Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Sfaturi plotter A2

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1
buha

buha

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 02.06.2006
Va salut!

In viitorul apropiat voi avea mai multe lucrari (proiectare - constructii si instalatii) si ma gandesc daca se justifica necesitatea achizitionarii unui plotter A2.

Concret, am de tiparit planse color A3 sau A2, pdf (din format dwg sau pln).

Aici in Iasi, pretul unei planse A2 color este de circa 5 lei si exista centre de copiere non stop.

Problema mea este ca mereu uit cate ceva sau fac o greseala pe planse si trebuie sa tiparesc de doua ori acelasi proiect. Nu este vorba de pretul planselor ci de timpul pe care il pierd timpul aiurea stand la coada sau cautand un loc de parcare.

De la black friday 2017 pana acum consult mereu preturile si citesc review-uri pentru plottere.

In momentul de fata exista doua modele care merita achizitionate:

Canon iPF 670 ~ 2700 lei
5 cartuse originale BK, MBK C, M, Y de 130 ml ~ 300 lei / bucata
cap printare ~ 1700 lei
ciss - 5 cartuse compatibile in care torn cerneala (cica se pot folosi chipurile originale) - 1150 lei

HP T120 ePrinter ~ 3000 lei
4 cartuse compatibile BK 75 ml; C, M, Y 28 ml - 50 lei / fiecare
4 cartuse originale BK 38 ml - 170 lei sau 80 ml - 290 lei; C, M, Y 29 ml - 135 lei / fiecare
cap printare ~ 1000 lei
ciss - google spune ca exista ciss pentru aceste cartuse dar eu nu am gasit in tara asa ceva

Ambele pot folosi role A2 si A3 dar se poate alimenta si cu foi A3 taiate.

Totusi nu am gasit nicaieri cati mp poti tipari cu un set de cartuse originale.

Canon este mai rapid la tiparit, calitate ridicata, stand care permite aranjarea planselor si consumabilele sunt mai ieftine (doar daca se tipareste mult). HP este mai mic si mai usor.

Pe ambele le-am vazut tiparind plansele mele. Sincer nu stiu ce sa aleg si mai ales daca chiar se justifica achizitia unui plotter.

As inclina spre Canon chiar daca nu am mult de tiparit. Dezavantajul este marimea acestuia si faptul ca mi-l aduce curierul pe un europalet!

Achizitia as vrea sa o fac peste 1-2-3 luni. Preturile nu variaza mult, din acest motiv vreau sa ma informez din timp.

In locul meu, voi ce ati alege?

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/sb6tFakwukc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
se gaseste ciss, trebuie doar sa cauti mai cu atentie
La hp ciss-ul e mai complicat, trebuie instalat iar la canon sunt doar niste cartuse xxl cu cip autoresetabil.

Edited by arg, 12 March 2018 - 14:49.


#3
buha

buha

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 02.06.2006
Pentru HP nu am gasit ciss in magazinele romanesti.

Pentru Canon cartusele (rezervoarele) nu mai sunt in stoc de ceva timp.

#4
andbozo

andbozo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,312
  • Înscris: 25.06.2006
Am utilizat acel Canon cateva luni in trecut. S-au listat multe scanari, asa ca nu au tinut foarte mult cartusele. Ca si calitate, noi am listat mai mult planse de drumuri asa ca era ok.
Suportul din poza nu a venit in pachet, cred ca se achizitioneaza separat. Pretul in 2015 a fost de vreo 4000 lei.

Pana il achizitionezi, te sfatuiesc sa trimiti pe mail la Pim/ adicenter sau unde listezi tu, apoi ii suni si le spui ca ai trimis si ei te anunta pe mail cand e gata. Mergi,platesti si le iei. Nu mai e nevoie sa stai la coada cand doar ridici o comanda. Eu de obicei merg noaptea, vis a vis de UMF.

#5
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,436
  • Înscris: 29.04.2008
Sa o luam pe rand:

- Pretul Canon include si stand?
- consumabil Canon PFI-107 = 245 lei / cartus de 130 ml
- o plansa A0 undeva la 3 ml consum total de culoare. Daca faci si printuri de GIS poti depasi 10 ml / mp.

Daca nu vei face print 4 pay si il folosesti doar pentru tine nu se justifica folosirea CISS, o sa ai numai batai de cap si e suficient sa te gandesti ca, in final, clientul plateste cerneala si hartia care pentru un proiect nu reprezina o suma semnificativa.

Asamblarea si punerea in functiune a unui plotter nu e rocket science. Manualele sunt explicative si usor de urmarit pasii.

In ceea ce priveste necesitatea e o hotarare pe cera numai tu o poti lua.

Ca experienta personala:

am avut Mutoh, Epson si Canon plottere pe apa. Canonul vechi s-a dus chiar acum 2 saptamani. L-am inlocuit tot cu un Canon. De ce? Mi se pare nesimtire la HP sa vinzi cartuse de 28 ml pentru un plotter.

#6
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
la canon se pun doar cartuse mari, dar problema cea mai mare ramane calitatea cernelii.

@ iladi
depinde cine-i clientul... majoritatea nu vor sa plateasca nimic.

#7
buha

buha

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 02.06.2006
@andbozo

Cel mai des merg la PIM langa UMF sau Stef langa Fac. de Constructii (mai rar).
Daca este urgent merg ziua si stau la coada. Pana acum nu am trimis pe email dar stiu de aceasta posibilitate. Nu am foarte multe planse de tiparit. Am nevoie de mai mult timp in trafic decat timpul efectiv necesar tiparirii. Posted Image
Daca nu este urgent merg, si eu, noaptea.



@iladi
Preturile sunt fara stand desi in poza apare (cel putin la Canon).
Un A2 consuma ~ 1 ml fiecare culoare orientativ?
Referitor la asamblarea: Canon-ul datorita dimensiunilor mari si a greutatii pune probleme la manevrare. Scos din colet, urcat in birou, montat pe masa (sau stand).
Referitor la HP: daca este aiurea sa vina cu cartuse atat de mici. Pfff... marketing.

#8
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,436
  • Înscris: 29.04.2008

 buha, on 12 martie 2018 - 19:09, said:


@iladi
Preturile sunt fara stand desi in poza apare (cel putin la Canon).
Un A2 consuma ~ 1 ml fiecare culoare orientativ?
Referitor la asamblarea: Canon-ul datorita dimensiunilor mari si a greutatii pune probleme la manevrare. Scos din colet, urcat in birou, montat pe masa (sau stand).
Referitor la HP: daca este aiurea sa vina cu cartuse atat de mici. Pfff... marketing.


Știu că standul e ceva peste 1000 de lei dar o să ai nevoie. Dacă o să ai ceva mai mult de printat.

Da, un A0 tipic are undeva la 3 ml consum. No, hai 5 dacă ai un plan de situație. Cel puțin atât raportează softul lui de management. Și înclin să-l cred pentru că 1 mp de print afiș se învârte la 10-15 ml dacă nu are fontă plină.

Referitor la asamblare: Am asamblat un Mutoh, un Epson, 2 Canon (un ipf770 săptămâna trecută) și un Roland. Practic singur sau cu un minim ajutor.

Da, e aiurea să aibă cartușe atât de mici. Eu listez pentru bani. Probabil cam ce fac cei la care printezi tu în Iași. Dacă aș folosi cartușe de 28 ml mi-ar trebui câteva cartușe zilnic.

#9
buha

buha

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 02.06.2006
Referitor la capacitate.

Am gasit, pe amazon, cartuse compatibile 711XL avand urmatoarele capacitati la 5% acoperire pentru A4: 2300 pg - negru (80 ml) si 1500 color (30 ml).
Echivalentul pentru A2 (4 x A4) ar inseamna 575 pg - negru si 375 pg - color. Este posibil asa ceva? Posted Image

Stiu ca aceste capacitati sunt aproximative dar mi se pare enorm!

#10
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,436
  • Înscris: 29.04.2008
Attached File  canon.jpg   242.41K   19 downloads

subliniat ai un tabel A0 in Excel. Destul de acoperit de culoare. Oricum mai mult decat o plansa CAD.

De remarcat consumul la lucrarile de 25 de metri

Edited by iladi, 13 March 2018 - 10:34.


#11
daniel21

daniel21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,092
  • Înscris: 03.04.2006

 iladi, on 12 martie 2018 - 15:29, said:

Sa o luam pe rand:

- Pretul Canon include si stand?
- consumabil Canon PFI-107 = 245 lei / cartus de 130 ml
- o plansa A0 undeva la 3 ml consum total de culoare. Daca faci si printuri de GIS poti depasi 10 ml / mp.

Daca nu vei face print 4 pay si il folosesti doar pentru tine nu se justifica folosirea CISS, o sa ai numai batai de cap si e suficient sa te gandesti ca, in final, clientul plateste cerneala si hartia care pentru un proiect nu reprezina o suma semnificativa.

Asamblarea si punerea in functiune a unui plotter nu e rocket science. Manualele sunt explicative si usor de urmarit pasii.

In ceea ce priveste necesitatea e o hotarare pe cera numai tu o poti lua.

Ca experienta personala:

am avut Mutoh, Epson si Canon plottere pe apa. Canonul vechi s-a dus chiar acum 2 saptamani. L-am inlocuit tot cu un Canon. De ce? Mi se pare nesimtire la HP sa vinzi cartuse de 28 ml pentru un plotter.


Salutare,

Am o mica firma unde vand consumabile pentru imprimante / reumplere cartuse iar in viitor as dori sa achizitionez si un plotter (pentru servicii de printare) insa am doua necunoscute:

1. Acest plotter Canon imagePROGRAF iPF670 - A1 - este suficient ca si format ? Cam pentru ce procent din potentialii clientii este suficient formatul A1 ? Posted Image (Sunt multi clientii care cer format A0 ?)
2. Am nevoie de licenta CAD (doar) pentru a printa aceste planse ? Sau ce solutii am pentru a printa planse fara sa cumpar licenta de CAD / AUTOCAD ?

(am vazut ca exista cartuse compatibile pentru acest plotter la preturi pana in 180Lei)

Multumesc.

Edited by daniel21, 14 March 2018 - 20:07.


#12
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,436
  • Înscris: 29.04.2008

 daniel21, on 14 martie 2018 - 20:06, said:


1. Acest plotter Canon imagePROGRAF iPF670 - A1 - este suficient ca si format ? Cam pentru ce procent din potentialii clientii este suficient formatul A1 ? Posted Image (Sunt multi clientii care cer format A0 ?)
2. Am nevoie de licenta CAD (doar) pentru a printa aceste planse ? Sau ce solutii am pentru a printa planse fara sa cumpar licenta de CAD / AUTOCAD ?

3. (am vazut ca exista cartuse compatibile pentru acest plotter la preturi pana in 180Lei)

Multumesc.

1. Destui. Foarte probabil după ce îți iei un plotter A1 primul client o să vrea A0 :D

2. DWG viewer, gratuit.

3. Unde? Marcă?

#13
daniel21

daniel21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,092
  • Înscris: 03.04.2006
1. Legile lui Murphy :)

Crezi ca ar fi nevoie si de o masina de pliat ? :) Masina de pliat am vazut-o pe la 8000 de euro :(.

3. Te-am raspuns in privat.

#14
buha

buha

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 02.06.2006

 daniel21, on 14 martie 2018 - 20:06, said:

Salutare,

Am o mica firma unde vand consumabile pentru imprimante / reumplere cartuse iar in viitor as dori sa achizitionez si un plotter (pentru servicii de printare) insa am doua necunoscute:

1. Acest plotter Canon imagePROGRAF iPF670 - A1 - este suficient ca si format ? Cam pentru ce procent din potentialii clientii este suficient formatul A1 ? Posted Image (Sunt multi clientii care cer format A0 ?)
2. Am nevoie de licenta CAD (doar) pentru a printa aceste planse ? Sau ce solutii am pentru a printa planse fara sa cumpar licenta de CAD / AUTOCAD ?

(am vazut ca exista cartuse compatibile pentru acest plotter la preturi pana in 180Lei)

Multumesc.


1. La centrele de copiere unde merg eu, vad foarte des planse A1. A0 mai rar sau sunt deja indosariate.
2. Nu cred ca are rost sa tiparesti direct din .dwg. Toata lumea merge cu pdf-uri si in acest fel eviti orice problema legata de compatibilitate sau layere ascunse.
3. As vrea si eu un PM. Posted Image

Este meserias sa primesti plansele pliate. Daca ai volum mare de lucru merita. Daca nu, platesti pe cineva care sa fac si aceasta activitate.

#15
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
mege bine din .dwg, doar ca pui clientii sa vina cu fisierele paginate si cu setarile facute.

Edited by arg, 15 March 2018 - 11:08.


#16
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,436
  • Înscris: 29.04.2008

 arg, on 15 martie 2018 - 11:08, said:

mege bine din .dwg, doar ca pui clientii sa vina cu fisierele paginate si cu setarile facute.


Posted Image Posted Image Posted Image

In juma din cazuri vin soferi cu stikul: "o zis sefu sa printati astea" .

Edited by iladi, 15 March 2018 - 12:39.


#17
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
pai anumite chestii nu ies bine nici din pdf...

#18
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,436
  • Înscris: 29.04.2008
Trebuie doar sa stii sa-l faci. Eu nu listez din dwg niciodata. Fac pdfuri si le bag in RIP.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate