Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 

Casuta parter langa Timisoara

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#19
Kendo

Kendo

    Aspargus de Pontaforte

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 03.06.2003
In primul rand bine ai venit! :D
Ceea ce ma intriga, este prezenta geamurilor pe toate laturile. Ai un certificat de urbanism care sa-ti spuna retragerile?
Ai frontul stradal de 14.3 si casa 10,84/14.3, astfel ti-ar ramane ~3.5 m, daca pui casa cu latura mica paralela cu frontul stradal.
Daca ai retrageri de cel putin 2 m atunci nu te incadrezi fara calcan pe una din laturi.
Iar la calcan nu prea ai voie cu geamuri. Posted Image

#20
bearzius

bearzius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 01.01.2006

 adisz, on 12 martie 2018 - 10:28, said:

Cada bagati-o in baia mare,nu in cea mica,unde merge cadita de dus.
Si,parerea mea,inca o buda ar fi senzational.Eventual unde-i CT.Doar buda si o chiuveta mica.Baia matrimoniala sa fie doar a voastra.

In baia mica va fi doar cabina de dus.
In ce priveste wc-ul de serviciu. Probabil ca ar fi util, la un moment dat, doar ca incerc sa nu ma intind mai mult decat imi pot permite.


 Kendo, on 12 martie 2018 - 10:51, said:

In primul rand bine ai venit! Posted Image
Ceea ce ma intriga, este prezenta geamurilor pe toate laturile. Ai un certificat de urbanism care sa-ti spuna retragerile?
Ai frontul stradal de 14.3 si casa 10,84/14.3, astfel ti-ar ramane ~3.5 m, daca pui casa cu latura mica paralela cu frontul stradal.
Daca ai retrageri de cel putin 2 m atunci nu te incadrezi fara calcan pe una din laturi.
Iar la calcan nu prea ai voie cu geamuri. Posted Image

Multumesc si bine v-am gasit.
Terenul se afla in vatra veche a satului si e mai lejera asezarea pe parcela. Am fost la primarie si am vorbit cu arhitectul sef.
Latura stanga a casei  are o retragere de 60 cm fata de limita de proprietate  si are doar geamuri de lumina.
Retragerea fata de drum este de 4 m.
Daca terenul era putin mai lat mergea rocada camera tehnica-dormitor 2.

Edited by bearzius, 12 March 2018 - 13:02.


#21
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Dormitoarele e ok sa fie mai generoase sa nu simti ca te sufoci , ale mele au 16 mp , 4x4 m si in afara de pat si noptiere ,alta mobila nu exista ! Ar fi fost ok sa ai o camera cu toate dulapurile de haine ( e si faza cand unul dintre soti doarme mai mult iar celalalt pleaca mai devreme si astfel nu intra in camera pt haine ... ) .

#22
bearzius

bearzius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 01.01.2006
Initial am vrut ca dresing o incapere separata, dar dupa ce am intors problema pe toate partile am hotarat ca o sa fie fara.

#23
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Sa nu-ti para rau mai tarziu :)

#24
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,900
  • Înscris: 27.02.2008
Eu pot sa zic ca e super sa ai dressing separat. In felul asta nu mai ai bulendre aruncate peste tot. Plus ca nu te umpli de dulapuri prin dormitor.  In dormitor am doar patul / noptiere, un scaun balansoar..si o comoda pt TV..restul spatiu gol..

#25
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,386
  • Înscris: 24.09.2017
in dormitoare eu am:pat,noptiera si o comoda micuta.ma bucur ca nu ai facut dressing.in 15 mp sigur gasesti spatiu de o comoda.

#26
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

 PoeOvidiu, on 12 martie 2018 - 08:44, said:


  Pai iti explic eu de ce de 15mp. Pentru ca unul e dormitor matrimonial deci e ok 14-15 mp ca dorm 2 oameni acolo si e nevoie de ceva volum de aer.
Dormitorul 2 e de fapt camera copilului si e o combinatie intre camera de zi si dormitor. Practic acolo o sa stea ala mic si peste zi. Face teme, se mai joaca, etc.
Eu am 3 dormitoare de 14 mp fiecare.

Aerul e destul daca ies m cubi, nu neaparat patrati. Acuma lasand gluma la o parte, daca e si dulap inauntru, clar nu e mare. Eu ani as pune ditamai dlapul in dormitor, dar inteleg ca alta varianta nu e.

 bearzius, on 12 martie 2018 - 13:53, said:

Initial am vrut ca dresing o incapere separata, dar dupa ce am intors problema pe toate partile am hotarat ca o sa fie fara.

Si eu am crezut ca am intors-o pe toate partile. Acum regret, desi am ditamai dulapul pe hol, nicidecum in dormitor, cum vrei tu sa faci.
Asta e parerea unuia care s-a mutat la casa cu 11 ani in urma, crezand ca e un apartament de bloc mai mare. Pe naiba, parca iti cresc inca 2 maini si 2 picioare, ai sa vezi.

 adisz, on 12 martie 2018 - 10:28, said:

Cada bagati-o in baia mare,nu in cea mica,unde merge cadita de dus.
Si,parerea mea,inca o buda ar fi senzational.Eventual unde-i CT.Doar buda si o chiuveta mica.Baia matrimoniala sa fie doar a voastra.

Fara dressing dar cu 3 bai, nu stiu daca asta e varianta castigatoare.

#27
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Cada nu mai e ce a fost , acuma iei o cabina cu cadita ( mai mare sau mai mica ) . Dressing-ul e obligatoriu separat de dormitor ( nu vrei sa se imputa hainele de la basini ... ) , de aia ai casa . la bloc  esti limitat insa la o casa care inca e la faza de proiect mi se pare de prost gust sa nu stai sa analizezi pe indelete ce si cum si sa te cramponezi de un proiect nasol .

#28
bearzius

bearzius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 01.01.2006
Am analizat indelung si nu ma cramponez, doar ca pentru mine, dpdv financiar nu se justifica constructia unei incaperi dedicate pentru imbracaminte. Aceasta mareste suprafata constructiei. Doua dresinguri pe cate un perete intreg in dormitoare sunt suficiente pentru noi.

#29
CDS_961

CDS_961

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 08.01.2017
Bine ai venit si succes.
Nu sunt prea priceput, asa ca doar imi exprim ideile, fara a se dori sfaturi.
As inversa proportiile bailor. Lasa cada acolo unde este, dar mareste cumva suprafata. Este prea inghesuita in raport cu dotarile. In schimb, baia de la intrare este foarte generoasa. Iar acolo de obicei veti merge voi, ocazional, posibilul locatar al "biroului" sau un oaspete. Dotarea este minima in raport cu calalta, unde veti avea toate cele necesare, mai ales doamnei, pentru toaleta de dimineata sau seara. Aceea va fi un fel de baie de familie, mai intima, dar cu necesar mai mare de suprafata.
Redu CT-ul la minimum legal (6 mp). Nu poti sa faci acolo spatiu de depozitare. Maxim o masina de spalat (daca nu o pui in bucatarie) sau uscatorie. Plus un aspirator, materiale de curatenie. Bine organizata, suprafata va fi ok. In schimb ai podul. Fa-ti o scara de pod retractabila si o sa ai o gramada de spatiu de depozitare.
Lasa usa de acces de la bucatarie spre terasa.
65.000? Avand si tigla ceramica? Ma indoiesc, vorbesc din proprie experienta. Iti doresc sa te incadrezi, dar pregateste-te pentru inca 20.000.

Si inca ceva. As cauta o solutie cu acces pe latura cu frontul stradal. Nu inteleg de ce sai ai accesul pe lateral si nu normal, atunci cand intri in curte. Te va ajuta si sa separi un pic zona de zi de cea de noapte. Mi se pare ca la acest moment, livingul este de tranzitie pentru zona de noapte. Nu e cea mai fericita solutie. In aceasta formula as veni cu bucataria mai aproape de intrare si as duce livingul spre capat (deci inversate)

La acest moment ai cinci cai de acces din living. Pe toate laturile. Vei avea probleme inclusiv cu amplasarea mobilierului, oricat de minimalist te-ai gandit sa il faci. Nu mai zic ca te vajaie curentul oriunde ai sta. De fapt nu cred ca vei sta intr-un asemenea curent.

#30
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,030
  • Înscris: 07.11.2006

 bearzius, on 12 martie 2018 - 13:01, said:

In baia mica va fi doar cabina de dus.
In ce priveste wc-ul de serviciu. Probabil ca ar fi util, la un moment dat, doar ca incerc sa nu ma intind mai mult decat imi pot permite.

Eu vad in schita ca baia de 3,76mp are cada iar cea de 5,16 mp are cabina.De asta am comentat.

#31
bearzius

bearzius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 01.01.2006

 adisz, on 13 martie 2018 - 09:57, said:


Eu vad in schita ca baia de 3,76mp are cada iar cea de 5,16 mp are cabina.De asta am comentat.

Asa le-a trecut arhitectul pe plansa. Oricum trebuie sa mai discut cu el in legatura cu dimensiunile. Dormitorul al 3-lea in vreu putin mai lat. Baia aia de langa el se micsoreaza atunci.  Baia mica de langa camera tehnica o vreau mai mare si poate mai scurtez cativa cm si din lungimea dormitorului 2 si a bucatariei.

#32
bearzius

bearzius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 01.01.2006
Ieri am facut studiul geo. Iesea apa din pamant ca din burete.
Geomeseriasu' zice ca limita de fundare va fi la 80 cm.

#33
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,386
  • Înscris: 24.09.2017
pai la cat a plouat e si normal.totusi e naspa ca probabil ai argila lutoasa prin care nu prea trece apa. ai mei au asa ceva si iti creste pomu in 10 ani cat trebuia sa creasca in 3.
poate totusi ma insel.

#34
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,900
  • Înscris: 27.02.2008
La mine după ploi..abia avea timp sa se infiltreze 20-30cm..apoi era beton. Cel puțin cand am facut săpătura generala..pana si buldo se sforța din toate încheieturile in anumite zone..unde mai era si piatra.

Cat priveste copacii..ca sa-i ajuti in cazurile solului problematic..atunci sapi o groapa mai lata-adanca si "schimbi" pământul existent cu pământ bun - negru. In felul asta il ajuti cel puțin in primii ani. Am un vecin care la unii copaci mofturosi le-a pus aproape 1mc de pământ negru la plantare.

Edited by manghels, 21 March 2018 - 06:17.


#35
bearzius

bearzius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 01.01.2006
Varianta finala de compartimentare si cateva randari.
Pareri?

Attached Files

  • Attached File  20180328_191250.jpg   374.96K   80 downloads
  • Attached File  1.jpg   64.6K   73 downloads
  • Attached File  2.jpg   63.54K   54 downloads
  • Attached File  3.jpg   52.88K   52 downloads
  • Attached File  4.jpg   60.18K   53 downloads
  • Attached File  5.jpg   52.47K   53 downloads


#36
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,436
  • Înscris: 29.04.2008
Will it help?

Attached File  20180309_185802.jpg   285.47K   52 downloadsAttached File  20180328_191250.jpg   374.96K   52 downloads

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate