Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay
 Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 

Casuta parter langa Timisoara

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#1
bearzius

bearzius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 01.01.2006
Salutare.

Anul asta vrem (suntem o familie de 3 persoane) sa incepem constructia unei case pe parter langa Timisoara.
Terenul are 449 mp cu un front stradal de 14.3 m.
Toate utilitatile sunt in fata casei. incalzirea se va face cu gaz.
Eu as vrea incalzire in pardoseala in toata casa. Ramane de vazut daca daca o sa reusesc.
Bugetul alocat e undeva la 65000 euro.
Am citit cateva jurnale  si cel mai aproape de nevoile noastre pare ca este este proiectul lui Radu, dupa care ne-am inspirat ca si compartimentare.
Am fost la arhitect si am primit  prima varianta de proiect.
V-as fi recunoscator daca ati arunca o privire si sa va spuneti parerea.

Attached Files


Edited by bearzius, 11 March 2018 - 19:51.


#2
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Arata bine. Important e sa va placa voua. Mi se par asezate destul de bine incaperile.  Dar parca era bine cu 3 dormitoare. Mai vin copiii si o sa fie nevoie. Sau deja aveti unul si poate nu mia vreti altul. Atunci e ok si cu 2 dormitoare.

  In 65000 cred ca va incadrati. Depinde ce materiale si ce echipe alegeti.

Edited by PoeOvidiu, 11 March 2018 - 20:00.


#3
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,538
  • Înscris: 30.07.2007
Nu e rau, dupa parerea mea.
Mi se pare dificil de ajuns de la intrare in bucatarie, flux normal intr-o casa.
Se poate intra de la poarta pe alee, cumva pe usa bucatariei care da pe terasa?
Daca nu, cred ca ar trebui sa iei in calcul inlocuirea usilor de la camera de zi cu geam.
Sigur iti trebuie CT-ul acela? Il vezi ca pe o debara?

#4
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Si eu zic un dormitor in plus,macar de 3x3m,si un dressing la dormitorul principal.

#5
bearzius

bearzius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 01.01.2006
Ce e trecut pe plansa birou, va fi de fapt  al 3 lea dormitor.Cred ca zidul din zona de la intrare va fi aliniat cu zidul de la  living si atunci cei 50 cm vor mări biroul (dormitorul) al treilea.
Cameră tehnica  mai mare  vreau pentru depozitare avand in vedere ca podul nu va fi foarte mare.
Faptul ca trebuie sa traversez livingul ca sa ajung la bucatarie e un incovenient, dar asta e.  Daca pun bucataria langa intrare trebuie sa traversez livingul cand ies pe terasa.
Initial am vrut dresing separat, dar nu se justifica pentru noi. Va fi un dulap pe un perete intreg in dormitorul mare plus altele prin casa. Suficient pentru nevoile noastre.
Probabil vom renunta si la iesirea din bucatarie pe terasa.

Edited by bearzius, 11 March 2018 - 20:28.


#6
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

View Postbearzius, on 11 martie 2018 - 20:27, said:

Va fi un dulap pe un perete intreg in dormitorul mare
Eu am asa si am avut de furca/cu aerul inchis si rece din spatele lui.A trebuit sa mai fac un traseu de tevi prin spatele dulapului si sa pun mai un calorifer mic,dar daca ai incalzire in pardoseala nu ai treaba.

#7
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,538
  • Înscris: 30.07.2007
Cred ca nu ar trebui sa renunti deloc la iesirea din bucatarie catre terasa.
LE: sau, ai putea sa renunti daca apropii usa dintre bucatarie si camera de zi cu usa de la camera de zi care da pe terasa
LLE: dar...cum mai mobilezi camera de zi...? care oricum e prost mobilata si acum.

Edited by crocko.dilul, 11 March 2018 - 20:57.


#8
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014

View Postbearzius, on 11 martie 2018 - 20:27, said:


Probabil vom renunta si la iesirea din bucatarie pe terasa.
Asta nu e o idee buna.

#9
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,381
  • Înscris: 24.09.2017
mie imi place.e genul de casa care mi-as face-o si eu. bine, eu sunt mai zgarcit si as mai taia niste mp.deci astept cu mare interes topicul asta.
ce materiale o sa folosesti?ce termosistem si cat? ce invelitoare
iti ajunge 65.000.

asteptam si randari.

#10
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,427
  • Înscris: 29.04.2008
Întrebare: de ce 3 dormitoare pentru 3 persoane?

Ca o observații personale:

- nu prea ai nici o separație între zonele de zi și de noapte.
- dormitorul 2 este nefericit amplasat față de orice baie
- CT este generos, dar e rupt de bucătărie și e poziționat ultracentral în detrimentul altor spații. Pe acest considerent aș face o rocadă între dormitor 2 și CT. Cu intrarea CT din bucătărie și a dormitorului 2 din holul dormitorului 1. Ocazie cu care aș căuta o soluție de separare a holului față de living.

Edited by iladi, 11 March 2018 - 22:43.


#11
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Ma bag si eu in seama : livingul ar trebui sa fie intors si sa ocupe spatiul destinat bucatariei si bucataria mutata unde e accesul pe terasa din living .

#12
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009
Nu stiu meseria initiatorului, dar daca nu e obligatoriu, biroul e moft, se poate face dormitor. Apropo de dormitor, 15 mp+ pt asa ceva nu merita, acolo dormi, nu alergi (dormitorul matrimonial il am de vreo 14 mp, arhisuficient, zic eu).
Si eu as lasa iesirea pe terasa din bucatarie.
Sfat pt initiator: da cu PM in Radu de la Chisoda, as avea incredere in ce sfaturi imi da pe planul ala...

#13
bearzius

bearzius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 01.01.2006

View Postbobitad, on 11 martie 2018 - 21:52, said:

ce materiale o sa folosesti?ce termosistem si cat? ce invelitoare
Ca izolatie as vrea vata bazaltica de 15. Caramida de 25. Invelitoarea va fi din tigla.

View Postiladi, on 11 martie 2018 - 22:39, said:

Întrebare: de ce 3 dormitoare pentru 3 persoane?
- dormitorul 2 este nefericit amplasat față de orice baie
- CT este generos, dar e rupt de bucătărie și e poziționat ultracentral în detrimentul altor spații. Pe acest considerent aș face o rocadă între dormitor 2 și CT. Cu intrarea CT din bucătărie și a dormitorului 2 din holul dormitorului 1. Ocazie cu care aș căuta o soluție de separare a holului față de living.
3 dormitoare pentru ca peste ceva timp mama mea va sta cu noi.
Da, dormitorul 2 e putin departe de baie, chestia e ca pe partea stanga nu pot avea geamuri de vedere. Constructia va fi la 60 cm de calcan. Din cauza asta dormitoarele sunt la capete.

View Postdenky, on 12 martie 2018 - 01:01, said:

biroul e moft, se poate face dormitor.
Apropo de dormitor, 15 mp+ pt asa ceva nu merita, acolo dormi, nu alergi (dormitorul matrimonial il am de vreo 14 mp, arhisuficient, zic eu).
Si eu as lasa iesirea pe terasa din bucatarie.
Biroul e de fapt al 3 lea dormitor.
Dormitorul de 15 mp vrea sotia, pe un perete intreg va fi un dulap care sa compenseze lipsa dresingului, asa ca nu cred ca e foarte mare.

Edited by bearzius, 12 March 2018 - 07:30.


#14
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,381
  • Înscris: 24.09.2017
pff.deci fix asa ma gandisem si eu.caramida de 25 si vata de 15.chiar o sa fiu geana si sa spui la liniuta costurile:)
stiu ca tigla din ciment nu e la moda, dar ar fi bine sa o iei in considerare, ai mei au asa de 12 ani si nici o problema.mai presimt inca 50 de ani fara probleme:)
sub placa cu cat o sa izolezi ?

#15
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014

View Postdenky, on 12 martie 2018 - 01:01, said:

Apropo de dormitor, 15 mp+ pt asa ceva nu merita, acolo dormi, nu alergi (dormitorul matrimonial il am de vreo 14 mp, arhisuficient, zic eu).
  Pai iti explic eu de ce de 15mp. Pentru ca unul e dormitor matrimonial deci e ok 14-15 mp ca dorm 2 oameni acolo si e nevoie de ceva volum de aer.
Dormitorul 2 e de fapt camera copilului si e o combinatie intre camera de zi si dormitor. Practic acolo o sa stea ala mic si peste zi. Face teme, se mai joaca, etc.
Eu am 3 dormitoare de 14 mp fiecare.

#16
bearzius

bearzius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 01.01.2006

View Postbobitad, on 12 martie 2018 - 08:16, said:

pff.deci fix asa ma gandisem si eu.caramida de 25 si vata de 15.chiar o sa fiu geana si sa spui la liniuta costurile:)
stiu ca tigla din ciment nu e la moda, dar ar fi bine sa o iei in considerare, ai mei au asa de 12 ani si nici o problema.mai presimt inca 50 de ani fara probleme:)
sub placa cu cat o sa izolezi ?

Sub placa, probabil polistiren de 10.

#17
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,022
  • Înscris: 07.11.2006
Cada bagati-o in baia mare,nu in cea mica,unde merge cadita de dus.
Si,parerea mea,inca o buda ar fi senzational.Eventual unde-i CT.Doar buda si o chiuveta mica.Baia matrimoniala sa fie doar a voastra.

#18
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,427
  • Înscris: 29.04.2008

View Postadisz, on 12 martie 2018 - 10:28, said:

Cada bagati-o in baia mare,nu in cea mica,unde merge cadita de dus.
Si,parerea mea,inca o buda ar fi senzational.Eventual unde-i CT.Doar buda si o chiuveta mica.Baia matrimoniala sa fie doar a voastra.


in acest caz va ramane fara spatii de depozitare, sau cu un spatiu de depozitare insuficient

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate