martie 2018 - 10:15, said:

Preluat dintr-un ziar local Posted Image

Instructorii auto se unesc contra examinatorilor zbiri

În judeţ, există 53 de şcoli de şofer,

Inseamna ca a venit momentul sa se infiinteze scoli de conducatori auto.

#48
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

 Andreea3293, on 13 martie 2018 - 10:12, said:

Sunt stângace si conduc cu stanga si eu,dar anumite viraje mi a intrat in reflex sa le iau asa. Cand este cazul tin ambele maini pe volan,cu instructorul meu imi permiteam mai multe pentru ca m a vazut ca stiu unele chestii. M a învăČ›at bine parcările,cam asta m a învăČ›at el in mare parte,restul cam stiam.
Mai, pricepe ca trebuie sa mergi corect, nu cum iti da voie instructorul sau examinatorul....
Si eu in examen am invartit volanul cu podul palmei dar la manevre.
Si inca ceva: niciodata nu las volanul, cand se indreapta, sa-mi alunece din mana.

Edited by arg, 13 March 2018 - 10:48.


#49
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,785
  • Înscris: 12.01.2018
deja conduci.ți s-a întâmplat să stai în dreapta șoferului și la apropierea intersecției,sau când vezi o mașină oprită la semafor să trebuiască ca TU pasager în dreapta să simți nevoia să calci frâna? da sau nu?dacă da asta a simțit polițistul în acea situație

#50
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
Depinde de stilul de condus.

#51
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,785
  • Înscris: 12.01.2018

 arg, on 13 martie 2018 - 10:55, said:

Depinde de stilul de condus.
Da dar acel stil nu-l practici în momentul când ești la examenul pentru permis și polițistul se află în dreapta ta.nu?

#52
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
sunt soferi care franeaza direct in cel din fata si opresc la 30cm din frana.
eu incetinesc, reduc viteza si ma apropii incet pana la cca 1-2m fata de cel din fata.

#53
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001
Pe 1 aprilie 2018 se publica rata de promovabilitate pt fiecare instructor/scoala pe anul 2017.
Si nu e pacaleala.
un instructor cu 200 cursanti anual, oare are timp sa faca toate cele 30 ore de practica?

#54
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
Când ai dat examenul?
Ziua și ora

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate